Jump to content

Calvin Harris

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Calvin Harris
Faqja në rrjetcalvinharris.com

Adam Richard Wiles (lindur më 17 janar 1984), i njohur profesionalisht si Calvin Harris, është një DJ skocez, producent, këngëtar dhe kantautor. Ai njihet për këngët e tij "We Found Love", "This Is What You Came For", "Summer", "Feel So Close", "Outside", "Feels" dhe "One Kiss". Bashkëpunimi i tij me këngëtaren Rihanna, "We Found Love", u bë një sukses ndërkombëtar, duke i dhënë atij numrin e parë të parë në Billboard Hot 100 të SHBA-së. Ai ka publikuar pesë albume në studio dhe drejton labelin e tij të regjistrimeve, Fly Eye Records, të cilin ai e themeloi në vitin 2010.

Albumi i tij i parë në studio, I Created Disco, u publikua në qershor 2007. Këngët e atij albumi "Acceptable in the 80s" dhe "The Girls" arritën të 10-in më të mirë në Mbretërinë e Bashkuar. Në vitin 2009, ai e publikoi albumin e tij të dytë në studio, Ready for the Weekend, i cili debutoi në numrin një në Listat e Albumeve në Mbretërinë e Bashkuar dhe kënga kryesore e të cilit, "I'm Not Alone", u bë kënga e tij e parë në krye të Singles Chart në Mbretërinë e Bashkuar. Në vitin 2012, Harris u ngrit në dukje ndërkombëtare me publikimin e albumit të tij të tretë në studio, 18 Months, i cili kryesoi në listat e albumeve në Mbretërinë e Bashkuar dhe u bë albumi i tij i parë që u rendit në Billboard 200 të SHBA, duke arritur kulmin në numrin 19. Të tetë këngët e këtij albumi arritën në 10 vendet e para në Mbretërinë e Bashkuar, duke thyer rekordin për 10 këngët më të mira nga një album në studio në Singles Chart në Mbretërinë e Bashkuar me tetë hyrje, duke tejkaluar rekordin e Michael Jackson. Në vitin 2014, ai lëshoi albumin e tij të katërt në studio, Motion, i cili debutoi në numrin dy në Mbretërinë e Bashkuar dhe numër pesë në SHBA. Në vitin 2017, ai lëshoi albumin e tij të pestë në studio, Funk Wav Bounces Vol. 1, i cili arriti në 2 vendet e para në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA dhe u bë albumi i tij i tretë radhazi numër një në grafikun e Albumeve të Dance/Electronic.

Në tetor të vitit 2014, ai u bë artisti i parë që vendosi tri këngë njëkohësisht në top 10 të tabelës së Dance/Electronic Songs.[5] Ai gjithashtu u bë i pari artist i vetëm britanik që arriti më shumë se një miliardë prurje në Spotify.[6] Harris ka marrë dymbëdhjetë Brit Award nominimet fitues producent britanik i Vitit në vitin 2019, dhe katër Grammy nominime fitues Best Music Video në vitin 2013. Në vitin 2013 ai mori gjithashtu çmimin Ivor Novello për Këngëtar të Vitit nga Akademia Britanike e Këngëtarëve, Kompozitorëve dhe Autorëve, dhe u emërua Top Dance/Artist Elektronik në Billboard Music Awards 2015. Ai u shfaq në listën e Debrett për 2017 për njerëzit më me ndikim në Mbretërinë e Bashkuar.[7] Ai kryesoi listën ' Forbes për DJ me pagë më të lartë në botë për gjashtë vjet radhazi nga 2013 në 2018.

Jeta e hershme dhe fillimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili muzikor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përkrahjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turne koncertesh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Calvin Harris Strikes Three-Year Deal to Keep DJing in Las Vegas". Billboard. 27 janar 2015. Marrë më 25 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Leatherman, Benjamin (25 prill 2013). "Calvin Harris @ Maya Day and Nightclub". Phoenix New Times. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2014. Marrë më 26 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Brandle, Lars (22 prill 2013). "Calvin Harris Sets Chart Record, Becomes U.K.'s New 'King of Pop'". Billboard. Marrë më 26 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Wilson, Jen (5 qershor 2009). "Calvin Harris Books U.K. Tour". Billboard. Arkivuar nga origjinali më 5 shtator 2015. Marrë më 2 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Calvin Harris". Billboard (në anglisht). Marrë më 14 korrik 2015.
  6. ^ "Calvin Harris's billion streams on Spotify are worth $7 million". Music Week (në anglisht). 8 shtator 2015. Marrë më 9 shtator 2015.
  7. ^ "Debrett's 500 List: Music". The Telegraph (në anglisht). 21 janar 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]