Blackpink

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blackpink
Blackpink në Çmimi Golden Disc i 33-të
Nga e majta në të djathtë: Rosé, Jennie, Lisa dhe Jisoo
Background information
OrigjinaSeul, Koreja e Jugut
ZhanretK-pop, EDM, Hip hop, Trap
Vitet aktik2016-sot
LabeliYG, YGEX, Interscope Records
Antar/ët
Websiteblackpinkofficial.com

Blackpink (koreanisht: 블랙 핑크, stilizuar si BLACKPINK ose BLΛƆKPIИK) është një grup Korean formuar nga YG Entertainment, e përbërë nga anëtaret Jisoo, Jennie, Lisa dhe Rosé.

Grupi u debutua më 8 gusht 2016 me albumin e tyre tekje Square One, i cili solli "Whistle" dhe "Boombayah", hyrjet e tyre të para numër një në Gaon Digital Chart të Koresë së Jugut dhe tabelën e Billboard World Digital Song Sales në SHBA, respektivisht.

Blackpink është grupi më i suksesshëm i vajzave koreane ndërkombëtarisht dhe shpesh janë quajtur "grupi më i madh i vajzave në botë."[1] Ato janë femrat koreane me më të mirën në tabelë në Billboard Hot 100, duke arritur në vendin e 13 me "Ice Cream" (2020), dhe në Billboard 200, duke zënë vendin e parë me Born Pink (2022), që është albumi më i shituri të të gjitha kohërave nga një grup vajzash koreane dhe i pari që shiti më shumë se dy milionë kopje. Blackpink ishte gjithashtu akti i parë femër korean që mori një certifikatë nga Shoqata e Industrisë së Regjistrimit të Amerikës (RIAA) me këngën e tyre "Ddu-Du Ddu-Du" (2018), videoklipi muzikor i të cilit ishte i pari nga një grup korean që ia kaloi një. miliardë shikime dhe aktualisht është më i shikuari nga një grup korean në YouTube.[2]

Blackpink ka thyer rekorde të shumta në internet gjatë gjithë karrierës së tyre. Videot e tyre muzikore për "Kill This Love" (2019) dhe "How You Like That" (2020) vendosën secila një rekord për videoklipin më të shikuar brenda 24 orëve të para të publikimit, me këtë të fundit duke thyer tre dhe duke vendosur dy Guinness World Records.[3] Ata janë grupi i parë muzikor dhe akti femëror korean që ka pesë video muzikore me një miliard shikime secila në YouTube;[4] akti muzikor më i abonuar në platformë dhe i pari që ka arritur mbi 80 milionë abonentë;[5] dhe grupi i vajzave më të ndjekura në Spotify.[6]

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koncerte dhe turne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Headlining tours
Headlining concerts

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Cameo në epizodin e parë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^
  • Shaw, Lucas (10 nëntor 2020). "Blackpink Is the Biggest Pop Band In the World, A First For South Korea". Bloomberg News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2020. Marrë më 10 nëntor 2020.
  • Kang, Haeryun (23 maj 2022). "How Blackpink Went From Strangers to Sisters to Pop Supernovas". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2022. Marrë më 23 maj 2022.
  • Bowie, Desiree (12 gusht 2022). "Everything We Know About BLACKPINK's New Album, 'Born Pink'". The Recording Academy (në anglisht). Marrë më 12 gusht 2022.
 2. ^
 3. ^ "Blackpink's return sets new YouTube records with How You Like That". Guinness World Records (në anglisht). 30 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2020. Marrë më 5 shtator 2020.
 4. ^
 5. ^ Bowenback, Starr (8 shtator 2022). "BLACKPINK Becomes First Artist to Surpass 80 Million Subscribers on YouTube". Billboard (në anglisht). Marrë më 8 shtator 2022.
 6. ^
 7. ^ a b c d Vincent, Brittany (12 shkurt 2019). "Everything To Know About Blackpink (Before They're in Your Area)". MTV (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2020. Marrë më 5 shtator 2020.
 8. ^ [공식] 블랙핑크 첫 리얼리티 '블핑하우스', 1월6일 첫방…12회 방송 (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2020. Marrë më 5 janar 2018.
 9. ^ "'YG전자' 승리가 이끈 YG 셀프디스, B급유머 폭발..박봄·남태현 등장(종합)[Oh!쎈 리뷰]". osen.co.kr (në koreanisht). 5 tetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 5 tetor 2018. Marrë më 5 tetor 2018.
 10. ^ "블랙핑크, 새 단독 리얼리티 론칭…팬들과 적극 소통한다". Herald Pop (në koreanisht). 13 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2020. Marrë më 13 qershor 2020.
 11. ^ Benjamin, Jeff (8 shtator 2020). "Blackpink's Netflix Documentary Marks Streaming Service Diving into K-Pop Originals". Forbes (në em). Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2020. Marrë më 9 shtator 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 12. ^ Dong, Sun-hwa (16 qershor 2021). "'BLACKPINK THE MOVIE' to hit local theaters in August". The Korea Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2021. Marrë më 16 qershor 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]