Jennie (singer)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jennie (singer)

Jennie Kim ( Në korean김제니; e lindur më 16 janar 1996), e njohur më mirë nga emri artistik Jennie, është një repere dhe këngëtare e Koresë së Jugut. Ajo debutoi si anëtare e grupit të vajzave Blackpink në Gusht 2016 nën YG Entertainment. Jennie e filloi karrierën e saj në vitin 2012, kur labeli i saj YG Entertainment postoi në YouTube videon "Who's that girl". Në vitin 2013, Jennie bashkëpunoi me kolegët e saj, duke lëshuar këngët "GG Be" me Seungri, "Black" me G-Dragon dhe "Special" me Lee Hi. Në Nëntor të 2018, Jennie leshoi këngën e parë të saj "Solo". Solo ka mbi 450 milion klikime në YouTube dhe 2,5 milion shitje vetëm në Korenë e Jugut.