Jennie (singer)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jennie
20190106 (NEWSEN) 블랙핑크(BLACKPINK), 수줍은 많은 소녀지만 돋보이는 아름다운 미모 (Golden Disc Awards 2019) (9).jpg
Të dhëna
Emri i lindjesJennie Kim
Data e lindjes16 janar 1996 (25 vjet)
Sudogwon, Koreja e Jugut
ZhanretK-pop, Pop vallëzimi, Hip hop
ProfesionetKëngëtare, repere
InstrumentetVokal
Vitet aktive2012-2013
2016-sot
Shtëpitë diskografikeYG, Interscope[1]
BashkëpunimetBlackpink, YG Family

Jennie Kim (Koreanisht: 김제니; e lindur më 16 janar 1996), e njohur më mirë nga emri artistik Jennie, është një repere dhe këngëtare e Koresë së Jugut. Ajo debutoi si anëtare e grupit të vajzave Blackpink në gusht 2016 nën YG Entertainment. Jennie e filloi karrierën e saj në vitin 2012, kur labeli i saj YG Entertainment postoi në YouTube videon "Who's that girl". Në vitin 2013, Jennie bashkëpunoi me kolegët e saj, duke lëshuar këngët "GG Be" me Seungri, "Black" me G-Dragon dhe "Special" me Lee Hi. Në nëntor të 2018, Jennie lëshoi këngën e parë të saj "Solo". Solo ka mbi 450 milion klikime në YouTube dhe 2,5 milion shitje vetëm në Korenë e Jugut.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Herman, Tamar (22 tetor 2018). "BLACKPINK Sign With Interscope Records & UMG in Global Partnership With YG Entertainment: Exclusive". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2018. Marrë më 23 nëntor 2018.