Jisoo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jisoo
Jisoo ně mars 2022
U lind në
Kim Ji-soo

3 janar 1995 (27 vjet)
Gunpo, Provinca Gyeonggi, Koreja e Jugut
Profesioni
 • Këngëtare
 • aktore
Vite aktiviteti2016–sot
Karierra Muzikore
ZhanretK-pop, Pop vallëzimi, Hip hop
Instrument(et)Vokal
LabeliYG, Interscope[1]
Nënshkrimi

Kim Ji-soo (Koreanisht: 김지수, lindi më 3 janar 1995) e njohur më mirë si Jisoo, është një këngëtare dhe aktore e Koresë së Jugut. Ajo bëri debutimin e saj në gusht 2016 si anëtare e grupit të vajzave Blackpink nën YG Entertainment.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1995-2010: Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kim Ji-soo lindi më 3 janar 1995,[2][3]Gunpo, Gyeonggi, Koreja e Jugut dhe ka një vëlla dhe motër më të madhe.[4][5] Si fëmijë, ajo luajti basketboll dhe ndoqi klasat e taekwondo.[6] Ajo ishte gjithashtu një adhuruese e TVXQ si fëmijë.[6] Jisoo ndoqi shkollën e mesme në Shkollën e Arteve Performuese Seul.[2] Në klasën e 11-të, ajo filloi klubin e dramës në shkollën e saj dhe mori përvojë më të madhe përmes audicioneve.[7] Përveç gjuhës koreane, Jisoo ka mësuar të flasë edhe kinezisht, japonisht dhe anglisht.[2][8]

2011-2016: Fillimi i karrierë dhe debutimi me Blackpink[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, Jisoo u bashkua me YG Entertainment përmes audicioneve si praktikante.[9] Në tetor 2014, ajo u shfaq në videoklipin e Epik High për "Spoiler + Happen Ending" si një vajzë zemërthyer.[10] Në të njëjtin vit, ajo luajti në videoklipin e Hi Suhyun për "I'm Different"[11] si e dashura e Bobby. Në vitin 2015, Jisoo bëri një paraqitje të shkurtër në dramën KBS2 The Producers me shokët e etiketës Sandara Park2NE1 dhe Kang Seung-yoonWinner.[12]

Jisoo debutoi si një nga katër anëtarët e Blackpink më 8 gusht 2016, së bashku me Jennie, Rosé dhe Lisa, me publikimin e albumit të tyre të vetëm Square One.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Herman, Tamar (22 tetor 2018). "BLACKPINK Sign With Interscope Records & UMG in Global Partnership With YG Entertainment: Exclusive". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2018. Marrë më 23 nëntor 2018.
 2. ^ a b c "Jisoo". The Business of Fashion (në anglisht). 30 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2020. Marrë më 6 tetor 2019.
 3. ^ "A beginner's guide to Blackpink, the all-singing, all-rapping, all-female K-pop band"
 4. ^ "BLACKPINK Members Spotted at Jisoo's Brother Wedding Party" (në anglisht). 11 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2021. Marrë më 4 korrik 2020.
 5. ^ "BLACKPINK's Jisoo's family is one of K-Pop's most attractive families" (në anglisht). 13 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2021. Marrë më 29 shtator 2020.
 6. ^ a b "Jisoo of Blackpink: from 'mystery girl' to global sensation, her story so far" (në anglisht). South China Morning Post. 6 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 11 shkurt 2022. Marrë më 5 mars 2021.
 7. ^ "BLACKPINK's Jennie, Rosé, Jisoo, and Lisa: What to Know" (në anglisht). Marie Claire. 14 tetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2020. Marrë më 13 mars 2021.
 8. ^ a b "Everything to Know About K-Pop Group BLACKPINK" Arkivuar nëntor 8, 2020, tek Wayback Machine Time. 3 prill 2019.
 9. ^ Lee, Mi-hyun (15 nëntor 2016). "BlackPink's long journey to the top : After six years as trainees, YG's newest girl group now dominates the charts". Korea Joongang Daily (në anglisht). Marrë më 28 prill 2019.
 10. ^ EPIK HIGH (에픽하이) - 스포일러 (Spoiler) + 헤픈엔딩 (Happen Endong) [Official MV] (në anglisht), arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2017, marrë më 2 shkurt 2022
 11. ^ HI SUHYUN - 나는 달라(I'M DIFFERENT) (ft.BOBBY) M/V (në anglisht), arkivuar nga origjinali më 3 janar 2018, marrë më 2 shkurt 2022
 12. ^ "'아스달 연대기' 측 "블랙핑크 지수 출연, 역할 방송통해 확인 부탁"(공식입장)". Newsen (në koreanisht). 6 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2021. Marrë më 10 qershor 2019.