Dior

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Christian Dior SE
LlojiPublik (Societas Europaea)
IndustriaMallra luksi
Themeluar nëdhjetor 16, 1946; 77 vite më parë (1946-12-16)
ThemeluesiChristian Dior
Zyrat qendrore30 Avenue Montaigne
Paris, Francë
Numri i vendodhjeve
210
Zona e shërbimit
Botërisht
Njerëzit kyç
Bernard Arnault (Kryetar)
Sidney Toledano (Nënkryetar & CEO)[1]
Maria Grazia Chiuri (Drejtor kreativ)
Kim Jones (Drejtor kreativ)[2]
ProdhimiVeshmbathje, kozmetikë, aksesorë mode, bizhuteri, parfume, ora, verëra
ShërbimetShitore
FitimetIncrease 53.67 miliardë (2019)[3]
Increase €11.43 miliardë (2019)
Increase €2.93 miliardë (2019)
Total assetsIncrease €93.83 miliardë (2019)
Total equityDecrease €35.71 miliardë (2019)
Numri i punëtorëve
163,309 (2019)
Divisions
Subsidiaries
 • Christian Dior Couture
 • LVMH (42.36%)
Faqja e internetitdior.com

Christian Dior SE[4] i njohur zakonisht si Dior, është një kompani franceze e mallrave luksoze[5] kontrolluar dhe e kryesuar nga biznesmeni francez Bernard Arnault, i cili gjithashtu kryeson LVMH, grupi më i madh luksoz në botë. Vetë Dior mban 42,36% të aksioneve dhe 59,01% të të drejtave të votimit brenda LVMH.[6]

Kompania u themelua në vitin 1946 nga stilisti francez Christian Dior, i cili ishte me origjinë nga Normandia. Kjo markë shet vetëm këpucë dhe veshje dhe mund të blihet vetëm në dyqanet e Dior. Haute-Couture nën ndarjen Christian Dior Couture. Pietro Beccari ka qenë CEO i Christian Dior Couture që nga viti 2018.[7]

Etiketa Christian Dior mbetet kryesisht për ofertat e grave, megjithëse kompania operon gjithashtu divizionin Dior Men për veshje për burra dhe etiketë baby Dior për veshjet e fëmijëve. Produktet shiten në të gjithë portofolin e saj të dyqaneve me pakicë në të gjithë botën, si dhe përmes dyqanit të saj në internet.

Drejtorët krijues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Christian Dior - 1946–1957
 • Yves Saint Laurent - 1957–1960
 • Marc Bohan - 1960–1989
 • Gianfranco Ferré - 1989–1997
 • John Galliano - 1997–2011
 • Bill Gaytten - 2011–2012
 • Raf Simons - 2012–2015
 • Serge Ruffieux & Lucie Meier 2015–2016
 • Maria Grazia Chiuri (për gra) - 2016 – sot
 • Hedi Slimane (për burra) - 2000–2007
 • Kris Van Assche (për burra) - 2007–2018
 • Kim Jones (për burra) - 2018 – sot

Vendndodhjet me pakicë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Butiku Dior në Buenos Aires, Argjentinë

Kompania operon gjithsej 210 lokacione deri në shtator 2010:

 • Azi: 109
 • Afrika: 1 (Casablanca, Marok)
 • Karaibe : 1 (San Juan, Porto Riko)
 • Evropë: 45
 • Amerika Qendrore (Panama): 1
 • Lindja e Mesme: 8
 • Amerika e Veriut (Kanada, Meksikë dhe Shtetet e Bashkuara): 48
 • Oqeani: 6
 • Amerika e Jugut (Brazil, Argjentinë): 4

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Corporate governance" (në anglisht). Dior. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2020. Marrë më 15 janar 2020.
 2. ^ Paton, Elizabeth (19 mars 2018). "Dior Confirms Kim Jones as Men's Wear Artistic Director". New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2018. Marrë më 19 mars 2018.
 3. ^ "Christian Dior Annual Report". Christian Dior SE (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2019. Marrë më 28 prill 2019.
 4. ^ "Christian Dior SE – bylaws" (PDF). www.dior-finance.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 janar 2021. Marrë më 2020-09-09.
 5. ^ "Christian Dior". Infogreffe (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2022. Marrë më 2020-09-09.
 6. ^ Gay Forden, Sara; Bauerova, Ladka (5 shkurt 2009). "LVMH Cuts Store Budget After Profit Misses Estimates" (në anglisht). Bloomberg. Marrë më 1 janar 2010.
 7. ^ Godfrey Deeny (8 nëntor 2017). "Sidney Toledano quitte Christian Dior et sera remplacé par Pietro Beccari" (në frëngjisht). Fashion Network.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]