JTBC

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

JTBC (Joongang Tongyang Broadcasting Company, koreanisht: 제이티비씨; Jeitibissi, stilizuar si jtbc) është një rrjet televiziv me pagesë mbarëkombëtare të Koresë së Jugut. Aksioneri kryesor i saj është JoongAng Holdings, me 25% të aksioneve. U lançua më 1 dhjetor 2011. JTBC është një kanal gjeneralist, me programe të përbërë nga seriale televizive, emisione variete dhe transmetime lajmesh; Divizioni i saj i lajmeve mbahet në lidhje të ngjashme me tre rrjetet kryesore tokësore në Korenë e Jugut.

JTBC ishte një nga katër rrjetet e reja televizive kabllore gjeneraliste mbarëkombëtare të Koresë së Jugut së bashku me Channel A të Dong-a Ilbo, TV Chosun të Chosun Ilbo dhe MBN të Maeil Kyungje në 2011, për të shërbyer si rrjete plotësuese për rrjetet konvencionale ekzistuese televizive pa pagesë si KBS, MBC, SBS dhe kanale të tjera më të vogla u lançuan pas derregullimit në 1990.

Rjetët kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • JTBC
  • JTBC2
  • JTBC Golf&Sports
  • JTBC4
  • JTBC Golf
  • JTBC Zee TV

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]