Seoul Broadcasting System

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Seoul Broadcasting System (SBS, koreanisht: 에스비에스; EseuBiEseu) është një transmetues kombëtar i radios dhe televizionit të Koresë së Jugut. Stacioni i tij kryesor televiziv tokësor SBS TV transmeton si kanali 6 për dixhital dhe kabllor.

I themeluar më 14 nëntor 1990, SBS është transmetuesi më i madh privat në Korenë e Jugut dhe është në pronësi të Taeyoung Construction. Ajo operon kanalin e saj kryesor televiziv, i cili ka një rrjet mbarëkombëtar prej 10 stacionesh rajonale dhe tre rrjete radiofonike. SBS ka ofruar shërbimin e televizionit dixhital tokësor në formatin ATSC që nga viti 2001, dhe shërbimin T-DMB që nga viti 2005.

Rjetët kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanalet televizive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • SBS TV
 • SBS Plus
 • SBS Golf
 • SBS funE
 • SBS Sports
 • SBS Biz
 • SBS F!L
 • SBS F!L UHD
 • SBS M
 • KiZmom

Stacione radio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • SBS Love FM
 • SBS Power FM
 • SBS V-Radio

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]