Jump to content

Jennie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jennie
Jennie në tetor 2022
U lind në
Jennie Kim

16 janar 1996 (26 vjet)
Seoul, South Korea
Emrat e tjerëJennie Ruby Jane
Profesioni
 • Këngëtare
 • repere
Karierra Muzikore
ZhanretK-pop, Pop vallëzimi, Hip hop
Instrument(et)Vokal
Vitet aktik2012-2013
2016-sot
LabeliYG, Interscope[1]
Nënshkrimi

Jennie Kim (koreanisht: 김제니; e lindur më 16 janar 1996), e njohur më mirë nga emri artistik Jennie, është një repere dhe këngëtare e Koresë së Jugut. E lindur dhe e rritur në Korenë e Jugut, Jennie studioi në Zelandën e Re për pesë vjet përpara se të kthehej në Korenë e Jugut në vitin 2010. Ajo debutoi si anëtare e grupit të vajzave Blackpink të formuar nga YG Entertainment, në gusht 2016. Në nëntor 2018, Jennie bëri debutimin e saj si artiste solo me këngën "Solo". Kënga ishte e suksesshme komerciale, duke kryesuar si në Gaon Digital Chart ashtu edhe në tabelën e këngëve dixhitale botërore të Billboard. Në vitin 2023, ajo do të bëjë debutimin e saj si aktrim në serialin HBO The Idol, me emrin skenik Jennie Ruby Jane.

Jeta e hershme Jennie Kim lindi në Cheongdam-dong, Gangnam-gu, Seoul[2] më 16 janar 1996, si një fëmijë i vetëm.[3][4] Ajo fillimisht ndoqi shkollën fillore Cheongdam në Seul përpara se të transferohej në Zelandën e Re.[5] Kur ishte tetë vjeç, ajo shkoi në një udhëtim me familjen e saj në Australi dhe Zelandën e Re. Kur nëna e saj e pyeti nëse i pëlqente Zelanda e Re dhe dëshironte të qëndronte, Jennie u përgjigj "po"; një vit më vonë, ajo u dërgua për të studiuar në Waikowhai Intermediate SchoolAuckland dhe jetoi me një familje që qëndronte në shtëpi.[6] Jennie foli për përvojën e saj në mësimin e një gjuhe të re në dokumentarin MBC English, Must Change to Survive (2006).[7] Gjatë viteve të adoleshencës, ajo ëndërroi të bëhej balerin.[8] Pas përfundimit të shkollës së mesme, ajo u regjistrua në ACG Parnell College.[6]

Jennie dëgjoi për herë të parë për K-pop ndërsa ishte në Zelandën e Re, veçanërisht duke gjetur një interes për muzikën e YG Entertainment's music.[9] Nëna e saj planifikoi ta transferonte në Florida të Shteteve të Bashkuara në moshën 14-vjeçare për të vazhduar studimet për t'u bërë juriste ose mësuese; megjithatë, ajo nuk i pëlqeu ideja dhe ishte e shqetësuar për të mos gjetur punë që i pëlqente ndërsa jetonte vetëm. Familja e saj e mbështeti vendimin e saj dhe ajo u kthye në Korenë e Jugut në vitin 2010, ku studioi në shkollën e mesme Cheongdam.[10][9][11] Jennie kaloi në audicion për YG Entertainment në të njëjtin vit me "Take a Bow" të Rihanna, duke arritur t'i bashkohej etiketës si praktikante.[12] Nëpërmjet High Cut Korea, ajo zbuloi për shkak se kishte frikë nga të huajt dhe hezitonte të merrte iniciativën, ajo mezi e prezantoi veten gjatë audicionit të saj.[13] Fillimisht një vokaliste, kompania besonte se ajo duhet të përqafonte rolin e një reperi, pasi shumica e këngëve që ajo mbulonte përfshinin rap dhe ajo ishte e vetmja praktikante që fliste rrjedhshëm anglisht në atë kohë, së bashku me koreanishten e saj amtare; ajo gjithashtu njeh japoneze bazë dhe ka mësuar frëngjisht.[14][15][16]

 1. ^ Herman, Tamar (22 tetor 2018). "BLACKPINK Sign With Interscope Records & UMG in Global Partnership With YG Entertainment: Exclusive". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2018. Marrë më 23 nëntor 2018.
 2. ^ Grace; Kim, Chaeyoung (17 gusht 2018). "The Reason Koreans Say "Whoa" by Hearing "Jennie Was Born in Cheongdam-dong"". The JoongAng Ilbo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2021. Marrë më 31 dhjetor 2021.
 3. ^ Son Min-ji (23 qershor 2017). "[아이돌 고향을 찾아서①] 우리 고향 아이돌 누가 있을까". Sports Khan (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 12 nëntor 2018.
 4. ^ "[블랙핑크 VS 투애니원③] 블랙핑크는 누구?". Donga (në koreanisht). 11 gusht 2016. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 13 nëntor 2018.
 5. ^ "교육 다큐멘터리 나오던 뉴질랜드 유학생, 지금은…" [New Zealand student who appeared in educational documentaries, now…]. Entertalk (në koreanisht). 10 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2021. Marrë më 31 dhjetor 2021.
 6. ^ a b "[V LIVE] 젠득타임🖤". V Live (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2020. Marrë më 9 korrik 2019.
 7. ^ "BLACKPINK JENNIE As A 10-Year-Old In New Zealand Caught On MBC's Documentary". JoongAng Ilbo (në koreanisht). 29 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2019. Marrë më 29 korrik 2018.
 8. ^ "[V LIVE] BLACKPINK 블랙핑크 'Star Road' EP.14". V Live (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2019. Marrë më 24 korrik 2019.
 9. ^ a b "블랙핑크 "연습생 5년, 독기 품고 버텼다"(인터뷰②)". 텐아시아 (në koreanisht). 4 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2019. Marrë më 27 qershor 2019.
 10. ^ "[V LIVE] Calling for all dog experts". V Live (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 4 gusht 2019.
 11. ^ "엘르 최초 K팝 그룹 단체 커버의 주인공 블랙핑크". ELLE Korea (në koreanisht). 5 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2019. Marrë më 8 korrik 2019.
 12. ^ "[V LIVE] 젠드기지쳤어요." V Live (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2018. Marrë më 29 korrik 2018.
 13. ^ "[화보S] 블랙핑크 "팬들 덕분에 낯가림 극복했다"". SPOTVNEWS (në koreanisht). 6 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2020. Marrë më 4 shtator 2019.
 14. ^ Choi Ha Rin (29 dhjetor 2020). "Who is K-pop's ultimate polyglot? Blackpink, Red Velvet and Shinee all boast members able to speak a whole host of languages – so which star impresses most?". South China Morning Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2021. Marrë më 14 shtator 2021.
 15. ^ "BLACKPINK Talks "Kill This Love", Coachella & How They Formed". Omny Studio (në anglisht). Zach Sang Show. 17 prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2020. Marrë më 9 korrik 2019.
 16. ^ "Jennie Black Pink Ungkap Alasan Lucu Kenapa Ia Pilih Jadi Rapper daripada Penyanyi". WowKeren (në indonezisht). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2020. Marrë më 9 korrik 2019.