Jump to content

Lisa (Blackpink)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lisa
Lisa më 2023
Lisa më 2023
Background information
Emri i lindjesPranpriya Manoban
Lindi27 mars 1997 (25 vjet)
Buriram, Tajlandë
ZhanretK-pop, Pop vallëzimi, Hip hop
Repere, këngëtare, vallëtare
Instrument(et)Vokal
Vitet aktik2016-sot
LabeliYG, Interscope[1]

Lalisa Manoban[2] (Tajlandisht: ลลิษา มโนบาล; lindur Pranpriya Manoban (Tajlandisht: ปราณปรียา มโนบาล; 27 mars 1997), e njohur më mirë nga mononimi Lisa (Koreanisht: 리사), është një repere, këngëtare dhe valltar me origjinë tajlandeze në Korenë e Jugut si anëtare e grupit të vajzave të quajtur "Blackpink" nën YG Entertainment.[3]

Lisa bëri debutimin e saj solo me albumin e saj tekje Lalisa në shtator 2021. Albumi shiti mbi 736,000 kopje në javën e publikimit në Korenë e Jugut, duke e bërë atë artisten e parë femër që e bën këtë.[4] Videoja muzikore për tekjen e saj kryesore me të njëjtin emër regjistroi 73.6 milionë shikime në YouTube në 24 orët e para të publikimit, duke u bërë videoklipi muzikor më i shikuar në 24 orët e para në platformë nga një artist solo.[5]

1997–2010: Jeta e hershme dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur si Pranpriya Manoban më 27 mars 1997, ajo më vonë ndryshoi legalisht emrin e saj në Lalisa. Ajo është fëmija i vetëm i nënës së saj tajlandeze dhe njerkut me origjinë zvicerane.[6] Lisa përfundoi arsimin e mesëm në shkollën Praphamontree I dhe II.[7] Nga një moshë e re, Lisa fitoi një interes në industrinë e muzikës pop të Koresë së Jugut, domethënë duke admiruar artistët Big Bang dhe 2NE1, prandaj dëshironte që një ditë të ndiqte një rrugë të ngjashme.

Së pari duke marrë klasa vallëzimi në moshën 4 vjeç, ajo konkurroi në shumë konkurse vallëzimi gjatë fëmijërisë së saj duke përfshirë "To Be Number One"[8] dhe ishte një anëtare e ekuipazhit të vallëzimit We Zaa Cool, i përbërë nga njëmbëdhjetë anëtarë përfshirë BamBamGot7. Në shtator 2009, ata hynë në konkursin LG Entertainment Million Dream Sanan World të transmetuar në Kanalin 9, dhe fituan çmimin "Ekipi Special".[9] Ajo gjithashtu mori pjesë në një konkurs këndimi si përfaqësuese e shkollës për "Top 3 Moralët e Mirë të Tailandës" të organizuar nga Qendra e Promovimit Moral në fillim të vitit 2009. Lisa përfundoi si nënkampione.

2012–2015: Aktivitetet para debutimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, Lisa bëri një audicion për t'u bashkuar me YG EntertainmentTajlandë. Midis 4,000 aplikantëve, ajo ishte individi i vetëm që kaloi. Ajo zyrtarisht u bashkua me etiketën si kursantja e tyre e parë e huaj në 11 prill 2011.[10] Në mars 2015, Lisa mori punën e saj të parë të modelimit për markën e veshjeve në rrugë Nona9on, pas markës kozmetike të Koresë së Jugut Moonshot në 2016.

2016 – sot: Fillimet e karrierës dhe debutimi me Blackpink

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Lisa duke performuar në maj 2017

Në gusht 2016, Lisa debutoi si një nga katër anëtarët e grupit të vajzave të Koresë së Jugut Blackpink, si dhe e para jo-koreane që debutoi nën agjencinë.[11][12] Blackpink debutoi me albumin e vetëm Square One me teke kryesorë "Whistle" dhe "Boombayah". "Whistle" arriti një perfekt "all-kill", duke kryesuar të gjitha top listat e Koresë së Jugut me debutimin.[13] Që nga korriku 2019, grupi ka lëshuar një album në studio japoneze, Blackpink in Your Area, tre shfaqje të zgjeruara, Blackpink, Square Up dhe Kill This Love, dhe dy albume të vetme, Square One dhe Square Two.

Lisa u hodh nga programi i larmisë ushtarake MBC Real Man 300 si një anëtare e përhershme në shfaqje si pjesë e edicionit të Akademisë së Ushtrisë Koreane nga 21 shtator 2018 e tutje. Shfaqja shënoi rolin e saj të parë të përhershëm në një program televiziv që nga debutimi.[14] Pamja e saj i dha asaj një çmim jozyrtar të titulluar "Karakteri i Vitit" përmes 2018 MBC Entertainment Awards.

Më 5 nëntor 2018, ajo zbuloi kanalin e saj në YouTube, Lilifilm Official, duke u fokusuar në udhëtimet dhe stilin e jetës së bashku me shfaqjet e kërcimit.[15][16] Që nga korriku 2019, ajo grumbulloi mbi 1.3 milionë abonentë dhe mori një buton të artë të luajtjes në YouTube.[17]

Më 19 prill 2021, një zyrtar nga YG Entertainment zbuloi për median koreano-jugore The Korea Herald se Lisa do të debutonte si solistja e tretë nga grupi i saj me oraret që do të shpalleshin më vonë zyrtarisht përmes një njoftimi.[18] Më 12 korrik, përmes Star News, labeli i saj zbuloi se xhirimet për videoklipin e saj po zhvillohen.[19]

Albumi i vetëm debutues i Lisa Lalisa dhe tekja e saj kryesore me të njëjtin emër u publikuan më 10 shtator 2021.[20][21] Pas publikimit, videoklipi i "Lalisa" u bë videoklipi më i shikuar i një solisti në 24 orë me 73.6 milionë shikime, duke thyer rekordin e mbajtur nga "Me!" e Taylor Swift. duke shfaqur Brendon Urie, i cili mori 65.2 milionë shikime në 24 orë.[22] Kënga debutoi në numrin 84 në US Billboard Hot 100 dhe në vendin e dytë në Billboard Global 200, duke u bërë hiti i parë i Lizës në dhjetëshen e këtij të fundit.[23] Albumi tekje shiti 736,221 kopje në Kore në javën e parë të publikimit, duke vendosur rekordin për shitjet më të larta të javës së parë midis të gjitha artisteve femra dhe duke e bërë Lizën solisten e parë femër që arriti 500,000 kopje në shitjet e javës së parë.[24] Pas suksesit të saj, kënga e B-side "Money" u dërgua si kënga e dytë e albumit në radio hit bashkëkohore amerikane dhe arriti kulmin në vendin e 90 në Billboard Hot 100 dhe në vendin e dhjetë në Billboard Global 200, duke i dhënë Lizës hyrjen e saj të dytë në karrierë. të dy tabelat dhe hiti i saj i dytë në dhjetëshen më të mirë global.[25]

Në tetor 2021, Lisa konfirmoi bashkëpunimin e saj me DJ Snake, Ozuna, dhe Megan Thee Stallion duke publikuar një teaser të këngës.[26] Me titull "SG", ai përfshinte shkrimin dhe kompozimin e këngëve për Lisa dhe u publikua më 22 tetor së bashku me videoklipin. Bashkëpunimi debutoi në numrin 19 në Billboard Global 200 dhe në vendin e dytë në tabelën US Bubbling Under Hot 100 dhe u bë kënga e saj e parë numër një në tabelën Latin Airplay.[27][28]

Më 28 gusht 2022, Lisa fitoi Çmimin MTV Video Music Award për videon më të mirë K-Pop për "Lalisa" dhe u bë artistja e parë solo K-pop në histori që fitoi një MTV Video Music Award.[29] Më 13 nëntor, ajo fitoi MTV Europe Music Award për K-Pop më të Mirë dhe u bë artistja e parë solo K-pop në histori që fitoi gjithashtu një MTV Europe Music Award.[30] Lisa iu dha dy Rekorde Botërore Guinness në vitin 2023 për arritjet, përveç një të treti për t'u bërë artistja K-pop më e ndjekur në Instagram.[31] Ajo fitoi një Rekord Botëror Guinness për këngën e parë K-pop nga një artist solo që arriti 1 miliard transmetime në Spotify me "Money".[32]

Në prill 2023, u njoftua përmes Osen' se Lisa do të shfaqej në shfaqjen e dytë të zgjeruar të anëtarit të BigBang, Taeyang, Down to Earth.[33] Bashkëpunimi, i titulluar "Shoong!", u publikua më 25 prill së bashku me një video në të cilën Taeyang dhe Lisa performuan së bashku koreografinë e këngës.[34]

Në shtator 2023, Lisa kryesoi pesë shfaqje për kabarenë pariziane Crazy Horse. Ajo performoi disa skena solo dhe u shfaq me trupën për numra origjinalë nga repertori i kabaresë, duke përfshirë "Por unë jam një vajzë e mirë" dhe "Crisis? What Crisis?"[35]

Lisa flet disa gjuhë të huaja, duke përfshirë tajlandishten, anglishten, koreanishten, japonishten dhe kinezishten themelore.[36]

Projekte të tjera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmes punës së saj si modele për markën kozmetike të Koresë së Jugut Moonshot, ajo u bë ambasadore e markës së tyre në Kinë në 21 Mars 2018.

Më 25 korrik 2019 Lisa u bë ambasadorja dhe prezantuese e markës ekskluzivisht për koleksionin e ri të nisur në Tajlandë ku gjashtë prej produkteve përfshijnë nënshkrimin e Manoban si pjesë e paketimit. Më 28 Mars 2019 Lisa nënshkroi marrëveshjen e saj të parë të miratimit për AIS Thailand, operatori më i madh i telefonit celular GSM në Tajlandë. Lisa u bë prezantuesja e markës më të paguar për AIS. Për më tepër, fushata e saj reklamuese u bë reklama më e vlerësuar në Tajlandë. Më 11 maj 2019, Lisa u bë prezantuesja e markës për Samsung Galaxy S10 në Tajlandë. Materiali i saj i parë promovues për markën u lançua më 14 maj. Loja mobile Ragnarok M: Eternal Love përdor Lisa si modelin e tyre të miratimit dhe shfaqet si personazh në serverin e tyre "Midnight Party" nga 24 korrik 2019 e tutje.

Në janar të vitit 2020, Lisa u bashkua me shoqërinë e markës Winner's Mino si një model i miratuar për gamën e veshjeve sportive Adidas të sezonit SS20 My Shelter. Përmes popullaritetit të sapo gjetur të Lisa-s në Kinë përmes paraqitjes së saj në iQiyi Youth With You 2 si mentore kërcimi, ajo u zbulua të ishte zëdhënësja e markës së re në Kinë për kompaninë e zbutësve të rrobave D&G Downy më 13 maj. Më vonë atë muaj, ajo shpejt vazhdoi të bëhej zëdhënësja e markës së re për një nga kompanitë më të mëdha të qumështit të Kinës, markë kineze kineze Mengniu Dairy, Zhengouli.

Më 27 qershor, Tencent Games njoftoi Lisa si zëdhënësen më të re të Supercell në Kinë për lojën e tyre të lëvizshme video, Brawl Stars.

Moda dhe fotografia

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2019, Lisa u bë muza e Hedi Slimane, drejtori artistik, krijues dhe imazhit për Celine, një markë luksoze franceze. Në të njëjtin vit, në nëntor, Penshoppe zbuloi se Lisa ishte bashkuar me familjen Penshoppe si ambasadorja e tyre më e re. Për më tepër, më 24 korrik 2020 Lisa u zgjodh zyrtarisht si ambasadori më i ri i markës që përfaqëson Bulgari, një markë luksoze italiane. Si ambasadore për Bulgari, ajo mori pjesë në fushatat dixhitale për koleksionet "Serpenti" dhe "Bzero One".

Përmes YG Entertainment, Lisa lëshoi ​​një libër fotografik me botim të kufizuar me titull "0327", i përbërë tërësisht me fotografi të bëra vetë përmes një aparati filmik. Photobook u publikua në ditëlindjen e saj, 27 mars, 2020.

Më 17 shtator 2019, pasi shiu i rrëmbyeshëm i sjellë nga një muson shkaktoi përmbytje në 32 provinca Tailandeze, blogerja bukuroshe Tailandeze Koi Onusa, një e afërme e Lisa, zbuloi se Lisa kishte dhuruar 100,000 ฿ në fondin e aktorit Thai Bin Bunluerit për të ndihmuar ata që u evakuuan në përmbytjet si lehtësim nga katastrofat.

Lisa në një event të fansave të Blackpink në 2018

Në Prill 2019, Lisa u bë idhulli më i ndjekur i K-pop në Instagram, me 17.4 milion ndjekës në atë kohë. Që nga marsi i vitit 2020, Lisa e ruan atë status me 30.1 milion ndjekës në platformë.

Ndërsa Lisa lëshoi ​​kopertinën e saj të parë solo të revistës për numrin e Harper's Bazaar Thailand në maj të vitit 2019, MEI, një shpërndarës i Harper's Bazaar, raportoi se të gjitha 120,000 kopjet e shtypura në magazinë ishin shitur. Wasshtë raportuar se, mesatarisht, 30,000 kopje shtypen normalisht, dhe të famshëm të njohur kanë të shtypura mesatarisht 60,000 kopje. Sidoqoftë, pavarësisht shitjes së 120,000 kopjeve, kërkesa e publikut ende nuk u plotësua.

Pas pjesëmarrjes së Lisa në Celine Fashion Show për koleksionin e Pranverës Verë 2020 për burra në Paris, Francë, gjatë Javës së Modës në Paris, Lyst raportoi se kërkimet globale për çantën Triomphe të Celine u rritën me 66% në 28 Qershor 2019, pasi ajo publikoi një imazh të stilit në mediat e saj sociale, duke tërhequr kështu vëmendjen tek publiku.

Name of the album, selected album details, selected chart position, and sales figure
Titulli Detajet Pozicionet kulmore Shitjet Certifikimet
KOR
[37]
Lalisa 1
Emri i këngës, viti i lëshuar, pozicioni i përzgjedhur në tabelë, shifra e shitjeve dhe emri i albumit
Titulli Detajet Pozicionet kulmore Shitjet Certifikimet Albumi
KOR
[40]
AUS
[41]
CAN
[42]
FRA
[43]
MLY
[44]
NZ
[45]
SGP
[46]
UK
[47]
US
[48]
WW
[49]
As lead artist
"Lalisa" 2021 64 76 42 175 1 [a] 2 68 84 2 No Lalisa
"Money" [b] 32 37 75 1 35 2 46 90 10
Bashkëpunimet
"SG" (me DJ Snake, Ozuna, dhe
Megan Thee Stallion)
2021 [c] 86 87 17 [d] 26 [e] [f] 19 Non-album single
"—" tregon një regjistrim që nuk është regjistruar ose nuk është publikuar në atë territor.

Songwriting credits

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Emri i këngës, viti i publikuar, artisti dhe emri i albumit
Vi5i Artisti Kënga Albumi Teksti Kompozitori Ref.
Credited Me Credited Me
2021 DJ Snake, Ozuna, Megan Thee Stallion, dhe Lisa "SG" Non-album single Yes DJ Snake, Ozuna, Megan Thee Stallion, Donny Flores, J.Lauren, Jean Pierre Soto, Lewis Hughes, Omar Walker, Teddy Yes DJ Snake, Ozuna, Megan Thee Stallion, Donny Flores, J.Lauren, Jean Pierre Soto, Lewis Hughes, Omar Walker, Teddy [58]
Viti Titulli Director Length Ref.
2021 "Lalisa" Nuk dihet 3:26 [59]
"SG" (me DJ Snake, Ozuna dhe Megan Thee Stallion) Colin Tilley 4:01 [60]
Viti Titulli Director Length Ref.
2021 "Money" (Exclusive Performance Video) Lee Sang-yoon 2:50 [61]

Shfaqje televizive

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Titulli Rrjeti televiziv Roli Shënime
2017 Lisa TV OnStyle Anëtare e kastit 3 episode
2018 Real Man 300 MBC 6 episode
2020 Idol Producer (season 3) iQiyi Mentore 12 episode
 1. ^ "Lalisa" nuk hyri në Top 40 Singles Chart NZ, por arriti kulmin në numrin 9 në NZ Hot Singles chart.[50]
 2. ^ "Money" did not enter the Gaon Digital Chart, but peaked at number 43 on the download chart.[52]
 3. ^ "SG" nuk hyri në grafikun dixhital Gaon, por arriti kulmin në numrin 173 në grafikun e shkarkimit.[53]
 4. ^ "SG" nuk hyri në tabelën më të mirë të 40 singleve të NZ-së, por arriti kulmin në numrin 5 në NZ Hot Singles chart.[54]
 5. ^ "SG" did not enter the UK Singles Chart, but peaked at number 24 on the UK Singles Downloads Chart.[55]
 6. ^ "SG" did not enter the Billboard Hot 100 but peaked at number 2 on the Bubbling Under Hot 100 chart.[56]
 1. ^ Herman, Tamar (22 tetor 2018). "BLACKPINK Sign With Interscope Records & UMG in Global Partnership With YG Entertainment: Exclusive". Billboard (në anglisht). Marrë më 23 nëntor 2018.
 2. ^ voomvoom (1 korrik 2018). "BLACKPINK LISA Deceiving Other Members with Her Real Name???". mnews.joins.com (në anglisht). Marrë më 17 mars 2021.
 3. ^ "BLACKPINK". YG Family (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2017. Marrë më 18 maj 2019.
 4. ^ McIntyre, Hugh. "Blackpink's Lisa Breaks The Record For The Fastest-Selling Female Album In Korean History". Forbes (në anglisht). Marrë më 24 shtator 2021.
 5. ^ "BLACKPINK's Lisa breaks Taylor Swift's YouTube record with 'Lalisa'". NME (në anglisht). 14 shtator 2021. Marrë më 24 shtator 2021.
 6. ^ "เปิดชีวิต! 'ลิซ่า BlackPink' ล่าฝันสู่ซุปเปอร์สตาร์". Bangkokbiznews (në tajlandisht). 11 janar 2019. Marrë më 29 shtator 2019.
 7. ^ "Lisa of BLACKPINK donates to help flood victims in Thailand". The Independent Singapore (në anglisht). 22 shtator 2019. Marrë më 31 janar 2021.
 8. ^ "'LISA' YG New Girl Group : ลลิษา มโนบาล กับเรื่องราวที่เล่าโดยพี่สาวถ". hallyukstar (në tajlandisht). 4 korrik 2019. Marrë më 8 qershor 2016.
 9. ^ Gadong, Katreena (14 gusht 2016). "BLACKPINK Lisa Manoban and Got7 Bambam childhood friends?". YIBADA (në anglisht). Marrë më 2 nëntor 2016.
 10. ^ "มากกว่าสวยคือความทุ่มเท "ลิซ่า BLACKPINK" มีวันนี้ได้เพราะความสามารถ". Praew (në tajlandisht). 4 korrik 2019. Marrë më 14 qershor 2018.
 11. ^ Kim Yu-young (9 gusht 2016). "YG Entertainment unveils K-pop group BLACKPINK". Kpop Herald (në anglisht). Marrë më 20 maj 2017.
 12. ^ "Lisa from Blackpink – Thailand-raised K-pop singer who is the group's main dancer and speaks four languages". South China Morning Post (në anglisht). Marrë më 18 maj 2019.
 13. ^ "[뮤직톡톡] 마성의 '휘파람'…블랙핑크, 전 음원차트 1위 탈환". Osen (në koreanisht). 14 gusht 2016. Marrë më 4 korrik 2019.
 14. ^ "[시청자가 찜한 TV] 돌아온 '진사'·'알쓸신잡' 역시 화제". Yonhap News (në koreanisht). 28 shtator 2018. Marrë më 1 gusht 2019.
 15. ^ "'유튜버'로 깜짝 변신한 블랙핑크 리사가 올린 첫번째 영상". Insight (në koreanisht). 6 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2019. Marrë më 5 korrik 2019.
 16. ^ Rowley, Glenn (21 nëntor 2019). "Watch Blackpink's Lisa Dance it Out to DaniLeigh and G-Eazy's 'Cravin'". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2021. Marrë më 26 qershor 2021.
 17. ^ "[SBS Star] Blackpink Lisa Receives the 'Gold Play Button' with Only 4 Videos". SBS News (në anglisht). 2 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2020. Marrë më 5 korrik 2019.
 18. ^ "[Exclusive] Blackpink Lisa's solo debut expected in June". The Korea Herald (në anglisht). 19 prill 2021. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2021. Marrë më 28 prill 2021.
 19. ^ "블랙핑크 리사, 솔로 앨범 발매 "뮤직비디오 촬영 준비"[공식]". Star News (në koreanisht). 12 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2021. Marrë më 12 korrik 2021.
 20. ^ Kim Hyun-seo (25 gusht 2021). "블랙핑크 리사, 다음달 솔로 데뷔 확정 ... 싱글앨범 'LALISA(라리사)' 발매" [Blackpink's Lisa to make her solo debut next month ... Single album 'Lalisa' released]. Top Star News (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2021. Marrë më 25 gusht 2021.
 21. ^ "Blackpink's Lisa to release solo album next month". The Straits Times (Singapore) (në anglisht). 27 gusht 2021. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2021. Marrë më 27 gusht 2021.
 22. ^ McIntyre, Hugh (13 shtator 2021). "Blackpink's Lisa Scores One Of The Biggest YouTube Debuts Of All Time". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2021. Marrë më 13 shtator 2021.
 23. ^ Trust, Gary (20 shtator 2021). "The Kid LAROI & Justin Bieber's 'Stay' Holds Atop Global Charts, As LISA, Ed Sheeran & Glass Animals Add Top 10s". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2021. Marrë më 20 shtator 2021.
 24. ^ Hicap, Jonathan (17 shtator 2021). "Blackpink Lisa's 'Lalisa' album sets records with 736,000 copies sold in first week". Manila Bulletin (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2021. Marrë më 21 shtator 2021.
 25. ^ a b Trust, Gary (18 tetor 2021). "The Kid LAROI & Justin Bieber's 'Stay' Keeps Atop Global Charts, Lisa's 'Money' Hits Top 10". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 tetor 2021. Marrë më 18 tetor 2021.
 26. ^ "Blackpink' Lisa finally confirms collab with DJ Snake and Megan Thee Stallion". Bollywood Bubble (në anglisht). 14 tetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2021. Marrë më 14 tetor 2021.
 27. ^ Frankenburg, Eric (4 nëntor 2021). "New Around the World: DJ Snake, Ozuna, Lisa & Megan Thee Stallion Soar In With 'SG'". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2021. Marrë më 4 nëntor 2021.
 28. ^ Bustios, Pamela (30 mars 2022). "DJ Snake, Ozuna, LISA & Megan Thee Stallion Rule Latin Airplay With 'SG'". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2022. Marrë më 30 mars 2022.
 29. ^ Parker, Ashley Joy (28 gusht 2022). "How Anitta and Lisa's Wins at The 2022 MTV VMAs Made History". E! News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2022. Marrë më 28 gusht 2022.
 30. ^ Grein, Paul (13 nëntor 2022). "Taylor Swift Is Top Winner at 2022 MTV EMAs: Full Winners List". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2022. Marrë më 15 nëntor 2022.
 31. ^ Rowley, Glenn (30 mars 2022). "BLACKPINK's Lisa Sets Three New Guinness World Records". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2023. Marrë më 30 mars 2022.
 32. ^ Bowenbank, Starr (27 shtator 2023). "BLACKPINK's Lisa Just Broke a Guinness World Record With 'Money'". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2023. Marrë më 27 shtator 2023.
 33. ^ Ji, Min-kyung (12 prill 2023). "[단독] 블랙핑크 리사, 태양 새 앨범 참여..역대급 컬래버 예고" [[Exclusive] Blackpink Lisa, Taeyang participate in new album..Previous Collaboration Notice]. Star News (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2023. Marrë më 12 prill 2023.
 34. ^ Ziwei, Puah (25 prill 202). "Watch Taeyang's music video for 'Shoong!' featuring BLACKPINK's Lisa". NME (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2023. Marrë më 25 prill 2023.
 35. ^ Socha, Miles (6 shtator 202). "Blackpink's Lisa to Perform at Crazy Horse Cabaret in Paris". Women's Wear Daily (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2023. Marrë më 29 shtator 2023.
 36. ^ Moon, Kat (4 prill 2019). "Everything to Know About K-Pop Group Blackpink". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2019. Marrë më 22 maj 2019.
 37. ^ Gaon Album Chart:
  • "Lalisa" (në koreanisht). 5–11 shtator 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2021. Marrë më 16 shtator 2021.
 38. ^ Includes 715,907 (CD) + 60,000 (Kit) + 38,339 (LP):
 39. ^ "가온 인증: 누적판매량 인증" [Gaon Certification: Albums] (në koreanisht). Gaon Music Chart. 11 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2021. Marrë më 11 nëntor 2021.
 40. ^ Gaon Digital Chart:
  • "Lalisa" (në koreanisht). 12–18 shtator 2021. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2021. Marrë më 23 shtator 2021.
 41. ^ ARIA Top 100 Singles Chart:
 42. ^ Billboard Canadian Hot 100:
 43. ^ "Discographie – Lisa (Lalisa Manoban)" (në frëngjisht). Hung Medien. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2021. Marrë më 3 nëntor 2021.
 44. ^ Top 20 Most Streamed International & Domestic Singles In Malaysia:
 45. ^ New Zealand Top 40 Singles Chart:
 46. ^ RIAS Top Charts:
 47. ^ "Lisa | full Official Chart History" (në anglisht). Official Charts Company. Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2021. Marrë më 9 tetor 2021.
 48. ^ Billboard Hot 100 Chart:
  • "Lalisa". Billboard (në anglisht). 25 shtator 2021. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2021. Marrë më 21 shtator 2021.
  • "Money". Billboard (në anglisht). 2 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 2 nëntor 2021. Marrë më 2 nëntor 2021.
 49. ^ Billboard Global 200 Chart:
 50. ^ NZ Hot Singles:
 51. ^ a b McIntyre, Hugh (20 shtator 2021). "Blackpink's Lisa Scores Two Simultaneous Top 10 Hits On Billboard's Sales Chart". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2021. Marrë më 21 shtator 2021.
 52. ^ Gaon Download Chart:
 53. ^ Gaon Download Chart:
 54. ^ NZ Hot Singles:
 55. ^ UK Singles Downloads Chart:
 56. ^ "DJ Snake Chart History (Bubbling Under Hot 100)". Billboard. Arkivuar nga origjinali më 18 nëntor 2021. Marrë më 1 nëntor 2021. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Frankenburg, Eric (4 nëntor 2021). "New Around the World: DJ Snake, Ozuna, Lisa & Megan Thee Stallion Soar In With 'SG'". Billboard. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2021. Marrë më 4 nëntor 2021. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "DJ Snake, Ozuna, Megan Thee Stallion, LISA - SG / Credits". DJ Snake Music, Interscope. 22 tetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021 – nëpërmjet Tidal. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ Mamo, Heran (10 shtator 2021). "Blackpink's Lisa's Solo Debut 'Lalisa' Is Here: Stream It Now". Billboard. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2021. Marrë më 25 shtator 2021. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ Hussey, Allison (22 tetor 2021). "DJ Snake, Megan Thee Stallion, Ozuna, and Blackpink's Lisa Share Video for New Song "SG": Watch". Pitchfork (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 22 tetor 2021.
 61. ^ Ji Min-kyung (11 shkurt 2022). "YG, 트레저 신곡 MV에 5억 투입.."역대급 제작비"" [YG Invests 500 million won in M/V For Treasure's New Song... "Record-breaking Production Cost"]. OSEN (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2022. Marrë më 21 gusht 2022.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]