Taylor Swift

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Taylor Swift
TaylorSwiftApr09.jpg
Swift në Hollywood në premierën e Hannah Montana: The Movieprill 2009.
Informacione
Emri Taylor Alison Swift
Lindja 13 Dhjetor 1989 (27 vjeçare) Wyomissing, Pennsylvania, SHBA
Zhanri Country,[1] pop[2]
Profesion(e) KengetareKompozitore, kitariste, aktore
Label Big Machine Records
Instrument(e) vokaliste, gitar, piano,[3] ukulele,[4] Gitarë me 12 tela.
Webfaqja
www.taylorswift.com


Taylor Alison Swift ( e lindur 13 Dhjetor 1989 (27 vjeçare)) është një këngëtare e muzikës country [1] kompozitore, aktore amerikane, fituese e çmimit Grammy Award. Në vitin 2006, ajo lëshoj këngën e saj debutuese "Tim McGraw", pastaj albumin e saj self-titled debut. Në nëntor 2008, Swift lëshoj albumin e saj të dytë, Fearless. Albumet Fearless dhe Taylor Swift përmbyllën vitin 2008 në vendin e tretë dhe gjashtë respektivisht, me shitje prej 2.1 dhe 1.5 million.[5]

Jeta e hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Swift ka lindur në një zonë të Wyomissing, Pennsylvania. Ajo është vajza e Scott Swift dhe Andrea. Ajo ka një vëlla më të vogël,Austin.[6] Kur ishte në klasën e katërt, Swift fitoi një konkurs kombëtar poezie, program me tre-faqe i një poeme me titull "Monster In My Closet".[7][8]

Në moshën 10 vjeçare, Swift filloi të shkruaj këngë dhe duke kënduar në karaoke, festivale dhe panaire rreth qytetit të saj. Një verë, ajo e përkushtoj veten për të shkruar një roman-350 faqe, i cili mbetet i pa publikuara.[9]

Interesimi për kompozitore[redakto | redakto tekstin burimor]

Swift filloi të mësuar për të luajtur kitarë nga një kompjuter i saj i cili paraqiste se si të luajë tre akorde.Pas mësoj ato tre akorde, ajo shkroi këngën e saj të parë, "Lucky You".[10] Fëmijët të tjerë reagonin keq ndajë saj kështu që ajo shkroi këngë në lidhje me to.[11] swift ishte e interesuar per shume sporte sic ishte baleti

Fillimi i punës[redakto | redakto tekstin burimor]

Ndikim më të madh muzikor i Swift është Shania Twain.[12] Ndikues tjerë tek ajo kanë qënë edhe LeAnn Rimes, Tina Turner, Dolly Parton, dhe gjyshja e Swift. Megjithëse gjyshja e saj ishte këngëtare profesioniste në opera [13].

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ a b Andrew Leahey; Frye, Megan: ((( Taylor Swift > Overview ))). Allmusic. Rovi Corporation. Vizituar në 25 tetor 2009.
 2. ^ Benji Wilson: Taylor Swift - the meteoric rise of pop's brightest new star. Daily Mail. Associated Newspapers Ltd. Vizituar në 25 tetor 2009.
 3. ^ Taylor Swift, Billboard's Best-Selling Artist of 2008, Announces 'Fearless 2009' Headlining Tour. Big Machine Records (30 janar 2009). Vizituar në 30 janar 2009.
 4. ^ Taylor Swift... The Interview!. BBC Radio One (17 shkurt 2009). Vizituar në 17 shkurt 2009.
 5. ^ 2008 U.S. Music Purchases Exceed 1.5 Billion; Growth in Overall Music Purchases Exceeds 10%. Market Watch (31 dhjetor 2008). Vizituar në 1 janar 2009.
 6. ^ Taylor Swift Biography TVGuide.com. Tvguide.com (13 dhjetor 1989). Vizituar në 20 shtator 2009.
 7. ^ The Unabridged Taylor Swift. Rolling Stone (2 dhjetor 2008). Vizituar në 17 dhjetor 2008.
 8. ^ Taylor Swift: Growing into superstardom. Reading Eagle (8 dhjetor 2008). Vizituar në 17 dhjetor 2008.
 9. ^ Taylor Swift is already queen of country pop. The Sunday Times (22 shkurt 2009). Vizituar në 2009-022-26.
 10. ^ Showbiz - News - Computer repairman taught Swift guitar. Digital Spy (3 nëntor 2009). Vizituar në 30 dhjetor 2009.
 11. ^ Lesley Messer (27 janar 2009): Taylor Swift Suffered Bullying in School - Taylor Swift. People.com. Vizituar në 30 dhjetor 2009.
 12. ^ Catching Up With Taylor Swift. Timeforkids.com (28 prill 2009). Vizituar në 20 shtator 2009.
 13. ^ Taylor Swift Biography at GAC. Gactv.com. Vizituar në 20 shtator 2009.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]