Taylor Swift (album)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Taylor Swift
Studio album by
Realizuar24 tetor 2006
Inçizuar2005
Zhanricountry
Gjatësia40:28
Gjuhaanglisht
EtiketaBig Machine
ProducentNathan Chapman

Taylor Swift është albumi debutues i kantautores amerikane Taylor Swift, i publikuar më 24 tetor 2006 në SHBA dhe ndërkombëtarisht më 18 mars 2008. Swift ishte zhvendosur nga PensilvaniaTenesi për të filluar karrierën e saj muzikore në vitin 2004, kur ishte vetëm 14 vjeçare. Ajo nënshkroi me kompaninë diskografike Big Machine Records në 2005 dhe filloi të punojë në albumin e saj debutues gjatë vitit të parë të shkollës së mesme.

Shumica e këngëve janë shkruar plotësisht nga Swift, por disa janë shkruar me bashkë-shkrimtarë Robert Ellis Orrall, Brian Maher, Angelo Petraglia dhe Liz Rose. Producentet që bashkëpunuan me Swift ishin Orrall dhe Nathan Chapman. Tekstet kanë të bëjnë me perspektivën e Swift për jetën e saj adoleshente, duke u marrë me dashurinë, miqësinë dhe pasigurinë. Albumi është kryesisht i zhanrit country me disa elemente të pop-rokut, duke përfshirë instrumente si kitare dhe banxho.[1]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumi u publikua më 24 tetor 2006 në SHBA ku arriti sukses të madh, por të ngadalshëm komercial. Albumi arriti suksesin më të madh në listat për muzikën country.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.allmusic.com/artist/taylor-swift-mn0000472102