The Tortured Poets Department

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Tortured Poets Department
Studio album by
Realizuar19 prill 2024
EtiketaRepublic
Taylor Swift chronology
1989 (Taylor's Version)
(2023)
The Tortured Poets Department
(2024)

The Tortured Poets Department (shqip: Departamenti i Poetëve të Torturuar) është albumi i ardhshëm i njëmbëdhjetë në studio i këngëtares dhe kantautores amerikane Taylor Swift, i vendosur për publikim më 19 prill 2024, përmes kompaninsë diskografike Republic Records. Swift njoftoi albumin më 4 shkurt 2024, tek çmimet Grammy 2024 pasi fitoi çmimin për albumin më të mirë vokal pop poashtu dhe albumin e vitit (Album of the Year) për albumin e saj të dhjetë Midnights (2022).

Sfondi dhe lirimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Swift publikoi albumin e saj të dhjetë në studio, Midnights, më 21 tetor 2022, me sukses të gjerë komercial dhe kritik. [1] Një vit më pas, ajo publikoi dy albume të riregjistruara, Speak Now (Taylor's Version) dhe 1989 (Taylor's Version), si pjesë e projektit të saj për riregjistrim. Midnights u nominua për gjashtë çmime Grammy në ceremoninë e Grammy më 4 shkurt 2024. [2]

Më 4 shkurt, një ditë para ndarjes së çmimeve Grammy, Swift ngacmoi publikimin e një albumi duke ndryshuar foton e profilit të saj në të gjitha platformat e mediave sociale në një version bardh e zi të veprës artistike tashmë ekzistuese të kopertinës së Midnights. Kjo bëri që fansat e saj të spekulonin në internet se ajo po përgatitej të publikonte Reputation (Taylor's Version), një ri-regjistrim i ardhshëm i albumit të saj të gjashtë në studio, Reputation (2017). [3]

Swift mori pjesë në ceremoninë e Grammy dhe fitoi çmimin Grammy për albumin më të mirë vokal pop dhe albumin e vitit për Midnights. Në fjalimin e saj të pranimit për të parën, ajo lajmëroj për një album të ri në studio, të titulluar The Tortured Poets Department, dhe njoftoi datën e publikimit të tij më 19 prill 2024, të cilin ajo e kishte mbajtur të fshehtë për dy vjet. [4] [5] Vepra artistike e kopertinës së saj u postua më pas në llogaritë e saj në mediat sociale, së bashku me një fotografi të një shënimi të shkruar me dorë:

Britania e Madhe And so I enter into evidence / My tarnished coat of arms / My muses, acquired like bruises / My talismans and charms / The tick, tick, tick of love bombs / My veins of pitch black ink / All's fair in love and poetry…

Sincerely, The Chairman of the Tortured Poets Department.[6]

Shqipëria Dhe kështu hyj në prova / stema ime e njollosur / Muzat e mia, të fituara si mavijosje / Hajmalitë dhe hijeshitë e mia / Tiqja, rriqra, rriqra e bombave të dashurisë / Venat e mia me bojë të zezë katran / Gjithçka është e drejtë në dashuri dhe poezi…

Sinqerisht, Kryetari i Departamentit të Poetëve të Torturuar.[7]

Albumi, botimet fizike të të cilit përmbajnë këngën bonus "The Manuscript", u vu në dispozicion për porosi paraprake në të njëjtën kohë. [8]

Vepra artistike e kopertinës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra artistike e kopertinës së The Tortured Poets Department është një imazh bardh e zi i fotografuar nga Beth Garrabrant e Swift e shtrirë në një shtrat në një pozë magjepsëse.[9]

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Listimi i këngëve i The Tortured Poets Department[10]
# TitulliProdhuesi(ët) Gjatësia
1. "Fortnight" (me Post Malone)   
2. "The Tortured Poets Department"     
3. "My Boy Only Breaks His Favorite Toys"     
4. "Down Bad"     
5. "So Long, London"     
6. "But Daddy I Love Him"     
7. "Fresh Out the Slammer"     
8. "Florida!!!" (me Florence and the Machine)   
9. "Guilty as Sin?"     
10. "Who's Afraid of Little Old Me?"     
11. "I Can Fix Him (No Really I Can)"     
12. "Loml"     
13. "I Can Do It with a Broken Heart"     
14. "The Smallest Man Who Ever Lived"     
15. "The Alchemy"     
16. "Clara Bow"     
The Tortured Poets Department – botim fizik[10]
# TitulliProdhuesi(ët) Gjatësia
17. "The Manuscript"     

Historia e publikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e publikimit të The Tortured Poets Department
Rajon Data Formati(et) Etiketa Ref.
Të ndryshme 19 prill 2024 Republika [11]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Bugel, Safi (2022-10-28). "Taylor Swift: Midnights becomes biggest album of 2022 after one week". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 2024-02-05.
 2. ^ Nast, Condé (2024-02-05). "Taylor Swift Arrives at the Grammys 2024". Vanity Fair (në anglishte amerikane). Marrë më 2024-02-05.
 3. ^ Bryan, West (shkurt 4, 2024). "'Error 321' Taylor Swift website crashes, sending fans on frantic hunt for 'red herring'". USA Today (në anglishte amerikane). Marrë më 5 shkurt 2024.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 4. ^ Kuo, Christopher (shkurt 4, 2024). "Taylor Swift announces new album during Grammy win". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2024. Marrë më shkurt 5, 2024. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 5. ^ Singh, Surej (shkurt 5, 2024). "Taylor Swift announces new album, 'The Tortured Poets Department'". NME (në anglishte britanike). Marrë më 5 shkurt 2024.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 6. ^ Shanfeld, Ethan (shkurt 4, 2024). "Taylor Swift Announces New Album 'The Tortured Poets Department' During Grammys Acceptance Speech". Variety. Marrë më 4 shkurt 2024. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 7. ^ Shanfeld, Ethan (shkurt 4, 2024). "Taylor Swift Announces New Album 'The Tortured Poets Department' During Grammys Acceptance Speech". Variety. Marrë më 4 shkurt 2024. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 8. ^ Lynch, Joe (2024-02-05). "Taylor Swift Shocks Fans By Revealing Brand New Album 'The Tortured Poets Department' at Grammys". Billboard (në anglishte amerikane). Marrë më 2024-02-05.
 9. ^ Sen, Mallika (shkurt 4, 2024). "Taylor Swift announces new album: The Tortured Poets Department". Associated Press. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2024. Marrë më 5 shkurt 2024. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 10. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Tracklist
 11. ^ The Tortured Poets Department release formats: