Dead Poets Society

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dead Poets Society
Regjia ngaPeter Weir
Shkruar ngaTom Schulman
ProdhuesiSteven Haft, Paul Junger Witt, Tony Thomas
LuajnëRobin Williams
KinematografiaJohn Seale
MontazhiWilliam Anderson
MuzikaMaurice Jarre

Kompanitë prodhuese
Touchstone Pictures, Silver Screen Partners IV
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures Distribution (në SHBA) Warner Bros. (ndërkombëtarisht)
Data e publikimit
2 qershor 1989
Kohëzgjatja
128 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti16.4 milionë dollarë
Fitimi235.9 milionë dollarë

Dead Poets Society është një film dramatik amerikan i vitit 1989 me regji të Peter Weir dhe shkruar nga Tom Schulman. Filmi, me Robin Williams në rolin kryesor, zhvillohet në vitin 1959 në shkollën imagjinare konservatore të konviktit Welton Academy[1] dhe tregon historinë e një mësuesi të anglishtes që frymëzon studentët e tij përmes mësimit të poezisë.

Dead Poets Society u publikua në Shtetet e Bashkuara më 2 qershor 1989. Filmi ishte një sukses komercial dhe mori vlerësime të shumta, duke përfshirë nominimet për Çmimin Oscar për filmin më të mirë, regjisorin më të mirë dhe aktorin më të mirë për Williams. Filmi fitoi çmimin BAFTA për filmin më të mirë,[2] çmimin César për filmin më të mirë të huaj dhe çmimin David di Donatello për filmin më të mirë të huaj. Schulman mori çmimin Oscar për skenarin më të mirë origjinal për punën e tij.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1959, Todd Anderson fillon vitin e parë të shkollës së mesme në Welton Academy, një shkollë me konvikt përgatitor vetëm për meshkuj në Vermont. I caktuar një nga studentët më premtues të Welton, maturantin Neil Perry, e ka shok dhome dhe takohet me miqtë e tij: Knox Overstreet, Richard Cameron, Steven Meeks, Gerard Pitts dhe Charlie Dalton.

Në ditën e parë të mësimit, djemtë janë të befasuar nga metodat joortodokse të mësimdhënies së mësuesit të ri të anglishtes, John Keating. Vetë një student i Welton, Keating inkurajon studentët e tij që të "bëjnë jetën e tyre të jashtëzakonshme", një ndjenjë që ai e përmbledh me shprehjen latine carpe diem ("kape ditën").

Mësimet e mëvonshme Keating vendos që studentët të qëndrojnë me radhë mbi tavolinën e tij për të demonstruar mënyra për ta parë jetën ndryshe, duke u thënë atyre të shqyejnë hyrjen e librave të tyre me poezi që shpjegon një formulë matematikore të përdorur për vlerësimin e poezisë dhe duke i ftuar ata të krijojnë stilin e tyre të ecjes në një oborr për të inkurajuar individualizmin e tyre. Metodat e Keating tërheqin vëmendjen e drejtorit të rreptë, Gale Nolan.

Pasi mëson se Keating ishte një anëtar i Shoqatës së Poetëve të Vdekur të paligjshme ndërsa ishte në Welton, Neil rifillon klubin dhe ai dhe miqtë e tij largohen fshehurazi nga kampusi në një shpellë ku lexojnë poezi. Ndërsa viti shkollor përparon, mësimet e Keating dhe përfshirja e tyre me klubin i inkurajojnë ata të jetojnë jetën e tyre sipas kushteve të tyre. Knox ndjek Chris Noel, një nxitëse e tifozëve, tërheqëse, e cila po takohet me Chet Danburry, një futbollist nga një shkollë publike lokale, familja e së cilës është miq me të tijën.

Neil zbulon dashurinë e tij për aktrimin dhe merr rolin si Puck në një prodhim lokal të A Midsummer Night's Dream, pavarësisht faktit se babai i tij dominues dëshiron që ai të frekuentojë Harvardin për të studiuar mjekësi. Ndërkohë, Keating e ndihmon Todin të dalë nga guaska e tij dhe të kuptojë potencialin e tij kur ai e merr atë përmes një ushtrimi të vetëshprehjes, duke rezultuar në kompozimin e një poezie spontanisht para klasës.

Charlie boton një artikull në gazetën e shkollës në emër të klubit duke sugjeruar që vajzat të pranohen në Welton. Nolan nxit Charlien për ta detyruar atë të zbulojë se kush është tjetër në Dead Poets Society, por ai reziston. Nolan gjithashtu flet me Keating, duke e paralajmëruar atë se ai duhet t'i dekurajojë studentët e tij që të vënë në dyshim autoritetin. Keating i këshillon djemtë në mënyrën e tij, duke paralajmëruar se duhet të vlerësohen të gjitha pasojat.

Neil shkatërrohet pasi babai i tij zbulon përfshirjen e tij në shfaqje dhe kërkon që ai të largohet në prag të shfaqjes hapëse. Ai shkon te Keating, i cili e këshillon të qëndrojë në këmbë dhe t'i tregojë babait të tij se dashuria e tij për aktrimin është diçka që ai e merr seriozisht. Babai i Neil shfaqet papritur në shfaqje. Ai me zemërim e merr Neilin në shtëpi dhe e bën atë të tërhiqet nga Welton dhe të regjistrohet në një akademi ushtarake. Duke mos pasur asnjë mbështetje nga nëna e tij e shqetësuar dhe në pamundësi për të shpjeguar se si ndihet për të atin, Neil, i shqetësuar kryen vetëvrasje.

Nolan heton vdekjen e Neil me kërkesë të familjes Perry. Cameron fajëson Keating për vdekjen e Neil për t'i shpëtuar dënimit për pjesëmarrjen e tij në Dead Poets Society dhe emëron anëtarët e tjerë. I përballur me Charlie, Cameron i kërkon pjesës tjetër që ta lënë Keating të pranojë rënien. Charlie godet Cameron dhe përjashtohet. Secili nga djemtë thirret në zyrën e Nolanit për të nënshkruar një letër që vërteton të vërtetën e pretendimeve të Cameron, edhe duke e ditur se ato janë të rreme. Kur i vjen radha Todit, ai heziton të nënshkruajë, por e bën këtë pasi sheh që të tjerët janë bindur dhe i nënshtrohet presionit të prindërve të tij.

Keating pushohet nga puna dhe Nolan, i cili mësonte anglisht në Welton përpara se të bëhej drejtor, merr përsipër mësimin e klasës, me qëllimin për t'iu përmbajtur rregullave tradicionale të Welton. Keating e ndërpret klasën për të mbledhur gjërat e tij të mbetura. Ndërsa largohet, Todd i zbulon Keating se djemtë u frikësuan të nënshkruanin letrën që vulosi fatin e tij dhe ai e siguron Todin se e beson atë. Nolan kërcënon të dëbojë Todin. Todd ngrihet në tryezën e tij, me fjalët "O Kapiten! Kapiteni im!", gjë që e shtyn Nolanin ta kërcënojë përsëri. Anëtarët e tjerë të Shoqatës së Poetëve të Vdekur (përveç Cameron-it), si dhe disa studentë të tjerë në klasë, bëjnë të njëjtën gjë, për tërbimin e Nolan dhe habinë e kënaqur të Keating. E prekur nga mbështetja e tyre, Keating falënderon me krenari djemtë dhe largohet.

Njerëzia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Canby, Vincent (2 qershor 1989). "Dead Poets Society (1989) June 2, 1989 Review/Film; Shaking Up a Boys' School With Poetry". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2013. Marrë më 8 nëntor 2011.
  2. ^ "1990 Film Film | BAFTA Awards" (në anglisht). Awards.bafta.org. Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2017. Marrë më 7 nëntor 2016.