Prayut Chan-o-cha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Prayut në 2018.

Prayut Chan-o-cha (ประยุทธ์ จันทร์โอชา; i lindur më 21 mars 1954) është një politikan tajlandez dhe një oficer i përgjithshëm në pension i Ushtrisë Mbretërore Tajlandeze, duke shërbyer si Kryeministër i Tajlandës që nga viti 2014 dhe Ministër i Mbrojtjes që nga viti 2019. Prayut shërbeu si shef i ushtrisë tajlandeze nga 2010 në 2014 dhe ishte udhëheqës i një grushti shteti e cila instaloi Këshillin Kombëtar për Paqen dhe Rendin (NCPO), junta ushtarake që qeverisi Tajlandën midis 22 maj 2014 dhe 10 korrik 2019.