Jump to content

Rosé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rosé
Rosé në shtator 2022
U lind në
Roseanne Park

11 shkurt 1997 (25 vjet)
Auckland, Zelanda e Re
Emrat e tjerëPark Chae-young
Shtetësia
 • Korea e Jugut[1]
 • Zelanda e Re[1]
Profesioni
 • Këngëtare
 • valltare
Vite aktiviteti2016-sot
Karierra Muzikore
ZhanretK-pop
Këngëtare, vallëtare
Instrument(et)Vokal
LabeliYG, Interscope[2]
Antar/ët
Nënshkrimi

Roseanne Park (e lindur më 11 shkurt 1997), e njohur më mirë nga emri artistik Rosé (Koreanisht: 로제), është një këngëtare e Koresë së Jugut e lindur në Zelandë të Re dhe e rritur në Australi. Rosé nënshkroi me labelin koreano-jugor YG Entertainment pas një audicioni të suksesshëm në 2012 dhe u trajnua për katër vjet përpara se të debutonte si anëtare e grupit të vajzave Blackpink në gusht 2016.

Në mars 2021, Rosé bëri debutimin e saj solo me albumin e saj tekje R. shiti 448,089 kopje në javën e tij të parë, më i larti për një soliste koreane. Kënga kryesore "On the Ground" ishte gjithashtu një sukses komercial, duke kryesuar Billboard Global 200 dhe duke arritur kulmin në pesëshen e parë brenda vendit.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1997–2015: Jeta e hershme dhe fillimet e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roseanne Park (koreanisht: 박채영; Park Chae-young) lindi më 11 shkurt 1997[3][4]Auckland, Zelanda e Re, nga prindër emigrantë koreano-jugorë.[5] Ajo ka një motër më të madhe. Në vitin 2004, në moshën shtatë vjeçare, Rosé dhe familja e saj u transferuan në Melbourne, Australi.[6] Ajo ndoqi shkollën fillore Kew East, duke u diplomuar në vitin 2009 dhe ndoqi Kolegjin e Mesëm të Vajzave në Canterbury në Melburn, duke studiuar drejtësi.[7] Ajo filloi të këndonte dhe mësoi të luante kitarë dhe piano si fëmijë dhe interpretoi në koret e kishës.[6][8]

Në vitin 2012, në moshën 15-vjeçare, Rosé mori pjesë në një audicion në Sydney, Australi për kompaninë diskografike të Koresë së Jugut YG Entertainment me sugjerimin e babait të saj,[6] duke u renditur e para në mesin e 700 pjesëmarrësve.[9][10] Ajo e pëlqeu shumë muzikën e labelit, duke përmendur se ata kishin të gjitha grupet "cool".[11] Brenda dy muajsh, Rosé e la shkollën, nënshkroi me etiketën si praktikante dhe u transferua në Seul, Koreja e Jugut.[12] Ajo fillimisht supozoi se ideja e babait të saj ishte një shaka për shkak të distancës dhe vështirësisë për t'u bërë këngëtare jashtë shtetit, duke thënë:

Në Australi, nuk e mendoja se kishte shumë mundësi që të bëhesha këngëtare, veçanërisht të bëhesha yll i K-pop-it... Unë jetoja aq larg nga vendi sa nuk më kishte shkuar kurrë në mendje si një mundësi.[6]

Në të njëjtin vit, Rosé iu dha një mundësi për të shfaqur këngën e shokut të etiketës G-Dragon "Without You" nga extended play (EP) One of a Kind. Emri i saj nuk u publikua në kohën e publikimit, merita e saj u zbulua vetëm pas shpalljes së saj si anëtare e Blackpink.[13] Kënga arriti në vendin e dhjetë në Gaon Music Chart të Koresë së Jugut dhe në numrin 15 në Billboard Korea K-pop Hot 100.[14][15]

2016–tani: Debutimi me Blackpink dhe R[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rosé u trajnua në YG Entertainment për katër vjet përpara se të zbulohej si anëtarja e fundit e grupit të vajzave Blackpink më 22 qershor 2016.[16] Grupi debutoi më 8 gusht 2016 me albumin tekje Square One, i cili përmbante këngët "Whistle" dhe "Boombayah".[17]

Rosé u shfaq në një sërë programesh transmetuese, si King of Masked Singer. Performanca e saj vokale në shfaqje u prit me një pritje të ngrohtë nga audienca, për të cilën Rosé komentoi se ajo "nuk e dinte nëse audienca do t'i pëlqente [ajo] të këndonte" dhe se ndihej "e lumtur dhe e lehtësuar" nga rezultati pozitiv.[5] Më vonë ajo u shfaq si interpretuese në sezonin e dytë të Fantastic Duo. Stafi i prodhimit të shfaqjes deklaroi se pamja e saj kishte për qëllim "të zbulonte tërheqjen vokale të Rosé, e cila është e ndryshme nga Blackpink".[18]

Më 1 qershor 2020, u njoftua se Rosé do të debutonte si artiste solo pas publikimit të albumit të parë të plotë të Blackpink në gjuhën koreane.ref>"YG, "ROSÉ·LISA·JISOO Will Release Solo Tracks… Will Start Releasing in Sequential Order After the Release of BLACKPINK's Full-Length Album in September"" (në anglisht). YG Entertainment. YG Entertainment. 1 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2020. Marrë më 4 qershor 2020.</ref>[19] Më 30 dhjetor 2020, në një intervistë me median koreano-jugore Osen, labeli i saj zbuloi se xhirimet për videoklipin e saj debutues do të fillonin në mes të janarit 2021.[20] Më 26 janar 2021, u publikua një fragment promovues i debutimit solo të Rosé, duke zbuluar se një pamje paraprake e debutimit të saj solo do të zbulohej përmes Blackpink Livestream Concert: The Show më 31 janar 2021.[21][22]

Rosé dhe Anthony Vaccarello duke marrur pjesë në Met Gala më 2021

Albumi i vetëm debutues i Rosé, i titulluar R, u publikua më 12 mars 2021.[23] Me 41.6 milionë shikime në 24 orë të videos muzikore për këngën kryesore "On the Ground", ajo theu rekordin pothuajse tetëvjeçar të mbajtur nga "Gentleman" i Psy për videoklipin më të shikuar nga një solist korean në 24 orë.[24] "On the Ground" arriti kulmin në vendin e 70-të në Billboard Hot 100, duke u bërë kënga me më së shumti klasifikim nga një soliste koreane në SHBA. Kënga gjithashtu debutoi dhe arriti kulmin në vendin e parë si në Global 200 ashtu edhe në Global Excl. U.S. charts, kënga e parë nga një artist solo korean që e bën këtë.[25] R vendosi gjithashtu rekordin për shitjet më të larta të javës së parë nga një soliste koreane, me 448,089 kopje të shitura.[26] Më 24 mars, Rosé mori fitoren e saj të parë në shfaqjen muzikore si soliste me këngën e saj "On the Ground" në programin e muzikës kabllore të Koresë së Jugut Show Champion dhe do të fitonte pesë të tjera.ref>Lee, Da-gyeom (24 mars 2021). "블랙핑크 로제, '쇼 챔피언' 1위...임영웅→브브걸 넘었다". MK (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2021. Marrë më 1 prill 2021.</ref> Më 5 prill, u publikua videoklipi për këngën e Rosé "Gone".[27] "Hard to Love", një solo pop-disco e kënduar nga Rosé, shfaqet si kënga e pestë e albumit të dytë në studio të Blackpink Born Pink, i cili u publikua më 16 shtator 2022.[28]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet tekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

List of single albums, with selected details, selected chart position, and sales figure
Titulli Detajet Pozicionet
kulmore
Shitje Certifikimet
KOR
[29]
CRO
[30]
R 2 10
 • KOR: 686,738[31]
 • CHN: 1,726,000 (dig.)[32]

Tekjat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

List of singles, with year released, selected chart position, sales figure, and album name
Titulli Viti Pozicionet kulmore chart Shitjet Albumi
KOR
[34]
KOR
Billb.

[35]
AUS
[36]
CAN
[37]
HUN
[38]
MLY
[39]
SGP
[40]
UK
[41]
US
[42]
WW
[43]
"On the Ground" 2021 4 3 31 35 6 1 1 43 70 1 R
"Gone" 6 5 63 77 9 1 2 29
"—" denotes a recording that did not chart or was not released in that territory.

Other charted songs[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozicionet kulmore chart Shitjet Albumi
KOR
[34]
KOR
Billb.

[upper-alpha 1][46]
AUS
[36]
CAN
[37]
HUN
[47]
MLY
[48]
NZ
Hot

[49]
PHL
[50]
SGP
[40]
WW
[43]
"Hard to Love" 2022 87 22 65 68 22 4 6 7 5 27 No Born Pink
As featured artist
"Without You" (결국)
(G-Dragon featuring Rosé)[upper-alpha 2]
2012 10 15 One of a Kind
"—" tregon një regjistrim që nuk është regjistruar ose nuk është publikuar në atë territor.

Composition credits[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha kreditet e këngëve janë përshtatur nga të dhënat e Korea Music Copyright Association, përveç nëse shënohet ndryshe.[52]

Emri i këngës, viti i publikuar, artisti dhe emri i albumit
Viti Artisti Kënga Albumi Teksti Muszika
2021 Rosé "On the Ground" R Yes Yes
"Gone" Yes Yes
2022 Blackpink "Yeah Yeah Yeah" Born Pink Yes No

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Music videos[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Director(s) Kohëzgjatja Ref.
"On the Ground" 2021 Han Sa-min 3:09 [53]
"Gone" Kwon Yong-soo 3:41 [54]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Television shows[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime Ref.
Anglisht Koreanisht
2017 King of Mask Singer 복면가왕 Contestant (Circus Girl) Episodes 103–104 [55]
Fantastic Duo 2 판타스틱 듀오 Contestant (Australia 400:1) Episodes 19–20 [18]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Përfshin Billboard K-pop Hot 100 dhe Billboard South Korea Songs. The Billboard K-pop Hot 100 u ndërpre më 30 prill 2022 dhe u zëvendësua nga South Korea Songs from Billboard's Hits of the World series.[45]
 2. ^ Kreditohet si "? of YG New Girl Group" në momentin e lëshimit.[51]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Lee, Jung-yeon (12 gusht 2016). "[블랙핑크 VS 투애니원③] 블랙핑크는 누구?" [Who Is Blackpink?]. DongA Ilbo (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2019. Marrë më 15 tetor 2020.
 2. ^ Herman, Tamar (22 tetor 2018). "BLACKPINK Sign With Interscope Records & UMG in Global Partnership With YG Entertainment: Exclusive". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2018. Marrë më 23 nëntor 2018.
 3. ^ "BLΛƆKPIИK on Instagram: "#BLACKPINK #블랙핑크 #ROSÉ #로제 #HAPPYBIRTHDAY #2018_02_11 #YG"". Instagram (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2020. Marrë më 8 korrik 2019.
 4. ^ FAMILY, YG (10 shkurt 2018). "HAPPY BIRTHDAY ROSÉ#BLACKPINK #블랙핑크#2018_02_11 #HBD #로제pic.twitter.com/AJEnRLeSyD". @ygent_official (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2020. Marrë më 8 korrik 2019.
 5. ^ a b Kim, Nemo (12 shtator 2018). "Rose from Blackpink – New Zealand-born K-pop singer with the unique voice and difficult dance moves". South China Morning Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2019. Marrë më 28 maj 2019.
 6. ^ a b c d Wilder, Gabriel (27 qershor 2017). "BlackPink's Rose: How a joke turned into K-pop stardom for an Australian singer". The Sydney Morning Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2019. Marrë më 28 maj 2019.
 7. ^ "Rosé on leaving school to become a K-pop trainee: "Nobody understood"" (në anglisht). NME. 30 mars 2021. Marrë më 20 gusht 2022.
 8. ^ Li, Caspar (11 shkurt 2019). "4 things to know about K-pop star Rose, BLACKPINK's high-note singer". South China Morning Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2019. Marrë më 28 maj 2019.
 9. ^ Moon, Kat (4 prill 2019). "Everything to Know About K-Pop Group BLACKPINK". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2019. Marrë më 31 maj 2019.
 10. ^ Ji, Seung-hoon (7 korrik 2018). "[Y기획②]멤버를 알면 '진짜' 블랙핑크가 보인다". YTN (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2020. Marrë më 28 maj 2019.
 11. ^ Faulkner, Noelle (3 prill 2021). ""I've put everything I've learnt into this": Blackpink's Rosé is Vogue's April cover star". Vogue Australia (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2021. Marrë më 3 prill 2021. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 2 prill 2021 (Ndihmë!)
 12. ^ "Rosé on leaving school to become a K-pop trainee: "Nobody understood"" (në anglisht). NME. 30 mars 2021. Marrë më 20 gusht 2022.
 13. ^ Lim, Soo-yeon (17 gusht 2016). "블랙핑크, 지난 6년의 데뷔사". Ize (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2021. Marrë më 28 maj 2019.
 14. ^ "2012년 39주차 Digital Chart" (në koreanisht). Gaon Music Chart. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2018. Marrë më 28 maj 2019.
 15. ^ "G-Dragon Korea K-Pop Hot 100 Chart History". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2017. Marrë më 28 maj 2019.
 16. ^ Sung, Mi-kyung (22 qershor 2016). "YG, 새 걸그룹 네번째 멤버 로제 공개..호주 출신 실력파..'강렬'". Osen (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2020. Marrë më 28 maj 2019.
 17. ^ Benjamin, Jeff (16 gusht 2016). "Blackpink's Major Debut: New K-Pop Girl Group Lands No. 1 & 2 on World Digital Songs Chart". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2020. Marrë më 30 maj 2019.
 18. ^ a b Park, Chan-soo (4 gusht 2017). "[Oh!쎈 컷]'판듀2' 로제 "YG오디션, 400:1 경쟁 뚫고 합격"". Osen (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2020. Marrë më 29 maj 2019.
 19. ^ "[공식입장] YG "블랙핑크, 로제·리사·지수 솔로곡 낸다…9월 정규앨범 이후 순차 발표"". MyDaily (në koreanisht). qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2020. Marrë më 2 mars 2021.
 20. ^ "[단독] 블랙핑크 로제, 드디어 솔로출격..1월중순 뮤비 촬영 '콘서트+앨범준비 열일'". Osen (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2020. Marrë më 30 dhjetor 2020 – nëpërmjet Naver.
 21. ^ "Blackpink's Rosé Teases Her Solo Music Ahead of Their Livestream Concert". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2021. Marrë më 25 janar 2021.
 22. ^ Jeong, Hee-yeon (26 janar 2021). "블랙핑크 로제, 솔로 티저 영상 공개". Dong-A Sports (në koreanisht). Naver. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2021. Marrë më 26 janar 2021.
 23. ^ "Blackpink's Rosé Reveals Solo Debut Release Date". Billboard (në anglisht). 1 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 24. ^ "블랙핑크 로제, 유튜브 24시간 조회수 신기록 [공식]". Sports Dongha (në koreanisht). 16 mars 2021. Marrë më 16 mars 2021.
 25. ^ Trust, Gary (22 mars 2021). "Rosé's 'On the Ground' Blasts In Atop Both Billboard Global Charts". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2021. Marrë më 22 mars 2021.
 26. ^ Ko, Seung-hee (23 mars 2021). "로제, 솔로앨범 초동 44만장 집계…女 솔로 최고 기록". Herald Kyungje (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2021. Marrë më 23 mars 2021 – nëpërmjet Naver.
 27. ^ Mamo, Heran (31 mars 2021). "Here's When BLACKPINK's Rosé Will Drop Her 'Gone' Music Video". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2021. Marrë më 2 prill 2021.
 28. ^ Benjamin, Jeff (16 shtator 2022). "Every Song Ranked on BLACKPINK's 'Born Pink': Critic's Picks". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2022. Marrë më 17 shtator 2022.
 29. ^ "R". Gaon Chart (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2021. Marrë më 25 mars 2021. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 6 maj 2021 (Ndihmë!)
 30. ^ "List of sales 20 week 2021 (10.05.2021 - 16 May 2021.)" (në kroacisht). HDU. 24 maj 2021. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2021. Marrë më 15 qershor 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 31. ^ -R- Sales: 516,915 (2021) + 57,441 (2021, Kit) + 52,518 (2021, LP) + 59,864 (2022)
 32. ^ Cumulative Sales of -R- in China:
 33. ^ "가온 인증: 누적판매량 인증" [Gaon Certification: Albums] (në koreanisht). Gaon Music Chart. 11 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2021. Marrë më 11 nëntor 2021.
 34. ^ a b Peak chart positions on the Circle Digital Chart (formerly the Gaon Digital Chart):
 35. ^ Peak chart positions on the Billboard K-pop Hot 100:
 36. ^ a b Peak chart positions on the ARIA Singles Chart:
 37. ^ a b Peak chart positions on the Billboard Canadian Hot 100:
 38. ^ Hungary Single Top 40:
 39. ^ Top 20 Most Streamed International & Domestic Singles In Malaysia:
 40. ^ a b RIAS Top Charts:
 41. ^ Official Singles Chart Top 100:
 42. ^ "#ROSÉ's "On The Ground" debuts at No. 70 on this week's #Hot100" (në anglisht). billboardcharts. 22 mars 2021. Marrë më 23 mars 2021.
 43. ^ a b c Peak chart positions on the Billboard Global 200:
 44. ^ Frankenberg, Eric (25 mars 2021). "How Rose's 'On the Ground' Dominated Internationally to Debut Atop Billboard's Global Charts". Billboard (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2021. Marrë më 27 mars 2021.
 45. ^ "Billboard Relaunches in Korea With Focus on K-Pop". Billboard (në anglisht). Prometheus Global Media. 20 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2017. Marrë më 9 korrik 2019.
 46. ^ Peak chart positions on Billboard's K-pop Hot 100 & South Korea Songs:
 47. ^ Hungary Single Top 40:
 48. ^ Peak chart positions on Billboard Malaysia Songs:
 49. ^ Peak chart positions on the NZ Hot Singles Chart:
 50. ^ Peak chart positions on Billboard Philippines Songs:
 51. ^ a b "Gaon Download Chart of 2012" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2016. Marrë më 29 maj 2019.
 52. ^ "Songs Registered Under ROSÉ/로제" (në anglisht). Korea Music Copyright Association (KOMCA). Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2021. Marrë më 31 maj 2021.
 53. ^ "ROSÉ - On The Ground" (në koreanisht). YG, Sa Min Han. 15 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2021. Marrë më 16 mars 2020 – nëpërmjet Vimeo.
 54. ^ KWON YONG SOO (5 prill 2021). "ROSÉ 'GONE' MV'" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2021. Marrë më 4 maj 2021 – nëpërmjet Instagram.
 55. ^ Jo, Hae-jin (26 mars 2017). "'복면가왕' 블랙핑크 로제, 엄마 언급에 눈물 왈칵 "자랑스러운 딸 되겠다"". ENews24 (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2020. Marrë më 29 maj 2019.