Jump to content

Met Gala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Met Gala
Muzeu Metropolitan i Artit në Upper East Side (Manhattan)
ZhanriGala për mbledhjen e fondeve, kontribut prej 50,000 dollarë për vend për të hyrë në Met Gala 2023
ShpeshtësiaVjetore, e mbajtur të hënën e parë të majit[1]
VendiMetropolitan Museum of Art, Costume Institute
VendndodhjaFifth Avenue, Manhattan, New York City
ShtetiSHBA
Vitet aktiv1948–present[2]
ThemeluesEleanor Lambert
I funditmaj 1, 2023 (2023-05-01)
Ngjarja pasuesemaj 6, 2024 (2024-05-06)
Organizuar ngaVogue
Faqja zyrtareThe Costume Institute
Gala u themelua në vitin 1946, dhe ngjarja e parë e madhe u mbajt në 1948.[3]

Met Gala ose Met Ball, i quajtur zyrtarisht Gala e Institutit të Kostumeve ose Përfitimi i Institutit të Kostumeve, është një gala vjetore për mbledhjen e fondeve që mbahet për të mirën e Institutit të KostumeveMuzeut Metropolitan të Artitqytetin e Nju Jorkut . Met Gala konsiderohet gjerësisht si ngjarja më prestigjioze dhe magjepsëse e modës dhe mbledhja sociale në botë dhe njihet si "nata më e madhe e modës"; një ftesë është shumë e kërkuar. Personalitetet që perceptohen si të rëndësishëm kulturalisht për shoqërinë bashkëkohore në sfera të ndryshme profesionale, duke përfshirë modën, filmin, televizionin, muzikën, teatrin, biznesin, sportin, mediat sociale dhe politikën, janë të ftuar të marrin pjesë në Met Gala, [4] organizuar nga revista e modës Vogue .

Gala është një ngjarje që mbahet çdo vit të hënën e parë të majit, [5] që shënon hapjen e ekspozitës vjetore të modës të Institutit të Kostumeve të organizuar në Upper East Side të Manhattan. [6] Shumë prej të pranishmëve janë paraqitur në kopertinat dhe faqet e Vogue . Ngjarja e çdo viti feston temën specifike të ekspozitës së Institutit të Kostumeve të atij viti, e cila vendos tonin për veshjen zyrtare të natës.

Të ftuarit pritet të kurojnë modën e tyre në përputhje me temën e ekspozitës vjetore, përgjithësisht në modën e lartë . Ikona globale e modës Anna Wintour, e cila është kryeredaktore e Vogue, ka drejtuar ose bashkëkryesuar Met Gala që nga viti 1995, me përjashtim të Met Gala të vitit 1996, e cila u kryesua nga pasardhësja e Wintour në British Vogue, Liz Tilberis . Me kalimin e kohës, Met Gala ka evoluar përtej epiqendrës së modës në Nju Jork për t'u bërë gjithnjë e më globale dhe me bazë të gjerë në perspektivën e saj.

Met Gala u krijua në 1948 nga publicistja e modës Eleanor Lambert si një mbledhje fondesh për Institutin e sapothemeluar të Kostumeve për të shënuar hapjen e ekspozitës së tij vjetore. Gala e parë përfshinte një darkë dhe biletat kushtonin 50 dollarë secila. [7] Gjatë dekadave të para të ekzistencës së saj, Gala ishte thjesht një nga shumë përfitimet vjetore të mbajtura për institucionet bamirëse të Nju Jorkut. Prandaj, të pranishmit në Galat e hershme ishin pothuajse tërësisht anëtarë të shoqërisë së lartë të Nju Jorkut ose industrisë së modës të qytetit. Nga viti 1948 deri në vitin 1971, ngjarja u mbajt në vende të ndryshme të Manhattan, duke përfshirë Waldorf Astoria, Central Park dhe Rainbow Room . [8]

Kur Diana Vreeland u bë konsulente e Institutit të Kostumeve në vitin 1972, Gala filloi të evoluonte në një çështje më globale dhe magjepsëse, edhe pse ajo që synonte ende grupin e lartë shoqëror. [9] Ngjarja filloi të bëhej e orientuar drejt të famshmëve të profilit më të lartë me pjesëmarrës si Elizabeth Taylor, Andy Warhol, Bianca Jagger, Diana Ross, Elton John, Liza Minnelli, Madonna, Barbra Streisand dhe Cher duke u përzier me elitën e qytetit. [10] Ishte gjatë viteve të Vreeland që Gala u mbajt për herë të parë në Met dhe u prezantuan temat Gala. [10]

Met Gala konsiderohet gjerësisht si ndër ngjarjet sociale më të spikatura dhe më ekskluzive në botë. Është gjithashtu një nga netët më të mëdha të mbledhjes së fondeve në qytetin e Nju Jorkut, me 9 milionë dollarë amerikanë të mbledhur në 2013, 12 milionë dollarë vitin e ardhshëm, dhe më pas duke u rritur në një rekord prej 17.4 milionë dollarë deri në vitin 2022. [11] [12] [13] [14] Met Gala është një nga burimet më të dukshme të financimit për Institutin, [15] me kontribute totale që tejkalojnë 200 milionë dollarë për herë të parë pas ngjarjes së 2019-ës. Anna Wintour, kryetarja e ngjarjes, mori kryesinë e Institutit në 1995. Lista e saj e të ftuarve u rrit për të përfshirë të famshëm në mbarë botën nga bota e modës, argëtimit, biznesit, sportit dhe politikës, të cilët përfundimisht do të zbukuronin faqet e Vogue . [16]

Që nga viti 1948, Met Gala ka ndodhur në mënyrë të njëpasnjëshme çdo vit, përveç në 2000 dhe 2002.  Met Gala 2020 u anulua për shkak të pandemisë COVID-19 . [17] Gala rifilloi në vitin 2021, por u mbajt në shtator dhe jo në maj të atij viti. [18] Në vitin 2022, Gala u kthye në mbajtjen e ceremonisë së saj tradicionale të majit. [19]

Argëtuesja barbadiane dhe ikona e modës Rihanna modelon modën së lartë në Met Gala 2023 në Manhattan, duke modeluar një dizajn nga Valentino.

Gala e Institutit të Kostumeve Met është një përfitim shumë i njohur për mbledhjen e fondeve që shërben si një festë hapëse për ekspozitën vjetore të modës të Institutit. [20] [21] Pas ngjarjes, ekspozita qëndron për disa muaj. Për shembull, ekspozita e vitit 2014 ishte planifikuar të zgjaste nga 8 maji deri më 10 gusht 2014. [22] Çështja, e ndjekur nga personalitete nga arti, moda, shoqëria e lartë, filmi dhe muzika, është mbajtur në Met që nga viti 1948 [23] dhe konsiderohet të jetë ngjarja kryesore vjetore e industrisë së modës në tapetin e kuq. [21] [24] [25] [26] [27] Modelet e saj të tapetit të kuq fotografohen, rishikohen, kritikohen dhe imitohen gjerësisht. [28] [29] [30] [31] Muzeu është i mbyllur për publikun e gjerë të hënën e parë të majit për shkak të Gala-s që po ndodh. [32]

Anna Wintour, kryeredaktore e Vogue dhe kryesuesja kryesore e ngjarjes Gala që nga viti 1995 (duke përjashtuar 1996 dhe 1998), mbikëqyr komitetin e përfitimeve dhe listën e të ftuarve, me stafin e Vogue që ndihmon për të mbledhur listën e të ftuarve. [33] Në vitin 2014, biletat individuale kushtonin 30,000 dollarë amerikanë për ata jashtë listës zyrtare të të ftuarve, pasi çmimet u rritën me 10,000 dollarë për të rritur ekskluzivitetin e ngjarjes. [34] Lista vjetore e të ftuarve është e kufizuar në afërsisht 650 ose 700 persona. [35][36] Duke filluar nga vitet 2020, Met Gala ka filluar të përfshijë influencues të mediave sociale. [37] Kostoja e një vendi për mysafir për të marrë pjesë në Met Gala ishte rritur në 50,000 dollarë amerikanë deri në vitin 2023. [38]

Gala e 2015-ës dhe tema e saj " Kina : Përmes xhamit që shikon" u bë objekt i një dokumentari — E hëna e parë e majit, me regji nga Andrew Rossi dhe prodhuar nga Condé Nast Entertainment, Vogue dhe Relativity Studios. [39] 225 fotografë, reporterë dhe pjesëmarrës të mediave sociale të miratuar dokumentuan ngjarjen për dokumentarin. [40] Të ftuarit morën njoftime për kufizimin e selfieve dhe mediave sociale brenda gala. [41] Urdhëresa për pa selfie u shtri në edicionet e mëposhtme të Met Gala. Që nga viti 2018, Wintour njoftoi se mysafirët nuk mund të lejohen të marrin pjesë në gala para moshës 18 vjeç [42] [43]

Ekspozitës i caktohet një temë specifike çdo vit, ku të ftuarit pritet të ndjekin, por jo të mandatuar. [44] Ai përfshin një orë koktej dhe një darkë zyrtare. [45] Gjatë orës së koktejit, të ftuarit mbërrijnë për të ecur në tapetin e kuq, për të vizituar ekspozitën me tematikë të veçantë të vitit dhe për t'u ulur përpara darkës që përfshin argëtim nga artistët më të shquar të ditës. [46] Tema jo vetëm që vendos tonin për ekspozitën vjetore, por edhe për të ftuarit që përpiqen të vishen në lidhje me temën e vitit, duke shkaktuar shpeshherë mosmarrëveshje për tema të caktuara të modës midis shitësve kryesorë të modës në botë. [47] [48] Ndonjëherë, si në vitin 2013, me Punk: Chaos to Couture, tema e dhënë konsiderohet e paqartë ose e vështirë për t'u ndjekur, sepse nuk ofron një direktivë të qartë stilistike. Në raste të tjera, si në vitin 2014, me Charles James : Beyond Fashion, tema mund të jetë shumë më sfiduese për një gjini, pasi James bëri veshje të destinuara për gratë. [49] [50] Megjithëse, sipas Vogue në 2021 Met Gala: Moda Amerikane, Andrew Bolton ishte "me të vërtetë i impresionuar nga përgjigjet e stilistëve amerikanë ndaj klimës sociale dhe politike, veçanërisht rreth çështjeve të përfshirjes së trupit dhe rrjedhshmërisë gjinore". [51] Disa tema të tjera gjatë gjithë viteve ishin In America: An Antology of Fashion (2022), In America: A Lexicon of Fashion (2021) dhe About Time: Moda and Duration (2020).

Modelet Naomi Campbell dhe Stephanie Seymour u tërhoqën nga pjesëmarrja në Met Gala 2009 në minutën e fundit, në një shfaqje mbështetjeje për stilistin Azzedine Alaïa . [52] [53] Pasi zbuloi se asnjë nga veprat e tij nuk ishte përfshirë në ekspozitën e Institutit të Kostumeve, Alaïa u kërkoi modeleve të mos vishnin fustanet që ai kishte krijuar për ta në Gala dhe ato zgjodhën të mos merrnin pjesë fare. Alaïa ishte i njohur për marrëdhëniet e ngushta me modelet e tij, dhe përjashtimi i tij nga ekspozita "Model as Muse" u pa si një mospërfillje. [54] Ai kritikoi Wintour-in (me të cilin kishte një grindje të gjatë) [55] se kishte "shumë pushtet mbi këtë muze". [52]

Në vitin 2014, tema ishte "Charles James: Përtej modës", kur Met Gala shpalli një kod veshjeje që kërkon kravatë të bardhë, një numër i mediave vunë në dukje vështirësinë dhe shpenzimet e marrjes së kravatës së bardhë tradicionale, madje edhe për të ftuarit e famshëm . [56] [57] Debatet e mëtejshme në Met Gala 2014 përfshinin një lojtar i cili nuk ishte në gjendje të ngjitej në shkallët, por megjithatë shkaktoi një bujë. [58] Kjo u pasua nga një përleshje në ashensor në festën pas mes Solange Knowles dhe Jay-Z . Shiriti i sigurisë tregonte Solange duke folur me zemërim me Jay-Z përpara se të kthehej në një përleshje fizike në të cilën ajo e godet dhe e shkelmon. [59]

Në vitin 2015, tema e Gala-s, e quajtur fillimisht "Pëshpëritjet kineze: Përrallat e Lindjes në Art, Film dhe Modë", u riemërua në "Kina: Përmes xhamave". [60] Tema u prit nga kritikët duke thënë se ishte "Një kujtim i racizmit delikate të institucionalizuar që është komplikuar nga shekujt e izolimit aziatik në të gjithë bordin, dhe stereotipet e qëndrueshme perëndimore të përkeqësuara nga injoranca dhe natyra e meme e mediave sociale". [60] Ndër një nga aktoret më të kritikuara ishte Sarah Jessica Parker për një mbulesë koke që ajo kishte veshur, e cila mendohej se ishte në përputhje me stereotipin e Dragon Lady [61]

Në vitin 2016, Madonna, ndërsa kanalizonte temën "Manus x Machina: Moda në një epokë të teknologjisë", ofroi një nga veshjet më të diskutueshme në historinë e Gala-s. Ajo u shfaq në një ansambël të dizenjuar nga drejtori kreativ i Givenchy, Riccardo Tisci duke ekspozuar gjoksin dhe të pasmet e saj. [62]

Madonna u përgjigj në kanalet e saj zyrtare të mediave sociale duke deklaruar, "Ne kemi luftuar dhe vazhdojmë të luftojmë për të drejtat civile dhe të drejtat e homoseksualëve në mbarë botën. Kur bëhet fjalë për të drejtat e grave, ne jemi ende në Epokën e Errët . Veshja ime në Met Ball ishte një deklaratë politike si dhe një deklaratë e modës.” [63]

Tema e Met Gala 2017 ishte "Rei Kawakubo/Comme des Garçons". [64] Në gala 2017, Kendall Jenner kishte veshur një fustan të tejdukshëm. Fustani rrjetë kishte mëngë të shkurtra, një të çarë në të gjithë bustin e tij, një të pasme të mbështjellë dhe të çarë në këmbë. Jenner mori shumë kritika në platformat e mediave sociale, veçanërisht Twitter, për shfaqjen e tepërt të lëkurës, ndërsa të tjerët kritikuan pamjen e saj për shkak të ngjashmërive me veshjen e Rose McGowanMTV Video Music Awards 1998 . [65]

Gala e 2018-ës kishte një temë katolike romake dhe përfshinte Rihanna-n të veshur me një mitra papale. Kritikët në mediat sociale e quajtën atë "blasfemuese" dhe "kosplay sakrilegjike", edhe pse Kisha Katolike huazoi më shumë se dyzet veshje papale nga Vatikani, dhe kardinali Timothy M. Dolan mori pjesë. [66] [67] Kyle Smith argumentoi se Kisha Katolike në fakt "po përkrahte talljen e simboleve të saj". [68] Rihanna u përball me polemika teksa kishte veshur një mantel të mbështjellë me perla dhe xhevahire, me mitra dhe gjerdan papal, taka Christian Louboutin, e veshur si Papë . Pamja e saj është dizenjuar nga Margiela. [69] Skenaristja Lena Waithe përqafoi komunitetin LGBT, duke veshur një pelerinë ylber, duke shfaqur një flamur krenarie të dizenjuar nga Carolina Herrera . Waithe mishëroi atë që Perëndia do të thoshte për të dhe shpjegoi, "ti flet për kishën dhe katolicizmin, ka të bëjë - ti u bëre sipas shëmbëlltyrës së Perëndisë. . . Tema për mua është të jesh vetvetja." [70]

Tema e Met Gala 2019 ishte "Kampi: Shënime mbi modën". Ekspozita u frymëzua nga eseja e Susan Sontag e vitit 1964 " Shënime mbi "Kampin" . Andrew Bulton, kurator përgjegjës i Institutit të Kostumeve, shpjegon se si ai zbulon se Sontag argumenton se kampi është "dashuri për të panatyrshmen: për artifikim dhe ekzagjerim... stili në kurriz të përmbajtjes... triumfi i stilit epiken. " [71] Shumë të famshme përfituan plotësisht nga tema duke u veshur me ngjyra, shkëlqim dhe pamje të ekzagjeruar. Disa personazhe të famshëm që u gjetën nga mediat si të diskutueshme në Met Gala 2019 përfshijnë Kim Kardashian, e cila kishte veshur një fustan ngjyrë kafeje në formë Thierry Mugler, i bërë për t'u dukur i lagur me shtimin e pikave të kristalit. Ndërsa vetë fustani ishte në temë, polemika ishte në faktin se Kardashian tha se nuk mund të ulej apo të shkonte në tualet për shkak se korseja e fustanit e kufizonte atë. Në këtë kohë, Kardashian po përballej me polemika për vendosjen e standardeve joreale të bukurisë. Në një postim në Instagram, ajo përmendi gjithashtu se duhej të merrte "mësime të frymëmarrjes me korse" për të veshur fustanin. [72] Komediania dhe shkrimtarja Lena Waithe mbërriti në gala e veshur me një kostum me fjalët "Black Drag Queens Inventend [ sic ] Camp" në anën e pasme. Mesazhi kishte për qëllim të tregonte se si kampi ka qenë një mënyrë për njerëzit e margjinalizuar, njerëzit queer dhe njerëzit me ngjyrë, për të rikthyer idenë e shijes. [73]

Tema e Met Gala 2021 ishte "Në Amerikë: Një leksikon i modës". Tema amerikane e gala i lejoi të famshmit të shkonin në shumë drejtime të ndryshme me mënyrën se si ata zgjodhën të mishëronin temën. Përfaqësuesja Demokratike e SHBA , Alexandria Ocasio-Cortez e Nju Jorkut mori pjesë në Met Gala 2021 e veshur nga stilistja Aurora James . Pamja kontroverse e Ocasio-Cortez ishte e guximshme dhe synonte të pranishmit e Met; ajo kishte veshur një fustan të bardhë jashtë shpatullave me frazën "taksoni të pasurit" të qepur në pjesën e pasme me germa të kuqe të theksuara saten . [74] Ky vështrim u përball me polemika pasi shumë menduan se ishte hipokrite të dënohej pabarazia e pasurisë ndërsa merrte pjesë në një ngjarje me një biletë prej 35,000 dollarësh. Në një intervistë, stilistja Aurora James shpjegon se si ajo mendon se është e zgjuar të jesh në gjendje t'u japësh mesazhin drejtpërdrejt atyre që kanë nevojë ta dëgjojnë atë. [75] Një tjetër vështrim i diskutueshëm në Met Gala 2021 ishte ai i modeles dhe aktores Cara Delevingne, e cila kishte veshur një kostum të bardhë pantallonash dhe parzmore të personalizuara Dior. Parzmorja kishte fjalët "Peg The Patriarchy" të qepura në pjesën e përparme me germa të kuqe. Në një intervistë, Delevingne shpjegon, "Ka të bëjë me fuqizimin e grave, barazinë gjinore - është paksa si 'Rrini burrit'" [76]

Në vitin 2022 ("Gilded Glamour"), Kim Kardashian veshi fustanin që Marilyn Monroe kishte veshur kur i këndonte Presidentit Kennedy në 1962. Fustani është pronë e Ripley's Believe It or Not . Debati rreth fustanit filloi kur disa vunë re disa dëmtime në fustan. [77] Të tjera polemika erdhën nga dieta që Kim Kardashian duhej t'i përmbahej për të veshur fustanin. [78] Ajo pretendoi se kishte hequr të gjithë sheqerin dhe karbohidratet, duke rezultuar në humbjen e 16 kg në 3 javë. [79]

Lista e Met Galas

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është një listë e Met Galas, si dhe karriget dhe argëtimet, për Galat që janë zhvilluar që nga prezantimi i temave në 1973.

Data e Galas Tema Bashkë-Kariget Kariget e Nderit SPonzorët Cmimi biletave Referenca
21 Mars 1973 The World of Balenciaga None None Government of Spain $850 [80][81][82]
12 Dhjetor 1973 The 10s, the 20s, the 30s: Inventive Clothes: 1909–1939 Phyllis Ellsworth Dillon None $100 [83][84]
20 Nëntor 1974 Romantic and Glamorous Hollywood Design Jane Engelhard None SCM Corporation $150 [85]
10 Dhjetor 1975 American Women of Style Jane Engelhard None SCM Corporation $125 [86]
6 Dhjetor 1976 The Glory of Russian Costume Jacqueline Kennedy Onassis None SCM Corporation $150 [83][87][88]
12 Dhjetor 1977 Vanity Fair: A Treasure Trove Jacqueline Kennedy Onassis None Halston [83][89][90]
20 Nëntor 1978 Diaghilev: Costumes and Designs of the Ballets Russes Pat Buckley None [83]
December 3, 1979 Fashions of the Habsburg Era: Austria-Hungary Pat Buckley None [83][91]
December 9, 1980 The Manchu Dragon: Costumes of China, the Chi'ng Dynasty Pat Buckley None [83]
December 7, 1981 The Eighteenth-Century Woman Pat Buckley None Merle Norman Cosmetics $350 [83][92][93]
December 6, 1982 La Belle Époque Pat Buckley None Pierre Cardin $500 [83][94]
December 5, 1983 Yves Saint Laurent: 25 Years of Design Pat Buckley None Gustave Zumsteg $500 [83][95]
December 3, 1984 Man and the Horse Pat Buckley None Ralph Lauren $750 [83][96]
December 9, 1985 Costumes of Royal India Pat Buckley None Ratti, Christian Humann Foundation [83][97]
December 8, 1986 Dance Pat Buckley None Shiseido $750 [83][98]
December 7, 1987 A Tribute to Diana Vreeland Pat Buckley None Reliance Group Holdings $850 [99]
December 5, 1988 From Queen to Empress: Victorian Dress 1837–1877 Pat Buckley None The Leslie Fay Companies $850 [83][100]
December 4, 1989 The Age of Napoleon: Costume from Revolution to Empire, 1789–1815 Pat Buckley None Wolfgang K. Flottl [83][101][102]
December 3, 1990 Théâtre de la Mode – Fashion Dolls: The Survival of Haute Couture Pat Buckley None Wolfgang K. Flottl $900 [103]
December 9, 1991 No theme, as no concurrent costume exhibition was held Pat Buckley None [104]
December 7, 1992 Fashion and History: A Dialogue Pat Buckley None [105]
December 6, 1993 Diana Vreeland: Immoderate Style Pat Buckley None $900 [106][107]
December 5, 1994 Orientalism: Visions of the East in Western dress Pat Buckley, Oscar de la Renta, Bill Blass None $900 [108][109]
December 4, 1995 Haute Couture Anna Wintour, Annette de la Renta, Clarissa Bronfman Karl Lagerfeld, Gianni Versace Karl Lagerfeld for Chanel, Gianni Versace $1000 [110]
December 9, 1996 Christian Dior Elizabeth Tilberis, Marie-Chantal, Crown Princess of Greece, Helene David-Weill None Dior, LVMH $1000 [111]
December 8, 1997 Gianni Versace Anna Wintour, Julia Koch, Patrick McCarthy None David H. Koch Foundation, VH1, Fairchild Publications $2000 [112][113][114]
December 7, 1998 Cubism and Fashion Anna Wintour, Miuccia Prada, Paula Cussi, Pia Getty None Prada $2000 [115]
December 6, 1999 Rock Style Anna Wintour, Tommy Hilfiger, Aerin Lauder None Tommy Hilfiger [116]
April 23, 2001 Jacqueline Kennedy: The White House Years Anna Wintour, Christina and Lindsay Owen-Jones, Annette and Oscar de la Renta, Carolina Herrera Caroline Kennedy and Edwin A. Schlossberg L'Oréal [117]
April 28, 2003 Goddess: The Classical Mode Anna Wintour, Tom Ford, Nicole Kidman None Gucci [118]
April 26, 2004 Dangerous Liaisons: Fashion and Furniture in the 18th Century Anna Wintour, Renée Zellweger, Lawrence Stroll, Silas Chou, Edgar Bronfman Jr. Jacob Rothschild, Jayne Wrightsman Asprey [119]
May 2, 2005 The House of Chanel Anna Wintour, Karl Lagerfeld, Nicole Kidman Caroline, Princess of Hanover Chanel [120]
May 1, 2006 AngloMania: Tradition and Transgression in British Fashion Anna Wintour, Christopher Bailey, Sienna Miller Rose Marie Bravo, The Duke of Devonshire Burberry [121]
May 7, 2007 Poiret: King of Fashion Anna Wintour, Cate Blanchett, Nicolas Ghesquière François-Henri Pinault Balenciaga [122]
May 5, 2008 Superheroes: Fashion and Fantasy Anna Wintour, George Clooney, Julia Roberts Giorgio Armani Giorgio Armani [123][124]
May 4, 2009 The Model As Muse: Embodying Fashion Anna Wintour, Kate Moss, Justin Timberlake Marc Jacobs Marc Jacobs [125][126]
May 3, 2010 American Woman: Fashioning a National Identity Anna Wintour, Oprah Winfrey, Patrick Robinson None Gap [127][128][129]
May 2, 2011 Alexander McQueen: Savage Beauty Anna Wintour, Colin Firth, Stella McCartney François-Henri Pinault and Salma Hayek Alexander McQueen [130][131]
May 7, 2012 Schiaparelli and Prada: Impossible Conversations Anna Wintour, Carey Mulligan, Miuccia Prada Jeff Bezos Amazon [132]
May 6, 2013 Punk: Chaos to Couture Anna Wintour, Rooney Mara, Lauren Santo Domingo, Riccardo Tisci Beyoncé Moda Operandi $15,000 [133][134][135]
May 5, 2014 Charles James: Beyond Fashion Aerin Lauder, Anna Wintour, Bradley Cooper, Oscar de la Renta, Sarah Jessica Parker, Lizzie and Jonathan Tisch None AERIN $25,000 [136][137][138][139]
May 4, 2015 China: Through the Looking Glass Anna Wintour, Jennifer Lawrence, Gong Li, Marissa Mayer, Wendi Murdoch Silas Chou Yahoo $25,000 [140]
May 2, 2016 Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology Anna Wintour, Taylor Swift, Idris Elba, Jonathan Ive Nicolas Ghesquière, Karl Lagerfeld, Miuccia Prada Apple $30,000 [141][142]
May 1, 2017 Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of the In-Between Anna Wintour, Gisele Bündchen and Tom Brady, Katy Perry, Pharrell Williams Rei Kawakubo Apple, Condé Nast, Farfetch, H&M, Maison Valentino $30,000 [143][144]
May 7, 2018 Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination Anna Wintour, Rihanna, Amal Clooney, Donatella Versace Christine and Stephen A. Schwarzman Christine and Stephen A. Schwarzman, Versace $30,000 [145][146][147][148]
May 6, 2019 Camp: Notes on Fashion Anna Wintour, Lady Gaga, Harry Styles, Serena Williams, Alessandro Michele None Gucci $35,000 [149][150][151]
Planned for May 4, 2020 (canceled)[152] About Time: Fashion and Duration Anna Wintour, Meryl Streep, Emma Stone, Lin-Manuel Miranda, Nicolas Ghesquière None Louis Vuitton N/A [153]
September 13, 2021 In America: A Lexicon of Fashion Timothée Chalamet, Billie Eilish, Amanda Gorman, Naomi Osaka[154] Tom Ford, Adam Mosseri, Anna Wintour Instagram $35,000 [155][156]
May 2, 2022 In America: An Anthology of Fashion Blake Lively and Ryan Reynolds, Lin-Manuel Miranda, Regina King Tom Ford, Adam Mosseri, Anna Wintour Instagram $35,000 [157][158]
May 1, 2023 Karl Lagerfeld: A Line of Beauty Anna Wintour, Dua Lipa, Michaela Coel, Penélope Cruz, Roger Federer None Chanel, Fendi, Karl Lagerfeld (brand) $50,000 [159][160][161]
 1. ^ Friedman, Vanessa (3 maj 2018). "What Is the Met Gala, and Who Gets to Go?". New York Times (në anglisht). Marrë më 22 gusht 2018.
 2. ^ Hardie, Beth (7 maj 2018). "What is the Met Gala 2018 theme – and what it means". Mirror (UK) (në anglisht). Marrë më 22 gusht 2018.
 3. ^ Ward, Maria (7 maj 2018). "What Is the Met Gala? Everything You Need to Know". Vogue (në anglisht). Marrë më 22 gusht 2018.
 4. ^ Annie Brown (5 maj 2019). "How the Met Gala became the 'fashion Oscars'". Sydney Morning Herald (në anglisht). Marrë më 4 maj 2022.
 5. ^ Aisha Nozari (16 prill 2023). "Met Gala ticket prices upped to an eye-watering '$50,000' weeks before star-studded fashion bash". MetroEntertainment (në anglisht). Marrë më 22 prill 2023. The Met Gala is the world's most famous fashion bash and takes place in May.
 6. ^ "The Costume Institute | The Metropolitan Museum of Art". www.metmuseum.org (në anglisht). Marrë më 17 maj 2016.
 7. ^ Chilton, Nancy (30 prill 2018). "The Met Gala: From Midnight Suppers to Superheroes and Rihanna". www.metmuseum.org (në anglisht). Marrë më 3 janar 2019.
 8. ^ "A Look Back At The Met Gala's History And Decor Throughout The Years | Architectural Digest". Architectural Digest (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2018. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 9. ^ "The Met Ball Was So Much Better Before All the Celebrities Showed Up". Town & Country (në anglisht). 3 maj 2018. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 10. ^ a b "A Look Back At The Met Gala's History And Decor Throughout The Years | Architectural Digest". Architectural Digest (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2018. Marrë më 1 dhjetor 2018.
 11. ^ "YouTube". www.youtube.com (në anglisht).
 12. ^ Bourne, Leah (5 maj 2011). "Everything You Ever Wanted to Know About the Met Gala (But Were Too Afraid To Ask)" (në anglisht). NBC New York. Marrë më 2 maj 2014.
 13. ^ "Anna Wintour 'Wants More Exclusivity' at the Met Ball – The Cut" (në anglisht). Nymag.com. 16 prill 2014. Marrë më 2 maj 2014.
 14. ^ Kramer, Peter (4 maj 2010). "Top social ticket: NYC's Costume Institute gala". USA Today (në anglisht). Marrë më 4 maj 2011.
 15. ^ The Metropolitan Museum of Art Guide (në anglisht). Metropolitan Museum of Art. 2012. ISBN 9781588394552.
 16. ^ Annie Brown (5 maj 2019). "How the Met Gala became the 'fashion Oscars'". Sydney Morning Herald (në anglisht). Marrë më 4 maj 2022.
 17. ^ "There Will Be No Met Gala This Year". Vogue (në anglisht). 2020-05-19. Marrë më 2022-10-14.
 18. ^ "Met Gala 2021: Date, Theme and Seating Chart for This Year's Event". MSN (në anglisht). 10 shtator 2021. Marrë më 17 shtator 2021.
 19. ^ "New Footage from Kim Kardashian's Met Gala Fitting Reveals That She Had to Wear a Coat on the Red Carpet Because It Was Literally Impossible to Zip the Dress over Her Butt". www.buzzfeednews.com (në anglisht). Marrë më 4 maj 2022.
 20. ^ Whitworth, Melissa (28 prill 2011). "Countdown to the Met Ball 2011". The Daily Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2011. Marrë më 4 maj 2011.
 21. ^ a b "First Look: Inside the Met for Tonight's Costume Institute Gala". New York (në anglisht). 2 maj 2011. Marrë më 4 maj 2011.
 22. ^ "Charles James: Beyond Fashion: May 8 – August 10, 2014" (në anglisht). Metropolitan Museum of Art. Marrë më 24 maj 2014.
 23. ^ "The Costume Institute" (në anglisht).
 24. ^ Trebay, Guy (25 nëntor 2003). "Final Splash For Publicist". New York Times (në anglisht). Marrë më 24 maj 2014.
 25. ^ "The Charity Ball Game". New York (në anglisht). 21 maj 2005. Marrë më 4 maj 2011.
 26. ^ Vogel, Carol (15 dhjetor 2008). "Brooklyn Museum's Costume Treasures Going to the Met". New York Times (në anglisht). Marrë më 24 maj 2014.
 27. ^ Derschowitz, Jessica (9 prill 2013). "Beyonce named honorary chair for Costume Institute gala" (në anglisht). CBS News. Marrë më 2 maj 2014.
 28. ^ Rodriguez, Leah (5 maj 2014). "See All the Looks From the 2014 Met Gala". New York (në anglisht). Marrë më 23 maj 2014.
 29. ^ Malle, Chloe. "Met Gala 2014: The 64 Best Dressed Celebrities". Vogue (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2014. Marrë më 23 maj 2014.
 30. ^ Oliver, Simone S. (6 maj 2014). "Beauty on the Met Gala Red Carpet". The New York Times (në anglisht). Marrë më 23 maj 2014.
 31. ^ Dee, Britteny (6 maj 2014). "Met Gala 2014 Theme: Ball Gowns That Would Make Charles James Proud". Fashion Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2014. Marrë më 25 maj 2014.
 32. ^ "The Met Fifth Avenue". The Metropolitan Museum of Art, i.e. The Met Museum (në anglisht). Marrë më 17 maj 2016.
 33. ^ "The Costume Institute | The Metropolitan Museum of Art". www.metmuseum.org (në anglisht). Marrë më 17 maj 2016.
 34. ^ Staff, AOL. "You can't afford to go to the Met Gala and you probably wouldn't get in even if you could" (në anglisht).
 35. ^ Arain, Faisal. "10 Ways to Get Invited to the Met Gala". The Insider's Views (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 36. ^ Aisha Nozari (16 prill 2023). "Met Gala ticket prices upped to an eye-watering '$50,000' weeks before star-studded fashion bash". MetroEntertainment (në anglisht). Marrë më 22 prill 2023. The Met Gala is the world's most famous fashion bash and takes place in May.
 37. ^ [1]
 38. ^ Aisha Nozari (16 prill 2023). "Met Gala ticket prices upped to an eye-watering '$50,000' weeks before star-studded fashion bash". MetroEntertainment (në anglisht). Marrë më 22 prill 2023. The Met Gala is the world's most famous fashion bash and takes place in May.
 39. ^ Chan, Stephanie (16 prill 2015). "The Met Gala Is Getting the Documentary Treatment". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 4 maj 2015.
 40. ^ Friedman, Vanessa (2 maj 2015). "It's Called the Met Gala, but It's Definitely Anna Wintour's Party". The New York Times (në anglisht). Marrë më 4 maj 2015.
 41. ^ "Selfies Banned Inside Met Gala?!". Entertainment Tonight (në anglisht). Marrë më 5 maj 2017.
 42. ^ "Met Gala Has New Age Restriction for Attendees". The Hollywood Reporter (në anglisht). Marrë më 30 nëntor 2018.
 43. ^ In the Met Gala of 2021, Korean girlgroup BLACKPINK Rosé had finally made her debut with a custom Little Black Dress.
 44. ^ "How the Met Gala theme is decided each year". VOGUE FR (në anglisht). Condé Nast. 3 maj 2018. Marrë më 20 mars 2022.
 45. ^ Levine, Joshua (24 mars 2011). "Anna Wintour's Brand Anna - WSJ.com" (në anglisht). Online.wsj.com. Marrë më 2 maj 2014.
 46. ^ "The Wild Bunch". Vogue (në anglisht): 110–32. korrik 2009.
 47. ^ "Revel, Revel". Vogue (në anglisht): 116–50. korrik 2011.
 48. ^ Hyland, Veronique (1 maj 2014). "Men Are Freaking Out About What to Wear to the Met Ball". New York (në anglisht). Marrë më 23 maj 2014.
 49. ^ "Costume Institute Calls for White Tie Dress Code at Gala". Women's Wear Daily (në anglisht). 7 prill 2014. Marrë më 23 maj 2014.
 50. ^ Hyland, Veronique (7 prill 2014). "This Year's Met Ball Has Some Weird Dress-Code Requirements". New York (në anglisht). Marrë më 23 maj 2014.
 51. ^ "Everything We Know About the 2021 Met Gala" (në anglisht). 6 maj 2021.
 52. ^ a b Horyn, Cathy (2009-05-04). "Alaïa Pulls His Dresses From the Met Gala". On the Runway Blog (në anglisht). Marrë më 2020-04-20.
 53. ^ Horyn, Cathy (2009-05-04). "Met Gala: Stephanie Seymour Will Stay Home, Too". On the Runway Blog (në anglisht). Marrë më 2020-04-20.
 54. ^ "Naomi Campbell Didn't Attend Anna Wintour's Big Ball Because Azzedine Alaïa Got Snubbed". The Cut (në anglisht). Marrë më 2020-04-20.
 55. ^ Cope, Rebecca (2013-09-26). "Why we love Azzedine Alaia". Harper's BAZAAR (në anglisht). Marrë më 2020-04-20.
 56. ^ "At the Met Gala, a Strict Dress Code". New York Times (në anglisht). 23 prill 2014. Marrë më 29 shtator 2015.
 57. ^ (në anglisht). {{cite magazine}}: Burimi magazine ka nevojë për |magazine= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)
 58. ^ "24 Most Controversial Met Gala Red-Carpet Moments". Teen Vogue (në anglisht). 2018-04-30. Marrë më 2021-11-30.
 59. ^ Oswald, Anjelica. "The 8 biggest Met Gala controversies". Insider (në anglisht). Marrë më 2021-11-30.
 60. ^ a b "The China-Themed Met Gala Wasn't Totally Offensive, But Still Problematic". Complex AU (në anglisht). Marrë më 17 maj 2016.
 61. ^ Oswald, Anjelica. "The 8 biggest Met Gala controversies". Insider (në anglisht). Marrë më 2021-11-30.
 62. ^ "Madonna's peek-a-boob Met Gala moment". NewsComAu (në anglisht). Marrë më 17 maj 2016.
 63. ^ "Madonna slams 'ageist and sexist' Met Gala outfit critics". NewsComAu (në anglisht). Marrë më 17 maj 2016.
 64. ^ "The 2017 Met Gala Theme Will Be Comme des Garçons's Rei Kawakubo". Vogue (në anglisht). 2016-10-21. Marrë më 2021-11-30.
 65. ^ "Fans Are Accusing Kendall Jenner of Stealing Her Barely-There Met Gala Look". Teen Vogue (në anglisht). 2017-05-02. Marrë më 2021-11-30.
 66. ^ Quinn, Dave (8 maj 2018). "The Met Gala's 'Catholic Imagination' Theme Called 'Blasphemous' and 'Sacrilegious' by Critics". People (në anglisht). Marrë më 9 maj 2018.
 67. ^ (në anglisht). {{cite magazine}}: Burimi magazine ka nevojë për |magazine= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)
 68. ^ Smith, Kyle (9 maj 2018). "Red-Carpet Catholicism Is a Loss for the Church". National Review (në anglisht). Marrë më 9 maj 2018.
 69. ^ Fisher, Lauren Alexis (2018-05-07). "Alert: Rihanna Just Showed Up To The Met Gala Dressed As An Actual Pope". Harper's BAZAAR (në anglisht). Marrë më 2021-11-30.
 70. ^ "Lena Waithe Wore a Pride Cape to the Met Gala, and Twitter's Loving It". Glamour (në anglisht). 2018-05-08. Marrë më 2021-11-30.
 71. ^ "The Metropolitan Museum of Art Costume Institute Presents "Camp: Notes on Fashion" for Its Spring 2019 Exhibition". Vogue (në anglisht). 2018-10-09. Marrë më 2021-11-24.
 72. ^ Krause, Amanda. "11 of the most controversial outfits celebrities have worn to the Met Gala". Insider (në anglisht). Marrë më 2021-11-24.
 73. ^ (në anglisht). {{cite magazine}}: Burimi magazine ka nevojë për |magazine= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!)
 74. ^ Karni, Annie (2021-09-15). "A.O.C.'s Met Gala Dress Triggered Strong Reactions". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2021-11-30.
 75. ^ Testa, Jessica (2021-09-16). "A.O.C.'s Met Gala Designer Explains Her 'Tax the Rich' Dress". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2021-11-30.
 76. ^ Minton, Melissa (2021-09-14). "Cara Delevingne sends a message with her Met Gala 2021 outfit". Page Six (në anglisht). Marrë më 2021-11-30.
 77. ^ "Kim Kardashian: Marilyn Monroe's gown not damaged, Ripley's claims". BBC News (në anglisht). 2022-06-16. Marrë më 2023-05-02.
 78. ^ "Kim Kardashian criticised over Marilyn Monroe dress diet for Met Gala". BBC News (në anglisht). 2022-05-04. Marrë më 2023-05-02.
 79. ^ "Kim Kardashian's 2022 Met Gala Diet Was 'Definitely Not A Safe Way To Lose Weight,' According To Experts" (në anglisht).
 80. ^ Martin, Richard; Koda, Harold (1993). Diana Vreeland: Immoderate Style (në anglisht). New York: Metropolitan Museum of Art. fq. 15. ISBN 9780870996917. OCLC 29315100. Marrë më 23 maj 2014.
 81. ^ Morris, Bernadine (1973-03-23). "The Era of Balenciaga: It Seems So Long Ago". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-30.
 82. ^ Morris, Bernadine (1987-12-08). "Spectacular Outfits Abound at 15th Annual Costume Gala". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-08-25.
 83. ^ a b c d e f g h i j k l m n "Museum Exhibitions 1870–2012" (PDF) (në anglisht). Metropolitan Museum of Art. Marrë më 24 maj 2014.
 84. ^ Edwards, Russell (1973-12-09). "Future Social Events". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-30.
 85. ^ Edwards, Russell (1974-11-17). "Future Social Events". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-30.
 86. ^ Edwards, Russell (1975-12-07). "Future Social Events". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-30.
 87. ^ "History of Russian costume from the eleventh to the twentieth century : from the collections of the Arsenal Museum, Leningrad; Hermitage, Leningrad; Historical Museum, Moscow; Kremlin Museums, Moscow; Pavlovsk Museum / [catalogue compiled by T.S. Alyoshina, I.I. Vishnevskaya, L.V. Efimova, T.T. Korshunova. V.A. Malm, E. Yu. Moiseenko, M.M. Postnokova-Loseva, E.P. Chernukha]" (në anglisht). Marrë më 24 maj 2014.
 88. ^ Morris, Bernadine (1976-12-07). "Metropolitan Toasts a Dazzling Russia of Old". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-30.
 89. ^ "Treasure trove of costumes". St. Petersburg Times (në anglisht). 2 nëntor 1977. Marrë më 24 maj 2014.
 90. ^ Staff, W. W. D. (2014-09-05). "Book Excerpt: 'Vogue & The Metropolitan Museum of Art Costume Institute'". WWD (në anglisht). Marrë më 2020-04-30.
 91. ^ Stanfill, Francesca (1979-11-25). "Fashion". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-30.
 92. ^ Morris, Bernadine (8 dhjetor 1981). "18th Century Sparks Gala Fashion Night". The New York Times (në anglisht). Marrë më 27 maj 2014.
 93. ^ Leon Talley, Andre (6 dhjetor 1981). "Vreeland's Show". New York Times (në anglisht). Marrë më 26 maj 2014.
 94. ^ Duka, John (7 dhjetor 1982). "La Belle Europe Reigns Again At Met Museum". New York Times (në anglisht). Marrë më 27 maj 2014.
 95. ^ Morris, Bernadine (6 dhjetor 1983). "Gala Night at Met Hails Saint Laurent". New York Times (në anglisht). Marrë më 27 maj 2014.
 96. ^ Morris, Bernadine (4 dhjetor 1984). "At Costume Institute Show, Equestrian is the Theme". New York Times (në anglisht). Marrë më 27 maj 2014.
 97. ^ Morris, Bernadine (10 dhjetor 1985). "A Celebration of Royal India's Fashions". New York Times (në anglisht). Marrë më 26 maj 2014.
 98. ^ Morris, Bernadine (10 dhjetor 1986). "Amid Costumes A Little Night Music". New York Times (në anglisht). Marrë më 27 maj 2014.
 99. ^ Morris, Bernadine (8 dhjetor 1997). "Spectacular outfits abound at 15th annual costume gala". New York Times (në anglisht). Marrë më 27 maj 2014.
 100. ^ Morris, Bernadine (6 dhjetor 1988). "Costume Show: Victorian Elegance". New York Times (në anglisht). Marrë më 27 maj 2014.
 101. ^ "Evening Hours; Swirling Couture Amid the Costumes". The New York Times (në anglisht). 1989-12-10. ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-30.
 102. ^ Churcher, Sharon (1990-04-08). "What Really Makes New York Work: Social Stature; the Status Game". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-30.
 103. ^ Schiro, Anne-Marie (1990-12-04). "A Lilliputian Paris of the 40's Opens at Met Museum". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-30.
 104. ^ "In Decked Halls, Wassails". The New York Times (në anglisht). 1991-12-15. ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-30.
 105. ^ Morris, Bernadine (8 dhjetor 1992). "Review/Fashion; Costume Change At the Met". New York Times (në anglisht). Marrë më 26 maj 2014.
 106. ^ "Evening Hours: The Ladies in Red". New York Times (në anglisht). 12 dhjetor 1993. Marrë më 26 maj 2014.
 107. ^ "Benefits". The New York Times (në anglisht). 1993-11-28. ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-04-30.
 108. ^ Orientalism: Visions of the East in Western Dress (në anglisht). Metropolitan Museum of Art. 1994. ISBN 0870997335.
 109. ^ Dullea, Georgia (25 shtator 1994). "Glamour Guys for the Ball". New York Times (në anglisht). Marrë më 26 maj 2014.
 110. ^ Brozan, Nadine (9 tetor 1995). "Chronicle". New York Times (në anglisht). Marrë më 27 maj 2014.
 111. ^ Brozan, Nadine (1 gusht 1996). "Chronicle". New York Times (në anglisht). Marrë më 26 maj 2014.
 112. ^ DiGiacomo, Frank (15 dhjetor 1997). "Inside the sold-out Costume Institute gala". New York (në anglisht). Marrë më 26 maj 2014.
 113. ^ Menkes, Suzy (9 dhjetor 1997). "The Verve and Vivacity of Versace in Met Retrospective". New York Times (në anglisht). Marrë më 26 maj 2014.
 114. ^ C.R. White, Constance (11 dhjetor 1997). "At the Met, a Golden Melting Pot". New York Times (në anglisht). Marrë më 26 maj 2014.
 115. ^ Metropolitan Museum of Art (2 nëntor 1998). "Cubism and Fashion" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/1998/cubism-and-fashion. Retrieved 25 maj 2014. 
 116. ^ Metropolitan Museum of Art (3 dhjetor 1999). "Rock Style is Theme for Metropolitan Museum's December Costume institute Exhibition Gala" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/1999/birock-styleib-is-theme-for-metropolitan-museums-december-costume-institute-exhibition. Retrieved 25 maj 2014. 
 117. ^ Metropolitan Museum of Art (13 nëntor 2000). "Jacqueline Kennedy: The White House Years" (in en). Press release. http://metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/2000/jacqueline-kennedy-the-white-house-years. Retrieved 25 maj 2014. 
 118. ^ Metropolitan Museum of Art (maj 2003). "Goddess to be Theme of Costume Institute's Spring 2003 Exhibition and Gala at Metropolitan Museum" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/2003/goddess-to-be-theme-of-costume-institutes-spring-2003-exhibition-and-gala-at-metropolitan-museum. Retrieved 25 maj 2014. 
 119. ^ Menkes, Suzy (27 prill 2004). "Voluptuous lives, 'Dangerous Liaisons'". New York Times (në anglisht). Marrë më 26 maj 2014.
 120. ^ Metropolitan Museum of Art (maj 2005). "Metropolitan Museum to Present Unprecedented Chanel Exhibition" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/2005/metropolitan-museum-to-present-unprecedented-chanel-exhibition. Retrieved 25 maj 2014. 
 121. ^ Metropolitan Museum of Art (22 prill 2006). "AngloMania: Tradition and Transgression in British Fashion" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/2006/anglomania-tradition-and-transgression-in-british-fashion. Retrieved 25 maj 2014. 
 122. ^ Metropolitan Museum of Art (22 prill 2006). "'Poiret: King of Fashion' at Metropolitan Museum's Costume Institute to Celebrate Paul Poiret, Visionary Artist-Couturier of Early 20th Century" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/2007/poiret-king-of-fashion-at-metropolitan-museums-costume-institute-to-celebrate-paul-poiret-visionary-artistcouturier-of-early-20th-century. Retrieved 26 maj 2014. 
 123. ^ Metropolitan Museum of Art (maj 2008). "Metropolitan Museum's Costume Institute Salutes Power of 'Superheroes' Imagery in Fashion" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/2008/metropolitan-museums-costume-institute-salutes-power-of-superheroes-imagery-in-fashion. Retrieved 26 maj 2014. 
 124. ^ Wilson, Eric (6 maj 2008). "Stars and Superheroes Sparkle at Museum Gala". New York Times (në anglisht). Marrë më 26 maj 2014.
 125. ^ Metropolitan Museum of Art (maj 2009). "Metropolitan Museum's Costume Institute Explores Role of Fashion Models as Muses of Recent Eras" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/2009/metropolitan-museums-costume-institute-explores-role-of-fashion-models-as-muses-of-recent-eras. Retrieved 26 maj 2014. 
 126. ^ Wilson, Eric (4 maj 2009). "A Museum Gala Where High Cheekbones and Higher Hemlines Rule". New York Times (në anglisht). Marrë më 24 maj 2014.
 127. ^ Metropolitan Museum of Art (3 maj 2010). ""American Woman: Fashioning a National Identity" at Metropolitan Museum to Open May 5, 2010; First Costume Institute Exhibition Based on Renowned Brooklyn Museum Costume Collection" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/2010/american-woman-fashioning-a-national-identity-at-metropolitan-museum-to-open-may-5-2010-first-costume-institute-exhibition-based-on-renowned-brooklyn-museum-costume-collection. Retrieved 25 maj 2014. 
 128. ^ Horyn, Cathy (3 maj 2010). "American Women on the March". New York Times (në anglisht). Marrë më 24 maj 2014.
 129. ^ Menkes, Suzy (3 maj 2010). "Elegance Is the Norm at Costume Institute Gala". New York Times (në anglisht). Marrë më 24 maj 2014.
 130. ^ "Alexander McQueen's Iconic Designs to be Celebrated in a Spring 2011 Costume Institute Retrospective" (në anglisht). Metropolitan Museum of Art. 1 shkurt 2010. Marrë më 24 maj 2014.
 131. ^ Menkes, Suzy (2 maj 2011). "Alexander McQueen in All His Dark Glory". New York Times (në anglisht). Marrë më 24 maj 2014.
 132. ^ Metropolitan Museum of Art (7 maj 2012). "Elsa Schiaparelli and Miuccia Prada's Impossible Conversations at Metropolitan Museum's Costume Institute" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/2012/schiaparelli-and-prada-press-release. Retrieved 23 maj 2014. 
 133. ^ Metropolitan Museum of Art (9 maj 2013). "Punk Fashion Is Focus of Costume Institute Exhibition at The Metropolitan Museum of Art" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/2012/punk-chaos-to-couture. Retrieved 23 maj 2014. 
 134. ^ Armstrong, Lisa (7 maj 2013). "Met Ball 2013: The Punk Parade". Telegraph (në anglisht). Marrë më 24 maj 2014.
 135. ^ Team, Page Six (2013-10-14). "'Fashion Oscars' tickets soaring to $25K a piece | Page Six" (në anglisht). Marrë më 2023-05-01.
 136. ^ Metropolitan Museum of Art (10 prill 2014). "Charles James: Beyond Fashion May 8 – August 10, 2014" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/2013/charles-james. Retrieved 23 maj 2014. 
 137. ^ Trebay, Guy (7 maj 2014). "Inside the Met Ball: Sculptures in Silk". New York Times (në anglisht). Marrë më 24 maj 2014.
 138. ^ Moore, Booth. "Met Costume Institute Gala: Beyond fashion indeed". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 24 maj 2014.
 139. ^ Manders, Hayden. "Met Gala 2014 Date, Ticket Prices". www.refinery29.com (në anglisht). Marrë më 2023-05-01.
 140. ^ Metropolitan Museum of Art (14 prill 2015). "China: Through the Looking Glass: Costume Institute's Spring 2015 Exhibition at Metropolitan Museum to Focus on Chinese Imagery in Art, Film, and Fashion" (in en). Press release. http://www.metmuseum.org/about-the-museum/press-room/exhibitions/2015/china-through-the-looking-glass. Retrieved 4 maj 2015. 
 141. ^ "Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology". New York: Metropolitan Museum of Art (në anglisht). 2 maj 2016. Marrë më 3 maj 2016.
 142. ^ Schneier, Matthew (2016-05-04). "At the Met Gala, Everyone Seems a Little Starstruck. Even the Stars". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2023-05-01.
 143. ^ "Costume Institute's Spring 2017 Exhibition at The Met to Focus on Rei Kawakubo and the Art of the In-Between". New York: Metropolitan Museum of Art (në anglisht). 21 tetor 2016. Marrë më 25 tetor 2016.
 144. ^ Friedman, Vanessa (2017-04-30). "Everything You Need to Know About the Met Gala 2017". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2023-05-01.
 145. ^ "Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination". www.metmuseum.org (në anglisht). Marrë më 2020-04-30.
 146. ^ "Every celebrity who has co-chaired the Met Gala in the last 28 years". Insider (në anglisht). 18 janar 2023. Marrë më 25 prill 2023.
 147. ^ "Amal Clooney and Rihanna to Co-Chair 2018 Met Gala With Donatella Versace -- and You Won't Believe the Theme!". Entertainment Tonight (në anglisht). 8 nëntor 2017. Marrë më 25 prill 2023.
 148. ^ Salam, Maya; Bromwich, Jonah Engel; Safronova, Valeriya; Shutler, Natalie (2018-05-07). "Met Gala 2018: See Photos From the Red Carpet". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2023-05-01.
 149. ^ "Costume Institute's Spring 2019 Exhibition to Focus on Camp in Fashion". www.metmuseum.org (në anglisht). Marrë më 2020-04-30.
 150. ^ "The 2019 Met Gala's theme is 'camp' — here's what you should expect to see on the red carpet". Insider (në anglisht). Marrë më 20 prill 2023.
 151. ^ Friedman, Vanessa (2019-05-04). "The Met Gala 2019: Everything You Want to Know". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2023-05-01.
 152. ^ Emmrich, Stuart (19 maj 2020). "There Will Be No Met Gala This Year". Vogue (në anglisht). Marrë më 20 tetor 2020.
 153. ^ Phelps, Nicole (7 nëntor 2019). "The Metropolitan Museum of Art's Costume Institute Announces Its 2020 Theme: About Time: Fashion and Duration". Vogue (në anglisht). Marrë më 8 nëntor 2019.
 154. ^ Devaney, Susan (14 shtator 2021). "Met Gala 2021: Everything You Need To Know". Vogue (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2021. Marrë më 5 dhjetor 2021.
 155. ^ Friedman, Vanessa (2021-04-12). "The Met Plans an American Fashion Extravaganza". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2021-04-14.
 156. ^ Friedman, Vanessa (2021-09-10). "Everything You Need to Know About the Met Gala 2021". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2023-05-01.
 157. ^ "Everything You Need To Know About The Met Gala 2022". British Vogue (në anglisht). 2019-05-06. Marrë më 2022-04-14.
 158. ^ "Met Gala 2022 Co-Chairs Revealed! Blake Lively, Ryan Reynolds, Regina King and Lin-Manuel Miranda to Host". People (në anglisht). 17 mars 2022. Marrë më 20 prill 2023.
 159. ^ "Karl Lagerfeld: A Line of Beauty Will Be the Metropolitan Museum of Art's Spring 2023 Costume Institute Exhibition". Vogue (në anglisht). 2022-09-30. Marrë më 2022-09-30.
 160. ^ "Introducing the 2023 Met Gala's star-studded co-chairs". Euronews (në anglisht). Marrë më 20 prill 2023.
 161. ^ "Met Gala anticipation is heating up, from guest list speculation to skyrocketing ticket prices". thestar.com (në anglisht). 2023-04-21. Marrë më 2023-05-01.

Linqe të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]