Gucci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gucci (/ˈɡuːtʃi/ , GOO-chee; Shqiptimi italian: [ˈɡuttʃi]) është një shtëpi italiane e modës luksoze me qendër në Firence, Itali.  Linjat e saj të produkteve përfshijnë çanta dore, gati për t'u veshur, këpucë, aksesorë dhe dekorim shtëpiak; dhe licencon emrin dhe markimin e saj për Coty, Inc. për parfum dhe kozmetikë nën emrin Gucci Beauty.

Gucci u themelua në vitin 1921 nga Guccio Gucci (1881-1953) në Firence, Toskanë. Nën drejtimin e Aldo Gucci (djali i Guccio), Gucci u bë një markë e njohur në mbarë botën, një ikonë e periudhës italiane Dolce Vita. Pas grindjeve familjare gjatë viteve 1980, familja Gucci u dëbua tërësisht nga kryeqyteti i kompanisë deri në vitin 1993. Pas kësaj krize, marka u rigjallërua me një prost provokues 'Porno Chic'. Në vitin 1999, Gucci u ble nga konglomerati francez Pinault Printemps Redoute, i cili më vonë u bë Kering. Gjatë viteve 2010, Gucci u bë një markë ikonë 'geek-chic'.

Në vitin 2019, Gucci operonte 487 dyqane për 17,157 punonjës, dhe gjeneroi 9.628 miliard € në shitje (8.2 miliard € në 2018).  Bizzarri është CEO i Gucci që nga dhjetori 5, dhe Alessandro Michele ishte drejtor kreativ nga janari 2014 deri më 2015 nëntor 23.  Gucci është një degë e grupit francez të luksit Kering.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindja e vitit 1921 në Firence[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themeluesi Guccio Gucci

Familja Gucci pretendon se origjina e saj është e rrënjosur në qytetin tregtar të Firences që nga viti 1410. Guccio Giovanbattista Giacinto Dario Maria Gucci (1881-1953) u largua nga Firence për në Paris, dhe u vendos në Londër në vitin 1897 për të punuar në hotelin e lartë Savoy. Ndërsa punonte si një zile aty, ai ngarkonte/shkarkonte bagazhet e klientëve të pasur të hotelit, duke mësuar për shijet e tyre në modë, cilësi, pëlhura dhe kushte udhëtimi. Ai më vonë punoi katër vjet për Compagnie des Wagons-Lits, kompania evropiane e hekurudhave që u specializua në kohën e lirë të udhëtimit, duke rritur kështu më tej përvojën e tij me mënyrën luksoze të jetesës udhëtuese. Pas Luftës I Botërore, ai punoi për të bërë valixhe të mira Franzi.

Në vitin 1921, Guccio Gucci bleu dyqanin e tij në Via della Vigna Nuova në Firence, Azienda Njëfarë Guccio Gucci, ku shiti bagazhe lëkure të importuara. Ai gjithashtu hapi një punishte të vogël për të pasur mallrat e tij prej lëkure të bëra nga artizanët vendas. Përfundimisht, një punishte më e madhe u desh të blihej për të strehuar gjashtëdhjetë artizanë të Guccit. Në vitin 1935, pushtimi i Etiopisë nga Musolini udhëhoqi Lidhjen e Kombeve për të vendosur një embargo tregtare ndaj Italisë. Lëkura u bë e rrallë, duke e shtyrë Guccio Gucci për të futur pëlhura të tjera në përbërjen e produkteve, të tilla si raffia, wicker, druri, liri dhe jute. U krijua motive rombi, një firmë Gucci. Guccis zhvilloi një teknikë të re nxirjeje për të prodhuar "cuoio grasso", e cila u bë një markë tregtare Gucci. Në vitin 1937, Gucci lëshoi çantat e saj të dorës.

Gruaja dhe fëmijët e Guçios punonin të gjithë në dyqan. Aldo, djali i Guccio, u përfshi gjithnjë e më shumë në kompaninë e familjes që kur filloi të punonte atje në vitin 1925. Ai e bindi babain e tij që të rritej duke hapur një dyqan të ri në Romë (21 Via Condotti) në vitin 1938, dhe lansoi më shumë aksesorë Gucci (doreza, rripa, portofole, çelësa). Gjatë Luftës së Dytë Botërore, artizanët e Gucit punuan në bërjen e çizmeve për këmbësorinë italiane.

Kompania bëri çanta dore prej kanavace pambuku në vend të lëkurës gjatë Luftës së Dytë Botërore si rezultat i mungesës materiale. Kanavasi, megjithatë, u dallua nga një simbol i dyfishtë-G i kombinuar me grupe të shquara të kuqe dhe të gjelbër. Pas luftës, kreshtën Gucci, e cila tregoi një mburojë dhe kalorës të blinduar të rrethuar nga një fjongo e gdhendur me emrin e familjes, u bë sinonim me qytetin e Firences.

Dolce Vita e pasluftës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

çantë bambuje

Pas luftës, Guccio Gucci shpërndau aksionet e kompanisë tre djemve të tij (Aldo, Vasco dhe Rodolfo). Në vitin 1947, Gucci lëshoi çantën Bamboo.  Markë lansoi tagline e saj të parë globale, Quality mbahet mend shumë kohë pasi çmimi është harruar. Moccasins ikonë (Gucci loafer) u lëshua në vitin 1952. Guccio Gucci vdiq më 2 janar 1953 në Milano. Në nëntor 1953, Gucci hapi dyqanin e saj të parë të SHBA në 5th Avenue dhe 58th Street në Nju Jork. Një dyqan i dytë NY u hap në Hotel Saint Regis në vitin 1960, dhe një e treta në 5th Avenue dhe 54 street në vitin 1973, duke i udhëhequr vendasit për të quajtur këtë zonë NY "Gucci City".

Në vitin 1961, Gucci hapi dyqane në Londër dhe Palm Beach, dhe lansoi Jackie Bag. Në mars 1963, Gucci hapi dyqanin e saj të parë francez pranë Place Vendôme në Paris.  Logoja e dyfishtë-G për rripa dhe dekorime të tjera të aksesoreve u prezantua në vitin 1964.  Flora u projektua në vitin 11 nga Rodolfo Gucci dhe Vittorio Accornero për Grace Kelly, Princesha e Monakos, e cila u bë një konsumatore e shquar e produkteve Gucci. Në tetor të vitit 1966, Gucci hapi një dyqan në 1968 Rodeo Drive, duke shtyrë shumë yje të Hollivudit të miratonin markën. Me hapjen e Rodeo Drive erdhi nisja e fustaneve të parë të Guccit. Zbulimi i Gucci-t në Shtetet e Bashkuara çoi në zhvillimin e saj global në Azi (Hapja e Tokios në vitin 347, Hong Kongu në vitin 1972) dhe Lindja e Mesme.  Në Bruksel, djali i Aldo Roberto pilotuar dyqanin e parë franchised Gucci. Në vitin 7, Gucci po menaxhonte dhjetë dyqane në Shtetet e Bashkuara. 1969,84 moccasins Gucci u shitën vetëm në SHBA atë vit. Presidenti i SHBA Xhon F. Kenedi e quajti Aldo Guçi "ambasadorin e parë italian në Shtetet e Bashkuara".

Gucci lansoi një bagazh Rolls-Royce të vendosur në vitin 1970 dhe u bashkua me American Motors Corporation (AMC) për të krijuar versionin Gucci të AMC Hornet që u tregtua gjatë viteve të modeleve 1971, 1972 dhe 1973. Vagoni Gucci Sportabout u bë një nga makinat e para amerikane që ofroi një paketë të veçantë veshjesh luksoze të krijuar nga një stilist i famshëm mode.  Gucci lansoi parfumet Gucci (Il Mio Profumo) dhe orën e saj të parë (Model 2000) në vitin 1972, Dyqani i saj i parë franchised në SHBA në vitin 1973, dhe hapi Gucci Galleria në dyqanin e saj në Beverly Hills në vitin 1977, një galeri private arti iu bashkua dyqanit dhe u rezervua për klientët premium të cilëve iu dha një çelës i artë për të hyrë në të.  Nga viti 1978 deri në vitin 1984 një trajner ndërtues me bazë në Majami tregtoi një edicion Gucci të sedan Cadillac Seville (modeli i vitit 1978 është ekspozuar në Muzeun Gucci).

Në vitin 1985, Gucci loafer u bë pjesë e koleksionit të përhershëm të Moma Nju Jorkut.


Armiqësia familjare e Guccit në vitin 1980

Në vitin 1969, Giorgio, djali i Aldos, kishte ndezur armiqësinë e parë familjare duke nisur Gucci Boutique vetë, e cila më në fund u riabsorbua nga grupi i familjes në vitin 1972.  viteve 8, saga Gucci gërryen menaxhimin e lartë familjar të kompanisë dhe ushqen titujt e shtypit. Paolo Gucci, djali i Aldo, u përpoq të lansonte vetë markën Gucci Plus. Aldo u kritikua për zhvillimin e shumicës së biznesit ndërkombëtar nën Gucci America, të cilën ai e zotëronte. Në vitin 1980, për të lehtësuar tensionet në familje, grupi Gucci u konsolidua dhe u bë një kompani e tregtuar publikisht, Guccio Gucci SpA.  Në maj 7, Rodolfo vdiq. Djali i tij Maurizio Gucci trashëgoi shumicën e aksioneve të babait të tij në kompani dhe filloi një luftë ligjore kundër xhaxhait të tij Aldo për kontrollin e plotë të Gucci (një akuzë e udhëhequr nga prokurori i qytetit Rudolph Giuliani, dhe me Domenico de Sole që përfaqësonte familjen Gucci).  Maurizio Gucci mori drejtimin e kompanisë. Në vitin 7, Aldo Gucci, 1986 vjeç, me vetëm 81.16% të Guccit të mbetur në zotërimin e tij, u dënua me një vit burg për evazion fiskal (në një burg ku Albert Nipon ishte gjithashtu i burgosur). Vepra artistike e Gucci Galleria u likuidua.  Në vitin 7, Maurizio Gucci shiti pothuajse 1988.47% të Gucci-t tek fondi i investimeve Investcorp me bazë në Bahrein (pronari i Tiffany që nga viti 8), dhe mbajti 1984%.

Pavarësisht nga mosmarrëveshjet familjare, midis viteve 1981 dhe 1987, shitjet e produkteve të markës Gucci arritën në 400 milionë dollarë, dhe 227 milionë dollarë vetëm në vitin 1990.  22 u karakterizuan nga një prodhim masiv i produkteve Gucci, i cili gjeneroi të ardhura por ndikoi negativisht në pozicionin e Guccit si një markë ekskluzive luksi. Maurizio Gucci punësoi Dawn Mello për ta vënë Guccin përsëri në shina.

Nga viti 1991 deri në vitin 1993, financat e Guccit ishin ende në të kuqe. Maurizio Gucci u fajësua për shpenzimin e sasive ekstravagante të parave në selinë e kompanisë në Firence (Via delle Caldaie palazzo) dhe në Milano. Investcorp bleu 50% të mbetur të Guccio Gucci S.p.A. nga Maurizio Gucci në vitin 1993, duke i dhënë fund përfshirjes së familjes në grup.  vitit 24, Maurizio Gucci u qëllua për vdekje në hollin e zyrës së Guccit në Milano.ish  gruaja e tij Patrizia Reggiani bëri 16 vjet burg për pajtimin e vrasësit me vrasës.


Rigjallërimi i pornos chic[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dawn Mello u punësua në nëntor 1989 si zëvendës president ekzekutiv i Guccit dhe krye-dizajner. Ajo reduktoi numrin e dyqaneve nga mbi 1,000 në 180 në një masë për të rindërtuar ekskluzivitetin e markës. Ajo gjithashtu reduktoi numrin e artikujve të shitur nga Gucci nga 22,000 në 7,000. Ajo ringjalli çantën e Bambusë dhe loaferin Gucci. Ajo e zhvendosi selinë e Gucci-t nga Milano në Firence, ku historia e Gucci-t është rrënjosur thellë.

Dawn Mello punësoi Tom Ford për të mbikqyrur koleksionin e rrobave të gatshme për femra.  Në vitin 1994, Tom Ford u emërua drejtor krijues i Gucci.  Ford dhe Mello rishqyrtuan arkivat e viteve 1970 të markës. Koleksioni i Vitit 1995 i Ford, i cili përfshinte fustanet sensuale të bardha me prerje provokuese, u bë një hit i menjëhershëm.  Ringjallur nëpërmjet hedonizmit hot-bod të krijimeve të Tom Ford, Gucci gjithashtu lansoi produkte provokuese në edicionin e kufizuar të tilla si pranga argjendi, një G-string dhe fushata provokuese reklamash të tilla si logoja G e rruar në flokë pubike.

Fustan nga Gucci

Domenico De Sole, këshilltar ligjor i familjes Gucci që nga vitet 1980 dhe CEO i Gucci që nga viti 1994, ka bërë fushatë për prodhuesit e lëkurës së Gucci-t në Itali për të vazhduar të punojnë së bashku dhe zhvilluan një program partnerësh për të forcuar lidhjet e tyre. Ai rishikoi çmimin e çdo produkti dhe gradualisht ngriti buxhetin e reklamave të Gucci-t nga 6 milionë dollarë në vitin 1993 në 70 milionë dollarë në vitin 1997.  Në tetor 1995, kompania u indeksua publikisht në Bursën e Nju Jorkut me një vlerë fillestare aksionesh të vendosura në 22 dollarë amerikanë.  pas, nga viti 24 deri në vitin 1995, Investcorp shiti interesat e tij në Gucci për rreth 1997.1 miliardë dollarë amerikanë.


Lufta LVMH-PPR mbi Guçin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në janar 1999, konglomerati luksoz francez LVMH, i cili kishte blerë aksione të Gucci-t në mënyrë diskrete që nga viti 1995, arriti 34% të pronësisë në grupin Gucci NV.  Duke kërkuar një rrugëdalje nga kontrolli i LVMH-së, Tom Ford dhe Domenico De Sole iu drejtuan financierit francez François Pinault dhe grupit të tij Pinault Printemps Redoute, i cili më vonë u bë Kering, për një dalje emergjente. Në mars, grupi i Pinault bleu 40% të Gucci me 75 $ aksion dhe aksionet e LVMH u ulën në 20.7% në një proces dilution. Nëpërmjet marrëveshjes, PPR gjithashtu bleu Yves Saint Laurent nga Sanofi dhe e shiti atë përsëri për të njëjtin çmim tek Gucci Group.  Ky grusht shteti në botën e modës nisi një luftë të ftohtë midis LVMH dhe koalicionit të ri Gucci-PPR.  tension ndodhi në dhjetor të vitit 36 kur Gucci bleu 2000% të shtëpisë couture të Alexander McQueen, pasi McQueen ishte gjithashtu dizajneri krijues i Givenchy të LVMH në atë kohë. Armiqësia  Guccit përfundoi në shtator 51 kur të gjitha palët arritën një marrëveshje.  në fund të vitit 37, Tom Ford dhe Domenico De Sole e bënë zyrtare se nuk do të rinovonin kontratën e tyre me Gucci-PPR që përfundoi në prill 2001.

Pas largimit të Ford, Gucci Group ruajti tre dizajnerë për të vazhduar suksesin e kompanisë së kompanisë: John Ray, Alessandra Facchinetti dhe Frida Giannini, të cilët kishin punuar të gjithë nën drejtimin krijues të Ford. Facchinetti u ngrit në drejtore kreative të veshjes së grave në vitin 2004 dhe u projektua për dy sezone para se të largohej nga kompania. Ray shërbeu si Drejtor Kreativ i Veshjeve të Burrave për tre vjet. Frida Giannini – një dizajnere e çantës së dorës Gucci që nga viti 2002, kreu i aksesorëve që nga viti 2004, dhe drejtore krijuese e gati-veshjes dhe aksesorëve të grave që nga viti 2005 – u emërua drejtore krijuese e Gucci-t në vitin 2006.  Patrizio di Marco, ish CEO i Bottega Veneta, u emërua CEO i Gucci në vitin 2008.  Të dy të vlerësuar dhe kritikuar për të rishqyrtuar vazhdimisht arkivat e Tom Ford, Frida Giannini përfundimisht ton poshtë 'Porno Chic' eksploziv Ford's props gjatë viteve "nga sexy në sensual", dhe filloi të eksperimentojë me 'androgynous Bohemian' stilet me një reminishencë të shekullit të 19-të.  gjithashtu zhvilloi "neo-klasikët" si New Bamboo dhe The New Jackie handbags.  di Marco u përqendrua në krizën pas vitit 41 me më pak stile dhe më shumë produkte të mesme.  vitin 42, Gucci filloi një partneritet me shtëpinë e ankandit Christie's për të zhvilluar një depo më të gjerë të arkivave të markës dhe për të ofruar një shërbim çertifikimi autentik.  Në vitin 43, kompania hapi Muzeun Gucci (Gucci Museo) në Firence për të festuar 2010 vjetorin e saj.  viteve 42 dhe 2011, u hapën 90 dyqane të reja Gucci, duke e çuar numrin total të dyqaneve në 44.


Postgender geek-chic[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fustane nga Alessandro Michele

Në dhjetor 2014, Marco Bizzarri, ish CEO i Bottega Veneta, u emërua CEO i Gucci.  u ngarkua të përmbyste shitjet në rënie të Guccit duke i dhënë një shtysë të re markës.  Në janar 47, Bizzarri emëroi Alessandro Michele drejtor krijues të Gucci. Alessandro Michele kishte punuar për Gucci që nga viti 2015 dhe shërbeu si zëvendës i Frida Gianninit dhe dizajner i aksesorëve të kokës. Gjatë shfaqjes së vjeshtës të shkurtit 2002, Alessandro Michele prezantoi "një Gucci të ndryshëm", një me një "ndjenjë të sofistikuar, intelektuale dhe androgynous".

Alessandro Michele filloi Rilindjen e Gucit.  Ai ringjalli klasikët Gucci si logon e dyfishtë-G, çanta Jackie O., dhe krijoi produkte ikonike të tilla si çanta e dorës Dionysus.  një veshje femërore, një qëndrim të fortë feminist dhe një stil 'geek-chic', Alessandro Michele paraqiti props postgender për Gucci.

Në shtator 2016, Gucci inauguroi Gucci Hub, selinë e saj të re të Milanos ndërtuar në ish fabrikën aeronautike Caproni.  Në korrik 2017, Gucci njoftoi nisjen e Gucci Décor, hera e parë që marka testoi veten në segmentin e dekorimit të shtëpisë.  Në prill 2018, Gucci përuroi ArtLab, një qendër novacioni prej 37,000 metra katrorë jashtë Firences në Itali, ku janë zhvilluar dhe testuar mallra të reja lëkure, këpucë, materiale të reja, pajisje metalike dhe paketim.  nëntor 57, Gucci hapi librarinë Gucci Wooster në Nju Jork, një dyqan librash prej 2018,2 librash i kuruar nga themeluesi i Dashwood Books David Strettell.  prill 000, kompania lançoi Gucci 58, një rrjet prej 2019 punonjësish të 9 qendrave të thirrjeve në mbarë botën për shërbimin e lartë të klientëve.  Gucci gjithashtu ringjalli koleksionin e saj të makijazhit dhe lansoi koleksionin e saj të parë të bizhuterive të shkëlqyera.

Në vitin 2019, shitjet e Gucci-t arritën në 9.6 miliardë euro.

Në dhjetor 2020, pas një marrëveshjeje midis Kering dhe Alibaba, Gucci lançoi dy dyqane (modë dhe bukuri) në Tmall.

Në maj të vitit 2021, Gucci lansoi një koleksion syzesh, Hollywood Forever.

Më 23 nëntor 2022, Alessandro Michele la postin e drejtorit krijues të Guccit.

Më 28 janar 2023, u njoftua se Sabato de Sarno do të ishte drejtori i ri krijues i Guccit.  De Sarno më parë ka punuar për Prada, Dolce & Gabana, dhe Valentino.

Koleksioni Disney[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2019, fillimisht në festimin e ditëlindjes së 90-të të Mickey Mouse, Gucci ka mbajtur një koleksion të veshjeve të Disney, duke përfshirë për Vitin e Ri Hënor.


Struktura e korporatës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompania mbajtëse Guccio Gucci S.p.A. është e vendosur në Firence, Itali, dhe është një degë e grupit francez të luksit Kering. Në vitin 2018, Gucci operonte 540 dyqane për 14,628 punonjës. Kompania gjeneroi 9.628 miliard € të ardhura (8.2 miliard € në 2018), dhe 3,947 miliard € në fitime (3.2 miliard € në 2018).


Qeverisja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në historinë e Guccit, deri në fund të epokës së familjes Gucci, dizajni, promovimi dhe prodhimi i produkteve Gucci u trajtuan nga anëtarët e familjes Gucci.

CEO
 • Që nga viti 2014: Marco Bizzarri
 • 2008-2014: Patrizio di Marco
 • 2004-2008: Mark Lee
 • 1994-2004: Domenico De Sole
Projektues krijues
 • Që nga viti 2023: E shtunë De Sarno
 • 2015-2022: Alessandro Michele
 • 2006-2015: Frida Giannini
 • 1995-2004: Tom Ford
 • 1989-1995: Dawn Mello


Iniciativa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kulturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2011, kompania hapi Muzeun Gucci (Gucci Museo) brenda Palazzo della Mercanzia të shekullit të 14-të në Firence për të festuar 90 vjetorin e saj.  Në vitin 2016, Alessandro Michele kuroi dy dhoma shtesë kushtuar koleksioneve të Tom Ford.  Në janar 2018, pas një rinovimi, Muzeu Gucci u rihap me një emër të ri, Kopshti Gucci, dhe një restorant të ri brenda mureve të tij, Osteria Gucci, e menaxhuar nga Massimo Bottura.  Gucci Osteria u nderua me një yll Michelin në nëntor 2019.  Në shkurt 2020, një osteria E dytë Gucci u hap në çatinë e dyqanit Gucci Rodeo Drive në Los Angeles.

Në prill 2017, Gucci financoi restaurimin e Kopshteve Boboli në Galerinë Uffizi në Firence.  Në qershor 2019, Gucci financoi restaurimin e kopshteve historike Rupe Tarpea dhe Belvedere në Romë.

Shoqërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2008, Gucci filloi Gucci Tribeca Documentary Fund, një fond prej $80,000 për të financuar filmat që promovojnë ndryshimet sociale dhe të paraqitura në Tribeca Film Festival.  në vitin 79, fondi u rrit në 2011,150 dollarë, duke përfshirë 000,50 dollarë për një çmim të sapokrijuar dokumentar për gratë.  Në vitin 80, me Festivalin e Filmit në Venecia, Gucci gjithashtu lansoi 'Çmimin Gucci për Gratë në Kinema' për të nënvizuar ndikimin e grave në prodhimin e filmit.

Nga viti 2005 deri në vitin 2015, Gucci dhuroi 20 milionë dollarë për programin e UNICEF-it për Shkollat për Afrikën. Sapo u krijua Chime for Change, ajo u bë mjeti i financimit të partneritetit Gucci-UNICEF.  for Change u themelua në shkurt 82 nga Frida Giannini, Salma Hayek dhe Beyoncé si një fushatë globale për përmirësimin e arsimit, shëndetit dhe drejtësisë për gratë në mbarë botën.  Në qershor 83, Chime for Change organizoi koncertin Sound of Change Live i cili gjeneroi 2013 milionë dollarë për të financuar 4 projekte në 200 vende.  dhjetor 70, Gucci nënshkroi një partneritet me Twitter dhe Women Who Code për të krijuar hackathon Chime Hack të fokusuara për gratë.

Gucci shet një bluzë të verdhë që lexon "My Body My Choice" dhe rishpërndan të ardhurat e saj në Chime for Change.  Në korrik 2013, aktivistja Lydia Emily u ngarkua të pikturonte një mural në Skid Row, Los Anxheles të një gruaje të quajtur Jessica, e cila është një e mbijetuar e trafikimit njerëzor.  Në janar 2019, Chime for Change nisi fushatën murale "Të mblidhemi së bashku" duke promovuar barazinë gjinore dhe projektuar nga artisti MP5.  Në vitin 2020, Gucci filloi një fushatë reklamash "Bukuri jokonvencionale", duke përfshirë një model me sindromën Down.

Gjatë pandemikës COVID-19, Gucci premtoi 2 milion € për dy fushata të financimit të turmave, e para për të mbështetur Departamentin Italian të Mbrojtjes Civile dhe e dyta për Fondin e Reagimit të Solidaritetit COVID-19.

Mjedisi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2015, Gucci filloi nismën e saj të fitimit dhe humbjes së mjedisit.  tetor 91, Gucci njoftoi se do të ndalonte gëzofin nga dyqanet e saj në vitin 2017.  Në qershor 92, marka lançoi 'Ekuilibrin', platformën e saj për të komunikuar mbi përpjekjet dhe progresin e saj shoqëror dhe mjedisor.  Në shtator 93, Marco Bizzarri njoftoi synimin e Guccit për të shkuar tërësisht neutral ndaj karbonit.  Në vitin 94, Gucci u bashkua me Fondin e Aksioneve të Lionit të udhëhequr nga UNDP për të mbështetur ruajtjen e kafshëve të egra.  Në shtator 95, Gucci mori Çmimin e Veprimit të Klimës për shkak të përkushtimit të saj ndaj qëndrueshmërisë mjedisore.


Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbiemër eponymous[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Gucci" është përdorur shpesh si një mbiemër eponymous; për shembull, "E ndjej Guçin!" ose "kjo është kaq gucci!" janë përdorur për të përshkruar ndjenjën luksoze ose duke iu referuar diçkaje si të qenët luksoze.  Shembulli më i hershëm i njohur i Gucci-t i përdorur në këtë kuptim është Lenny Kravitz duke e përshkruar dhomën e tij të gjumit si "shumë Gucci" në numrin e shtatorit të vitit 1999 të Harper's Bazaar.

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas njoftimit fillimisht të planeve për një film rreth dinastisë Gucci në vitin 2007, filmbërësi Ridley Scott detajoi specifikat rreth filmit të tij në nëntor 2019; I titulluar House of Gucci, filmi do të luajë rolin e Lady Gaga si Patrizia Reggiani dhe Adam Driver si Maurizio Gucci.  Premiera botërore e House of Gucci u zhvillua në sheshin Odeon Luxe Leicester në Londër më 9 nëntor 2021.  Në vitin 2000, Martin Scorsese kishte njoftuar gjithashtu plane për të bërë një film rreth familjes Gucci.

Rekordet Botërore të Ginesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1974: Ora Model 2000 Gucci theu rekordin për shitjen e më shumë se një milion njësi në dy vjet.
 • 1998: Gucci "Genius Jeans" vendosi rekordin si çifti më i shtrenjtë i xhinseve. Xhinset ishin të shqetësuara, të shqyera dhe të mbuluara me sqepa të frymëzuara nga Afrika dhe kushtonin 3.134 dollarë amerikanë në Milano.


Fallsifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë viteve 1970, popullariteti shpërthyes i Gucci e ktheu markën në një objektiv kryesor të industrisë së fallsifikimit.  Punishtet Gucci përpunuan teknikën e nxirjes së lëkurëve të derrave që u bë një firmë Gucci, dhe një proces nxirjeje të vështirë për t'u falsifikuar. Vetëm në vitin 1977, Gucci nisi 34 padi për fallsifikimin.  Nga mesi i viteve 1980, marka u përfshi në "mijëra konfiskime dhe padi në të gjithë botën".

Në vitin 2013, Zyra e Pronësisë Intelektuale e Mbretërisë së Bashkuar lëshoi një vendim se Gucci kishte humbur të drejtat ndaj markës së saj tregtare GG në Mbretërinë e Bashkuar "ndaj një versioni të logos GG në katër kategori, të cilat përfshinin veshje të tilla si byzylykët, çantat e shpatullave, shallet dhe palltot".  Megjithatë, "sipas Gucci, vendimi nuk ndikon në përdorimin e logos së saj GG në rajon" sepse "Gucci është pronari i disa regjistrimeve të tjera të vlefshme për këtë shenjë, duke përfshirë një Mark tregtare të Komunitetit (që mbulon Bashkimin Evropian) për logon e saj ikonike GG dhe këto të drejta janë drejtpërdrejt të zbatueshme në U.K."

Në nëntor 2008, faqja e internetit TheBagAddiction.com u mbyll pasi u padit nga Gucci për shitjen e produkteve të fallsifikuara.  Në vitin 2013, Gucci plasi në 155 emra domain të përdorur nga fallcifikuesit për të shitur produkte të rreme Gucci.  Në vitin 2015, kompania mëmë e Gucci Kering paditi uebsajtin kinez Alibaba për listimin e shumë "produkteve padyshim të rreme Gucci" në faqen e saj të internetit.  Në prill 2016, veprimet ligjore kundër fallsifikimit të Gucci-t u sprapsën kur produktet e synuara ishin papier-mâché të formësuara saktësisht si produkte Gucci dhe të djegura nga njerëzit kinezë gjatë traditës stërgjyshore Qingming Jie.  prill 111, Gucci fitoi një padi kundër 2017 uebsajteve kineze që shisnin produkte të rreme Gucci.  Në tetor 112, Marco Bizzarri paralajmëroi gjigandët kinezë të ecommerce Alibaba dhe JD.com se Gucci nuk mund të hapte dyqan në faqet e tyre të internetit për aq kohë sa ata nuk do të hiqnin nga listat e tyre shumë produkte të rreme Gucci.  Në dhjetor 113, Gucci paditi tre duzina uebsajtesh duke shitur produkte të rreme Gucci.


Polemika

Në prill të vitit 2016, Autoriteti i Standardeve të Reklamave të Mbretërisë së Bashkuar ndaloi një reklamë online të videove Gucci sepse ajo luajti një model "jo të shëndetshme të hollë".

Në shkurt 2019, Gucci hoqi një triko balaclava të zezë me një jakë rollup dhe një gojë të prerë të kuqe nga raftet e saj pasi ajo ishte krahasuar me një kostum të blackface.  Alessandro Michele u përgjigj se frymëzimi i tij erdhi nga flamboyant Leigh Bowery por kërkoi falje për mënyrën se si ishte interpretuar.  Për të trajtuar këtë çështje, Gucci filloi programin 'Gucci North America Changemakers Scholarship' i dedikuar për të nxitur diversitetin brenda industrisë së modës me një fond vjetor prej 5 milionë dollarësh për të mbështetur jo-fitimet dhe programet komunitare të përfshira me "komunitetin afrikano-amerikan dhe komunitetet e ngjyrave në përgjithësi".  Në maj 2019, komuniteti Sikhs në Indi kritikoi pronësinë kulturore të Gucci-t për një send fetar kur marka italiane komercializoi çallma me 800 dollarë për secilin.  Në korrik 2019, Gucci emëroi një Global Head of Diversity për të trajtuar çështjet më të fundit të markës me diversitetin kulturor.  tetor të vitit 121, Gucci filloi një program bursash prej 2019.1 milionë dollarësh për studentët e SHBA tradicionalisht të nënpërfaqësuar në industrinë e modës.

Në maj 2019, Kering pranoi të paguante një marrëveshje taksash prej 1.25 miliardë dollarësh me autoritetet fiskale italiane pas parregullsive të taksave të Guccit gjatë periudhave fiskale 2011-2017.

Gjatë një shfaqje të shtatorit 2019 që ngjante me një sfilatë të pacientëve mendorë, modelja e trotuarit Ayesha Tan Jones mbajti duart e tyre mbi të cilat u shkrua "shëndeti mendor nuk është modë", një reagim ndaj përdorimit të papërshtatshëm komercial të markës së imazheve të sëmundjeve mendore.