Mbledhja e fondeve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mbledhja e fondeve derë më derë shpesh përfshin një kuti grumbullimi të dorës.

Mbledhja e fondeve është procesi i kërkimit dhe mbledhjes së kontributeve financiare vullnetare duke angazhuar individë, biznese, fondacione bamirësie ose agjenci qeveritare. Megjithëse mbledhja e fondeve zakonisht i referohet përpjekjeve për të mbledhur para për organizatat jofitimprurëse, ndonjëherë përdoret për t'iu referuar identifikimit dhe nxitjes së investitorëve ose burimeve të tjera të kapitalit për ndërmarrjet fitimprurëse.

Tradicionalisht, mbledhja e fondeve ka konsistuar kryesisht në kërkimin e donacioneve përmes mbledhjes së fondeve ballë për ballë, siç është trokitja e derës. Vitet e fundit, megjithatë, janë shfaqur forma të reja si mbledhja e fondeve në internet ose mbledhja e fondeve në bazë.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Very Strong Growth". Huffington Post. Arkivuar nga origjinali më 2016-12-20. Marrë më 2016-10-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)