Jump to content

H&M

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Kompanisë

Hennes & Mauritz AB (shkurt dhe stilizuar si H&M) është një kompani multinacionale me seli në StokholmSuedisë që merret me modën e shpejtë. Ajo ka mbi 2300 dyqane në 41 shtete dhe, prej vitit 2011 punëson rreth 87.000 njerëz.

Ekipi i projektimit në zyrën e Suedisë kompanisë kontrollon hapat e prodhimit nga planifikimi i mallrave te specifikat e krijimit, dhe prodhimit është i jepen për rreth 800 fabrika në Evropë dhe Azi. Këto objekte janë përdorur për ndarjen horizontale të punës në vend që të integruar.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompania është themeluar në vitin 1947 nga Erling Persson në Västerås, Suedi. Në atë kohë shisveshje e grave dhe u quajt Hennes, suedeze për "hers".

Në vitin 1968, Persson fituar lokalet dhe inventarin e një dyqani të gjuetisë-pajisje Stockholm, Mauritz Widforss. Të përfshira në inventar është një furnizim të veshjeve për meshkuj, duke nxitur Persson të zgjerohet në veshje për meshkuj. Prandaj, ai u quajt Hennes dyqan dhe Mauritz, më vonë i shkurtuar për H & M.

Stefan djali Erling u bë zyrtari më i lartë ekzekutiv në vitin 1990 dhe kryetar i bordit në vitin 1998.

Sot, shumica e veshjeve është prodhuar në Azi, duke përfshirë Bangladesh, Kina, Egjipti, India, Pakistani dhe Turqia.

Evropë

E parë jo-suedez dyqan u hap në Norvegji në vitin 1964, dhe nga e tutje atëherë, kompania filloi me një program zgjerim të madh hapjen e shumë dyqane më tej në Evropë, duke përfshirë edhe Danimarka, Gjermania, Zvicra dhe Mbretëria e Bashkuar. I pari H & M dyqan për të hapur jashtë Skandinavi ishte në Mbretërinë e Bashkuar, në vitin 1976

Në vitet 1990, dyqanet e saj e parë u hap në Austri, Belgjikë, Finlandë, Francë, Holandë dhe Spanjë. Në Portugali dyqan parë u hap në 2003, në Chiado, Lisboa. Kompania ka vazhduar për të zgjeruar biznesin e tij dhe kompania ka një rrjet të gjerë në të gjithë shumë të Evropës. Gjermania është tregu më i madh i kompanisë (me 377 dyqane që nga 2011), e ndjekur nga Britania e Madhe (me 192 dyqane që nga 2011) dhe pastaj Suedia (me 168 dyqane që nga 2011).

Në Evropë, pazar në internet është në dispozicion në Mbretërinë e Bashkuar, Gjermania, Suedia, Norvegjia, Hollanda, Finlanda, Danimarka dhe Austria.

Marketing

Në vitin 2008, kompania e përdorur këngën "Hang On" nga Lettie britanike kantautore e si sfond muzikë në Britani të Madhe faqen e saj. Modelet e tyre kanë qenë të botuar në një film art interaktive modës nga Moda Imagjinoni quajtur dekadent Kontrollit. Ajo u shfaq mars 2011 dhe yjet Roberto Cavalli, Kirsty Hume, Eva Herzigová dhe Brad Kroenig.

Vizitor-projektuesi bashkëpunimeve

Në nëntor të vitit 2004, dyqanet e përzgjedhur kompania ofroi një koleksion ekskluzive nga modës Karl Lagerfeld projektuesi. Shtyp turma të mëdha dhe se inventarët fillestare në qytetet e mëdha janë shitur brenda një ore, edhe pse ishin ende në dispozicion rrobat në zonat më pak të modës të ndjeshme deri në kompaninë pa marrëveshje me Makfaksin ata për t'u takuar me kërkesën.

Në nëntor 2005, kompania filloi një koleksion nga Stella McCartney dhe, në nëntor 2006, nga avant-gardës designers holandez Viktor & Rolf.

Në mars 2007, ai nisi një tjetër bashkëpunim projektuar nga Madonna star pop. Në qershor të 2007 kompania ka punuar me zhvilluesit e lojës Maxis për të krijuar një paketë gjëra për të fundit 2 Sims lojë kompjuterike, H & M Stuff Moda.

Në nëntor 2007, kompania filloi një koleksion nga projektuesi italian Roberto Cavalli. Është raportuar se veshjeve shitur shumë shpejt. Gjithashtu në 2007, një tjetër të projektimit me Kylie Minogue u nis në Shanghai, Kinë. Në vjeshtë të vitit 2008 kompania japoneze Comme des Garçons ishte zgjedhur si projektuesi mysafir.

Për pranverë dhe verë të vitit 2009, Matthew Williamson projektuesi britanik krijoi dy vargjet ekskluzive për kompaninë - duke e parë një koleksion të rrobave të grave lëshuar në dyqane të përzgjedhura. Mbledhja e dytë e pa degë Williamson në veshje për meshkuj për herë të parë, vetëm në dyqane të përzgjedhura. Mbledhja e dytë gjithashtu paraqiti swimwear për gratë dhe burrat dhe ishte në dispozicion në çdo dyqan kompani në mbarë botën.

Më 14 nëntor 2009, kompania lëshuar një koleksion të kufizuar-Edicioni përhapjen by Jimmy Choo shfaqur këpucë dhe handbags, që variojnë nga 30 deri në £ 170, duke përfshirë një gamë e këpucë për burra. Mbledhja përfshirë edhe veshje të dizajnuar nga Choo për herë të parë, veshje shumë të bërë nga kamoshi dhe lëkurë, dhe ishte në dispozicion në 200 dyqane në mbarë botën, përfshirë Oxford Circus në Londër dyqan. Sonia Rykiel gjithashtu bashkëpunoi me kompaninë, duke projektuar një trikotazh zonjat dhe varg të brendshme që u lëshua në dyqane kompani të përzgjedhura më 5 dhjetor, 2009.

Për Fall 2010, kompania bashkëpunuar me franceze Lanvin modës shtëpi për 2010 projektuesi e saj mysafir.

Për Spring / Summer 2011, kompania bashkëpunuar me të modës Kling bloger Elin, e cila ishte në dispozicion në dyqane të zgjedhur vetëm.

Në qershor 2011, H & M njoftoi një plan bashkëpunim me Versace.


Markë

Interbrand konsulence quajtur renditur kompania e si njëzet e një markë më të vlefshme globale në vitin 2009 dhe 2010, duke e bërë atë më të lartë të renditur shitje me pakicë në sondazh. Vlerë të saj është vlerësuar në $ 12-16 Billion.

Emri i kompanisë plotë Hennes & Mauritz u del tani për H & M për të lehtësuar perceptimin e të gjithë botën e markës.

Kompania zotëron hm.com dy-letër domain.Domain ishte regjistruar në fillim të viteve 1990, por të dhënat për regjistrimin e parë është e humbur. Në vitin 1998 Hennes & Mauritz ishte në gjendje për të blerë domain hm.com nga një kompani e quajtur A1 në një transaksion domain jo-publikuar.

Objektivi i korporatave

Kompania e përshkruan misionin e saj si "Moda dhe të cilësisë me çmimin më të mirë." Qëllimet e saj për vitin 2008 kanë qenë për intensifikimin e shitjes në dyqane ekzistuese, si dhe për të rritur numrin e dyqaneve të reja nga një për qind neto dhjetë deri në pesëmbëdhjetë për qind në vit. Në vitin 2007, kompania hapi 193 dyqane të reja dhe të mbyllura 16. Zgjerimi dhe ruajtjen e stabilitetit financiar janë qëllimet strategjike të kompanisë. Në pesë vitet e fundit të ardhurat u rritën me 73 për qind dhe të ardhurat për aksion janë rritur me 139 për qind.

Mobilimin e shtëpisë

Në një deklaratë për shtyp, kompania njoftoi se do të fillojë shitjen e orendi në shtëpi. Që nga 2009, ajo u shpërnda vetëm nga katalogu e kompanisë në internet, kështu që është vetëm në dispozicion në vendet ku H & M është shitur në internet, të tilla si Danimarka, Finlanda, Gjermania, Holanda, Norvegjia, Suedia dhe Britania e Madhe

Kontradiktat

Më 6 janar, 2010, u raportua se rroba pashitur dhe sende të tjera në një dyqan New York City janë të prerë deri para se të fshi, me sa duket për të parandaluar rishitje ose përdorim.