Jump to content

Jacqueline Kennedy Onassis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jacqueline Kennedy Onassis
ZyraFirst Lady of the United States
ParardhësiMamie Eisenhower
PasardhësiLady Bird Johnson
Bashkëshorti/ja
Bashkëshort/ëtMaurice Tempelsman
(1980–1994; her death)
FëmijëArabella, Caroline, John Jr., and Patrick
Prind/ër
Nënshkrimi

Jacqueline Lee "Jackie" Kennedy Onassis (ndryshe Bouvier 28 korrik 1929 - 19 maj 1994) ishte gruaja e Presidentit të 35-të të Shteteve të Bashkuara, John F. Kennedy dhe Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara nga viti 1961 deri në vrasjen e tij në vitin 1963.

Bouvier ishte vajza më e madhe e bursistit Wall Street John Vernou Bouvier III dhe socialistes Janet Lee Bouvier. Në vitin 1951, u diplomua me një diplomë Bachelor të Arteve në letërsinë franceze nga Universiteti George Washington dhe vazhdoi të punonte për Washington Times-Herald si fotografe.[1]

Në vitin 1952, Bouvier u takua me kongresmenin John F. Kennedy në një darkë. Në nëntor të atij viti, ai u zgjodh si senator i Shteteve të Bashkuara nga Massachusetts dhe çifti u martua në vitin 1953. Ata kishin katër fëmijë, dy prej të cilëve vdiqën në foshnjëri. Si Zonja e Parë, ajo ishte e njohur për restaurimin e saj shumë të publikuar të Shtëpisë së Bardhë dhe theksin e saj në art dhe kulturë. Më 22 nëntor të vitit 1963, ajo hipi me Presidentin në një autokolonë në Dallas, Teksas, kur u vra. Pas varrimit të tij, ajo dhe fëmijët e saj u tërhoqën nga pikëpamja e publikut. Ajo u martua me Aristotele Onassis, një nga burrat më të pasur dhe më të famshëm në botë, në vitin 1968.

Pas vdekjes së burrit të saj të dytë në vitin 1975, ajo kishte një karrierë si redaktore librash për dy dekadat e fundit të jetës së saj. Ajo kujtohet për kontributin e saj gjatë gjithë jetës në art dhe ruajtjen e arkitekturës historike, si dhe për stilin, hijeshinë dhe hirin e saj.[2][3] Ajo ishte një ikonë e modës, dhe ansambli i saj i famshëm i kostumit të kuq Chanel dhe kapelës së kombinuar është bërë simbol i vrasjes së burrit të saj.[4][5] Ajo renditet si një nga Zonjat e Para më të njohura dhe u emërua në vitin 1999 në listën Gallup të Burrave dhe Grave më të Admiruar në Amerikën e shekullit të 20-të.[6]

Jeta e hershme (1929–1951)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja dhe fëmijëria

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jacqueline Lee Bouvier ka lindur më 28 korrik të viti 1929, në spitalin Southampton në Southampton të New York, nga bursisti Wall Street John Vernou "Black Jack" Bouvier III (1891-1957) dhe Janet Norton Lee (1907-1989).[7] Nëna e Bouvier ishte me prejardhje Irlandeze dhe babai i saj kishte origjinë frënge, skoceze dhe angleze.[8][a] Emëruar pas babait të saj, Bouvier u pagëzua në Kishën e Shën Ignati Loyola në Manhatan; ajo u rrit në besimin katolik.[10] Motra e saj më e vogël Lee, lindi në vitin 1933.

Bouvier kaloi vitet e saj të hershme të fëmijërisë në Manhatan dhe në Lasata, pasuria e vendit Bouviers në East Hampton në Long Island.[11] Ajo idolizoi të atin, i cili gjithashtu e favorizoi atë për motrën e saj, duke e quajtur fëmijën e tij më të madh "vajza më e bukur që një njeri kishte ndonjëherë".[12] Biografia Tina Flaherty ia atribuoi lavdërimin babait të saj për të ushqyer besimin e Bouvier në vetvete, dhe motra e saj Lee ka deklaruar se ajo nuk do të kishte fituar "pavarësinë dhe individualitetin e saj" sikur të mos kishte marrëdhënie që kishte me babanë dhe gjyshin e saj.[13][14] Që në moshë të hershme, Bouvier ishte një stërvitëse entuziaste dhe konkuronte me sukses në sport; kalërimi do të mbetej një pasion i përjetshëm.[13][15] Ajo gjithashtu mori mësime baleti, ishte një lexuese e zjarrtë dhe shkëlqente në gjuhët e të mësuarit, ndërsa frëngjishtja u theksua veçanërisht në edukimin e saj.[16]

Gjashtë vjeçarja Bouvier në vitin 1935

Në vitin 1935, Bouvier u regjistrua në Shkollën Chapin të Manhatanit, ku ajo ndoqi klasat 1-6.[15][17] Ajo ishte një studente e shkëlqyer, por shpesh keqbërëse; një nga mësuesit e saj e përshkroi atë si "një fëmijë i dashur, vajza më e bukur, shumë e zgjuar, shumë artistike dhe e mbushur me djallëzi".[18] Nëna e Bouvier ia atribuonte sjelljen e vajzës së saj në mënyrën se si përfundoi detyrën e saj përpara shokëve të klasës dhe më pas veproi në mërzi.[19] Sjellja e saj u përmirësua pasi drejtoresha e paralajmëroi atë se asnjë nga cilësitë e saj pozitive nuk do të kishte rëndësi nëse ajo nuk do të sillej mirë.[19]

Martesa e prindërve të Bouvier ishte e tendosur nga alkoolizmi i babait të saj dhe nga çështjet jashtëmartesore; familja kishte luftuar gjithashtu me vështirësi financiare pas Rrëzimit të Wall Street-it të vitit 1929.[11][20] Ata u ndanë në vitin 1936 dhe u divorcuan katër vjet më vonë, ndërsa shtypi publikoi detaje intime të ndarjes.[21] Sipas kushëririt të saj John H. Davis, Bouvier ishte thellësisht i prekur nga divorci dhe më pas kishte një "tendencë për t'u tërhequr shpesh në një botë private të saj".[11] Kur nëna e saj u martua me trashëgimtarin e Standard Oil, Hugh Dudley Auchincloss, Jr., Bouvier dhe motra e saj nuk morën pjesë në ceremoni, sepse ajo ishte rregulluar shpejt dhe udhëtimi ishte i kufizuar për shkak të Luftës së Dytë Botërore. Bouvier fitoi tre vëllezërit e motrat nga dy martesat e mëparshme të Auchincloss, Hugh "Yusha" Auchincloss III, Thomas Gore Auchincloss dhe Nina Gore Auchincloss; ajo formoi lidhjen më të ngushtë me Jushën, e cila u bë një nga besimtaret më të besuara.[22] Martesa më vonë solli edhe dy fëmijë, Janet Jennings Auchincloss (1945-1985) dhe James Lee Auchincloss (b. 1947).

Pas martesës, prona e Auchincloss 'Merrywood në McLean, Virxhinia u bë vendbanimi kryesor i motrave të Bouvier, edhe pse ato kaluan kohë edhe në pasurinë e tij të tjera, Hammersmith Farm në Newport, Rhode Island dhe në shtëpitë e babait të tyre në New York City dhe Long Island .[11][23] Megjithëse ajo mbajti një marrëdhënie me të atin, Bouvier e konsideronte edhe njerkun e saj si një figurë të ngushtë atërore.[11] Ai i dha asaj një mjedis të qëndrueshëm dhe fëmijërinë e pamoralizuar që kurrë nuk do ta kishte përjetuar ndryshe.[24] Ndërkohë që Bouvier u përshtatej me martesën e nënës së saj, ajo ndonjëherë ndihej si një e huaj në rrethin shoqëror të WASP të Auchinclosses, duke atribuar ndjenjën se ajo ishte katolike, si dhe duke qenë një fëmijë i divorcit, i cili nuk ishte i zakonshëm në atë grup social në atë kohë.[25]

Kolegji dhe karriera e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vjeshtën e vitit 1947, Bouvier hyri në Vassar College në Poughkeepsie, Nju Jork.[26] Ajo kishte dashur më parë të merrte pjesë në Kolegjin Sarah Lawrence, më afër New York City, por prindërit e saj këmbëngulën që ajo të zgjidhte Vassarin më të izoluar gjeografikisht.[27] Bouvier ishte një studente e suksesshme, e cila mori pjesë në artet dhe dramat e shkollave dhe shkroi për gazetën e tij.[11][28] Për shkak të moskokëçarjes së saj për kolegjin, ajo nuk ishte pjesë aktive në jetën e saj shoqërore dhe më pas u kthye në Manhattan gjatë fundjavave.[29] Ajo kishte bërë debutimin e saj të shoqërisë në verë para se të hynte në kolegj, dhe u bë një prani e shpeshtë në funksionet sociale të Nju Jorkut; Kolumnisti Hearst Igor Cassini e quajti atë "debutuesin e vitit".ref>Leaming, pp. 14–15</ref> Bouvier kaloi vitin e saj të parë (1949-1950) në Francë - në Universitetin e Grenoble në Grenoble dhe në Sorbonne në Paris - në një program studimi jashtë vendit nëpërmjet Smith College. Pas kthimit në shtëpi, ajo u transferua në Universitetin e Xhorxh Uashingtonit në Uashington, D.C., me diplomë Bachelor të Arteve në letërsinë franceze në vitin 1951. [36] Gjatë viteve të hershme të martesës së saj me John F. Kennedy, ajo mori klasat e edukimit të vazhdueshëm në historinë amerikane në Universitetin Georgetown në Uashington, D.C.

Ndërsa po ndiqte Xhorxh Uashingtonin, Bouvier fitoi një redaktim dymbëdhjetë mujor të vogël në revistën Vogue; ajo ishte përzgjedhur mbi disa qindra gra të tjera në mbarë vendin.[30] Pozicioni përfshinte punën për gjashtë muaj në zyrën e revistës në Nju Jork dhe shpenzimet e mbetura, gjashtë muaj në Paris.[30] Para fillimit të punës, Bouvier festoi diplomimin e saj në kolegj dhe diplomimin e shkollës së mesme të motrës së saj Lee duke udhëtuar me të në Evropë për verën.[30] Udhëtimi ishte temë e autobiografisë së saj të vetme, One Summer Special, bashkë-autor me Lee; ajo është gjithashtu e vetmja nga veprat e saj të botuara për të shfaqur vizatimet e Jacqueline.[31] Në ditën e saj të parë në Vogue, redaktori menaxhues e këshilloi atë të dilte dhe të kthehej në Uashington. Sipas biografit Barbara Leaming, redaktori ishte i shqetësuar rreth perspektivave të martesës së Bouvier; ajo ishte 22 vjeç dhe ishte konsideruar tepër e vjetër për të qenë e vetme në qarqet shoqërore. Bouvier ndoqi këshilla, e la punën dhe u kthye në Uashington vetëm pas një dite pune.[30]

Martesa me John F. Kennedy

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Senatori John F. Kennedy dhe Jacqueline Bouvier Kennedy në ditën e tyre të martesës, 12 Shtator, 1953

Bouvier dhe përfaqësuesi i SHBA John F. Kennedy i përkisnin të njëjtit rreth shoqëror dhe u prezantuan zyrtarisht nga një mik i përbashkët, gazetar Charles L. Bartlett, në një darkë në maj të vitit 1952.[11] Bouvier u tërhoq nga pamja fizike, hijeshia, zgjuarsia dhe pasuria e Kennedyt. Palë ndanë gjithashtu ngjashmëritë e katolicizmit, të shkruarit, të gëzimit të leximit dhe të jetimit më parë jashtë vendit.[32] Kennedy ishte i zënë me drejtimin e Senatit Amerikan; marrëdhënia u bë më serioze dhe ai i propozoi asaj pas zgjedhjeve të nëntorit. Bouvier mori disa kohë për të pranuar, sepse ajo ishte caktuar për të mbuluar kurorëzimin e Mbretëreshës Elizabeth II në Londër për The Washington Times-Herald. Pas një muaji në Evropë, ajo u kthye në Shtetet e Bashkuara dhe pranoi propozimin e martesës së Kennedy. Ajo më pas dha dorëheqjen nga posti i saj në gazetë.[33] Angazhimi i tyre u njoftua zyrtarisht më 25 Qershor të vitit 1953.[34][35]


Bouvier dhe Kennedy u martuan më 12 Shtator të vitit 1953, në kishën e Shën Marisë në Newport, Rhode Island, në një masë që festohet nga Kryepeshkopi i Bostonit Richard Cushing.[36] Dasma u konsiderua si ngjarje shoqërore e sezonit me rreth 700 vizitorë në ceremoni dhe 1200 në pritjen që pasoi në fermën Hammersmith.[37] Veshja e dasmës, e vendosur tani në Bibliotekën Kennedy në Boston, Massachusetts, dhe veshjet e shoqëruesve të saj u krijuan nga projektuesja Ann Lowe e New York City.[38]

Jacqueline Kennedy duke i qëndruar mbi kokë burrit të saj, John F. Kennedy, pas operacionit të tij në shtyllën kurrizore, Dhjetor 1954

Të porsamartuarit e bënë muajin e mjaltit në Acapulco, Meksikë, përpara se të vendoseshin në shtëpinë e tyre të re, Hickory Hill në McLean, Virxhinia, një periferi të Uashingtonit, D.C[39] Kennedy zhvilloi një marrëdhënie të ngrohtë me të parin e saj, Joseph dhe Rose Kennedy.[40][41][42] Në vitet e para të martesës së tyre, çifti u përball me disa pengesa personale. John Kennedy vuajti nga Addison's Disease dhe nga dhimbje kronike dhe në kohë të dobësueshme mbrapa për shkak të një dëmtimi të luftës; në fund të vitit 1954, ai iu nënshtrua dy operacioneve pranë kraharorit. Përveç kësaj, Jacqueline pësoi një abort në vitin 1955 dhe në gusht të vitit 1956 lindi një vajzë të vdekur, Arabella.[43][44] Më pas, ata shisnin pasurinë e Hickory Hill tek vëllai i Gjonit Robert, i cili e zuri me gruan e tij Ethel dhe familjen e tyre në rritje dhe bleu një shtëpi në N Street në Georgetown.

Jacqueline lindi një vajzë Caroline më 27 Nëntor të vitit 1957, nëpërmjet seksionit cezarian.[43] Në atë kohë, ajo dhe John Kennedy po bënin fushatë për rizgjedhjen e tij në Senat, dhe ata u paraqitën me vajzën e tyre të mitur për coverin e revistës Life Magazine të 21 Prillit të vitit 1958..[45][b] Ata udhëtuan së bashku gjatë fushatës, duke u përpjekur për të ngushtuar hendekun gjeografik midis atyre që kishin vazhduar për pesë vitet e para të martesës. Së shpejti, John Kennedy filloi të vërente vlerën që gruaja e tij shtoi në fushatën e tij të kongresit. Kenneth O'Donnell kujtoi se "madhësia e turmës ishte dy herë më e madhe" kur shoqëroi bashkëshortin e saj; ai gjithashtu e kujtoi atë si "gjithmonë të gëzuar dhe të detyruar". Nëna e Gjonit, Rose, vërejti Jacqueline se nuk ishte "një aktiviste e lindur natyrshëm" për shkak të drojeve të saj dhe duke u shqetësuar nga vëmendja e tepërt.[47] Në nëntor të vitit 1958, John Kennedy u rizgjodh në një mandat të dytë. Ai i kushtoi vëmendje Jacqueline-së në të dyja reklamat dhe duke u ngatërruar si mjete jetike për të siguruar fitoren e tij dhe e quajti atë "thjesht të paçmuar".[48][49]

Në korrik të vitit 1959, historiani Arthur M. Schlesinger vizitoi Kompleksin Kennedy në Hyannis Port dhe pati bisedën e tij të parë me Jacqueline; ai vuri re tek ajo që të kishte "një vetëdije të jashtëzakonshme, një sy të pamëshirshëm dhe një gjykim të pamëshirshëm".[50] Atë vit, Jack Kennedy udhëtoi në 14 shtete, me Jacqueline duke marrë pushime të gjata nga udhëtimet në mënyrë që të mund të kalonte kohë me vajzën e tyre Caroline. Ajo këshilloi gjithashtu burrin e saj për përmirësimin e veshjeve të tij në përgatitje për fushatën e tij presidenciale vitin e ardhshëm.[51] Në veçanti, ajo udhëtoi për në Luiziana për të vizituar Edmund Reggie dhe për të ndihmuar bashkëshortin e saj të merrte mbështetje në shtetin për ofertën e tij presidenciale.[52]

Martesa e Jacqueline dhe Jack Kennedy ishte larg të përsosurës. Ajo ishte shumë e vetëdijshme për filantropinë e tij të hapur dhe kishte kërcënuar se do ta divorconte atë para dhe pasi u bë president. Joe Kennedy i kishte ofruar edhe një milion dollarë për të qëndruar në martesë.[53]

Zonja e parë Shteteve të Bashkuara (1961–1963)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fushata për presidencë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Jacqueline me burrin e saj gjatë fushatës së tij për presidencën në Appleton, Wisconsin, Mars 1960

Më 3 janar të vitit 1960, John F. Kennedy njoftoi kandidaturën e tij për presidencë dhe filloi fushatën e tij në mbarë vendin. Në muajt e parë të vitit zgjedhor, Jacqueline Kennedy shoqëroi bashkëshortin e saj për të bërë fushatë të tilla si ndalesa dhe darka.[54] Menjëherë pas fillimit të fushatës, ajo mbeti shtatzënë dhe vendosi të qëndronte në shtëpi në Georgetown për shkak të shtatëzënive të mëparshme me rrezik të lartë. [55][56] Kennedy më pas mori pjesë në fushatë duke shkruar një kolonë të gazetave të përhershme në gazetë, Gruaja e Fushatës, duke iu përgjigjur korrespondencës dhe duke dhënë intervista në media.

Pavarësisht se nuk morën pjesë në gjurmët e fushatës, Jacqueline u bë subjekt i vëmendjes së madhe të medias me zgjedhjet e saj të modës. [57] Nga njëra anë, ajo u admirua për stilin e saj personal; ajo u shfaq shpesh në revistat e grave së bashku me yjet e filmit dhe u emërua si një nga 12 gratë më të mira të botës.[58] Nga ana tjetër, preferenca e saj për dizajnuesit francezë dhe shpenzimet e saj në gardërobën e saj solli shtypin e saj negativ. Në mënyrë që të minimizojë sfondin e saj të pasur, Jacqueline theksoi sasinë e punës që ajo po bënte për fushatën dhe nuk pranoi të diskutonte publikisht zgjedhjet e saj të veshjeve.

Më 13 korrik në Konventën Kombëtare Demokratike të vitit 1960 në Los Anxheles, Partia Demokratike nominoi John Kennedy për President të Shteteve të Bashkuara. Jacqueline nuk mori pjesë në nominim për shkak të shtatzënisë së saj, e cila ishte shpallur publikisht dhjetë ditë më parë.[59] Nga Port Hyannis, ajo vëzhgoi debatin e 26 shtatorit të vitit 1960, i cili ishte debati i parë televiziv presidencial në televizion, midis bashkëshortit të saj dhe kandidatit republikan Richard Nixon, i cili ishte nënkryetari i tanishëm. Marian Cannon, gruaja e Arthur Schlesinger, shikonte debatin me të. Ditët pas debateve, Jacqueline kontaktoi Schlesinger dhe e informoi atë se Jack donte ndihmën e tij së bashku me atë të John Kenneth Galbraith në përgatitjen për debatin e tretë më 13 Tetor; ajo dëshironte që ata t'i jepnin burrit të saj idetë dhe fjalimet e reja.[60] Më 29 shtator të vitit 1960, Kennedys u shfaqën së bashku për një intervistë të përbashkët në Person to Person, intervistuar nga Charles Collingwood.

Kennedy, Presidenti John F. Kennedy, André Malraux, Marie-Madeleine Lioux Malraux, Lyndon B. Johnson dhe Lady Bird Johnson përpara një darke, Prill 1962. Zonja e Parë mban një fustan të projektuar nga Oleg Cassini [61]

Më 8 Nëntor të vitit 1960, John F. Kennedy mposhti në mënyrë të ngushtë kundërshtarin republikan Richard Nixon në zgjedhjet presidenciale të SHBA. Pak më shumë se dy javë më vonë, më 25 Nëntor, Jacqueline lindi djalin e parë të çiftit, John F. Kennedy, Jr., nëpërmjet seksionit cezarian. Ajo kaloi dy javë në spital, gjatë së cilës detajet më të vogla të kushteve të saj dhe të djalit të saj u raportuan nga mediat në atë që është konsideruar si shkalla e parë e interesit kombëtar në familjen Kennedy.

Burri i saj u betua si president më 20 Janar të vitit 1961.[18] Si një çift presidencial, Kennedys ndryshonte nga Eisenhowers nga përkatësia e tyre politike, të rinjtë, dhe marrëdhëniet e tyre me median. Historiani Gil Troy ka vënë në dukje se në veçanti, ata "kanë theksuar paraqitjet e paqarta se sa arritjet specifike apo angazhimet e pasionuara" dhe për këtë arsye përshtaten mirë në "kulturën e ftohtë, të orientuar drejt TV" në fillim të viteve '60. Diskutimi rreth zgjedhjeve të modës së Jacqueline vazhdoi gjatë viteve të saj në Shtëpinë e Bardhë, dhe ajo u bë trendsetter, duke angazhuar projektuesin amerikan Oleg Cassini për të hartuar veshjet e saj.[62] Ajo ishte gruaja e parë presidenciale që punësonte një sekretare për shtyp, Pamela Turnure, dhe menaxhoi me kujdes kontaktin e saj me mediat, zakonisht duke u larguar nga deklaratat publike dhe duke kontrolluar rreptësisht shkallën në të cilën ishin fotografuar fëmijët e saj.[63][64] Kennedy u portretizua nga media si gruaja ideale, duke udhëhequr akademinë Maurine Beasley për të vëzhguar se ajo "krijoi një pritje joreale të mediave për zonjat e para që do t'i sfidonin pasuesit e saj". Megjithatë, Zonja e Parë tërhoqi vëmendjen e publikut pozitive në mbarë botën dhe fitoi aleatët për Shtëpinë e Bardhë dhe mbështetjen ndërkombëtare për administratën e Kennedy dhe politikat e saj të Luftës së Ftohtë [65].

Restaurimi i Shtëpisë së Bardhë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jacqueline kishte vizituar dy herë Shtëpinë e Bardhë para se të bëhej Zonja e Parë, herë për herë të parë si një turiste e klasës në vitin 1941 dhe sërish si e ftuara e Mamie Eisenhower pak para inaugurimit të burrit të saj. Ajo u trondit për të gjetur se dhomat e rezidencës ishin të pajisura me copa të paprekura që shfaqnin një rëndësi të vogël historike dhe e bënë atë projektin e saj të parë të madh si Zonja e Parë për të rivendosur karakterin e saj historik. Në ditën e saj të parë në banesë, ajo filloi përpjekjet e saj me ndihmën e dekoratorit të brendshëm Sister Parish. Ajo vendosi të bëjë lagjet e familjes tërheqëse dhe të përshtatshme për jetën familjare duke shtuar një kuzhinë në katin e familjes dhe dhoma të reja për fëmijët e saj. Duke vazhduar projektin, ajo ngriti një komitet të arteve të bukura për të mbikëqyrur dhe financuar procesin e restaurimit dhe kërkoi këshillën e ekspertëve të hershëm amerikanë të mobiljeve Henry du Pont. Për të zgjidhur problemin e financimit, u botua një udhëzues i Shtëpisë së Bardhë, shitjet e të cilave u përdorën për restaurimin. Duke punuar me Rachel Lambert Mellon, Kennedy gjithashtu mbikqyri ridizajnimin dhe ripërpunimin e Shtëpisë së Bardhë Rose Garden dhe Kopshtit Lindor, i cili u riemërua me Jacqueline Kennedy Garden pas vrasjes së burrit të saj. Përveç kësaj, Kennedy ndihmoi në ndalimin e shkatërrimit të shtëpive historike në sheshin Lafayette në Uashington, DC, sepse ajo ndjeu se këto ndërtesa ishin një pjesë e rëndësishme e kryeqytetit të vendit dhe luajtën një rol esencial në historinë e tij.

Jacqueline Kennedy me Charles Collingwood gjatë turneut të tyre televiziv të Shtëpisë së Bardhë të restauruar në vitin 1962.

Para viteve të Kennedy si Zonja e Parë, orenditë dhe sendet e tjera ishin marrë nga Shtëpia e Bardhë nga presidentët dhe familjet e tyre kur ata u larguan; kjo çoi në mungesën e pjesëve origjinale historike në rezidencë. Për të gjetur këto veshje të munguara dhe pjesë të tjera historike të interesit, ajo personalisht i shkroi donatorëve të mundshëm.[66] Ajo gjithashtu nisi një projektligj të Kongresit që vërteton se orenditë e Shtëpisë së Bardhë do të ishin pronë e Institucionit Smithsonian, në vend që të ishin në dispozicion për ish-presidentët që largoheshin për të pretenduar si të tyren dhe themeloi Shoqatën Historike të Shtëpisë së Bardhë, Komitetin për Ruajtjen e Bardhë Shtëpia, pozicioni i një kuratori të përhershëm të Shtëpisë së Bardhë, Trustit të Fondacionit të Shtëpisë së Bardhë dhe Trustit për Blerjen e Shtëpisë së Bardhë. Ajo ishte bashkëshortja e parë presidenciale që punësoi një kurator të Shtëpisë së Bardhë.[63]

Më 14 Shkurt të vitit 1962, Jacqueline mori shikuesit televizivë amerikanë në një turne në Shtëpinë e Bardhë me Charles Collingwood të CBS News. Në turne ajo deklaroi se "Ndihem kaq fort sa që Shtëpia e Bardhë duhet të ketë një koleksion të mirë të fotografive amerikane që të jetë e mundur. Është kaq e rëndësishme ... vendosja në të cilën presidenca është paraqitur në botë, për vizitorët e huaj. Populli amerikan duhet të jetë krenar për të, kemi një qytetërim kaq të madh, kaq shumë të huaj nuk e kuptojnë atë, mendoj se kjo shtëpi duhet të jetë vendi ku ne i shohim më mirë. "[67] Filmi u shikuar nga 56 milionë shikues televizivë në Shtetet e Bashkuara, dhe më pas u shpërnda në 106 shtete. Kennedy fitoi një çmim të veçantë për Akademinë e Arteve dhe Shkencave të Televizionit për atë në Emmy Awards në vitin 1962, e cila u pranua në emër të saj nga Lady Bird Johnson. Kennedy ishte e vetmja Zonjë e Parë e cila fitoi një Emmy.[63]

Udhëtime jashtë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Jacqueline Kennedy në Taj Mahal, Agra, Uttar Pradesh, Indi, më 15 Mars 1962

Gjatë gjithë presidencës së burrit të saj, Kennedy bëri shumë vizita zyrtare në vende të tjera, vetë ose me Presidentin - më shumë se çdo Zonja e Parë e mëparshme. Përkundër shqetësimit fillestar që ajo nuk mund të ketë "apel politik", ajo u tregua e njohur në mesin e personaliteteve ndërkombëtare. Para vizitës së parë zyrtare të Kennedys në Francë në vitin 1961, një speciale televizive u qëllua në frëngjisht me Zonjën e Parë në lëndinë të Shtëpisë së Bardhë. Pasi mbërriti në vend, ajo i bëri përshtypje publikut me aftësinë e saj për të folur frëngjisht, si dhe njohuritë e saj të gjera të historisë franceze.[68] Në përfundim të vizitës, revista Time dukej e kënaqur me Zonjën e Parë dhe vuri në dukje, "Ka pasur edhe ai shok që erdhi me të." Edhe Presidenti Kennedy shaka, "Unë jam njeriu që shoqëroi Jacqueline Kennedy në Paris - dhe unë kam gëzuar!"[69][70]

Nga Franca, Kennedy-t udhëtuan në Vjenë, Austri, ku kryeministri Sovjetik Nikita Hrushovi, kur iu kërkua ta shtrëngonte dorën e Presidentit për një fotografi, tha: "Do të doja ti zgjasja asaj dorën të parës." [88] Më vonë Hrushovi dërgoi një qen, i rëndësishëm për të qenë pasardhës i Strelka, qeni që kishte shkuar në hapësirë ​​gjatë një misioni hapësinor sovjetik.[71]

Me kërkimin e ambasadorit amerikan në Indi, Xhon Kenneth Galbraith, Kennedy ndërmori një turne në Indi dhe Pakistan me motrën e saj Lee Radziwill në vitin 1962, e cila u dokumentua në mënyrë të gjerë në fotojournalizmin e kohës, si dhe në revistat dhe kujtimet e Galbraith. Ajo ishte e talentuar me një kalë të quajtur Sardar nga Presidenti i Pakistanit, Ayub Khan, pasi ai kishte zbuluar në vizitën e tij në Shtëpinë e Bardhë se ai dhe Zonja e Parë kishin një interes të përbashkët për kuajt. Korrespondentja e revistës së jetës, Anne Chamberlin, shkroi se Kennedy "e bëri veten madhështore" megjithëse vuri në dukje se turmat e saj ishin më të vogla se ato që Presidenti Dwight Eisenhower dhe Mbretëresha Elizabeth II tërhoqën kur i kishin vizituar më parë këto vende.[72] Përveç këtyre udhëtimeve të publikuara mirë gjatë tre viteve të administratës së Kennedy, ajo udhëtoi në vende si Afganistani, Austria, Kanadaja,[73] Kolumbia, Anglia, Greqia, Italia, Meksika, Maroku, Turqia dhe Venezuela.[74] Morocco, Turkey, and Venezuela.

Vdekja e djalit foshnjë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të vitit 1963, Jacqueline ishte përsëri shtatzënë, gjë që e detyroi atë të kufizonte detyrat e saj zyrtare. Ajo kaloi shumicën e verës në një shtëpi ku ajo dhe presidenti kishin marrë me qira në Squaw Island, e cila ishte afër kompleksit të Kennedy në Cape Cod, Massachusetts. Më 7 gusht (pesë javë përpara datës së caktuar), ajo hyri në punë dhe lindi një djalë, Patrick Bouvier Kennedy, nëpërmjet seksionit të jashtëzakonshëm cezarian në bazën ajrore të Otis pranë. Mushkëritë e foshnjave nuk ishin plotësisht të zhvilluara dhe ai u transferua nga Cape Cod në Spitalin e Fëmijëve të Bostonit, ku ai vdiq dy muaj pas lindjes.[75][76] Jacqueline kishte mbetur në Bazën Ajrore të Otisit për t'u rikuperuar pas dorëzimit cezarian; burri i saj shkoi në Boston për të qenë me djalin e tyre të mitur dhe ishte i pranishëm kur vdiq. Më 14 gusht, presidenti u kthye në Otis për ta marrë shtëpinë e saj dhe dha një fjalim të papërshtatshëm për të falenderuar infermieret dhe avionët që ishin mbledhur në suitë e saj. Në vlerësim, ajo paraqiti stafin e spitalit me litografi të përshtatur dhe të nënshkruar të Shtëpisë së Bardhë [77]

Zonja e Parë u prek thellësisht nga vdekja e foshnjës dhe vazhdoi të hyjë në një gjendje depresioni.[78] Megjithatë, humbja e fëmijës së tyre kishte një ndikim pozitiv në martesë dhe solli çiftin më afër së bashku në pikëllimin e tyre të përbashkët.[79] Arthur Schlesinger shkroi se ndërsa Presidenti Kennedy gjithmonë "e konsideroi Jacqueline me dashuri dhe krenari të vërtetë," martesa e tyre "nuk dukej më e fortë se në muajt e mëvonshëm të vitit 1963." Miku i Jacqueline Aristoteli Onassis ishte i vetëdijshëm për depresionin e saj dhe e ftoi atë jahti i tij për t'u rikuperuar. Presidenti Kennedy fillimisht kishte rezerva, por ai u pendua sepse besonte se do të ishte "e mirë për të". Udhëtimi ishte shumë i pakënaqur në administratën e Kennedy, nga shumica e publikut të gjerë dhe në Kongres. Zonja e Parë u kthye në Shtetet e Bashkuara më 17 tetor 1963. Më vonë ajo do të thoshte që ajo u pendua për largimin e saj për sa kohë ishte, por ishte "melankolik pas vdekjes së fëmijës".

Vrasja dhe funerali i John F. Kennedy

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Limuzina Presidenciale minuta para vrasjes

Më 21 Nëntor të vitit 1963, Zonja e Parë dhe Presidenti u larguan nga Shtëpia e Bardhë për një udhëtim politik në Teksas; kjo ishte hera e parë që ajo u bashkua me bashkëshortin e saj në një udhëtim të tillë në U.S.[80] Pas një mëngjesi më 22 Nëntor, ata morën një fluturim shumë të shkurtër në Air Force One nga baza e Forcave Ajrore të Carswell të Fort Worth në Dallas Field Love, i shoqëruar nga guvernatori i Teksasit John Connally dhe gruaja e tij Nellie. Zonja e Parë kishte veshur një kostum trëndafili të ndezur Chanel dhe një kapelë [4][5] e cila ishte zgjedhur personalisht nga Presidenti Kennedy.[81] Një autokolonë prej 9,5 mije (15,3 km) ishte për t'i çuar ato në Tregtinë Mart, ku Presidenti ishte planifikuar të fliste në drekë. Zonja e Parë ishte ulur pranë burrit të saj në limuzinë presidenciale, me Guvernatorin dhe gruan e tij ulur para tyre. Nënpresidenti Lyndon B. Johnson dhe bashkëshortja e tij ndoqën një makinë tjetër në autokolonë.

Pasi autokolona u kthye në qoshe në Elm Street në Dealey Plaza, Zonja e Parë dëgjoi atë që ajo mendonte të ishte një motoçikletë dhe nuk e kuptonte se ishte një armë zjarri derisa dëgjoi Guvernatori Connally të bërtiste. Brenda 8.4 sekondave, dy të shtëna të tjera kishin dalë jashtë, dhe një nga të shtëna goditi burrin e saj në kokë. Pothuajse menjëherë, ajo filloi të ngjitet në anën e pasme të limuzinës; Agjentja e Shërbimit Sekret Clint Hill më vonë i tha Komisionit Warren se ai mendonte se kishte arritur në pjesën e pasme të bagazhit për një pjesë të kafkës së burrit të saj që ishte rrëzuar.[82] Hill vrapoi në makinë dhe u hodh mbi të, duke e drejtuar përsëri në vendin e saj. Ndërsa Hill qëndroi në parakolpin e pasmë, fotografja e Associated Press Ike Altgens hoqi një fotografi që u shfaq në faqet e para të gazetave në mbarë botën.[83] Ajo më vonë do të dëshmonte se ajo pa fotografi "prej meje që ngjiten nga mbrapa, por nuk më kujtohet fare".[84]

Kennedy, ende e veshur me kostum me ngjyrë rozë të Chanel me ngjyrë të gjakut, qëndron në krahë ndërsa Lyndon B. Johnson merr betimin presidencial të zyrës në bordin e Air Force One

Presidenti u dërgua me nxitim në Spitalin Parkland të Dallas. Me kërkesën e saj, Zonja e Parë u lejua të ishte e pranishme në sallën e operacionit. Pasi burri i saj u shpall i vdekur, Kennedy refuzoi të hiqte rrobat me njolla me gjak dhe thuhet se u pendua që kishte larë gjakun nga fytyra e saj dhe duart, duke i shpjeguar Lady Bird Johnson se ajo donte "ata të shihnin atë që ata i kishin bërë Jack".[85] Ajo vazhdoi të mbante kostumin e ngjyrosur me ngjyrë të kuq, ndërsa hipi në ajër për Air Force One dhe qëndronte pranë Johnson, kur mori betimin si President. Kostumi i patrazuar u dhurua Arkivës Kombëtare dhe Administrimit të Dokumenteve në vitin 1964, dhe sipas kushteve të një marrëveshjeje me vajzën e saj Caroline Kennedy, nuk do të vendoset në shfaqje publike deri në vitin 2103.[86] Biografi i Johnson, Robert Caro, shkroi se Johnson dëshironte që Jacqueline të ishte e pranishme në betimin e tij për të demonstruar legjitimitetin e presidencës së tij ndaj besnikëve të JFK-së dhe botës së gjerë.[87]

Anëtarët e familjes largohen nga Kapitolli i Shteteve të Bashkuara pas një ceremonie shtrënguese në shtet, për Presidentin, më 24 nëntor 1963

Kennedy mori një rol aktiv në planifikimin e funeralit shtetëror të burrit të saj, duke modeluar atë pas shërbimit të Abraham Lincoln. Ajo kërkoi një arkivol të mbyllur, duke anashkaluar dëshirat e vjehrrit të saj, Robert. Shërbimi i varrimit u mbajt në Katedralen e Shën Mateut Apostull në Uashington D.C dhe varrimi u zhvillua në Varrezat Kombëtare Arlington. Jacqueline udhëhoqi procesionin në këmbë dhe ndezi flakën e përjetshme - të krijuar në kërkesën e saj - në varreza. Zonja Jeanne Campbell raportoi përsëri në The London Evening Standard: "Jacqueline Kennedy ka dhënë popullin amerikan ... një gjë që ata kanë munguar gjithmonë: Majesty."[88]

Një javë pas vrasjes,[89] presidenti i ri Lyndon Baines Johnson krijoi Komisionin e Warren-it të kryesuar nga shefi i drejtësisë Shefi i Drejtësisë Earl Warren-për të hetuar vrasjen. Dhjetë muaj më vonë, Komisioni lëshoi ​​raportin e tij me gjetjen që Lee Harvey Oswald kishte vepruar vetëm kur ai vrau Presidentin Kennedy. Privatisht, e veja e tij kishte shumë kujdes për hetimin, duke deklaruar se edhe nëse kishin të dyshuarin e duhur, nuk do ta kthente burrin e saj.[90] Megjithatë, ajo dha një depozitim në Komisionin e Warrenit.[c] Pas vrasjes dhe mbulimit të medias që u përqendrua intensivisht mbi të gjatë dhe pas varrimit, Jacqueline u tërhoq nga pikëpamja zyrtare publike, përveç një paraqitjeje të shkurtër në Uashington për të nderuar agjenti i Shërbimit Sekret, Clint Hill, i cili kishte hipur në limuzinë në Dallas për të mbrojtur atë dhe Presidentin.

 1. ^ Although the French and English ancestors of the Bouviers were mostly middle class, her paternal grandfather John Vernou Bouvier, Jr., fabricated a more noble ancestry for the family in his vanity family history book, Our Forebears, later disproved by the research by her cousin John Hagy Davis.[9]
 2. ^ At first she had opposed the magazine's offer of the cover, not wanting the baby to be used to benefit her husband's political career, but changed her mind in exchange for a promise from her father-in-law that Jack would stop campaigning during the summer to go to Paris with her.[46]
 3. ^ There were some mixed feelings about whether she should testify, Earl Warren in particular indicating an unwillingness to interview her while John J. McCloy outright opposed such an inquiry. Future U.S. President Gerald Ford, who served on the Warren Commission, proposed "most informally" having her interviewed by an associate.[91] With the varying opinions of what to do lingering, Warren held a short meeting with Kennedy at her apartment.[91][92]


 1. ^ https://i.pinimg.com/originals/b8/81/a9/b881a947fca72c742707305836e44c82.jpg
 2. ^ Hall, Mimi. "Jackie Kennedy Onassis: America's Quintessential Icon of Style and Grace'. USA Today. Retrieved February 13, 2011.
 3. ^ Circa 1961: The Kennedy White House Interior by Elaine Rice Bachmann. Quote: "The prescience of her words is remarkable given the influence she ultimately had on fashion, interior decoration, and architectural preservation from the early 1960s until her death in 1994. A disappointing visit to the Executive Mansion when she was 11 left a deep impression, one she immediately acted upon when she knew she was to become first lady..." Retrieved February 13, 2011.
 4. ^ a b Craughwell-Varda, Kathleen (14 tetor 1999). Looking for Jackie: American Fashion Icons. Hearst Books. ISBN 978-0-688-16726-4. Marrë më 1 maj 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b Ford, Elizabeth; Mitchell, Deborah C. (mars 2004). The Makeover in Movies: Before and After in Hollywood Films, 1941–2002. McFarland. fq. 149. ISBN 978-0-7864-1721-6. Marrë më 1 maj 2011. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Gallup Most Admired Women, 1948–1998". Gallup. Marrë më 18 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Pottker,McFadden, Robert D. (May 20, 1994). "Death of a First Lady ; Jacqueline Kennedy Onassis Dies of Cancer at 64". New York Times.
 8. ^ Flaherty, ch. 1, subsection "Early years"
 9. ^ Davis, John H. (1995). The Bouviers: Portrait of an American family. National Press Books. ISBN 978-1-882605-19-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Spoto, pp. 22, 61
 11. ^ a b c d e f g McFadden, Robert D. (20 maj 1994). "Death of a First Lady ; Jacqueline Kennedy Onassis Dies of Cancer at 64". New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Leaming (2014), pp. 6–8.
 13. ^ a b Tracy, pp. 9–10.
 14. ^ Cosgrove-Mather, Bootie (1 prill 2004). "New Book: Jackie O's Lessons". {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b Glueckstein, Fred. "Jacqueline Kennedy Onassis: Equestrienne" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 27 prill 2012. Marrë më 8 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Tracy, p. 38.
 17. ^ Pottker, p. 74; Spoto, p. 28.
 18. ^ a b "Life of Jacqueline B. Kennedy". The John F. Kennedy Library. Marrë më 6 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ a b Harris, pp. 540–541
 20. ^ Flaherty, Ch. 1, "School Days"; Pottker, p. 99; Leaming, p. 7
 21. ^ Leaming (2001), p. 5; Flaherty, Ch. 1, "School Days"
 22. ^ Tracy, p. 17.
 23. ^ Pottker, p. 114
 24. ^ Pottker, p. 8
 25. ^ Pottker, pp. 100-101
 26. ^ Pottker, pp. 113–114
 27. ^ Pottker, pp. 113-114; Leaming, pp. 10–11
 28. ^ Spoto, pp. 67–68.
 29. ^ Pottker, p. 116; Leaming, pp. 14–15
 30. ^ a b c d Leaming (2014), pp. 19–21
 31. ^ Onassis, Jacqueline Kennedy; Radziwill, Lee Bouvier (1974). One Special Summer. New York City: Delacorte Press. ISBN 978-0-440-06037-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ O'Brien, pp. 265–266
 33. ^ Harris, pp. 548–549.
 34. ^ "Senator Kennedy to marry in fall". The New York Times. 25 qershor 1953. fq. 31. Marrë më 29 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Alam, p. 8
 36. ^ "Wedding of Jacqueline Bouvier and John F. Kennedy". jfklibrary.org. John F. Kennedy Presidential Library and Museum. Marrë më 6 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ jfklibrary.org Arkivuar 8 shkurt 2009 tek Wayback Machine, Special Exhibit Celebrates 50th Anniversary of the Wedding of Jacqueline Bouvier and John F. Kennedy.
 38. ^ Reed Miller; Rosemary E. (2007). The Threads of Time. ISBN 978-0-9709713-0-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Smith, Sally Bedell (2004). Grace and Power: The Private World of the Kennedy White House. ISBN 978-0-375-50449-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ O'Brien, pp. 295-296.
 41. ^ Leaming (2001), pp. 31–32.
 42. ^ Gullen, Kevin (13 maj 2007). "Finding her way in the clan Diaries, letters reveal a more complex Kennedy matriarch". The Boston Globe. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ a b "Big Year for the Clan". Time. 26 prill 1963. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "Mrs. Kennedy Loses Her Baby". The New York Times. 24 gusht 1956. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Leaming (2014), p. 90.
 46. ^ Heymann, p. 61.
 47. ^ Spoto, pp. 142–144.
 48. ^ "Jackie Kennedy's Campaign Ad Appearance, before the 1960 Presidential Election". iagreetosee.com. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2017. Marrë më 9 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Hunt and Batcher, p. 167
 50. ^ Schlesinger, p. 17.
 51. ^ Spoto, p. 146.
 52. ^ "JFK owes credit to Louisiana for winning 1960 presidential election". nola.com. 18 nëntor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ http://www.nydailynews.com/entertainment/gossip/explosive-biography-jackie-kennedy-set-divorce-jfk-article-1.1815810
 54. ^ Spoto, p. 152
 55. ^ Beasley, p. 72
 56. ^ Wertheime, Molly Meijer (2004). Inventing a Voice: The Rhetoric of American First Ladies of the Twentieth Century. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ Mulvagh, Jane (20 maj 1994). "Obituary: Jacqueline Kennedy Onassis". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2020. Marrë më 9 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ Beasley, pp. 72–76
 59. ^ Spoto, pp. 155–157.
 60. ^ Schlesinger, p. 69.
 61. ^ Cassini, p. 153
 62. ^ Beasley, pp. 73– 74
 63. ^ a b c "Little-known facts about our First Ladies". Firstladies.org. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2015. Marrë më 2015-07-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ Beasley, pp. 78–83
 65. ^ Schwalbe, pp. 111–127
 66. ^ "Jacqueline Kennedy Onassis". Encyclopædia Britannica. Marrë më 10 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ Abbott, James; Rice, Elaine (1997). Designing Camelot: The Kennedy White House Restoration. Thomson. ISBN 978-0-442-02532-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ Goodman, Sidey and Baldrige, pp. 73–74
 69. ^ "Nation: La Presidente". Time. 9 qershor 1961. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2011. Marrë më 2 qershor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ Blair, W. Grainger (3 qershor 1961). "Just an Escort, Kennedy Jokes As Wife's Charm Enchants Paris; First Lady Wins Bouquets From Press -- She Also Has Brief Chance to Visit Museum and Admire Manet". The New York Times. Marrë më 16 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ Meagher and Gragg, p. 83
 72. ^ Glass, Andrew (12 mars 2015). "Jacqueline Kennedy begins South Asia trip, March 12, 1962". Politico. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ Long, Tania (1 maj 1961). "Ottawa Reacts to Mrs. Kennedy With 'Special Glow of Warmth'; Prime Minister Hails Her at Parliament -- Crowds Cheer Her at Horse Show and During Visit to Art Gallery". The New York Times. Marrë më 16 nëntor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ "Pioneering aide to Jacqueline Kennedy dies". Taipei Times. 24 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Beschloss, Michael. (2011). Historical Conversations on Life with John F. Kennedy. ISBN 978-1-4013-2425-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ Taraborrelli, J. Randy. Jackie, Ethel, Joan: Women of Camelot. Warner Books: 2000. ISBN 978-0-446-52426-1
 77. ^ Clarke, Thurston (1 korrik 2013). "A Death in the First Family". Vanity Fair. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ Leaming (2014), pp. 120–122.
 79. ^ Levingston, Steven (24 tetor 2013). "For John and Jackie Kennedy, the death of a son may have brought them closer". The Washington Post. Marrë më 17 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ Leaming (2014), p. 123.
 81. ^ Alam, p. 36.
 82. ^ "Testimony of Clinton J. Hill, Special Agent, Secret Service". Warren Commission Hearings. Assassination Archives and Research Center. fq. 132–144. Marrë më 2012-11-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 83. ^ Trask, p. 318
 84. ^ "Warren Commission Hearings". Mary Ferrell Foundation. 1964. fq. 180. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 85. ^ "Selections from Lady Bird's Diary on the assassination: November 22, 1963". Lady Bird Johnson: Portrait of a First Lady. PBS. Marrë më 1 mars 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 86. ^ Horyn, Cathy (14 nëntor 2013). "Jacqueline Kennedy's Smart Pink Suit, Preserved in Memory and Kept Out of View". The New York Times. Marrë më 26 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 87. ^ Caro, p. 329
 88. ^ Campbell, Lady Jeanne (25 nëntor 1963). "Magic Majesty of Mrs. Kennedy". The London Evening Standard. fq. 1. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 89. ^ Peters, Gerhard; Woolley, John T. "Lyndon B. Johnson: "Executive Order 11130 - Appointing a Commission To Report Upon the Assassination of President John F. Kennedy," November 29, 1963". The American Presidency Project. University of California - Santa Barbara. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2017. Marrë më 9 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 90. ^ Leaming, Barbara (30 shtator 2014). "The Winter of Her Despair". Vanity Fair. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 91. ^ a b White (1987), p. 203
 92. ^ Leaming (2014), p. 171.


Linqe të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]