Jump to content

Marissa Mayer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marissa Mayer
Marissa Mayer në Forumin Ekonomik Botëror 2013
U lind në (1975-05-30) 30 maj 1975 (49 vjeç)
Emrat e tjerëMarissa Ann Mayer
ShtetësiaAmerikane
ArsimiStanford University
Profesioni
Fëmijë3

Marissa Ann Mayer (lindur May 30, 1975) është një ekzekutive Amerikane e teknologjisë së Informacionit, dikur shërbente si presidente dhe CEO e YAHOO!, një pozicion të cilin ajo e kishte mbajtur duke filluar nga Korrik 2012. Në janar të vitit 2017, u njoftua se do të largohet nga bordi i kompanisë pas shitjes së biznesit të Yahoo! te Verizon Communications.[5] Ajo njoftoi dorëheqjen më 13 qershor 2017. Ajo është një e diplomuar në Stanford dhe ishte një ekzekutive për një kohë të gjatë, lidere e përdorshmërisë dhe zëdhënëse kyçe për Google.


Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mayer ka lindur në Wausau, Wisconsin, e bija e Margaret Mayer, mësuese e artit me prejardhje finlandeze, dhe Michael Mayer, një inxhinier mjedisor që punonte për kompanitë e ujit. Ajo ka një vëlla më të vogël. Më vonë ajo do të përshkruante veten si "shumë e turpshme" si fëmijë dhe adoleshente. Ajo "kurrë nuk kishte më pak se një aktivitet pas shkollës në ditë", duke marrë pjesë në balet, patinazh në akull, piano, not dhe debat. Gjatë shkollës fillore dhe në shkollën e mesme, ajo mori mësime të pianos dhe baletit, të cilat i dhanë asaj mësimet e "kritikës dhe disiplinës, qetësisë dhe besimit. Në moshë të hershme, ajo tregoi një interes në matematikë dhe shkencë.[6]

Kur ajo po ndiqte shkollën e mesme Wausau West, Mayer ishte në ekipin e valëzimit dhe në ekipin e kërcimit preciz. Ajo shkëlqeu në kimi, biologji dhe fizikë. Ajo mori pjesë në aktivitete jashtëshkollore, duke u bërë presidente e klubit spanjoll të shkollës së mesme, thesarit të klubit kryesor, kapitene e ekipit të debatit dhe kapitene e skuadrës pom-pom. Gjatë shkollës së mesme, ajo punoi si nëpunëse ushqimesh. Pas diplomimit nga shkolla e mesme në vitin 1993, Mayer u zgjodh nga Tommy Thompson, atëherë Guvernatori i Wisconsin, si një nga dy delegatët e shtetit për të ndjekur kampin Kombëtar të Shkencës Rinore në Virxhinian Perëndimore.

Me qëllim për tu bërë një neurokirurge pediatre, Mayer mori mësime para-universitare në Universitetin Stanford. Më vonë ajo ndërroi shumicën e klasave nga neuroshkenca pediatrike në sisteme simbolike, një gjë e cila kombinonte filozofinë, psikologjinë njohëse, linguistikën dhe shkencën kompjuterike. Në Stanford, ajo kërceu në Nutcracker të baletit të universitetit, ishte anëtare e debatit parlamentar, vullnetarisht në spitalet e fëmijëve dhe ndihmoi në edukimin e shkencave kompjuterike në shkollat ​​e Bermudës.Gjatë vitit të saj të parë, ajo mësoi një klasë për sistemet simbolike, me Eric S. Roberts si mbikëqyrës të saj. Mayer vazhdoi më tej duke u diplomuar me nderime nga Stanford me një BS në sistemet simbolike në vitin 1997 dhe një MS në shkencat kompjuterike në vitin 1999. Për të dyja gradat, specializimi i saj ishte në inteligjencën artificiale. Për tezën e saj universitare, ajo ndërtoi softuerin e rekomandimeve të udhëtimit që këshillonte përdoruesit në gjuhën natyrore njerëzore. Në vitin 2009, Instituti i Teknologjisë i Illinois i dha Mayer një diplomë doktorature honoris causa në njohjen e punës së saj në fushën e kërkimit.


Mayer ndoqi disa praktika në SRI International në Menlo Park, Kaliforni dhe Ubilab, laborator kërkimor i UBS me seli në Zyrih, Zvicër. Ajo mban disa patenta në inteligjencën artificiale dhe dizajnin e ndërfaqes.[7][8]

Career[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Google[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marissa Mayer duke mbajtur fjalin në eventin e Google "Search On" në vitin 2010.

Pas diplomimit nga Stanford, Mayer mori 14 oferta pune, duke përfshirë një punë mësimore në Universitetin Carnegie Mellon dhe një punë konsultuese në McKinsey & Company. Ajo iu bashkua Google në vitin 1999 si punonjësja numër 20 dhe ishte inxhinieria e parë femër e kompanisë. Filloi të shkruante kod dhe të mbikqyrte ekipet e vogla të inxhinierëve, duke zhvilluar dhe dizajnuar ofertat e kërkimit të Google. Ajo u bë e njohur për vëmendjen e saj në detaje, e cila e ndihmoi në promovimin e saj tek menaxheri i produktit dhe më vonë u bë drejtoreshë e produkteve web të konsumatorit. Ajo mbikqyri paraqitjen e faqes së njohur të Google, i cili nuk ishte i njohur. Ajo ishte gjithashtu në ekipin prej tre-personash përgjegjës për Google AdWords, që është një algoritëm që përdoret nga reklamuesit për të marrë informacion mbi produktet që konsumatorët dëshirojnë. AdWords ndihmoi në shpërndarjen e 96% të të ardhurave të kompanisë në tremujorin e parë të vitit 2011.

Mayer ishte nënkryetare e Google Search Products dhe User Experience deri në fund të vitit 2010, kur u pyet nga CEO i atëhershëm Eric Schmidt që të drejtojë Shërbimet Lokale, Hartat dhe Vendndodhjen. Në vitin 2011, ajo siguroi blerjen e Google nga sondazhet Zagat për 125 milionë dollarë. Ndërsa Mayer po punonte në Google, ajo u mësoi hyrjen në programimin e kompjuterave në Stanford dhe ishte mentore për studentët në Shkollën East Palo Alto Charter. Ajo u nderua me cmimin e Centennial Teaching Award dhe Forsythe Award nga Stanford.

Yahoo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Michael Arrington dhe Marissa Mayer në TechCrunch Disrupt

Më 16 korrik të vitit 2012, Mayer u emërua presidente dhe CEO e Yahoo!, efektive të nesërmen. Ajo është gjithashtu anëtare e bordit të drejtorëve të kompanisë. Për të thjeshtuar procesin burokratik "ta bëjmë kulturën versionin më të mirë të vetvetes", Mayer nisi një program të ri online të quajtur PB&J. Grumbullon ankesat e punonjësve, si dhe votat e tyre për problemet në zyrë; nëse një problem gjeneron të paktën 50 vota, menaxhimi në internet automatikisht heton çështjen. Në shkurt të vitit 2013, Mayer mbikëqyri një ndryshim të madh të politikave të personelit në Yahoo! që kërkonte që të gjithë punonjësit e largët të punonin për t'u kthyer në role të zyrës.

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mayer u martua me avokatin dhe investitorin Zachary Bogue më 12 dhjetor të vitit 2009. Në ditën që Yahoo! njoftoi punësimin e saj, Mayer zbuloi se ajo ishte shtatzënë; ajo lindi djalin e saj në 30 shtator të vitit 2012. Megjithëse ajo kërkoi sugjerime nëpërmjet mediave sociale, emri Macallister u zgjodh përfundimisht për emrin e fëmijës së saj nga një listë ekzistuese. Më 10 dhjetor 2015, Mayer njoftoi se ajo u kishte dhënë jetë dy vajzave të saj binjake identike, Marielle dhe Sylvana.

Mayer është Lutheran, por tha, citimin duke iu referuar Vince Lombardi's "Zoti juaj, familja juaj dhe Packers Green Bay", prioritetet e saj janë "Perëndia, familja dhe Yahoo!, por duke qenë se unë nuk jam fetare, kështu që është me të vërtetë familja dhe Yahoo!." Që nga viti 2008, Mayer ka jetuar në suitën në katin e 38-të të hotelit Four Seasons në San Francisko.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Womack, Brian (12 tetor 2010). "Google Executive Marissa Mayer Takes New Role in Location, Local Services". Bloomberg Businessweek. Marrë më 21 prill 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Edwards, Jim (2 shtator 2015). "Look Inside The $900 Billion Mansion Yahoo's Marissa Mayer Just Bought". SFGate. Marrë më 2 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Marissa Mayer's House, Palo Alto, California (CA), US". Marrë më 2 korrik 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Singer, Sally (14 dhjetor 2009). "The Bride Wore Snowflakes". Vogue. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2014. Marrë më 26 gusht 2012. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Lopez, Napier (2017-01-10). "Yahoo renamed 'Altaba' as CEO Marissa Mayer resigns from board". The Next Web (në anglishte amerikane). Marrë më 2017-01-10.
  6. ^ "Biography.com". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Sutter, John D. (17 korrik 2012). "Know Yahoo's Marissa Mayer in 11 facts". CNN. Marrë më 9 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Yahoo! Appoints Marissa Mayer Chief Executive Officer". Business Wire. 16 korrik 2012. Marrë më 10 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)