Universiteti Stanford

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Stanford University)

Univerziteti Stanford ose Stanford University (zyrtarisht Leland Stanford Junior University) është një univerzitet hulumtues privatStanford, Kaliforni, dhe një prej institucioneve më prestigjioze në botë,[1][2][3][4] me pozicionet më të larta në shumë rangimet e univerziteteve në Shtetet e Bashkuara.[5][6][7][8][9][10][11]

Stanford u themelua në 1885 nga Leland Stanford, ish guvernator dhe ish senator i SH.B.A nga Kalifornia, dhe nga gruaja e tij, Jane Lathrop Stanford, në kujtim të fëmijës të tyre të vetëm, Leland Stanford, Jr., i cili kishte vdekur një vit më herët, në moshën 15 vjeçare.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta studentora[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëzit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Stanford University". Encyclopedia Britannica. Marrë më 21 nëntor 2012. Stanford University...one of the most prestigious in the country. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Stanford University". Encyclopedia.com. In 2002 Stanford University stood as one of the premier centers of higher learning and research in the country. Enrolling over 6,000 undergraduates and 7,000 graduate students a year, the university continued to attract some of the leading scholars in their fields and has produced a long list of renowned alumni. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Morgan, John. "Top Six Universities Dominate THE World Reputation Rankings". Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2014. Marrë më 30 qershor 2015. "The rankings suggest that the top six-...Stanford University and the University of Oxford – form a group of globally recognised "super brands". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Newport, Frank. "Harvard Number One University in Eyes of Public Stanford and Yale in second place". Gallup. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Business Insider: The 50 Best Colleges in America". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Council for Aid to Education: Top Fundraisers" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 korrik 2016. Marrë më 13 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "The Daily Beast: College Rankings 2014". Marrë më 20 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Niche Best Colleges". Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2015. Marrë më 30 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Princeton Review: Dream Colleges". Marrë më 13 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Parchment Admitted Students Preference Rankings". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "The University Entrepreneur Report". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja zyrtare Faqja zyrtare