Universiteti Stanford

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Univerziteti Stanford ose Stanford University (zyrtarisht Leland Stanford Junior University) është një univerzitet hulumtues privatStanford, Kaliforni, dhe një prej institucioneve më prestigjioze në botë,[1][2][3][4] me pozicionet më të larta në shumë rangimet e univerziteteve në Shtetet e Bashkuara.[5][6][7][8][9][10][11]

Stanford u themelua në 1885 nga Leland Stanford, ish guvernator dhe ish senator i SH.B.A nga Kalifornia, dhe nga gruaja e tij, Jane Lathrop Stanford, në kujtim të fëmijës të tyre të vetëm, Leland Stanford, Jr., i cili kishte vdekur një vit më herët, në moshën 15 vjeçare.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta studentora[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëzit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Stanford University". Encyclopedia Britannica. Marrë më 21 nëntor 2012. Stanford University...one of the most prestigious in the country. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Stanford University". Encyclopedia.com. In 2002 Stanford University stood as one of the premier centers of higher learning and research in the country. Enrolling over 6,000 undergraduates and 7,000 graduate students a year, the university continued to attract some of the leading scholars in their fields and has produced a long list of renowned alumni. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Morgan, John. "Top Six Universities Dominate THE World Reputation Rankings". Arkivuar nga origjinali më 4 prill 2014. Marrë më 30 qershor 2015. "The rankings suggest that the top six-...Stanford University and the University of Oxford – form a group of globally recognised "super brands". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Newport, Frank. "Harvard Number One University in Eyes of Public Stanford and Yale in second place". Gallup. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Business Insider: The 50 Best Colleges in America". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Council for Aid to Education: Top Fundraisers" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 korrik 2016. Marrë më 13 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "The Daily Beast: College Rankings 2014". Marrë më 20 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Niche Best Colleges". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Princeton Review: Dream Colleges". Marrë më 13 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Parchment Admitted Students Preference Rankings". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "The University Entrepreneur Report". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Official website Official website