Liza Minnelli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liza Minnelli
U lind në12 mars 1946
KombësiaAmerikane
TitulliLiza Minnelli, më 2008 në Shoun e Modës The Heart Truth


Liza May Minnelli (12 mars 1946, Los Angeles), aktore dhe këngëtare amerikane fituese e Çmimit Oscar dhe Bafta. Ajo është vajzë e aktores Judy Garland dhe regjisorit të filmit Vinsent Minelli.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liza Minelli është nga një familje e njohur artistësh; nga ana e nënës ajo kishte argëtues në familje edhe gjshtë gjenerata më parë. Nëna e saj u bë e famshme me film dhe muzikë, ndërsa dajaët e saj ishin pjesë përbërse e grupit muzikor “The Gumm Sisters” bashkë me nënën e saj. Babi i saj ishte nga një familje teatrore i cili u bë një regjisor shumë i njohur i filmit. Liza për here të parë në film u paraqit në moshën trivjeçare në muziklin “In the Good Old Summertime “ bashkë me nënën e saj dhe Van Johnsonin1949.


Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
1949 In the Good Old Summertime Baby
1954 The Long, Long Trailer Wedding Guest
1967 Charlie Bubbles Eliza
1969 The Sterile Cuckoo 'Pookie' (Mary Ann) Adams David di Donatello for Best Foreign Actress
Kansas City Film Critics Circle Award for Best Actress
Mar del Plata Film Festival Award for Best Actress
E nominuar - Academy Award for Best Actress
E nominuar — BAFTA Award for Most Promising Newcomer to Leading Film Roles
E nominuar — Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Drama
1970 Tell Me That You Love Me, Junie Moon Junie Moon
1972 Cabaret Sally Bowles Academy Award for Best Actress
BAFTA Award for Best Actress in a Leading Role
David di Donatello for Best Foreign Actress
Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Musical or Comedy
Sant Jordi Award for Best Performance in a Foreign Film
1974 Just One More Time
That's Entertainment! Herself (narrator)
Journey Back to Oz Dorothy zëri
1975 Lucky Lady Claire E nominuar — Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Musical or Comedy
1976 Silent Movie Herself
A Matter of Time Nina
1977 New York, New York Francine Evans E nominuar — Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Musical or Comedy
1981 Arthur Linda Marolla E nominuar — Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Musical or Comedy
1983 The King of Comedy Herself appears in gag cardboard cutout
1984 The Muppets Take Manhattan Herself
1985 That's Dancing! Herself - Host
1987 Pinocchio and the Emperor of the Night zëri
Rent-A-Cop Della Roberts
1988 Arthur 2: On the Rocks Linda Marolla Bach
1991 Stepping Out Mavis Turner
1994 A Century of Cinema Herself dokumantar
1995 Unzipped Herself - uncredited dokumentar
2006 The OH in Ohio Alyssa Donahue
2008 Broadway: Beyond the Golden Age Herself dokumentar

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]