Oprah Winfrey

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oprah Winfrey (2004)

Oprah Winfrey (e lindur në Orpah Gail Winfrey, më 29 janar 1954) është një pronare e mediave amerikane, organizatore e shfaqjes së debatit, aktore, producente dhe filantrope. Ajo është më e njohur për emisionin e saj të tregimit The Oprah Winfrey Show, i cili ishte programi më i vlerësuar televiziv i këtij lloji në histori dhe që u organizua në nivel kombëtar nga viti 1986 deri në vitin 2011 në Çikago, Illinois.[1] E cilësuar si "Mbretëresha e të gjitha mediave", ajo është renditur si afrikano-amerikania më e pasur, filantrope e madhe me ngjyrë në historinë amerikane dhe aktualisht është e para dhe e vetmja miliardere me ngjyrë. Disa vlerësime e rendisin atë si gruaja më me ndikim në botë. Në vitin 2013, ajo u nderua me Medaljen Presidenciale të Lirisë nga presidenti Barack Obama dhe gradën e doktoratës nderi nga Duke dhe Harvardi.

Winfrey u lind në varfëri në Misisipin rural nga një nënë e vetme adoleshente dhe më vonë u ngrit në një lagje të qytetit të Milwaukee. Ajo ka deklaruar se është molestuar gjatë fëmijërisë dhe adoleshencës së hershme dhe ka mbetur shtatzënë në moshën 14 vjeçare; Djali i saj vdiq në fillimet e fëmijërisë. Dërguar për të jetuar me burrin që e quan babai i saj, një berber në Tennessee, Winfrey lëshoi ​​një punë në radio derisa vazhdonte shkollën e mesme dhe filloi të bashkonte lajmet lokale të mbrëmjes në moshën 19 vjeçare.

Kredituar me krijimin e një forme më intime konfesionale të komunikimit me mediat, ajo mendohet të ketë popullarizuar dhe revolucionarizuar zhanërin tabloid të shfaqjes të filluara nga Phil Donahue, të cilat një studim i Yale thotë se theu Tabunë e shekullit të 20 dhe njerëzit e LGBT u lejuan për të hyrë në rrjedhë. Nga mesi i viteve 90-të, ajo kishte rishpikur shfaqjen e saj me një fokus në letërsinë, vetë-përmirësimin dhe spiritualitetin. Megjithëse kritikoi për lëshimin e një kulture rrëfimi, nxitjen e ideve të diskutueshme vetë-ndihmë, dhe një përqasje të përqendruar në emocione, ajo shpesh vlerësohet për tejkalimin e vështirësive për t'u bërë një bamirëse ndaj të tjerëve. Nga viti 2006 deri në vitin 2008, mbështetja e saj nga Obama, me një vlerësim, dha` më shumë se një milion vota në garën kryesore Demokratike të vitit 2008.

Jeta e Hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Winfrey u emërua "Orpah" në certifikatën e lindjes sipas figurës biblike në Librin e Ruth, por njerëzit e keqshqiptuan atë rregullisht dhe mbeti "Oprah".

Winfrey ka lindur në Kosciusko, Misisipi, nga një nënë adoleshente e pamartuar. Ajo më vonë tha se ardhja e saj ne jetë ishte për shkak të një takimi të vetëm seksual dhe çifti u nda jo shumë kohë më pas.

  1. ^ King World Productions (August 4, 2004). "Oprah Winfrey signs with King World Productions for new three-year contract to continue as host and producer of "The Oprah Winfrey Show" through 2010–2011". Press release. Archived from the original on 10 shkurt 2007. https://web.archive.org/web/20070210090815/http://www.kingworld.com/release/oprah_winfrey.html. Retrieved September 24, 2009.