Jump to content

Harry Styles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harry Styles (2014)

Harry Edward Styles (lindur ne Shkurt 1994 në Redditch ) është një këngëtar, kompozitor dhe aktor britanik . Ai u bë i famshëm në vitin 2010 si anëtar i grupit të djemve One Direction . Që nga viti 2016 ka pasur sukses edhe si këngëtar solo; ai kryesoi listat e Mbretërisë së Bashkuar në 2017 me Sign of the Times .

Jeta dhe Karriera

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Styles ka lindur në vitin 1994 nga Anne Cox dhe Desmond Styles në Redditch-Angli . Prindërit e tij u ndanë kur ai ishte shtatë vjeç dhe ai jetoi në Holmes Chapel me nënën e tij dhe motrën më të madhe që atëherë. [1] Në vitin 2010 ai mori pjesë në spektaklin e casting-ut The X Factor dhe u bë anëtar i grupit të djemve One Direction që u themelua dhe u bë me famë botërore. [2] Ai gjithashtu mori një rol në Dunkirk të Christopher Nolan . [3]

Në prill 2017 Styles publikoi këngën e tij debutuese solo, Sign of the Times, kënga arriti në vendin e parë në listën e këngëve në Mbretërinë e Bashkuar. Në një paraqitje në Saturday Night Live, ai këndoi Ever Since New York . [4] Albumi i tij debutues Harry Styles u publikua në maj 2017. Në tetor 2019, Styles publikoi këngën Lights up, e ndjekur nga Watermelon Sugar në nëntor dhe Adore You në dhjetor. Të tre këngët janë fragmente nga albumi Fine Line, i cili u publikua më 13 nëntor dhe ne dhjetor u botua. [5] në datën 1 në prill 2022 ai publikoi këngën As It Was . Videoja muzikore për As It Was u filmua në Qendrën Barbican në Londër [6] dhe në pishinën e pinguinëve në kopshtin zoologjik të Londrës [7] e projektuar nga Berthold Lubetkin .


 • 2012: iCarly (Seriali televiziv, Episodi 6x02)
 • 2013: One Direction—This Is Us
 • 2017: Saturday Night Live (shfaqje televizive)
 • 2017: Dunkirk
 • 2019: Saturday Night Live
 • 2021: Eternals

Harry Styles mori Çmimet NME 2013 dhe 2014 për Vizitorin e Vitit (kategoria "Huzi i Vitit", MTV Europe Music Awards 2013 për kategorinë më të mirë të pamjes, Çmimet Teen Choice për Mashkull Hottie dhe British Style Awards . [8] Në vitin 2018 videoja e tij për Sign of the Times u vlerësua si Video Artisti Britanik i Vitit. Në vitin 2021 ai mori çmimin Grammy në kategorinë Performanca më e mirë Pop Solo për këngën e tij Watermelon Sugar .

 • Harry Styles: Every Piece of Me. Simon & Schuster. 2013. ISBN 9781471128479. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Harry Styles: The Unauthorized Biography. Michael Joseph. 2013. ISBN 9780718178437. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Harry Styles; Niall Horan: The Biography. John Blake. 2013. ISBN 9781782192206. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e internetit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ "Harry Styles". Marrë më 2017-07-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Nicole Scherzinger: 'I did Simon Cowell a favour with One Direction Arkivuar 2 dhjetor 2011 tek Wayback Machine auf digitalspy.co.uk vom 26. Juli 2011 (englisch).
 3. ^ Harry am Dunkirk-Filmset in Holland auf dailymail.co.uk vom 9. Juli 2016 (englisch).
 4. ^ Harry Styles premieres "Ever Since New York" on SNL auf ew.com vom 16. April 2017 (englisch).
 5. ^ https://pitchfork.com/news/harry-styles-announces-new-album-fine-line/
 6. ^ https://www.gq.com/story/tanu-muino-interview-harry-styles-lil-nas-x
 7. ^ https://www.kix.fm/the-new-harry-styles-video-features-cool-penguin-architechture/
 8. ^ "2013 Award Winners" (në anglisht). British Fashion Awards. 2013-12-01. Arkivuar nga origjinali më 2014-03-27. Marrë më 2014-05-02. {{cite web}}: |url-status=ja i pavlefshëm (Ndihmë!) Arkivuar 27 mars 2014 tek Wayback Machine "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2014. Marrë më 12 maj 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)