iCarly

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

iCarly është një sitcom amerikan i krijuar nga Dan Schneider. Ky serial ka pasur një shikim të madh njerëzish nga e gjithë bota. Ka ardhur për herë të parë në kanalin Junior TV. Është një nga hitet e Nickelodeon. Ky serial mbaroi më datë 23 nëntor 2012 duke lënë pas Victorious.

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Miranda Cosgrove si Karli Shej
 • Jennette McCurdy si Sem Paket
 • Nathan Kress si Fredi Benson
 • Jerry Trainor si Spenser Shej
 • Noah Munck si Gibi

Personazhet dytësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mary Scheer si Marisa Benson
 • Jeremy Rowley si Lubert Slajn
 • Reed Alexander si Nevëll Pepërmen
 • BooG!e si T-Bo
 • Ethan Munck si Gapi
 • Ryan Ochoa si Çak Çejmbërs
 • Tim Russ si Drejtor Ted Frenlkin
 • Mindy Sterling si Znj. Fransinë Brigs
 • David St. James si Z. Houard

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni
Sezoni i parë
Sezoni i dytë
Sezoni i tretë
Sezoni i katërt
Sezoni i pestë
Sezoni i gjashtë
Sezoni i shtatë
Vendi/Shteti Kanali
SHBA Nickelodeon

TeenNick

Kanada Nickelodeon

YTV

Australi Nickelodeon
Gjermani Nickelodeon
Mbreteri e Bashkuar Nickelodeon
Turqi Nickelodeon
Brazil Nickelodeon
Meksike Nickelodeon

Canale 5

Argjentine Nickelodeon
Kili Nickelodeon
Serbia
Bosnja dhe Hercegovina
Mali i Zi
Maqedonia (gjuha Serbe)
Nickelodeon
Kolumbi Nickelodeon
Ekuador Nickelodeon
Honduras Nickelodeon
Peru Nickelodeon
Panama Nickelodeon
Uruguai Nickelodeon
Venezuela Nickelodeon
Republika Domenikane Nickelodeon
Spanje Nickelodeon
Hollande Nickelodeon
Itali Nickelodeon
Polande Nickelodeon
Rusi Nickelodeon
France Nickelodeon
Greqi Nickelodeon
Shqipëri Nickelodeon

Junior TV

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri Episodi
1. iHave a Web Show! iPilot

iWant More Viewers

2. iWanna Stay! iSpy a Mean Teacher

iWanna Stay with Spencer

3. iWant a World Record! iWant a World Record

iGot Detention

4. iAm Famous! iPromote Tech-Foots

iCarly Saves TV

5. iAm Your Biggest Fan! iAm Your Biggest Fan

iNevel

6. iGo to Japan! iGo to Japan!
7. iKiss! iKiss

iThink They Kissed iOMG iLost My Mind

8. iMove Into Carly's Apartment! iSam's Mom

iMove Out iChristmas

Shfaqje dhe seriale te tjere[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sam & Cat dhe Gibby (TV series) Dy seriale te reja i jane propozuar Nickelodeon-it dhe jane pranuar. Ne 2013 pritet te dalin episodet Pilot te Sam and Cat dhe Gibby. Ne fillim do dalin Ariana Grande nga Victorious dhe Jennette McCurdy nga iCarly duke luajtur Sam and Cat. Ato jane dy studente ne kolegj qe duhet te behen baby-sitter. Me pas do te dale Gibby ku luan aktori nga iCarly Noah Munck.

Internet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne te vertet iCarly.com eshte nje adrese ku mund te shohesh video, foto dhe te dhena per kastin e iCarly. Shume adresa te tjera te shfaqura ne iCarly te cojne direkt tek iCarly.com. Per shembull, Zaplook, SplashFace, ToonJuice, CraigsMix, Nevelocity, GirlyCow.com, WebFlicks.com, RadioDingo.com, PillowMyHead.com, AggressiveParenting.com, SamPuckett.com, TheValerieShow.com, SendMeaSack.com, Beavecoon.org, NeverWatchiCarly.com, iSnarly.com, SprayYourChildren.com, edhe adresa te tjera. Adresë fqinje me kete eshte theslap.com nga Victorious.

Muzik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Columbia Records dhe Nickelodeon Records kane kompozuar shume muzika për iCarly. Ajo përfshin këngen e hapjes dhe katër këngë të kënduara nga Miranda Cosgrove.

iParty with Victorious[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nje perplasje midis iCarly dhe Victorious ka ndodhur ne daten 11 qershor 2011. Ky eshte nje film i perbere prej 3 episodesh. Brenda SHBA eshte si nje filem i gjate, kurse jashte SHBA eshte i ndare ne tre episode njeri past tjetrit.

Episodet speciale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. iGo to Japan (Film televiziv) --> iCarly eshte nominuar per cmimin e pare te komedise ne mbare boten. Semi, Fredi, Karli, Spenseri dhe znj.Benson (mamaja e Fredit) shkojne drejt Japonise.
2. iDate a Bad Boy (Speciale dy episode)
3. iFight Shelby Marx (Speciale dy episode) --> Shelby Marx (Victoria Justice)lufton me Karlin per te fituar cmimin e Mundjes se serive. Ne fund ato behen shoqe te ngushta.
4. iQuit icarly (speciale dy episode) --> Zenka midis Semit dhe Karlit per Fredin.
5. iPsycho (speciale dy episode) --> Pasi nje fanse fton ekuipazhin e iCarly per te festuar ditelindjen e saj, ajo i kyc ne shtepi. Dhe ky eshte nje rrezik shume i madh per iCarly-n. Ne kete episod del per here te pare vellai i vogel i Gibit.
6. iStart a Fan War (speciale dy episode) --> Pasi grupi shkon ne nje konference per shtyp, Spenseri duhet te ndeshet me nje "superhero". Ne konference fansat bejne pyetje, kurse grupi pergjigjet. Dhe Semi thote se Karli dhe Fredi duhen.
7. iParty with Victorious (Film televiziv) --> Pasi i dashuri i Karlit, Stiveni, niset per ne Los Anxhelos, Semi nis te dyshoje per te, pasi pa nje foto ne theslap.com. Grupi niset per ne Los Anxhelos dhe atje ndeshet me grupin e Victorious. Stiveni po e tradhetonte Karlin me Torin dhe qe te dy grupet vendosen ta nxirnin ne iCarly.com Stivenin qe po tradhetonte.
8. iStill Psycho (speciale dy episode) --> Nora del nga burgu dhe i fton perseri grupin e iCarly-t per ditelindjen e saj. Te gjithe mendojne se ajo eshte bere e mire, por ajo i kyc perseri ne shtepine e saj. Me pas ata i shpeton zonja Benson dhe T-Bo.
9. iShock America (speciale dy episode) --> iCarly ftohet ne nje emision te famshem televiziv nga Jimmy Fallon. Grupi duhet te niset ne Nju Jork dhe atje do te perballen me disa parodi nga Jimmy Fallon.
10. iGoodbye (speciale dy episode) --> Episodi i fundit i iCarly ku per here te pare shohim babain e Karlit, Kolonel Shej. Ne kete episod Karli dhe Fredi puthen per heren e fundit.

Episodet e tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Season 1

Nr. i serive Nr. ne sezon Titulli Shkruajti Regjizor
1 1 iPilot Dan Schneider Steve Hoefer
2 2 iWant More Viewers Steve Holland & Steven Molaro Adam Weissman
3 3 iDream of Dance Dan Schneider Adam Weissman
4 4 iLike Jake Dan Schneider Shembull
5 5 iWanna Stay with Spencer Arthur Gradstein Adam Weissman
6 6 iNevel Steve Holland Steve Hoefer
7 7 iScream on Halloween Jake Farrow Steve Hoefer
8 8 iSpy a Mean Teacher Steven Molaro Steve Hoefer
9 9 iWill Date Freddie Steve Holland Adam Weissman
10 10 iWant a World Record Dan Schneider Roger Christiansen
11 11 iRue the Day Dan Schneider David Kendall
12 12 iPromise Not to Tell Dicky Murphy Steve Hoefer
13 13 iAm Your Biggest Fan Jake Farrow Steve Hoefer
14 14 iHeart Art Arthur Gradstein Adam Weissman
15 15 iHate Sam's Boyfriend Dan Schneider Roger Christiansen
16 16 iHatch Chicks Steven Molaro David Kendall
17 17 iDon't Want to Fight Arthur Gradstein Roger Christiansen
18 18 iPromote Techfoots Arthur Gradstein Adam Weissman
19 19 iGot Detention Andrew Hill Newman Roger Christiansen
20 20 iStakeout Andrew Hill Newman Steve Hoefer
21 21 iMight Switch Schools Dicky Murphy David Kendall
22 22 iFence Dan Schneider Russ Reinsel
23 23 iCarly Saves TV Jake Farrow Steve Hoefer
24 24 iWin a Date Andrew Hill Newman Steve Hoefer
25 25 iHave a Lovestick Teacher Ethan Banville Roger Christiansen