Jump to content

Emma Stone

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Emma Stone
Stone në Mars 2014
U lind në1988.11.06 28 vjeç
Scottsdale, Arizona, SH.B.A
Emrat e tjerëRiley Stone
ProfesioniAktore

Emily Jean "Emma" Stone (lindur më 6 Nëntor, 1988) është një aktore Amerikane. Një nga aktoret më të paguara në botë në vitin 2015, Stone ka marrë një numër të madh çmimesh, duke përfshirë një Academy Award, një Çmim BAFTA, një Çmim Golden Globe, një Kupë Volpi në Festivalin e Filmit të Venecias dhe tre Screen Actors Guild Awards. Ajo u shfaq në Forbes Celebrity 100 në vitin 2013 dhe në Time 100 në vitin 2017, dhe shpesh është përshkruar nga mediat si një nga aktoret më të talentuara të brezit të saj.

Lindur dhe rritur në Scottsdale, Arizona, Stone filloi të aktrojë që fëmijë, në një prodhim teatri të The Wind in Willows në vitin 2000. Në adoleshencë, ajo u zhvendos në Los Anxhelos me nënën e saj dhe bëri debutimin e saj televiziv në VH1's In Search of the New Partridge Family (2004), një shfaqje që prodhoi vetëm një pilot të pashitur. Pas roleve të vogla televizive, ajo fitoi një Çmim të Hollivudit për debutimin e saj në Superbad (2007) dhe mori vëmendjen pozitive të medias për rolin e saj në Zombieland (2009). Komedia e vitit 2010 Easy A ishte roli i parë i stilit të Stone dhe fitoi nominimet e saj për çmimin BAFTA Rising Star dhe çmimin Golden Globe për aktoren më të mirë. Ky zbulim u pasua nga një rol mbështetës në komedinë romantike Crazy, Stupid, Love (2011), komercialisht të suksesshëm, dhe pastaj një rol në dramën e vlerësuar në mënyrë kritike The Help (2011).

Stone fitoi njohje më të madhe për luajtjen e Gwen Stacy në filmin superhero të vitit 2012 The Amazing Spider-Man dhe vazhdim të saj në vitin 2014. Ajo u propozua për një Academy Award për aktoren më të mirë mbështetëse për rolin e një droge të rikuperuar të drogës në dramën e komedisë së zezë Birdman (2014). Debutimi i saj në Broadway erdhi në një ringjallje të Cabaret muzikore (2014-2015). Stone fitoi një Çmimin e Akademisë, një Çmim BAFTA dhe një Çmim Golden Globe për Aktoren më të Mirë për të luajtur një aktore që aspirojnë në filmin e suksesshëm muzikor La La Land (2016).

Emily Jean Stone u lind më 6 nëntor 1988, në Scottsdale të Arizonës, nga Krista Jean Stone (Yee Yeager), një shtëpiake dhe Jeffrey Charles Stone, themelues dhe CEO i një kompanie të përgjithshme kontraktuese.[1][2] Stone ka jetuar në Camelback Inn nga mosha 12-15.[3][4] Ajo ka një vëlla më të vogël, Spencer.[5] Gjyshi i saj nga i ati, Conrad Ostberg Sten, ishte nga një familje suedeze i cili e përshtati mbiemrin e tyre në anglisht duke e kthyer atë në "Stone" kur ata emigruan në Shtetet e Bashkuara nëpërmjet Ellis Island. Ajo gjithashtu ka origjinë gjermane, angleze, skoceze dhe irlandeze.[6]

Stone u shfaq në gjashtëmbëdhjetë prodhime në Valley Youth Theatre

Që e mitur, Stone kishte dhimbje barku dhe qante shpesh; ajo rrjedhimisht zhvilloi kordat vokale të saj që kur ishte fëmijë.[7] Stone e ka përshkruar veten të ketë qenë "e zhurmshme" dhe "bossy" gjatë rritjes së saj.[8] Ajo u shkollua në Shkollën Fillore "Sequoya" dhe ndoqi Shkollën e Mesme Cocopah për klasën e gjashtë.

Edhe pse nuk i pëlqente shkolla, ajo ka deklaruar se natyra e saj kontrolluese ka qenë ajo e cila "ka bërë të sigurt që të marr të gjitha".[9] Stone ka vuajtur nga sulmet e panikut në fëmijëri,[10] prej të cilës ajo thotë se ka shkaktuar një rënie në aftësitë e saj sociale.[11] Ajo iu nënshtrua terapeutit, por pohon se ishte pjesëmarrja e saj në shfaqjet teatralë lokale që ndihmuan në shërimin e sulmeve.

Hera e parë që kisha një sulm paniku isha ulur në shtëpinë e mikut tim dhe mendova se shtëpia po digjej. Telefonova mamanë time dhe ajo më solli në shtëpi, dhe për tre vitet e ardhshme ajo thjesht nuk do të ndalej. Unë do të shkoja tek infermierja në çdo ditë më të dhe vetëm shtrëngoja duart e mia. Unë do të pyesja nënën time që të më tregonte saktësisht se si do të ishte dita, pastaj e pyesja përsëri 30 sekonda më vonë. Duhej vetëm të dija se askush nuk do të vdiste dhe asgjë nuk do të ndryshonte.

— Stone, The Wall Street Journal, Qershor 2015[10]

Stone ishte tërhequr nga aktrimi që në moshën katër vjeçare, ajo donte një karrierë në komedinë e sketës fillimisht, por e zhvendosi përqendrimin e saj drejt teatrit muzikor dhe mori mësime zanore për disa vjet. Debutimi i saj duke aktruar, në moshën 11 vjeçare, erdhi në një fazë të prodhimit të The Wind in the Willows, duke luajtur pjesën e Otter. Aktorja mori mësime në shtëpi për dy vjet, gjatë së cilës u shfaq në gjashtëmbëdhjetë shfaqje në Teatrin Rinor të Luginës së Phoenix-it, duke përfshirë The Princess dhe Pea, Adventures Alice's in Wonderland, dhe Joseph dhe Amazing Technicolor Dreamcoat —dhe performoi me trupën e Teatrit të Improvizuar.[12] Gjatë kësaj kohe, ajo udhëtoi për në Los Anxhelos dhe bëri audicione pa sukses për një rol në Nickelodeon's All That.[13] Prindërit e saj më vonë e dërguan atë për mësime private me një mësues privat të aktrimit, i cili kishte punuar në Agjencinë William Morris në vitet 1970.

Karriera e Hershme (2004–2008)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Stone u regjistrua për Screen Actors Guild, emri "Emily Stone" ishte marrë tashmë. "Riley Stone" ishte emri i skenës që ajo zgjodhi fillimisht, por pas marrjes pjesë si e ftuar në dramën Media të NBC dhe sitkomit Malcolm in the Middle, ajo vendosi që ishte më e rehatshme me "Emma". Ajo bëri debutimin e saj televiziv si Laurie Partridge në shfaqjen e realitetit të konkursit të talenteve VH1 In Search of the New Partridge Family (2004). Ajo më pas u shfaq si e ftuar në serinë HBO të Louis C.K. Lucky Louie. Ajo provoi të luante si Claire Bennet në dramën dramatike të dramës NBC Heroes (2007) por ishte e pasuksesshme dhe më vonë e quajti këtë eksperiencë të saj si "rock bottom". Në prill 2007, ajo luajti Violet Trimble në dramën aksion Fox, por shfaqja u anulua pas shtatë episodeve.

Vitin e ardhshëm, Stone luajti në komedinë The Rocker (2008) duke luajtur Amelia Stone, kitaristen bas në një grup; Ajo mësoi të luante bas për rolin. Aktorja, e cila e përshkruan veten si "një bujare të madhe dhe të dobët", ka pranuar se e ka gjetur të vështirë të portretizojë një personazh, tiparet e personalitetit të të cilit janë kaq të ndryshme nga ajo. Filmi, dhe performanca e saj, mori komente negative nga kritikët dhe ishte një dështim tregtar. Debutimi i saj i ardhshëm, komedia romantike The House Bunny, performuar më mirë në kuti, duke u bërë një sukses i moderuar tregtar. Filmi e sheh atë të luajë rolin e presidentit të një burri dhe të bëjë një version të mbuluar të këngës së këngëtares së vitit 1981 "Unë e di se ç'duan djem". Shqyrtimet për filmin ishin në përgjithësi negative, edhe pse ajo u vlerësua për rolin e saj mbështetës, dhe Ken Fox i TV Guide shkroi për Stone se: "Ajo është inkandeshente, duke ndezur një film që do të ishte mjaft i zbehtë pa të."[14]

Avancime (2009-2011)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Stone në premierën botëroret të Zombieland në vitin 2009

Stone u shfaq në tre filma të publikuar në vitin 2009. E para nga këto ishte e kundërta Matthew McConaughey, Jennifer Garner dhe Michael Douglas në Ghosts of Girlfriends Past të Mark Waters. I bazuar lirisht në novelën e Charles Dickens 1843, një këngë e Krishtlindjesh, në komedinë romantike ajo luajti një fantazmë që tallet me ish të dashurin e saj. Reagimi kritik ndaj filmit ishte negativ, megjithëse ishte një sukses modest tregtar. Sipërmarrja e saj më fitimprurëse në këtë vit ishte filmi i komedisë së tmerrshme, Zombieland, që zë vendin 102.3 milionë dollarë, në të cilën ajo shfaqet së bashku me Jesse Eisenberg, Woody Harrelson dhe Abigail Breslin. Në film, ajo u paraqit si një artiste e mbijetuar e një apokalipsi mumje, në një rol që Chris Hewitt i Perandorisë gjeti se ishte "disi i nënvleftësuar". Në një rishikim më pozitiv, kritiku për The Daily Telegraph shkroi: "Ai i premtoi jashtëzakonisht Stoneit ... është një cookie e ashpër që projekton aurën e të qenit më e mençur se vitet e saj." Në vitin 2009 ishte Man Kieran dhe Michelle Mulroney, një dramë komedi e cila zhgënjeu kritikët.

Në tetor të vitit 2010, Stone prezantoi një episod të komedisë skeç së natës vonë të NBC-së Saturday Night Live; Paraqitjet e saj përfshinin një skicë duke luajtur ngjashmërinë e saj me Lindsay Lohan. Stone e përshkroi atë si "java më e madhe e jetës sime". Ajo e prezantoi atë përsëri në vitin 2011, u shfaq në një episod në vitin 2014, dhe në përvjetorin e 40-të të veçantë në vitin 2015. Një paraqitje e shkurtër në komedinë seksuale "Friends with Benefits" (2011) e ribashkoi atë me Gluck. Ajo e ndoqi këtë me një rol mbështetës në filmin romantik Glenn Ficarra dhe John Requa, Crazy, Stupid, Love (2011) së bashku me Steve Carell, Ryan Gosling dhe Julianne Moore. Filmi e paraqet atë si të diplomuar në fakultetin juridik dhe interesin e dashurisë së karakterit të Gosling. Pavarësisht gjetjes së "disa bllokimeve të pashmangshme në konventë" në film, Drew McWeeny nga HitFix shkroi se Stone "e lidh të gjithë filmin së bashku". Në Teen Choice Awards 2012, ajo fitoi çmimin Aktorja e filmit për zgjedhje - çmimin Comedy për shfaqjen e saj në film. Crazy, Stupid, Love ishte një sukses në arkë, duke fituar 142.9 milionë dollarë në mbarë botën me një buxhet të prodhimit prej 50 milion dollarë.

Fama e Gjerë ( nga viti 2012 - e pranishme)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stone nuk pranoi një rol në filmin komik të veprimit 21 Jump Street pas nënshkrimit në filmin e vitit 2012 të Weber, The Amazing Spider-Man, një reboot i serialit Spider-Man të Sam Raimit. Ajo portretizoi Gwen Stacy, interesin e dashurisë për karakterin e titullit (luajtur nga Andrew Garfield). Stone u kthye në një ngjyrë të flokëve të verdha për rolin, ndërkohë që e kishte lyer atë më parë të kuqe. Ajo i tha The Vancouver Sun se ajo ndihej e përgjegjshme për t'u arsimuar rreth Spider-Man dhe pranoi se ajo nuk kishte lexuar komikët: "Përvoja ime ishte me filmat Sam Raimi ... Gjithmonë supozova se Mary Jane ishte dashuria e tij e parë" duke shtuar se ajo ishte e njohur vetëm me karakterin e Stacy nga portretizimi i Bryce Dallas Howard në Spider-Man 3. Amazing Spider-Man ishte një sukses komercial dhe ishte filmi i shtatë më i lartë i vitit 2012 me të ardhura globale prej 757.9 milionë dollarë. Listës Schwarzbaum i Entertainment Weekly ju duk Stone "I papërmbajtshëm", dhe revista "Ian Freer of Empire" ishte veçanërisht i impresionuar me shfaqjet e Stone dhe Garfield. Në ceremoninë vjetore të Çmimit të Zgjedhjeve të Popullit, ajo u emërua për tri çmime, duke përfshirë Aktoren e Preferuar të Filmit. Më vonë atë vit, Stone shprehu një rol në lojëra të bazuar në krime, Sleeping Dogs, e cila e fitoi çmimin Spike Video Game për performancën më të mirë nga një nominim i Human Female.

Stone at WonderCon in 2012

Në vitin 2014, Stone përsëriti rolin e Gwen Stacy në The Amazing Spider-Man 2. Në një intervistë me Total Film, aktorja shpjegoi se karakteri i saj nuk ishte i varur nga protagonisti i filmit. "Ajo e kursen atë më shumë se sa ai e kursen Stone, është jashtëzakonisht e dobishme për Spider-Manin ... Ai është muskujt, ajo është truri". Performanca e saj u prit mirë nga kritikët; një recensues i Perandorisë e lavdëroi atë për qëndrim Në film: "Stone është libri kryesor i kësaj serie, duke bërë diçka të papritur me një karakter të mbështetur lehtësisht." Roli i dha asaj çmimin e aktores më të preferuar të filmit në çmimin për zgjedhjet e fëmijëve të 2015. Më vonë atë vit Stone mori një rol në magjinë romantike të Woody Allen në magjinë Moonlight, një sukses modest në treg. A. O. Scott kritikoi rolin e saj dhe bashkohëshin me Colin Firth, duke e përshkruar atë si "lloj absurditeti pedantik që ka për qëllim të nënkuptojë intelektin superior".

Komedia dramatike e zezë Birdman, nga regjisori Alejandro González Iñárritu, ishte shfaqja e fundit e filmit të Stone në vitin 2014. Filmi përfshin starring Michael Keaton dhe Edward Norton, në rolin e Sam Thomson, vajzës së aktorit Riggan Thomson (Keaton), i cili bëhet asistent i tij. Iñarritu krijoi karakterin bazuar në përvojën e tij me vajzën e tij. Birdman u vlerësua në mënyrë kritike, dhe ishte filmi më i suksesshëm në 87 Academy Awards; Ajo u propozua për nëntë çmime, duke fituar katër, duke përfshirë edhe figurën më të mirë. Rrjeti i filmave e konsideroi atë një nga performancat më të mira të Stone deri tani dhe Robbie Collin i Daily Telegraph u impresionua me një monolog që jep. Ajo mori çmime të shumta për portretizimin e saj, përfshirë nominimet për një Akademi, një BAFTA, një Golden Globe, një Screen Actors Guild dhe një çmim kritikësh për çmimin e filmit për aktoren më të mirë mbështetëse.

Stone në Festivalin e 39-të Mill Valley Film në vitin 2016

Stone u ribashkua me Gosling në filmin e tyre të tretë së bashku-dramën muzikore-La La Land të Damien Chazelle-në të cilën ajo luajti Mia Dolan, një aktore që aspiron të jetojë në Los Anxhelos. Stone huazoi disa përvoja të jetës së saj reale për karakterin e saj, dhe në përgatitje, shikon Ombrellat e Cherbourg dhe filmat e Fred Astaire dhe Ginger Rogers. Për muzikën e muzikalit, ajo regjistroi gjashtë këngë - "Dita tjetër e Diellit", "Qyteti i Yjeve", "Dikush në Turmë", "Një Natë e Bukur", "Audition (The Fools Who Dream)" dhe "City of Stars (Humming). "La La Land shërbeu si filmi i parë në Festivalin e Filmit të Venecias në 2016; ai mori komente shumë pozitive, dhe Stone fitoi Kupën Volpi për Aktoren më të Mirë. Ajo gjithashtu mori një Akademi, BAFTA, Golden Globe dhe një çmim SAG për Aktoren më të Mirë. Duke shkruar për The Guardian, Peter Bradshaw rishqyrtoi: "Stone kurrë nuk ka qenë më e mirë: shkëlqyeshëm e zgjuar, e mprehtë, e prekshme, sytë e saj të madh të barkur që rrezatojnë inteligjencën madje, ose sidomos kur mbushen me lot." La La Land ishte i suksesshme në arkë, duke fituar mbi 430 milionë dollarë kundrejt buxhetit të tij prej 30 milion $.

Stone u zhvendos nga Los Anxhelos në Greenwich Village, New York City, në vitin 2009. Në vitin 2016, ajo u kthye në Los Anxhelos. Pavarësisht nga mbulimi i shpeshtë i medias, aktorja ka refuzuar të flasë për jetën e saj private. E shqetësuar për të jetuar një jetë "normale", ajo ka thënë se ajo gjen pak vlera në vëmendjen e mediave. Ajo ka shprehur dashuri për profesionin e saj, dhe ka cituar aktoren Diane Keaton si një ndikim, e cili është (në fjalët e Stone) "një nga aktoret më të kompletuara të të gjitha kohërave". Ajo ka përmendur gjithashtu aktoren dhe këngëtare-kompozitoren Marion Cotillard si një nga frymëzimet e saj.

Stone ka një marrëdhënie të ngushtë me familjen e saj. Ajo thotë: "Unë jam e bekuar me një familje të madhe dhe njerëz të mrekullueshëm rreth meje, që do të mund të më kthenin në shina, nëse ndonjëherë për një minutë do të humbisja në re. Gjatë prodhimit të The Amazing Spider-Man në vitin 2010, Stone takoi aktorin Andrew Garfield. Natyra e marrëdhënieve të tyre u dokumentua mirë nga mediat, me spekulime të shpeshta për një angazhim të afërt ose për një çarje. Çifti nuk pranoi të fliste publikisht, edhe pse ata bënë disa paraqitje së bashku. Në vitin 2015, ata u raportuan se ishin ndarë.

Stone, së bashku me tre të famshëm të tjerë, ishte e pranishëm në 2012 Nickelodeon HALO Awards, një special televiziv që profilizoi pesë adoleshentë të cilët "Ndihmojnë dhe Drejtojnë Të tjerët" (HALO). Në vitin 2014, në një rast në Nju Jork, Stone dhe Garfield inkurajuan paparacët të vizitonin faqet e internetit, të cilat përhapin dije për kauza, siç është autizmi. Ajo mori pjesë në Orën e Tokës 2014, një lëvizje mbarëbotërore për planetin e organizuar nga Fondi Botëror për Natyrën. Në vitin 2015, ajo ishte pjesë e një aktiviteti për mbledhjen e fondeve në mbështetje të Fondit të Filmit dhe Televizionit, i cili ndihmon njerëzit në industrinë e televizionit dhe të filmit me burime të kufizuara ose pa burime.

 1. ^ "Emma Stone Biography". FYI. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2016. Marrë më 17 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Diehl, Jessica; Wolfe, Alexandra. "Hollywood Is Her Oyster". Vanity Fair. Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2016. Marrë më 17 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Barker, Lynn (19 gusht 2008). ""Rockin'" with Emma Stone". TeenHollywood.com. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2014. Marrë më 8 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Emma Stone Biography". People. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2016. Marrë më 8 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Thomas, Leah (12 janar 2015). "Emma Stone Brings Brother Spencer to the Golden Globes, Adding to the Trend of the Night". Bustle. Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2016. Marrë më 17 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ David, Elliot (2010). "Emma Stone". Wonderland (23): 177–181. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Wilner, Norman (27 korrik 2011). "Q&A: Emma Stone". Now. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2012. Marrë më 13 nëntor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Hirschberg, Lynn (janar 2011). "Emma Stone". W. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2016. Marrë më 12 prill 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Schuman, Michael A. (2013). Emma!: Amazing Actress Emma Stone. Enslow Publishers. fq. 11–12. ISBN 978-0-7660-4113-4. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2017. Marrë më 16 maj 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Eells, Josh (17 qershor 2015). "Emma Stone Talks 'Irrational Man,' the Sony Hack and Keeping Her Personal Life Private". The Wall Street Journal. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2016. Marrë më 16 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Fisher, Luchina (21 qershor 2012). "Emma Stone Has History of Panic Attacks". ABC News. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2016. Marrë më 23 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Outhier, Craig (16 gusht 2008). "Emma Stone explores comedy with latest roles". East Valley Tribune. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2012. Marrë më 2 tetor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Owings, Lisa (2014). Emma Stone: Breakout Movie Star. ABDO Publishing Company. fq. 22; 33. ISBN 978-1-62968-026-2. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2017. Marrë më 16 maj 2016. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Fox, Ken. "The House Bunny". TV Guide. Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2016. Marrë më 24 mars 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)