Jump to content

Andy Warhol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andy Warhol (djathtas) me Jimmy Carter te Shtëpia e Bardhë (1977).

Andy Warhol (shqiptimi: Endi Uarhol / [əndɪː wɔː(r)həʊl], lindur si Andrew Warhola) lindi më 6 gusht 1928Pittsburgh, PA, vdiq më 22 shkurt 1987New York, NY. Ka qenë një projektues grafik, artist, regjisor dhe botues amerikan po ashtu edhe bashkëthemelues dhe zëvendës i rëndësishëm i pop artit amerikan.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]