Selfie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Selfie

Selfie është një fotografi autoportret, e bërë zakonisht me një aparat fotografik dixhital ose smartphone, e cila mund të mbahet në dorë ose të mbështetet nga një shkop selfie. Selfiet shpesh ndahen në rrjetet sociale, përmes shërbimeve të rrjeteve sociale si Facebook, Twitter, Snapchat dhe Instagram.

Ata janë shpesh të natyrës rastësore (ose bëhen të duken të rastësishme). Një "selfie" zakonisht i referohet fotove të autoportreteve që bëhen me kamerën e mbajtur në gjatësinë e krahut, në krahasim me ato të marra duke përdorur një self timer ose telekomandë. Megjithatë, një selfie mund të përfshijë shumë subjekte; Për sa kohë që fotografia është bërë nga një nga subjektet e paraqitura, ajo konsiderohet një selfie. Selfie mund të bëhet në pasqyrë, me kamerën e drejtuar nga një pasqyrë në vend që të jetë drejtpërdrejt nga fytyra, shpesh për të bërë një fotografi të plotë të trupit.[1]

Historia e hershme e autoportreteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Autoportret fotografik nga Robert Cornelius, 1839
Grua e paidentifikuar duke bërë foton e saj në një pasqyrë, rr. 1900
Ekuipazhi i një avioni gjerman, Lufta e Parë Botërore, DFW C.V bën një fotografi me një aparat fotografik të bashkangjitur në një krah, 1916–1918

Në vitin 1839, Robert Cornelius, një pionier amerikan në fotografi, prodhoi një dagerotip të tij, i cili përfundoi si një nga fotografitë e para të një personi. Për shkak se procesi ishte i ngadaltë, ai ishte në gjendje të zbulonte lentet, të përplasej me fotografinë për një minutë ose më shumë dhe më pas të zëvendësonte kapakun e thjerrëzës.[2] Ai regjistroi në anën e pasme "Fotografia e parë me dritë e bërë ndonjëherë. 1839."[2][3] Një kopje e "selfies së tij të parë" zbukuron gurin e varrit të tij në Laurel Hill Cemetery në Filadelfia, Pensilvani.

Në vitin 1900, debutimi i kamerës portative me kuti Kodak Brownie bëri që autoportreti fotografik të bëhej një teknikë më e përhapur. Metoda ishte zakonisht me anë të pasqyrës dhe stabilizimit të kamerës ose në një objekt aty pranë ose në një trekëmbësh gjatë inkuadrimit nëpërmjet një shikuesi në krye të kutisë.[4] Dukesha e Madhe Anastasia Nikolaevna e Rusisë, në moshën 13-vjeçare, ishte një nga adoleshentet e para që bëri fotografinë e saj duke përdorur një pasqyrë për t'ia dërguar një shoku në vitin 1914. Në letrën që shoqëronte fotografinë, ajo shkroi: "Unë e bëra këtë foto e vetes duke parë në pasqyrë. Ishte shumë e vështirë pasi duart më dridheshin."[5] Në vitin 1934, një çift suedez përdori një shkop druri për të bërë foton e tyre, të cilën The New York Times i quajtur "shkopi origjinal i selfie".[6]

Gjatë viteve 1970, autoportreti fotografik lulëzoi kur kamerat e çastit të përballueshme lindën një mjet të ri të vetë-shprehjes, duke kapur njohuri personale jokarakteristike për individë ndryshe konservatorë[7] dhe duke lejuar amatorët të mësojnë fotografinë me rezultate të menjëhershme.[8] Kjo praktikë kaloi natyrshëm në kamerat dixhitale pasi ato zëvendësuan kamerat filmike rreth fundit të mijëvjeçarit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bramley, Ellie Violet (22 mars 2021). "'The fakery is all part of the fun': the hoax of the mirror selfie". the Guardian (në anglisht).
  2. ^ a b "Robert Cornelius' Self-Portrait: The First Ever 'Selfie' (1839)". Public Domain Review (në anglisht). Open Knowledge Foundation. 2013-11-19. Marrë më 10 gusht 2014.
  3. ^ "Robert Cornelius, self-portrait; believed to be the earliest extant American portrait photo". Prints & Photographs Online Catalog (në anglisht). Library of Congress. Marrë më 18 dhjetor 2013.
  4. ^ "Beginners Guide To Understanding And Using A Brownie Box Camera by Peter Lutz – The Brownie Camera Page". www.brownie-camera.com (në anglisht).
  5. ^ "Letters of Grand Duchess Anastasia – Blog & Alexander Palace Time Machine". www.alexanderpalace.org (në anglisht).
  6. ^ Bromwich, Jonah Engel (2017-11-20). "Paris Hilton Said She Invented the Selfie. We Set Out to Find the Truth". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2021-04-18.
  7. ^ "warhol: self portraits" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2016.
  8. ^ "Stevie Nicks self-portraits shown for the first time: 'I never thought anyone would ever see these pictures'". The Guardian (në anglisht). London. 25 shtator 2014.