Gisele Bündchen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gisele Bündchen

Gisele Caroline Bundchen[1][2] (lindur më 20 korrik 1980) është një modele braziliane dhe aktore e rastit e filmit. Sipas Forbes, ajo është modeli më i lartë i paguar në botë dhe gjithashtu nder gjashtëmbëdhjetë femrat me te pasura në botën argëtuese, me një pasuri rreth 150 milion dollarë. Bündchen vepron gjithashtu si një ambasadore e vullnetit të mirë për Mjedisin e Programit te Kombeve të Bashkuara.

Familja dhe jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bündchen ka lindur në qytetin brazilian të Três de maj dhe u rrit deri në Horizontina, Rio Grande do Sul, të Vania Nonnenmacher, nga një nëpunës banke pensionist, dhe Valdir Bündchen, një mësuese universiteti dhe shkrimtare. Bündchen është katolike dhe flet portugalisht si gjuhën e saj amtare. Ajo gjithashtu flet spanjisht dhe anglisht.

"Unë kam lindur në Horizontina, një qytet Brazilian në shtetit Rio Grande do Sul. Qyteti ishte dikur i kolonizuar kryesisht nga gjermanët. Në shkollën që unë kam ndjekur, për të mësuar gjermanisht në të vërtetë ishte i detyrueshëm nga klasa e tretë me radhë. Por që nga kontaktet e pakta me gjuhë të tillë për një kohë të gjatë, unë për fat të keqe kam harruar. Unë i përkas brezit të gjashtë ne familjen time në Brazil.” Karriera Si Modele

Karriera si modele[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1993, Bündchen u bashkua me një kurs modelimit me motrat e saj Patrícia dhe Gabriela në këmbënguljen e nënës së saj. Vitin e ardhshëm, Bündchen shkoi në São Paulo në një ekskursion shkollor për t'i dhënë atyre një mundësi për të ecur në një qytet të madh. Në një qendër tregtare, ndërsa po hanin në McDonald's me miqtë e saj, Bündchen u zbulua nga një agjenci e modelimit. Ajo u zgjodh më pas për një konkurs kombëtar, Elite Look i Vitit, në të cilën ajo u rendit e dyta - Claudia Menezes, nga Bahia, zuri vendin e parë. Bündchen zuri vendin e tretë në konkursin e botës, të mbajtur në Ibiza, Spanjë. Në vitin 1996, Bündchen lëvizi në New York City për të filluar karrierën e modelimit të saj, debitues në Fashion Week.

Ajo fitoi Modeli VH1/Vogue e Vitit të 1999, dhe një mbuluar janar 2000 i dha nderin e saj të rralla të tre Vogue rresht mbulon.[12] Në vitin 2000, ajo u bë modeli i katërt të paraqitet në kopertinën e revistës Rolling muzikë gur, kur ajo u quajt "vajza më e bukur në botë."[13] Bündchen ka qenë në kapakët e shumë revistave të modës të lartë duke përfshirë W, "Harper's Bazaar, ELLE, Allure, botimet e ndërkombëtare e Vogue, si edhe stilin dhe Publikimet e jetesës si iD, Face, Arena, qytetare K, dhunti, GQ, zoti, dhe Marie Claire.[11] Ajo ka qenë i paraqitur të dy në Kalendari Pirelli 2001 dhe 2006[11] dhe në publikimet e tregut të gjerë të tillë si Time, Vanity Fair, Forbes, Newsweek dhe Veja, më shumë se 500 revistë mbulon të gjithë botën.[14]

Bündchen vazhdimisht punon me fotografët vlerësua si Mario Testino, Steven Meisel, Nick Knight, Mert dhe Marcus, Rankin, Annie Leibovitz, Karl Lagerfeld, Peter Lindbergh, David LaChapelle, Mario Sorrenti, Nino Munoz, dhe Patrick Demarchelier, dhe me drejtorët e njohur si Jean Baptiste Mondino dhe Bruno Aveillan.

Përkrahjet dhe fitimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që debutimin e saj, Bündchen ka qenë përballë një shumëllojshmëri e fushatave të reklamave duke përfshirë disa sezonet e Christian Dior, Balenciaga, Mervyn së, Dolce & Gabbana, Missoni, Versace, Givenchy, BVLGARI, Lanvin, Guerlain, Valentino, Ralph Lauren, Earl Jean, Zara, Chloe, Michael Kors, Louis Vuitton dhe Victoria's Secret. Ajo është shfaqur në reklama për locion Nivea dhe është fytyra e disa markave Brazilian përfshirë Vivo, Multiplan (Blerje kompleksesh), Colcci, Credicard (Citibank) dhe Volkswagen do Brasil. Pas C & A Brazil pajtuar Bündchen si një spokesmodel dhe filloi transmetimin e reklama televizive, shitjet u rritën me 30 %.

Në Rio Moda Inverno 2006. Më maj 2006, Bündchen nënshkroi një marrëveshje shumë-milionë dollarësh, këtë herë me gjigandin amerikan Apple Inc. Ajo luajti në një fushatë për të nxitur reklamat e re Macintosh përmes reklama Get a Mac. Gjithashtu në vitin 2006, Bündchen u bë fytyrë e re e Zvicrës Ebel orëndreqës luksoze.

Ajo ka linjë të saj sandale me kompaninë këpucë Grendene quajtur Ipanema Gisele Bündchen. Forbes e vë atë në listën e 53 të tyre të famshëm më të fuqishme të vitit 2007, për shkak të suksesit ndërkombëtar të linjës së saj këpucëve, duke e bërë Ipanema markë më të shitur Brazilian flip-bie në botë, duke tejkaluar Havaianas legjendar. Custom Ipanema flip -flops të shesë për sa më shumë që është 230 $ një palë. Ajo është gjithashtu pronar i një hoteli në jug të Brazilit, Ekzekutiv Palladium.

Një ekonomist amerikan i quajtur Fred Fuld zhvilluar një indeks të aksioneve për të matur e përmirësimit të performancës fitim të kompanive të përfaqësuara nga Bündchen krahasuar me Dow Jones Industrial Average. Sipas Fuld, Gisele Bündchen Stock Index ishte deri 15 % nga maji deri në korrik 2007, në thelb tejkaluar Dow Jones Industrial Average që u rrit vetëm 8,2 %.

  1. ^ Edição colaborativa da Wikipédia é marcada por disputas e negociações
  2. ^ Veja os nomes de verdade das tops models