Jump to content

L'Oréal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

L'Oréal SA është një kompani franceze e kujdesit personal me seli në Clichy, Hauts-de-Seine [1] me një zyrë të regjistruar në Paris. [2] Ajo është kompania më e madhe kozmetike në botë dhe ka zhvilluar veprimtari në fusha të përqëndruara në ngjyrat e flokëve, kujdesin e lëkurës, mbrojtjen nga dielli, makiazh, parfume, kujdesi për flokët dhe lëkurës për burra [3] .

Pas vdekjes së nënës së saj, që ishte aksionerja kryesore Liliane Bettencourt, Françoise Bettencourt Meyers është pronarja aktuale e kompanisë, me 33% të aksioneve në ekzistencën e saj.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1909, Eugène Paul Louis Schueller, një kimist i ri francez me prejardhje gjermane, [4] zhvilloi një formulë për ngjyrën e flokëve të quajtur Oréale. Schueller formuloi dhe prodhoi produktet e tij, të cilat ai më pas vendosi t'ua shiste parukierëve parizianë. Më 31 korrik 1919, Schueller regjistroi kompaninë e tij, [5] Société Française de Teintures Inoffensives pour Cheveux (Kompani për Bojra jo të Dëmshme për Flokët nga Franca). Parimet drejtuese të kompanisë, që përfundimisht u bë L'Oréal, ishin kërkimet dhe inovacionet në fushën e bukurisë. Në vitin 1920, kompania kishte tre kimistë. Deri në vitin 1950, ekipi ishte 100 të fortë; nga 1984 ishte 1.000 dhe sot është rreth 82.000.

L'Oréal e pati fillimin e saj në biznesin e bojërave të flokëve, por kompania shpejt u degëzua në produkte të tjera të pastrimit dhe të bukurisë. L'Oréal aktualisht tregton mbi 500 lloje dhe mijëra produkte individuale në të gjithë sektorët e biznesit të bukurisë: ngjyra e flokëve, permanente, modelimi i flokëve , kujdesi për trupin dhe lëkurën, pastrues, makeup dhe parfume. Produktet e kompanisë gjenden në një shumëllojshmëri të gjerë të kanaleve të shpërndarjes, nga sallonet e flokëve dhe parfumeritë në hipermarkete dhe supermarkete, shitore për shëndetin/bukurinë, farmacitë dhe postën direkte.

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1988 deri në vitin 1989, L'Oréal kontrolloi kompaninë filmike Paravision , pronat e të cilave përfshinin bibliotekat Filmation dhe De Laurentiis. StudioCanal fitoi pronat e Paravision në vitin 1994.

Blerjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 mars 2006, L'Oréal bleu kompaninë kozmetike The Body Shop për 562 milionë pound .

L'Oreal ka si slogan për reklamat "Sepse unë e meritoj ". Në mesin e viteve 2000, kjo u zëvendësua nga "Sepse ti e meriton ". Në fund të vitit 2009, slogani u ndryshua përsëri në "Sepse ne e meritojmë " pas analizës së motivimit dhe punës në psikologjinë e konsumit të Dr. Maxim Titorenko. Zhvendosja në "ne" u bë për të krijuar një përfshirje më të fortë të konsumatorëve në filozofinë dhe stilin e jetës të L'Oréal dhe për të siguruar kënaqësi më të madhe të konsumatorëve me produktet L'Oréal. L'Oréal zotëron gjithashtu një linjë të produkteve të flokëve dhe trupit për fëmijët, të quajtur L'Oréal Kids, slogani për të cilin është "Sepse edhe ne e meritojmë ".

Zëdhënësit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2015 Soo Joo Park u bë e para zëdhënëse aziatiko-amerikan e L'Oréal-it. [6]

Në vitin 2015, Kristina Bazan u bë zëdhënësja e parë ndërkombëtare e L'Oreal-it.

Në korrik 2016, L'Oréal njoftoi se kishte rënë dakord për të blerë IT Cosmetics.

Aksionerët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si në fund të vitit 2013: [7]

 • Ndarja e pronësisë së aksioneve: 33.31% nga familja Bettencourt , 23.29% nga Nestle , 21.8% nga investitorë institucionalë ndërkombëtarë, 9.3% nga investitorë institucionalë francezë, 5.7% nga aksionerë individualë, 1.9% stoqe të thesarit dhe 0.7% nga punonjësit.
Vende me produkte L'Oréal në dispozicion

Përgjegjësia sociale e korporatave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Plani i qëndrueshmërisë të grupit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

L'Oreal njoftoi një plan të ri të qëndrueshmërisë në vitin 2013, me të cilin ata shpresojnë të arrijnë qëllimin e 1 miliardë konsumatorëve të rinj deri në vitin 2020 duke prodhuar më shumë produkte me ndikim më të vogël mjedisor dhe duke ndihmuar klientët të bëjnë zgjedhje të qëndrueshme jetese. Angazhimet kryesore për të arritur deri në vitin 2020 përfshijnë: synimin që 100 për qind e produkteve të saj të kenë një përfitim mjedisor ose social; reduktimin e gjurmëve mjedisore të kompanisë me 60 për qind; dhe fuqizimin e konsumatorëve për të bërë zgjedhje të qëndrueshme të konsumit. [8]

Pozicioni në testimin e kafshëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga vitet '80, L'Oréal ka investuar 900 milionë euro në hulumtimin e alternativave për testimin e kafshëve për sigurinë e produktit, duke përdorur metoda të tilla si modele të rindërtuara të lëkurës, si modeli Episkin [9] në qendrat e tyre kërkimore në Gerland, Francë dhe Pudong, Kinë. [10]

Megjithatë, kjo është e komplikuar nga tregjet të tilla si Kina, [11] , ku testimi i kafshëve të gjithë kozmetikës për përdorim njerëzor është i detyrueshëm. [12] Kozmetika nga markat e tilla si The Body Shop, e cila refuzon të bëjë testimin e kafshëve, si pasojë nuk shiten në Kinë.

Në vitin 2013, L'Oréal ishte pjesë e një konsorciumi që i bën thirrje BE-së të investojë më shumë në kërkimet mbi alternativat e testimit të kafshëve. [13]

Portofoli i markave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buzëkuqët e L'Oréal
Produkt L'Oréal i kujdesit të lëkurës

Markat përgjithësisht kategorizohen nga tregjet e tyre të synuara, siç janë tregjet masive, profesionale, luksoze dhe kozmetike aktive. The Body Shop dhe Galderma janë lidhur drejtpërdrejt me zyrën qendrore. L'Oréal gjithashtu zotëron interesa në aktivitete të ndryshme si kimikatet e veçanta, shëndetin, financën, dizajnin, reklamimin dhe sigurimin. [14]

Produkte profesionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • L'Oréal Technique
 • L'Oréal Professionnel, including ARTec and Innate
 • Kérastase (created by L'Oreal in 1964)
 • Kéraskin Esthetics, created by L'Oreal in 2007 and specializing in skin care professionals
 • Matrix Essentials, founded by Arnie Miller in 1980 and acquired by L'Oreal in 2000
 • Mizani, founded in 1991 and bought by L'Oreal in 2001
 • PureOlogy Research, founded in 2001 and acquired by L'Oreal in 2007
 • Redken 5th Avenue NYC, founded by Paula Kent and Jheri Redding in 1960 and acquired by L'Oreal in 1993
 • Shu Uemura Art of Hair
 • Carol's Daughter
 • Carita
 • Essie, founded in 1981 and acquired by L'Oreal in 2010[15]
 • Decléor[16]
 • Botanicals Fresh Care [17]

L'Oreal Luxe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produkte të konsumit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kozmetikë aktive[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Jones, David (26 janar 2010). "Nestlé waits for market pressures to soften Hershey". Reuters. Marrë më 31 janar 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ " Statuti Arkivuar 30 dhjetor 2009 tek Wayback Machine ". L'Oreal. 16 prill 2009. Marrë 3 maj 2010.
 3. ^ "Review: L'Oreal Men Expert Hydra Energetic". The Moisturizer. 16 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2018. Marrë më 21 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ . Këmba e modës.
 5. ^ Raportimi financiar i korporatave nga Amberr Aslamm në Prezi . Prezi.com. Marrë nga 12 prill 2015.
 6. ^ Nguyen, Michael D .. (27 Mars 2015) Soo Joo Park Është modeli i Parë i Azisë dhe Amerikës Amerikane në L'Oreal . NBC News. Marrë nga 2015-04-12.
 7. ^ "Annual Report 2013" (PDF). L'Oréal. Marrë më 12 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "L'Oréal Outlines 2020 Sustainability Goals". Marrë më 14 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "L'Oreal builds on skin testing capabilities". Marrë më 12 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Our Position". L'Oréal Answers. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2013. Marrë më 12 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "China Animal Testing Complicates L'Oreal's Expansion". 21 gusht 2013. Marrë më 12 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "L'Occitane and Yves Rocher: The big-name beauty brands among those ditching cruelty-free animal testing policies to sell their products to China". Daily Mail. London. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Bibi van der Zee (18 korrik 2013). "Animal testing – it's time to talk about it again". The Guardian. Marrë më 12 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Të gjitha markat e Grupit L'Oréal: Garnier, L'Oréal Paris, Redken, Maybeline, Kerastase . L'Oreal. (8 dhjetor 2009).
 15. ^ This woman’s name is in more than 25,000 nail salons. Fortune.com. Retrieved on 16 July 2017.
 16. ^ L'Oréal's Professional Products brands: L'Oréal Professionnel, Kérastase … - L'Oréal Group. Loreal.com. Retrieved on 12 April 2015.
 17. ^ [1]. Loreal.com. Retrieved on 1 March 2017.