Nestlé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nestlé S.A. është një korporatë konglomeratike zvicerane shumëkombëshe për përpunimin e ushqimit dhe pijeve me seli me qendër në Vevey, Vaud, Zvicër. Companyshtë ndërmarrja më e madhe ushqimore në botë, e matur me të ardhura dhe metrikë të tjerë, që prej vitit 2014.[1][2][3][4][5] Ajo renditi numrin 64 në Fortune Global 500 në 2017[6] dhe nr 33 në edicionin 2016 të listës Forbes Global 2000 të kompanive më të mëdha publike.[7]

Produktet e Nestlé përfshijnë ushqim për fëmijë, ushqim mjekësor, ujë në shishe, drithëra në mëngjes, kafe dhe çaj, ëmbëlsira, produkte të qumështit, akullore, ushqim të ngrirë, ushqime të përkëdhelur dhe snack. Njëzet e nëntë prej markave të Nestlé kanë shitje vjetore prej mbi 1 miliardë CHF (rreth 1.1 miliardë dollarë amerikanë), [10] përfshirë Nespresso, Nescafé, Kit Kat, Smarties, Nesquik, Stouffer's, Vittel dhe Maggi. Nestlé ka 447 fabrika, operon në 189 vende dhe punëson rreth 339,000 njerëz.[8] Isshtë një nga aksionarët kryesorë të L'Oreal, kompania më e madhe në botë e kozmetikës.[9]

Nestlé u formua në 1905 nga bashkimi i Anglo-Swiss Milk Company, e themeluar në 1866 nga vëllezërit George dhe Charles Page, dhe Farine Lactée Henri Nestlé, e themeluar në 1866 nga Henri Nestlé.[10] Kompania u rrit ndjeshëm gjatë Luftës së Parë Botërore dhe përsëri pas Luftës së Dytë Botërore, duke zgjeruar ofertat e saj përtej qumështit të saj të hershëm të kondensuar dhe produkteve të formulave të foshnjave. Kompania ka bërë një numër blerjesh të korporatave, duke përfshirë Crosse & Blackwell në 1950, Findus në 1963, Libby's në 1971, Rowntree Mackintosh në 1988, Klim në 1998 dhe Gerber në 2007.

Nestlé ka një listë parësore në Exchange SIX zvicerane dhe është një përbërës i Indeksit të Tregut Zviceran. Ka një listë dytësore në Euronext.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Nestlé's Brabeck: We have a "huge advantage" over big pharma in creating medical foods", CNN Money, 1 April 2011
  2. ^ "Nestlé: The unrepentant chocolatier", The Economist, 29 October 2009. Retrieved 17 May 2012
  3. ^ Rowan, Claire (9 shtator 2015). "The world's top 100 food & beverage companies – 2015: Change is the new normal". Food Engineering. Marrë më 14 nëntor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ McGrath, Maggie (27 maj 2016). "The World's Largest Food And Beverage Companies 2016: Chocolate, Beer And Soda Lead The List". Forbes. Marrë më 14 nëntor 2016. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Nestlé tops list of largest food companies in the world". Forbes. Marrë më 26 tetor 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Fortune Global 500 List 2017: See Who Made It". Fortune (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2018. Marrë më 30 janar 2018.
  7. ^ "The World's Biggest Public Companies". Forbes. Marrë më 14 nëntor 2016. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Annual Results 2014" (PDF). Nestlé. Marrë më 25 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Nestlé to Decide on L’Oreal in 2014, Chairman Brabeck Says". Bloomberg, 14 April 2011
  10. ^ "The History of Nestlé". Cleverism (në anglishte amerikane). 3 shtator 2015. Marrë më 25 maj 2018.