Penélope Cruz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Penélope Cruz
Penélope Cruz.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 28 prill 1974
Vendlindja Madrid, Spanjë


Penélope Cruz Sanchez lindi më 28 prill 1974Madrid, Spanjë. Është një aktore spanjolle, ka qenë e nominuar për çmimet Golden Globes dhe Academy Award, në moment është ajo e nominuar me filmin Volver për Oskar.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Filmi Roli Shënime
1992 Jamón, jamón La hija de puta
1992 Belle Époque Luz
1997 Abre los ojos Sofía
1997 Carne trémula Isabel Plaza Caballero
1999 Todo sobre mi madre Sister María Rosa Sanz
2000 All the Pretty Horses Luisa
2000 Woman on Top Isabella Oliveira
2001 Blow Mirtha Jung
2001 Captain Corelli's Mandolin Pelagia
2001 Vanilla Sky Sofia Serrano
2003 Fanfan la tulipe Adeline La Franchise
2003 Gothika Chloe Sava
2004 Head in the Clouds Mia
2004 Non ti muovere Italia
2004 Noel Nina Vasquez
2005 Sahara Eva Rojas
2006 Chromophobia Gloria
2006 Bandidas Maria Alvarez
2006 Volver Raimunda Nominuar për Academy Award
2007 Manolete Antoñita "Lupe" Sino Post-Prodhim
2007 The Good Night Anna
2007 The Loop Njoftuar
2007 Passion India Njoftuar