Jump to content

Javier Bardem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Javier Bardem
U lind në (1969-03-01) 1 mars 1969 (55 vjeç)[1]
Kombësiaamerikane
TitulliBardem në ceremoninë e Hollywood Walk of Fame në nëntor 2012

Javier Bardem(Javier Ángel Encinas Bardem 1 mars 1969 - Las Palmas de Gran Canaria, aktor spanjollë.

Eshtë biri i Carlos Encinas dhe aktores Pilar Bardem dhe fitues i Oskarit për rolin dytësor në filmin No country for old men, i nomunuar për çmimin Golden Globe të vitit 2005 në kategorin protagonisti më i mirë në një rol dramatik.

Eshtë edhe i njohur për filmin e vitit 2007, Dashuri në kohën e kolerës.

Rinia e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Eat, Pray, Love (2011) (në prodhim) .... Felipe
 • Money Never Sleeps (2011) (në prodhim)
 • Biutiful (2009) (në prodhim) .... Uxbal
 • Vicky Cristina Barcelona (2008) .... Juan Antonio Gonzalo
 • Goya's Ghosts (2006) .... Lorenzo
 • Mar adentro (2004/I) .... Ramón Sampedro
 • Collateral (2004) .... Felix
 • Los lunes al sol (2002) .... Santa
 • The Dancer Upstairs (2002) .... Agustín Rejas
 • Sin noticias de Dios (2001) .... Tony Graco
 • Before Night Falls (2000) .... Reinaldo Arenas
 • Segunda piel (1999) .... Diego
 • Los lobos de Washington (1999) .... Alberto
 • Entre las piernas (1999) .... Javier
 • Torrente, el brazo tonto de la ley (1998) .... Quinqui del billar
 • Perdita Durango (1997) .... Romeo Dolorosa
 • Carne trémula (1997) .... David
 • Airbag (1997) .... José Alberto 'Amor Obsoleto'
 • "Nova ficció" (1997)
 • El amor perjudica seriamente la salud (1996) .... Camillero
 • Más que amor, frenesí (1996)
 • Éxtasis (1996) .... Rober
 • Mambrú (1996) (si Javier Encinas) .... Cámara
 • Boca a boca (1995) .... Víctor Ventura
 • La madre (1995) .... biri
 • Días contados (1994) .... Lisardo
 • El detective y la muerte (1994) .... Det. Cornelio
 • La teta i la lluna (1994) (as Benito González)
 • Pronòstic reservat (1994)
 • Huevos de oro (1993) .... Benito González
 • Huidos (1993)
 • El amante bilingüe (1993) .... El limpiabotas
 • "Crónicas del mal" (1992)
 • Jamón, jamón (1992) .... El chorizo
 • "Tango" .... Efraín Cifuentes (1992)
 • Amo tu cama rica (1992) .... Antonio
 • Tacones lejanos (1991) .... Regidor T.V.
 • Las edades de Lulú (1990) .... Jimmy
 • "El día por delante" (1989) TV series .... Various Characters
 • El poderoso influjo de la luna (1980) (uncredited) .... Bit part
 • "El pícaro" (1974) TV mini-series .... Niño

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Monitor". Entertainment Weekly. Nr. 1248. 1 mars 2010. fq. 25. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.