Jump to content

Protagonisti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Protagonist)

Protagonisti (edhe roli kryesor / personi kryesor) është figura kryesore në një vepër literature dhe film. Fjala protagonist rrjedh nga greqishtja dhe përbehet nga dy fjale : prot (-o-s) - i pari (ë) dhe agona - lufte, beteje. Pra, paraluftetari, pararendësi, flamurtari, pionieri.

Në vepra literature apo film antagonisti është kundërshtari i protagonistit.

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.