Jennifer Lawrence

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jennifer Lawrence
Lawrence në vitin 2015 San Diego Comic-Con International
U lind në (1990-08-15) 15 gusht 1990 (33 vjeç)
Emrat e tjerëJennifer Shrader Lawrence[1]
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2006–prezent
Bashkëshorti/jaCooke Maroney (m. 2019)
Fëmijë1
ÇmimetLista e plotë

Jennifer Shrader Lawrence (lindur më 15 gusht, 1990) është një aktore amerikane. Ajo është e njohur për interpretimin si në ekskluzivitetet e filmave aksion ashtu edhe në drama të pavarura, dhe filmat e saj kanë fituar mbi 6 miliardë dollarë në mbarë botën. Aktorja më e paguar në botë në vitin 2015 dhe 2016, ajo u shfaq në 100 njerëzit më me ndikimTime në listën botërore më 2013 dhe listën e Forbes Celebrity 100 nga viti 2013 deri më 2016.

Lawrence e filloi karrierën e saj si adoleshente me role të ftuar në televizion. Roli i saj i parë i madh ishte si anëtare kryesore në sitkomin The Bill Engvall Show (2007–2009). Ajo bëri debutimin e saj në film me një rol dytësor në dramën Garden Party (2008), dhe pati përparimin e saj duke luajtur në filmin e pavarur Winter's Bone (2010). Suksesi i saj i parë i madh komercial ishte duke luajtur Mystique në serinë e filmave X-Men (2011–2019) dhe Katniss Everdeen në serinë e filmave The Hunger Games (2012–2015). Kjo e fundit e bëri atë heroinën e aksionit me fitimet më të larta.

Lawrence bashkëpunoi me regjisorin David O. Russell në tre filma, të cilët i dhanë asaj vlerësime të ndryshme. Për portretizimin e një vejushe të re me probleme në romancën Silver Linings Playbook (2012), ajo fitoi Academy Award për Aktoren më të Mirë, duke u bërë fituesja e dytë më e re në kategori në moshën 22-vjeçare. Lawrence fitoi BAFTA Award për Aktoren më të Mirë në Rol Dytësor për rolin e një gruaje të paparashikueshme në komedinë e zezë American Hustle (2013). Ajo gjithashtu mori Golden Globe Awards për të dy, dhe për portretizimin e biznesmenes Joy Mangano në filmin biografik Joy (2015). Një seri filmash të përzier të rishikuar dhe shqyrtimi mediatik i zgjedhjeve të roleve të saj çuan në një shkëputje të vogël nga aktrimi. Lawrence u rikthye me filmin e transmetimit Don't Look Up (2021), pas të cilit ajo prodhoi dhe luajti në dramën Causeway (2022) dhe komedinë No Hard Feelings (2023).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jennifer Shrader Lawrence lindi më 15 gusht 1990, në Indian Hills, Kentucky, nga Gary, një pronar i një kompanie ndërtimi dhe Karen (mb. vajz. Koch l. 1956), një menaxhere kampi veror.[2][3][4] Ajo ka dy vëllezër më të mëdhenj, Ben dhe Blaine.[3] Nëna e saj e rriti atë të ishte "e ashpër" si vëllezërit e saj dhe nuk e lejonte të luante me vajza të tjera në parashkollor, pasi e konsideronte "shumë të ashpër" me to.[5] Lawrence u arsimua në Shkollën e Mesme Kammerer në Louisville.[5] Ajo nuk e shijoi fëmijërinë e saj për shkak të hiperaktivitetit dhe ankthit social, dhe e konsideronte veten të papërshtatshme mes bashkëmoshatarëve të saj.[3][6] Lawrence ka thënë se ankthet e saj u zhdukën kur performonte në skenë dhe se aktrimi i dha asaj një ndjenjë të arritjes.[6] Aktivitetet e saj shkollore përfshinin nxitje të tifozëve, softball, hokej në fushë dhe basketboll, të cilat ajo luajti në një ekip djemsh të trajnuar nga babai i saj.[5]

Duke u rritur, Lawrence ishte i dhënë pas kalërimit dhe shpesh vizitonte një fermë lokale kuajsh.[7] Ajo ka një tailbone të lënduar si pasojë e hedhjes nga kali.[8] Kur babai i saj punonte nga shtëpia, ajo performonte për të, shpesh duke u veshur si klloun ose balerinë.[9] Lawrence kishte detyrën e saj të parë të aktrimit në moshën nëntë vjeç, duke luajtur një prostitutë në një shfaqje të kishës bazuar në Librin e Jonasit. Për disa vitet e ardhshme, ajo vazhdoi të merrte pjesë në shfaqjet e kishës dhe muzikalet shkollore.[5]

Lawrence ishte 14 vjeç dhe me pushime familjare në New York City, kur ajo u pa në rrugë nga një zbulues talentesh, i cili organizoi që ajo të kalonte në audicion për agjentë talentesh.[10][11] Nëna e saj nuk ishte e prirur për të ndjekur një karrierë aktrimi, por ajo shkoi shkurtimisht familjen e saj në Nju Jork për ta lënë Lawrence të lexonte për role.[5] Lawrence tha se përvojat e saj të hershme ishin të vështira sepse ajo ndihej e vetmuar dhe pa miq.[5] Ajo nënshkroi me CESD Talent Agency, e cila i bindi prindërit e saj ta lejonin audicionin e saj për role në Los Angeles. Ndërsa nëna e saj e inkurajoi atë të shkonte në modeling, ajo këmbënguli të ndiqte aktrimin,[12] të cilin e konsideroi një "përshtatje natyrale" për aftësitë e saj dhe hodhi poshtë disa oferta modelimi.[13] Ajo e la shkollën në moshën 14-vjeçare pa marrë një General Educational Development (GED) ose diplomë. Lawrence e ka përshkruar veten si "të vetë-edukuar" dhe tha se karriera e saj ishte prioriteti i saj.[13] Ndërmjet punës së saj të aktrimit në qytet, ajo bënte vizita të rregullta në Louisville, ku ishte ndihmës infermiere në kampin e nënës së saj.[14]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rolet e hershme dhe zbulimi (2006–2010)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lawrence në Movieguide Awards 2007

Lawrence filloi karrierën e saj të aktrimit me një rol të vogël në pilot Company Town (2006), i cili nuk u shit asnjëherë.[15] Ajo e ndoqi atë me role të ftuar në disa shfaqje televizive, duke përfshirë Monk (2006) dhe Medium (2007).[16] Ajo mori pjesën e saj të parë si një seri e rregullt në sitcom TBS The Bill Engvall Show, në të cilën ajo luajti Lauren, vajzën adoleshente rebele të një familjeje që jetonte në periferi të Louisville, Colorado.[16] Seriali u shfaq premierë në vitin 2007 dhe u shfaq për tre sezone.[17] Në vitin 2009, Lawrence fitoi një Young Artist Award për Interpretuesen e Re të Shquar në një Seri Televizive për rolin.[18]

Lawrence bëri debutimin e saj në film në vitin 2008 në filmin dramatik Garden Party, në të cilin ajo luajti një adoleshente të trazuar të quajtur Tiff.[19] Më pas ajo u shfaq në debutimin e filmit artistik të regjisorit Guillermo Arriaga, The Burning Plain (2008), një dramë e rrëfyer në një format hiperlink. Ajo u zgjodh si vajza adoleshente e personazhit të Kim Basinger, e cila zbulon lidhjen jashtëmartesore të nënës së saj. Ajo e ndau rolin me Charlize Theron, e cila luajti versionin më të vjetër të personazhit të saj. Mark Feeney nga The Boston Globe e përshkroi rolin e saj si "një detyrë mosmirënjohëse", por Derek Elley i Variety e vlerësoi atë si pasurinë kryesore të produksionit.[20][21] Performanca e saj i dha asaj Marcello Mastroianni Award për aktoren më të mirë në zhvillim në Festivalin e Filmit në Venecia 2008.[22] Në të njëjtin vit, ajo u shfaq në videoklipin e këngës "The Mess I Made" by Parachute.[23] Në vitin 2008, ajo luajti në dramën e Lori Petty The Poker House si më e madhja nga tre motrat që jetonin me një nënë abuzuese droge.[24][25] Ajo fitoi një çmim të performancës së jashtëzakonshme në Festivalin e Filmit në Los Angeles për performancën e saj në film.[26]

Roli zbulues i Lawrence erdhi në dramën e pavarur të Debra Granik, Winter's Bone (2010), bazuar në romanin me të njëjtin emër nga Daniel Woodrell. Filmi e shfaqi atë si Ree Dolly 17-vjeçare, një vajzë adoleshente e goditur nga varfëria në malet Ozark, e cila kujdeset për nënën e saj të sëmurë mendore dhe vëllezërit e motrat më të vegjël ndërsa kërkon të atin e saj të zhdukur. Ajo udhëtoi për në Ozarks një javë para se të fillonte xhirimet për të jetuar me familjen mbi të cilën bazohej historia, dhe në përgatitje për rolin, ajo mësoi të luftonte, të lëronte ketrat dhe të priste dru.[27][28] David Denby i The New Yorker pohoi se filmi "do të ishte i paimagjinueshëm me dikë më pak karizmatik",[29] dhe Peter Travers i Rolling Stone shkroi se "performanca e saj është më shumë se aktrim; është një stuhi grumbulluese. Sytë e Lawrence janë një udhërrëfyes për Çfarë po e shqyen Ree."[30] Produksioni fitoi Çmimin e Madh të Jurisë në Festivalin e Filmit Sundance.[31] Aktorja u nderua me National Board of Review Award for Breakthrough Performance dhe mori nominimet e saj të para për Golden Globe Award, SAG Award dhe Academy Award për Aktoren më të Mirë, duke u bërë nominuarja e dytë më e re për Oscar për Aktoren më të Mirë në atë kohë.[32][33][34]

Njohja mbarëbotërore (2011–2013)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lawrence në Academy Award të 83-të më 2011, ku ajo mori nominimin e saj të parë për Academy Award për Winter's Bone (2010)

Në vitin 2011, Lawrence mori një rol dytësor në Like Crazy, një dramë romantike për marrëdhëniet në distanca të gjata, me aktorë Anton Yelchin dhe Felicity Jones.[35] Kenneth Turan i Los Angeles Times e konsideroi filmin si një "histori dashurie të punuar intensivisht dhe jashtëzakonisht të kënaqshme" dhe i vlerësoi të tre interpretuesit për "bërjen e ndjeshme të dëshirës së tyre [të personazheve]".[36] Më pas ajo u shfaq përsëri me Yelchin në The BeaverJodie Foster, së bashku me Foster dhe Mel Gibson. I filmuar në vitin 2009, prodhimi u vonua për shkak të polemikave në lidhje me Gibson dhe fitoi më pak se gjysmën e buxhetit të tij prej 21 milionë dollarësh.[37][38]

Pas rolit të saj dramatik në Winter's Bone, Lawrence kërkoi diçka më pak serioze dhe e gjeti atë me shfaqjen e saj të parë të profilit të lartë - filmin superhero të Matthew Vaughn X-Men: First Class (2011) - një paraardhës i serisë së filmave X-Men.[39] Ajo portretizoi mutantin Mystique, një rol i luajtur nga Rebecca Romijn në filmat e mëparshëm.[40] Vaughn caktoi Lawrence, pasi ai mendoi se ajo do të ishte në gjendje të portretizonte dobësinë dhe forcën e përfshirë në transformimin e personazhit.[41] Nga ana tjetër, Lawrence humbi peshë dhe praktikoi joga.[42] Për formën blu të Mystique, asaj iu desh t'i nënshtrohej tetë orë grimi, ku copa latex dhe bojë trupi u aplikuan në trupin e saj ndryshe nudo,[43] siç kishte bërë Romijn në filmat e tjerë. Ky proces kërkonte që Lawrence të raportohej për të vendosur në orën 2 të mëngjesit.[44] Duke shkruar për USA Today, Claudia Puig e konsideroi filmin si një "rifillim të shkëlqyeshëm" të serisë së filmit dhe besonte se "performanca e saj me shpirt të lartë" e fuqizoi filmin.[45] Me fitime botërore prej 350 milionë dollarësh, X-Men: First Class u bë filmi me fitimet më të larta të Lawrence në atë moment.[46]

Në vitin 2012, Lawrence luajti si Katniss EverdeenThe Hunger Games, një përshtatje e librit të parë në trilogjinë The Hunger Games të autores Suzanne Collins. I vendosur në një të ardhme post-apokaliptike, seria tregon historinë e heroinës adoleshente Everdeen teksa ajo bashkohet me forcat rebele kundër një qeverie totalitare pasi fitoi një ngjarje brutale të përvitshme televizive. Pavarësisht se ishte një adhuruese e librave, Lawrence fillimisht hezitoi të pranonte pjesën, për shkak të shkallës së madhe të filmit. Ajo ra dakord për projektin pasi nëna e saj e bindi atë të merrte pjesë.[47] Ajo praktikoi gjuajtjen me hark, ngjitjen në shkëmb dhe pemë, dhe teknikat e luftimit dorë më dorë, dhe aktivitete të tjera kërkuese fizike për rolin.[5][48][49] Lojërat e Urisë mblodhi komente pozitive, me portretizimin e Everdinit nga Lawrence që u vlerësua veçanërisht;[50] Roger Ebert e përshkroi filmin si "një argëtim efektiv" dhe gjeti se Lawrence ishte "e fortë dhe bindës në rolin qendror."[51] Në mënyrë të ngjashme, Todd McCarthy i The Hollywood Reporter e quajti atë një "aktore ideale të ekranit", duke besuar se ajo kishte mishëruar Everdeen e romanit dhe shtoi se ajo "e ankoron [filmin] me gravitet dhe prani mbresëlënëse".[52] Me të ardhura mbarëbotërore prej mbi 690 milionë dollarësh, The Hunger Games u bë një film me fitimet më të mëdha me një aktore kryesore femër,[53] duke e bërë Lawrence heroinën e aksionit me fitimet më të larta të të gjitha kohërave.[54] Suksesi i filmit e vendosi atë si një yll global.[55]

Lawrence duke marrë pjesë në premierën e Silver Linings PlaybookFestivalin Ndërkombëtar të Filmit në Toronto 2012

Më vonë në 2012, Lawrence luajti Tiffany Maxwell, një e ve e re me probleme, në komedinë romantike të David O. Russell, Silver Linings Playbook. Filmi është një përshtatje e romanit të Matthew Quick me të njëjtin emër, dhe ndjek karakterin e saj teksa gjen shoqëri me Pat Solitano Jr. (luajtur nga Bradley Cooper), një burrë me çrregullim bipolar.[56][57] Lawrence u tërhoq nga personaliteti kompleks i personazhit të saj, duke shpjeguar, "Ajo ishte thjesht një lloj enigme misterioze për mua, sepse ajo nuk i përshtatej vërtet asnjë lloj profili bazë të personazhit. Dikush që është shumë i fortë dhe kokëfortë është normalisht shumë i pasigurt, por ajo nuk është."[58] Ndërsa Russell fillimisht e gjeti atë shumë të re për pjesën, ajo e bindi atë që ta merrte atë nëpërmjet një audicioni në Skype.[47] Ajo e gjeti veten të sfiduar nga spontaniteti i Russell si regjisor dhe e përshkroi punën në projekt si "përvoja më e mirë e jetës [saj]".[47] Richard Corliss i revistës Time shkroi: "Vetëm 21 vjeç kur u xhirua filmi, Lawrence është ajo aktorja e rrallë e re që luan, e cila është e rritur. E zymtë dhe e zjarrtë, ajo i jep një inteligjencë të pjekur çdo roli."[59] Peter Travers e quajti atë "një lloj mrekullie. Ajo është e pasjellshme, e ndyrë, qesharake, e fëlliqur, e ngathët, seksi, e gjallë dhe e pambrojtur, ndonjëherë e gjitha në të njëjtën skenë, madje edhe në të njëjtën frymë."[60] Lawrence fitoi Golden Globe, SAG Award dhe Academy Award për Aktoren më të Mirë, duke u bërë—në moshën 22-vjeçare, fituesja e dytë më e re e Oskarit për Aktoren më të Mirë.[61] Filmi i saj i fundit i vitit ishte së bashku me Max Thieriot dhe Elisabeth Shue në filmin thriller të Mark Tonderai, i trajtuar në mënyrë kritike, House at the End of the Street.[62]

Në janar 2013, ajo priti një episod të komedisë së skicimit të natës vonë të NBC, Saturday Night Live.[63] The Devil You Know, një prodhim në shkallë të vogël për të cilin Lawrence kishte filmuar në vitin 2005, ishte publikimi i saj i parë i vitit 2013.[64] Ajo më pas ripërsëriti rolin e Everdeen në The Hunger Games: Catching Fire, pjesa e dytë në serinë Hunger Games.[65] Gjatë kryerjes së marifeteve nënujore të filmit, Lawrence vuajti nga një infeksion në vesh që rezultoi në një humbje të shkurtër të dëgjimit.[66] Duke shkruar për The Village Voice, Stephanie Zacharek besonte se portretizimi i aktores së Everdeen e bëri atë një model ideal, duke deklaruar se "nuk ka shenjtëri apo pretendim të modestisë së rreme në mënyrën se si Lawrence e luan atë."[67] Me fitime prej 865 milionë dollarësh, Catching Fire mbetet filmi i saj me fitimet më të larta.[46]

Në të njëjtin vit, Lawrence mori një rol dytësor në ansamblin e komedisë së zezë të krimit American Hustle të David O. Russell si Rosalyn Rosenfeld, gruaja neurotike e mashtruesit Irving Rosenfeld (luajtur nga Christian Bale). Frymëzuar nga operacioni Abscam i Zyrës Federale të Hetimit (FBI), filmi është vendosur në sfondin e korrupsionit politik në New Jersey të viteve 1970.[68][69] Ajo bëri pak kërkime për rolin dhe e bazoi performancën e saj në njohuritë e epokës nga filmat dhe shfaqjet televizive që kishte parë.[55] Geoffrey Macnab e The Independent e gjeti Lawrence të "shkëlqyeshme", "qesharake dhe acerbic" nga ana e saj dhe theksoi një skenë të improvizuar në të cilën ajo puth në mënyrë agresive në buzë zonjën e burrit të saj (të luajtur nga Amy Adams).[68] Për performancën e saj, ajo fitoi Golden Globe dhe BAFTA Award për Aktoren më të Mirë Dytësore, dhe mori Screen Actors Guild Award të tretë dhe Academy Award, i pari i saj në kategorinë dytësore. Kjo e bëri atë aktorin më të ri që fitoi tre nominime për Oscar.[70][71]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë xhirimeve të X-Men: First Class në vitin 2010, Lawrence filloi të takohej me kolegun e saj Nicholas Hoult. Marrëdhënia e tyre përfundoi rreth kohës kur ata përfunduan xhirimet e X-Men: Days of Future Past më 2014.[72][73] Në shtator 2016, ajo filloi të takohej me regjisorin Darren Aronofsky pasi u takuan gjatë xhirimeve të filmit Mother![74] Ata u ndanë në nëntor 2017.[75]

Në vitin 2018, ajo filloi një lidhje me Cooke Maroney, një drejtor galerie arti. Ata u fejuan në shkurt 2019[76][77] dhe u martuan atë tetor në Rhode Island.[78] Që nga maji 2019, ata banojnë në zonën e Lower Manhattan të New York City dhe në Beverly Hills, Kaliforni.[79] Në shkurt 2022, Lawrence lindi djalin e tyre, Cy.[80]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti title Roli Shënime
2008 Garden Party Tiff
2008 The Poker House Agnes
2008 The Burning Plain Mariana
2010 Winter's Bone Ree Dolly
2011 Like Crazy Sam
2011 The Beaver Norah
2011 X-Men: First Class Raven Darkhölme / Mystique
2012 The Hunger Games Katniss Everdeen
2012 Silver Linings Playbook Tiffany Maxwell
2012 House at the End of the Street Elissa Cassidy
2013 The Devil You Know Young Zoe Hughes Filmuar më 2005[81]
2013 The Hunger Games: Catching Fire Katniss Everdeen
2013 American Hustle Rosalyn Rosenfeld
2014 X-Men: Days of Future Past Raven Darkhölme / Mystique
2014 Serena Serena Pemberton
2014 The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 Katniss Everdeen
2015 The Hunger Games: Mockingjay – Part 2 Katniss Everdeen
2015 Joy Joy Mangano
2016 A Beautiful Planet Narrator Dokumentar
2016 X-Men: Apocalypse Raven Darkhölme / Mystique
2016 Passengers Aurora Lane
2017 Mother! Nëna
2018 Red Sparrow Dominika Egorova
2019 Dark Phoenix Raven Darkhölme / Mystique
2021 Don't Look Up Kate Dibiasky
2022 Causeway Lynsey Gjithashtu producente
2023 Bread and Roses  – Vetë producente[82]
2023 No Hard Feelings Maddie Barker Gjithashtu producente
Key
Films that have not yet been released Tregon filma që nuk janë publikuar ende

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti title Roli Shënime
2006 Monk Mascot Episodi: "Mr. Monk and the Big Game"
2007 Cold Case Abby Bradford Episodi: "A Dollar, a Dream"
2007-2008 Medium Claire Chase 2 episode
2007–2009 The Bill Engvall Show Lauren Pearson Roli kryesor
2013 Saturday Night Live Host Episodi: "Jennifer Lawrence/The Lumineers"
2017 Jimmy Kimmel Live Herself (host) Episodi: "November 2, 2017"

Vlerësime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lawrence fitoi një Academy Award për Aktoren më të Mirë për interpretimin e saj në Silver Linings Playbook (2012). Ajo ka fituar tre Golden Globe Awards; Aktorja më e mirë - Komedi ose Muzikal për Silver Linings Playbook (2012) dhe Joy (2015), dhe Aktorja më e Mirë në Rol Dytësor për American Hustle (2013). Ajo gjithashtu fitoi një BAFTA Award për Aktoren më të Mirë në një Rol Dytësor për American Hustle.[61][71][83] Vlerësimet e tjera të saj përfshijnë shtatë MTV Movie Awards (pesë për serialin The Hunger Games, dy për Silver Linings Playbook),[84] gjashtë People's Choice Awards (tre për The Hunger Games, tre për serinë X-Men),[85][86] një Satellite Award për Silver Linings Playbook,[87] dhe një Saturn Award për The Hunger Games.[88]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Buchanan, Kyle (2 nëntor 2022). "Who Is Jennifer Lawrence Now?". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2022. Marrë më 2 nëntor 2022.
 2. ^ Murray, Lorraine. "Jennifer Lawrence". Encyclopedia Britannica (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2016. Marrë më 14 janar 2016.
 3. ^ a b c Van Meter, Jonathan (12 gusht 2013). "The Hunger Games' Jennifer Lawrence Covers the September Issue". Vogue (në anglisht). New York City. Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2014. Marrë më 28 mars 2014.
 4. ^ Eells, Josh (9 shkurt 2011). "Oscar nominee: I was a tomboy" (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2020. Marrë më 22 korrik 2020.
 5. ^ a b c d e f g Eells, Josh (12 prill 2012). "Jennifer Lawrence: America's Kick-Ass Sweetheart". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2016. Marrë më 4 janar 2022.
 6. ^ a b Levy, Marc (15 nëntor 2013). "Jennifer Lawrence, la muse de Hollywood" [Jennifer Lawrence, the muse of Hollywood]. Madame Figaro (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2017. Marrë më 16 janar 2017.
 7. ^ "Jennifer Lawrence Exclusive Interview!". Seventeen (në anglisht). 7 mars 2012. Arkivuar nga origjinali më 5 janar 2017. Marrë më 4 janar 2017.
 8. ^ Heyman, Jessie (14 nëntor 2015). "5 Things You Didn't Know About Jennifer Lawrence". Vogue (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2016. Marrë më 24 mars 2016.
 9. ^ Rodriguez, Javy; Schreiber, Hope (7 mars 2013). "30 Things You Didn't Know About Jennifer Lawrence". Complex (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2016. Marrë më 22 maj 2016.
 10. ^ Windolf, Jim; Diehl, Jessica (shkurt 2013). "Girl, Uninterruptible". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2016. Marrë më 24 mars 2016.
 11. ^ Schneller, Johanna (11 qershor 2010). "Interview with Winter's Bone star Jennifer Lawrence". The Globe and Mail (në anglisht). fq. 1–2. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2012. Marrë më 4 qershor 2011.
 12. ^ Weichselbaum, Simone (3 mars 2013). "Family and friends say Oscar winner Jennifer Lawrence is still a down-home Kentucky girl". New York Daily News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2016. Marrë më 17 mars 2016.
 13. ^ Whitaker, Bill (28 shkurt 2018). "Jennifer Lawrence says she dropped out of middle school" (në anglisht). CBS News. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2016. Marrë më 23 shkurt 2018.
 14. ^ Reed, Johnson (11 nëntor 2010). "Jennifer Lawrence, playing to strength". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2012. Marrë më 4 shkurt 2022.
 15. ^ Brian J. Robb (21 gusht 2014). "A Brief Guide to The Hunger Games" (në anglisht). Little, Brown Book. ISBN 9781472110718. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2020. Marrë më 11 janar 2019.
 16. ^ a b Zakarin, Jordan (22 mars 2012). "Jennifer Lawrence's Career Journey, from 'Bill Engvall' to 'Hunger Games'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2016. Marrë më 24 mars 2016.
 17. ^ Sassone, Bob (25 shtator 2009). "Will you miss The Bill Engvall Show?" (në anglisht). AOL. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 29 mars 2014.
 18. ^ Nemetz, Dave (14 janar 2013). "Jennifer Lawrence's TV past: See her on 'The Bill Engvall Show'" (në anglisht). Yahoo!. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2014. Marrë më 29 mars 2014.
 19. ^ "88th Annual Oscar nominees in their first film role". New York Daily News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 dhjetor 2016. Marrë më 4 janar 2022.
 20. ^ Feeney, Mark (18 shtator 2009). "The Burning Plain". The Boston Globe (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2016. Marrë më 20 maj 2016.
 21. ^ Elley, Derek (29 gusht 2008). "Review: 'The Burning Plain'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2016. Marrë më 20 maj 2016.
 22. ^ "Lawrence holds Marcello Mastroianni Award at Venice" (në anglisht). Sina Corp. Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2013. Marrë më 24 prill 2012.
 23. ^ Reynolds, Simon (mars 5, 2012). "Jennifer Lawrence: 'The Hunger Games' star's career in pictures". Digital Spy (në anglisht). fq. 2, 5. Arkivuar nga origjinali më mars 31, 2014. Marrë më mars 29, 2014.
 24. ^ Kirkland, Bruce (20 nëntor 2014). "Jennifer Lawrence's 5 best performances". Toronto Sun (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2016. Marrë më 25 maj 2016.
 25. ^ Roberts, Sheila (17 korrik 2009). "Interview: Jennifer Lawrence and Director Lori Petty on The Poker House" (në anglisht). Collider. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2012. Marrë më 23 mars 2012.
 26. ^ "Los Angeles Film Festival Timeline: 2000–2009" (në anglisht). Festivali i Filmit në Los Angeles. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2014. Marrë më 29 mars 2014.
 27. ^ Rodriquez, Alberto (23 mars 2012). "Winter's Bone to Hunger Games: Jennifer Lawrence's rise". The Week (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2016. Marrë më 2 maj 2016.
 28. ^ "Survival of the Fittest: Jennifer Lawrence and Winter's Bone". Interview (në anglisht). 14 qershor 2010. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2016. Marrë më 20 maj 2016.
 29. ^ Denby, David (5 korrik 2010). "Current Cinema: Thrills and Chills". The New Yorker (në anglisht). fq. 78–79. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2011. Marrë më 12 maj 2011.
 30. ^ Travers, Peter (3 qershor 2010). "Winter's Bone Review". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2012. Marrë më 4 janar 2022.
 31. ^ Medina, Jeremy (28 qershor 2010). "Jennifer Lawrence dishes on 'Winter's Bone' and stripping for 'Esquire'". BlackBook (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2013. Marrë më 4 qershor 2011.
 32. ^ Renfro, Kim. "The 31 youngest Oscar nominees of all time". Insider (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2021. Marrë më 2021-04-17.
 33. ^ Evry, Max. "The 25 Youngest Oscar Nominees of All Time". MTV News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2021. Marrë më 2021-04-17.
 34. ^ "Oscar Nominations List 2011" (në anglisht). MTV. 25 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2014. Marrë më 4 janar 2022.
  Balfour, Brad (25 shkurt 2011). "Best Actress Nominee Jennifer Lawrence Heats Up Winter's Bone". HuffPost (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2016. Marrë më 4 janar 2022.
 35. ^ Zeitchik, Steven (23 janar 2011). "Sundance 2011: 'Like Crazy' is bought, and will be released by, Paramount Pictures". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2011. Marrë më 1 shkurt 2011.
 36. ^ Turan, Kenneth (28 tetor 2011). "Movie review: 'Like Crazy'". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2016. Marrë më 4 janar 2022.
 37. ^ Young, John (10 maj 2011). "Mel Gibson's flop 'The Beaver': What went wrong?". Entertainment Weekly (në em). Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2011. Marrë më 4 janar 2022.{{cite magazine}}: Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 38. ^ "The Beaver" (në anglisht). Box Office Mojo. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2017. Marrë më 28 shkurt 2022.
 39. ^ Tilly, Chris (11 maj 2011). "X-Men: First Class – Mystique Interview" (në anglisht). IGN. Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 4 janar 2022.
 40. ^ O'Brien, Steve (13 nëntor 2013). "Jennifer Lawrence talks shape-shifting character Mystique in X-Men: Days of Future Past" (në anglisht). Cineworld. Arkivuar nga origjinali më 30 mars 2014. Marrë më 29 mars 2014.
 41. ^ Dehn, Georgia (23 maj 2011). "X-Men: Jennifer Lawrence interview". The Daily Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2012. Marrë më 29 nëntor 2016. she could pull off the challenging dichotomy that Raven faces as she transforms into Mystique; that vulnerability that shields a powerful inner strength.
 42. ^ "Jennifer Lawrence Talks Blue Body Paint And Yoga Training At 'X-Men' Premiere". Entertainment Tonight (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2018. Marrë më 28 qershor 2018.
 43. ^ Arkivuar 27 dhjetor 2020 tek Wayback Machine
 44. ^ "Jennifer Lawrence on Being Painted Naked Daily for 'X-Men: First Class'". The Hollywood Reporter (në anglisht). 19 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2011. Marrë më 29 nëntor 2016.
 45. ^ Puig, Claudia (2 qershor 2011). "New 'X-Men': A 'First Class' action movie". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2014. Marrë më 20 maj 2016.
 46. ^ a b "Jennifer Lawrence Movie Box Office Results". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2016. Marrë më 24 gusht 2019.
 47. ^ a b c Radish, Christina (5 shkurt 2013). "Jennifer Lawrence Talks Silver Linings Playbook, The Hunger Games, Catching Fire, Her Early Work, Wanting to Direct, Oscar Nominations, and More" (në anglisht). Collider.com. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2014. Marrë më 29 mars 2014.
 48. ^ Still, Jennifer (26 maj 2011). "Hunger Games Training Fun". Digital Spy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2011. Marrë më 28 prill 2012.
 49. ^ Listfield, Emily (14 mars 2012). "Jennifer Lawrence on How the Kardashians Are Like 'The Hunger Games'". Parade (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2013. Marrë më 22 maj 2012.
 50. ^ "The Hunger Games (2012)" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2016. Marrë më 20 maj 2016.
 51. ^ Ebert, Roger (20 mars 2012). "The Hunger Games". Chicago Sun-Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2013. Marrë më 24 mars 2012.
 52. ^ McCarthy, Todd. "The Hunger Games: Film Review". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2012. Marrë më 24 mars 2012.
 53. ^ "Hungering for a female hero: 'Hunger Games' may break new ground", World News Network (në anglisht), 22 mars 2012, arkivuar nga origjinali më 31 mars 2014, marrë më 30 mars 2014
 54. ^ "Action Heroine Movies at the Box Office" (në anglisht). Box Office Mojo. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2012. Marrë më 3 prill 2012.
 55. ^ a b Hiscock, John (13 dhjetor 2013). "Jennifer Lawrence interview: 'I feel normal, so I expect to be treated normally'". The Daily Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2017. Marrë më 20 maj 2016.
 56. ^ Nester, Daniel (1 mars 2014). "The Sound of Philadelphia Fades Out". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2014. Marrë më 29 mars 2014.
 57. ^ Dargis, Manohla (15 nëntor 2012). "'Silver Linings Playbook,' Directed by David O. Russell". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2017. Marrë më 1 janar 2017.
 58. ^ Ford, Rebecca (21 nëntor 2012). "'Silver Linings Playbook': Jennifer Lawrence Wins Her Role via Skype, Learns to Dance Like an Amateur". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 21 maj 2016.
 59. ^ Corliss, Richard (11 shtator 2012). "Silver Linings Playbook Review". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2012. Marrë më 21 nëntor 2012.
 60. ^ Travers, Peter. "Silver Linings Playbook Review". Rolling Stone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2016. Marrë më 4 janar 2022.
 61. ^ a b "Nominees for the 85th Academy Awards" (në anglisht). Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2013. Marrë më 31 mars 2014.
  "2013 Golden Globe Awards" (në anglisht). Hollywood Foreign Press Association. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2013. Marrë më 31 mars 2014.
  Lang, Brant (16 janar 2014). "Oscar Nominations: Jennifer Lawrence Youngest Ever 3-Time Oscar Acting Nominee". TheWrap (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2017. Marrë më 7 dhjetor 2016.
 62. ^ "House at the End of the Street (2012)" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Arkivuar nga origjinali më 10 qershor 2016. Marrë më 20 maj 2016.
 63. ^ Couch, Aaron (12 dhjetor 2012). "Jennifer Lawrence to Host 'Saturday Night Live'". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2013. Marrë më 1 dhjetor 2013.
 64. ^ O'Sullivan, Michael; Hornaday, Ann; Merry, Stephanie (23 korrik 2013). "Watch online: 'Devil You Know,' 'The Typewriter,' 'The Fruit Hunters'". The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2016. Marrë më 29 nëntor 2016.
 65. ^ Goldberg, Matt (14 shtator 2012). "First Look at The Hunger Games: Catching Fire Starring Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, and Sam Claflin" (në anglisht). Collider.com. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2012. Marrë më 14 shtator 2012.
 66. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Empire
 67. ^ Zacharek, Stephanie (15 nëntor 2013). "The Hunger Games: Catching Fire Is a Delicious Middle Course". The Village Voice (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2013. Marrë më 1 dhjetor 2013.
 68. ^ a b Macnab, Geoffrey (19 dhjetor 2013). "American Hustle, review: 'Jennifer Lawrence is brilliant as the neurotic housewife' – Reviews – Films". The Independent (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2013. Marrë më 24 dhjetor 2013.
 69. ^ Pond, Steve (25 nëntor 2013). "Jennifer Lawrence Steals the Show in 'American Hustle' First Screening". TheWrap (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2016. Marrë më 29 mars 2014.
 70. ^ "Oscar Nominations by the Numbers: Fun Facts and Shocking Stats". The Hollywood Reporter (në anglisht). 16 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2021. Marrë më 23 mars 2021.
 71. ^ a b "2014 Oscar Nominees" (në anglisht). Academy of Motion Picture Arts and Sciences. 16 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2014. Marrë më 10 dhjetor 2016.
  Lombardi, Ken (12 janar 2014). "Jennifer Lawrence shakes as she accepts Golden Globe for best supporting actress" (në anglisht). CBS News. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2016. Marrë më 14 janar 2014.
  Tartaglione, Nancy (16 shkurt 2014). "BAFTA Awards: '12 Years a Slave' Wins Best Film but 'Gravity' Carries Most Weight with Six Total Nods; Chiwetel Ejiofor & Cate Blanchett Take Actor Wins; 'American Hustle' Scores 3 Including for Jennifer Lawrence". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2014. Marrë më 3 mars 2014.
 72. ^ Feinberg, Scott (20 nëntor 2017). "'Awards Chatter' Podcast — Jennifer Lawrence ('Mother!')". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2017. Marrë më 23 shkurt 2022.
 73. ^ Dubroff, Josh (13 nëntor 2015). "Jennifer Lawrence Discusses Her Split from Nicholas Hoult". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2016. Marrë më 22 nëntor 2017.
 74. ^ Detaje mbi marrëdhënien e Aronofsky:
 75. ^ Russian, Ale (22 nëntor 2017). "Jennifer Lawrence and Darren Aronofsky Split After a Year Together" (në anglisht). People. Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2017. Marrë më 22 nëntor 2017.
 76. ^ Keveney, Bill (6 shkurt 2019). "Jennifer Lawrence is officially engaged to art gallery director Cooke Maroney". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2019. Marrë më 6 shkurt 2019.
 77. ^ Aiello, McKenna; Morin, Alyssa. "Jennifer Lawrence and Cooke Maroney Are Engaged" (në anglisht). E!. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2019. Marrë më 6 shkurt 2019.
 78. ^ "Jennifer Lawrence and Cooke Maroney Tie the Knot in Rhode Island Wedding". People (në anglisht). 19 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2019. Marrë më 20 tetor 2019.
 79. ^ David, Mark (7 maj 2019). "Jennifer Lawrence House-Hunting in New York City". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2019. Marrë më 24 gusht 2019.
 80. ^ Aguirre, Abby (6 shtator 2022). "Jennifer Lawrence Talks Motherhood, Causeway, and the End of Roe v. Wade". Vogue (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2022. Marrë më 6 shtator 2022.
 81. ^ O'Sullivan, Michael; Hornaday, Ann; Merry, Stephanie (13 korrik 2013). "Watch online: 'Devil You Know', 'The Typewriter', 'The Fruit Hunters'". The Washington Post (në anglisht). Marrë më 9 mars 2023.
 82. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura bar
 83. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura joy
 84. ^ MTV Movie Awards for Jennifer Lawrence:
 85. ^ People's Choice Awards for Jennifer Lawrence:
 86. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura choice 2017
 87. ^ "Satellite Awards for 2012" (në anglisht). International Press Academy. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2016. Marrë më 5 shkurt 2014.
 88. ^ Truitt, Brian (27 qershor 2013). "'Avengers,' 'Breaking Bad' top Saturn Award winners". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2013. Marrë më 27 qershor 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]