Christian Bale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Christian Bale
U lind në (1974-01-30) 30 janar 1974 (50 vjeç)
KombësiaAnglez
TitulliChristian Bale në një premierë filmi.

Christian Charles Philip Bale (lindur më 30 janar 1974) është një aktor anglez[2]. I njohur më mirë në rolet të filmave Amerikanë, Bale ka luajtur në filma me buxhet të madh të Hollywood-it, si dhe në produksione dhe shtëpi të artit me buxhet të vogël.

Bale paraqitjen e parë në sy të publikut e bëi në moshën 13, kur mori pjesë në një rol në filmin Empire of the SunSteven Spielberg. Ai luante rolin e një djali anglez, icili ishte ndarë prej prindërve të tij, dhe quditërisht e gjen vete të humbur në një kamp japonez, gjat Luftës së dytë botërore [3]. Ai është i njohur për luajtjen e Bruce Wayne në filmat e Batman Batman Begins, The Dark Knight dhe The Dark Knight Rises, po aq mirë edhe si vrasësi serik Patrick BatemanAmerican Psycho.

Në vitin 2010, Bale luajti Dicky Eklund në filmin The Fighter. Ai fitoi vëmendje të madhe të kritikëve për rolet e tij dhe u shperblye me disa çmime, duke përfshirë Golden Globe Award for Best Supporting Actor, Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role dhe Academy Award for Best Supporting Actor.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bale ka lindur në Wales nga pindër me prejardhje angleze. Babai i tij David Bale, i lindur në Afrikën e Jugut ishte një sipërmarrës, pilot tregtar, dhe menaxher i talentuar, ndërsa nëna e tij Jenny James, ishte nje interpretuese [4][5][6]. Ai është më i vogeli prej katër fëmijëve. Pas ikjes nga Britania në 1976, Bale harxhoi fëmijërin e tij në disa shtete, përfshirë Portugalin dhe Shtetet e Bashkuara [1].

Gjat qëndrimit për katër vjet në Bournemouth dhe Henley-on-Thames, Bale u shkollua në kishën ShiplakeEngland Primary School; Dolphin School, Berkshire e pavarur; dhe Bournemouth School. Ai luante rugby [1]. Bale e ka përshkruar fëmijrinë e tij, me respekt për nënën e tij e cila interpretonte në cirk, si "interesante". Ai kujtoh se puthja e tij e parë ishte me një akrobate me emrin Barta [1].

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2000-2001[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2002-2003[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2004[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2006[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e filmave dhe TV movie
Viti Titulli Roli Shënime
1985 The Dreamthief Rufus Pilot film
Voice only
1986 Anastasia: The Mystery of Anna Alexei TV movie
1987 Heart of the Country Ben Harris TV miniseries
1987 Mio min Mio Benke
Jum-Jum
1987 Empire of the Sun Jamie "Jim" Graham
1989 Henry V Falstaff's Boy
1990 Treasure Island Jim Hawkins TV movie
1991 A Murder of Quality Tim Perkins TV movie
1992 Newsies Jack "Cowboy" Kelly
Francis Sullivan
1993 Swing Kids Thomas Berger
1994 Prince of Jutland Amled
1994 Little Women Theodore "Laurie" Lawrence
1995 Pocahontas Thomas Voice only
1996 The Portrait of a Lady Edward Rosier
1996 The Secret Agent Stevie
1997 Metroland Chris Lloyd
1998 Velvet Goldmine Arthur Stuart
1998 All the Little Animals Bobby Platt
1999 A Midsummer Night's Dream Demetrius
1999 Mary, Mother of Jesus Jesus of Nazareth TV movie
2000 American Psycho Patrick Bateman
2000 Shaft Walter Wade, Jr.
2001 Captain Corelli's Mandolin Mandras
2002 Laurel Canyon Sam Bentley
2002 Reign of Fire Quinn Abercromby
2002 Equilibrium Cleric John Preston
2004 The Machinist Trevor Reznik
2004 Howl's Moving Castle Howl Voice for English language dub only
2005 Batman Begins Bruce Wayne/Batman
2005 Batman Begins (Video Game) Batman/Bruce Wayne Video game
Voice only
2005 Harsh Times Jim Luther Davis Also executive producer
2005 The New World John Rolfe
2006 Rescue Dawn Dieter Dengler
2006 The Prestige Alfred Borden
2007 3:10 to Yuma Dan Evans
2007 I'm Not There Jack Rollins/Pastor John
2008 The Dark Knight Bruce Wayne/Batman
2009 Terminator Salvation John Connor
2009 Public Enemies Melvin Purvis
2010 The Fighter Dicky Eklund
2011 The 13 Flowers of Nanjing[7] John Filming

2014 , Moisiu tek filmi [[Exodus The Gods and Kings

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e çmimeve dhe dhe nominimet per çmime
Viti Çmimi Kategoria e Çmimit Titulli i punës Rezultati
1987 National Board of Review Best Juvenile Performance Empire of the Sun Fitues
1988 Young Artist Award Best Young Actor in a Motion Picture - Drama Empire of the Sun Fitues
2001 Chlotrudis Awards Best Actor American Psycho Fitues
2001 Empire Award Best Actor American Psycho Nominim
2001 London Film Critics' Circle Awards British Actor of the Year American Psycho Nominim
2001 OFCS Award Best Actor American Psycho Nominim
2004 CIFF Best Actor The Machinist Fitues
2005 Irish Film and Television Award Best International Actor Batman Begins Nominim
2005 European Film Awards Best Actor The Machinist Nominim
2005 Saturn Award Best Actor The Machinist Nominim
2006 London Film Critics' Circle Awards British Actor of the Year The Machinist Nominim
2006 MTV Movie Awards Best Hero Batman Begins Fitues
2006 Empire Awards Best Actor Batman Begins Nominim
2006 Saturn Awards Best Actor Batman Begins Fitues
2006 Scream Awards Best Superhero Batman Begins Nominim
2006 Scream Awards Most Heroic Performance Batman Begins Nominim
2007 Empire Award Best Actor The Prestige Nominim
2007 San Diego Film Critics Society Awards Special Award 3:10 to Yuma, I'm Not There, Rescue Dawn Fitues
2007 Satellite Award Best Actor in a Motion Picture, Drama Rescue Dawn Nominim
2008 London Film Critics' Circle Awards British Actor of the Year 3:10 to Yuma Nominim
2008 Independent Spirit Award Robert Altman Award
(with Todd Haynes, Laura Rosenthal, Cate Blanchett, Richard Gere, Heath Ledger, Ben Whishaw, Marcus Carl Franklin, Bruce Greenwood, Charlotte Gainsbourg)
I'm Not There Fitues
2008 Scream Awards Best Fantasy Actor The Dark Knight Nominim
2008 Scream Awards Best Superhero The Dark Knight Fitues
2009 Empire Awards Best Actor The Dark Knight Fitues
2009 People's Choice Awards Favorite Male Action Star The Dark Knight Nominim
2009 People's Choice Awards Favorite Leading Man The Dark Knight Nominim
2009 People's Choice Awards Favorite Superhero The Dark Knight Fitues
2009 People's Choice Awards Favorite On Screen Match Up (with Heath Ledger) The Dark Knight Fitues
2009 People's Choice Awards Favorite Cast (with Heath Ledger, Gary Oldman, Michael Caine, Morgan Freeman, Aaron Eckhart, Maggie Gyllenhaal) The Dark Knight Fitues
2009 West Point Cadet Choice Awards Best Exemplification of Leadership The Dark Knight Fitues
2009 Saturn Award Best Actor The Dark Knight Nominim
2010 BAFTA Award Best Supporting Actor The Fighter Nominim
2010 Alliance of Women Film Journalists Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Austin Film Critics Association Austin Film Critics Association Award for Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Black Film Critics Circle Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Boston Society of Film Critics Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Boston Society of Film Critics Best Ensemble
(with Amy Adams, Melissa Leo, Jack McGee, Mark Wahlberg)
The Fighter Fitues
2010 Broadcast Film Critics Association Awards Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Broadcast Film Critics Association Awards Best Ensemble
(with Amy Adams, Melissa Leo, Jack McGee, Mark Wahlberg)
The Fighter Fitues
2010 Central Ohio Film Critics Circle Association Awards Best Supporting Actor The Fighter Nominim
2010 Central Ohio Film Critics Circle Association Awards Best Ensemble
(with Amy Adams, Melissa Leo, Jack McGee, Mark Wahlberg)
The Fighter Fitues
2010 Chicago Film Critics Association Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Dallas-Fort Worth Film Critics Association Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Denver Film Critics Society Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Detroit Film Critics Society Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Florida Film Critics Circle Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Golden Globes Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Houston Film Critics Society Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Indiana Film Journalists Association Awards Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Kansas City Film Critics Circle Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Las Vegas Film Critics Society Las Vegas Film Critics Society Award for Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 London Film Critics' Circle British Actor of the Year The Fighter Fitues
2010 National Board of Review National Board of Review Award for Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 New York Film Critics Online Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 North Texas Film Critics Association Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Oklahoma Film Critics Circle Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Online Film Critics Society Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Phoenix Film Critics Society Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 San Diego Film Critics Society Best Supporting Actor The Fighter Nominim
2010 San Diego Film Critics Society Best Ensemble
(with Amy Adams, Melissa Leo, Jack McGee, Mark Wahlberg)
The Fighter Nominim
2010 Satellite Awards Satellite Award for Best Supporting Actor – Motion Picture The Fighter Fitues
2011 Screen Actors Guild Awards Best Cast The Fighter Nominim
2011 Screen Actors Guild Awards Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 St. Louis Gateway Film Critics Association Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Utah Film Critics Association Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Vancouver Film Critics Circle Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Washington D.C. Area Film Critics Association Washington D.C. Area Film Critics Association Award for Best Supporting Actor The Fighter Fitues
2010 Washington D.C. Area Film Critics Association Washington D.C. Area Film Critics Association Award for Best Ensemble
(with Amy Adams, Melissa Leo, Jack McGee, Mark Wahlberg
The Fighter Nominim
2011 American Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) Academy Award for Best Supporting Actor The Fighter Fitues

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Wills, Dominic. "Christian Bale Biography" Arkivuar 13 shtator 2008 tek Wayback Machine Tiscali.co.uk, retrieved on 2006-05-17.
  2. ^ "Christian Bale: American Psycho". IMDB News. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2004. Marrë më 2008-07-21. I was born in Wales but I'm not Welsh – I'm English {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Singer, Leigh (2009-02-19). "Oscars: the best actors never to have been nominated". London: The Guardian. Marrë më 2010-02-26. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Christian Bale Biography (1974–)." FilmReference.com.
  5. ^ Rourke, Mary (2004-01-04). "Activist David Bale had commitment to Africa". The Seattle Times. Marrë më 2008-06-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ von Zielbauer, Paul (2004-01-01). "David Bale, 62, Activist and Businessman, Dies". The New York Times. Marrë më 2008-06-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Christian Bale to Star in Chinese Massacre Film". ABC. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]