Maggie Gyllenhaal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Maggie Gyllenhaal
U lind në16 , nëntor , 1977
New York , SHBA
Kombësiaamerikane
TitulliMaggie Gyllenhaal

Margaret Ruth "Maggie" Gyllenhaal[1](lindur në 16 nëntor, 1977) është një aktore amerikane.Ajo është vajza e drejtorit Stephen Gyllenhaal dhe skenaristes Naomi Foner Gyllenhaal(i lindur Achs) dhe e motra më e vjetër e aktorit Jake Gyllenhaal.Ajo e bëri debutimin e saj në ekranin kur ajo filloi të parqitet në filmat të babait të saj.Gyllenhaal më vonë arritur një rol të rëndësishëm në filmin Donnie Darko (2001).

Gyllenhaal së fundmi u shfaq në një sërë filmash, duke përfshirë edhe filmin Sherrybaby(2006), për të cilin ajo u propozua për Globin e Artë, komedi romantike e Trust the Man(2006) dhe filma me buxhet të madh të tillë siWorld Trade Center(2006) dheThe Dark Knight(2008).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maggie Gyllenhaal, 2004
Viti Filmi Roli Shënime dhe çmime
1992 Waterland Maggie Ruth
1993 A Dangerous Woman Patsy
1996 Shattered Mind Clothes clerk TV
1998 Homegrown Christina
The Patron Saint of Liars Lorraine Thomas TV
1999 Resurrection Mary TV
2000 The Photographer Mira
Cecil B. Demented Raven
2001 Riding in Cars with Boys Amelia Forrester
Donnie Darko Elizabeth Darko
2002 Confessions of a Dangerous Mind Debbie CFCS Award for Most Promising Performer
Adaptation. Caroline Cunningham CFCS Award for Most Promising Performer
40 Days and 40 Nights Sam
Secretary Lee Holloway NBR Award for Best Breakthrough Performance by an Actress
BSFC Award for Best Actress
CFCS Award for Most Promising Performer
OFCS Award for Best Breakthrough Performance
Nominated – Golden Globe Award for Best Actress - Motion Picture Musical or Comedy
Nominated – Independent Spirit Award for Best Female Lead
Nominated – Satellite Award for Best Actress - Motion Picture Musical or Comedy
Nominated – Empire Award for Best Actress
2003 Mona Lisa Smile Giselle Levy
Casa de los Babys Jennifer
2004 Criminal Valerie
Strip Search Linda Sykes TV
2005 The Great New Wonderful Emme
Happy Endings Jude Nominated – Independent Spirit Award for Best Supporting Female
2006 Stranger than Fiction Ana Pascal Nominated – Saturn Award for Best Actress
Trust the Man Elaine
Sherrybaby Sherry Swanson Stockholm International Film Festival Award for Best Actress
Nominated – Golden Globe Award for Best Actress - Motion Picture Drama
Nominated – Satellite Award for Best Actress - Motion Picture Drama
Nominated – ALFS Award for Actress of the Year
Paris, je t'aime Liz Segment "Quartier des Enfants Rouges" only
World Trade Center Allison Jimeno
Monster House Elizabeth "Zee" Voice only
Nominated – Annie Award for Best Voice Acting in an Animated Feature Production
2008 The Dark Knight Rachel Dawes Central Ohio Film Critics Association Award for Best Acting Ensemble
People's Choice Award for Favorite Cast
Nominated – Broadcast Film Critics Association Award for Best Acting Ensemble
2009 Away We Go Ellen "LN"
Crazy Heart Jean Craddock post-production

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Maggie Gyllenhaal at The Insider". The Insider. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2009. Marrë më 12 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Maggie Gyllenhaal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale