Terminator Salvation

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Terminator Salvation
Drejtori Joseph McGinty Nichol
Producenti Mario Kassar
Rexhija Skenari James Cameron & Gale Anne Hurd
Luajnë
      :Christian Bale
      :Sam Worthington
      :Anton Yelchin
      :Moon Bloodgood
      :Bryce Dallas Howard
Muzika Danny Elfman
Kinomatgrafi Shane Hurlbut
Editor Film Cordard Buff
Studio e Prodhimit The Halcyon Company
Shperndarsi Warner Bros
Viti Prodhimit 2008
Kohzhatja 115 Minuta
Shteti Shtetet e Bashkura
Gjuha Anglishtja
Bugjeti i Filmit 200$ Milon Dollar Amerikan
Fitimet $371,353,001
Ky Film esht Vazhdimsia e Filmit Terminator 3: Rise of the Machines

Ngjara e Filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2003, Doktor Serena Kogan (Helena Bonham Carter), e Systems Skaintve bind dënuara me vdekje të burgosurit Marcus Wright (Sam Worthington) për të nënshkruar mbi trupin e tij për kërkime mjekësore pas ekzekutimit të tij me injeksion vdekjeprurës. Një vit më vonë e sistemit Skynet është aktivizuar, e percepton njerëzit si një kërcënim për ekzistencën e vet, dhe eradicates shumë e njerëzimit në rast të njohur si "Dita e gjykimit" (siç është paraqitur në Terminator 3: Rise i Machines). Në 2018, John Connor Christian Bale udhëheq një sulm të Rezistencës në një bazë Skynet. John zbulon të burgosurit e njeriut dhe skema për një lloj të ri të Terminator inkorporuar indeve të jetesës, por ai është i vetmi i mbijetuar dukshme e sulmit, pasi baza e është shkatërruar në një shpërthim bërthamor. Megjithatë, Marcus del nga rrënojat e bazës dhe të ardhurat në këmbë në Los Anxhelos. John kthehet në selinë Rezistenca e vendosur në bordin e një nëndetëse bërthamore dhe i tregon të Përgjithshëm Eshdaun (Michael njeri i fortë), kreu aktual, i zbulimit të tij. Ndërkohë, Rezistenca ka zbuluar një radio frekuencave që besohet të jetë e aftë të dërguar një urdhër për të mbyllur makina Skynet. Ata kanë në plan të nisë një ofensivë kundër bazës Skynet në San Francisko në katër ditë, në përgjigje të një zbuluar "listën e vrarë", duke treguar se Skynet plan për të vrarë stafin e Rezistencës së komandës në kohën e një jave. John mëson se emri i tij është i dyti në listë, pas një civil Reese emrin Kyle. Udhëheqësit Rezistenca janë në dijeni të një rëndësie të Kyle's, por Gjoni e di se ajo është për shkak Kyle vonë do të bëhet babai i tij (siç është paraqitur në Terminator). John takohet me gruan e tij Kate (Bryce Dallas Howard) dhe Barnes tij vartëse (e përbashkët), dhe transmeton një transmetim të radios për anëtarët e rezistencës dhe të civilëve të mbijetuar nëpër botë. Duke arritur në rrënojat e Los Angeles, Marcus është ruajtur nga një T-600 Terminator nga Kyle Reese (Anton Yelchin) dhe pa zë e tij shok i fëmijës Star (Jadagrace Berry). Kyle informon Marcus rreth luftës në mes të njerëzve dhe Skynet. Dëgjimit transmetohet John's radio, tre të lënë Los Anxhelos, në kërkim të Rezistencës. Ata mbijetojnë një sulm, por Kyle, Star, dhe njerëzit disa të tjera janë marrë rob. Dy Rezistenca A-10 aeroplanë janë të qëlluar, kur ata përpiqen të ndërpres transportit makinë dhe përcjellje të tij. ndodhet Marcus Downed pilot Blair Williams (Moon Bloodgood) dhe ata e bëjnë rrugën e tyre në bazën e Gjonit, por Marcus është plagosur nga një minë tokësore magnetike. Përpjekje për të shpëtuar jetën e tij, luftëtarët e Rezistencës zbuluar se ai është në fakt një cyborg, me një, circuitry endoskeleton mekanik, dhe një lëvore pjesërisht artificiale cerebrale. Marcus beson veten të njeriut, por mendon se John Marcus ka qenë dërguar për të vrarë atë, dhe urdhëron shkatërrimin e tij. Megjithatë, Blair ndihmon Marcus shpëtojnë nga baza. Gjatë ndjekje, Marcus shpëton jetën e Gjonit nga hydrobots Skynet, dhe të dy të bëjnë një ujdi: Marcus do të hyjnë në selinë Skynet dhe përpjekje për të ndihmuar John shpëtim Kyle dhe të burgosurit e tjerë. John pranon me Eshdaun për shtyrjen e sulmit, por nuk pranon Eshdaun dhe heq Gjoni e urdhrit të tij. Megjithatë, forcat e Rezistencës kundërshtojnë urdhërat e Eshdaun dhe presin sinjal John's. Marcus hyn në bazë, interfaces me kompjuter, dhe pamundëson mbrojtjen rrethues në mënyrë që Gjoni mund të depërtoj qelizë dhe lirimin e të burgosurve të njeriut. Marcus zbulon se ai ishte krijuar nga Skynet në mënyrë që të joshur Gjoni në bazë, kur Rezistenca lanson sulm të saj, John do të vriten, të arritur qëllimin që Skynet kishte dështuar për të përmbushur herë kaq shumë. Radio sinjal se plani i Rezistencës varet nga është një dinakëri. Skynet përdor sinjal për të gjurmuar dhe shkatërrimin e nëndetëseve komandën me udhëheqësit Rezistenca në bord. lot Marcus nga hardware e lidhte atë me Skynet dhe ndihmon në luftën kundër John një model të ri T-800 101 Terminator. Gjoni është plagosur për vdekje gjatë luftës, por të ketë sukses në shkatërrimin e bazës Skynet nga disa manipulim qelizat e karburantit Terminator të shpërthejnë, të shpërthenin ata si ai, Marcus, Kyle, dhe Star janë dërguan jashtë. Kate përpjekjet për të shpëtuar jetën e Gjonit, por zemra e tij është dëmtuar shumë. Marcus ofron zemrës së tij për transplantim, duke sakrifikuar veten e tij për të shpëtuar John. Shërimi pas operacionit, radiot Gjoni me luftëtarët e Rezistencës tjera se edhe pse kjo betejë është fituar, lufta është larg përfundimit.