Jump to content

Anton Yelchin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anton Yelchin
U lind në11 mars 1989
Vdiq19 qershor 2016
KombësiaAmerikan
TitulliAntoni në festivalin e filmit amerikan në Deauville

Anton Viktorovich Yelchin (Rusisht: Анто́н Ви́кторович Ельчи́н) ishte aktor amerikan. Antoni lindi në një familje ruse dhe kur ishte foshnjë, shkoi në SHBA. Antoni ka luajtur në shumë seriale dhe filma të Hollivudit.

Antoni ka lindur më 11 mars 1989 në Shën Petesburg. Familja e tij ishin jehud, ata ishin të nënshtruar në shtypjen fetare dhe politike. Familja e tij shkuan në SHBA në shtator të vitit 1989, kur Antoni ishte gjasht vjeç.

Antoni filloi të aktrojë në moshën nëntë vjeçare. Më 2006, ai luajti një epizod në serialin "Law & Order: Criminal Intent", rolin e një djaloshit i cili bie në dashuri me mësuesen e tij. Në vitin 2002, ai fitoi çmimin "Aktori i ri në film" dhe perfomancën më të mirë në filmin "Hearts in Antlantis".

Anton Yelchin vdiq më 19 qershor 2016, thuhet se ai ka vdekur për shkak të asfiksit traumatik.

Viti Titulli Roli
2000 A Man Is Mostly Water Augie
2001 Delivering Milo Milo
2001 15 Minutes Boy in Burning Building
2001 Along Came a Spider Dimitri Starodubov
2001 Hearts in Atlantis Bobby Garfield
2002 Rooftop Kisses Charlie
2004 House of D Tom Warshaw
2005 Fierce People Finn Earl
2006 Alpha Dog Zack Mazursky
2007 Charlie Bartlett Charlie Bartlett
2008 New York, I Love You Boy in the Park
2008 Middle of Nowhere Dorian Spitz
2009 Star Trek Pavel Chekov
2009 Terminator Salvation Kyle Reese
2010 Memoirs of a Teenage Amnesiac Ace Zuckerman
2011 Like Crazy Jacob Helm
2011 You and I Edvard Nikitin
2011 The Beaver Porter Black
2011 The Smurfs Clumsy Smurf (zëri)
2011 Fright Night Charley Brewster
2011 The Smurfs: A Christmas Carol Clumsy Smurf (zëri)
2012 The Pirates! In an Adventure with Scientists Albino Pirate (zëri)
2013 From Up on Poppy Hill Shun Kazama (zëri)
2013 Odd Thomas Odd Thomas
2013 Star Trek Into Darkness Pavel Chekov
2013 Only Lovers Left Alive Ian
2013 The Smurfs: The Legend of Smurfy Hollow Clumsy Smurf (zëri)
2013 The Smurfs 2 Clumsy Smurf (zëri)
2014 Rudderless Quentin
2014 5 to 7 Brian Bloom
2014 The Apprentice Wayne
2014 Cymbeline
2014 Burying the Ex Max
2014 Dying of the Light Milton Schultz
2015 Experimenter Rensaleer
2015 Broken Horses Jacob Heckum
2015 The Driftless Area Pierre
2015 Green Room Pat
2015 Unity Tregues
2016 Rise Basil
2016 Star Trek Beyond Pavel Chekov
2016 We Don't Belong Here Maxwell Green
2016 Porto Jake Kleeman
2017 Rememory Todd
2017 Thoroughbred
Viti Titulli Roli Shënime
2000 ER (sezoni i 6-të) Robbie Edelstein Epizodi: "Be Still My Heart"
2000 Geppetto Featured
2002 Judging Amy Davis Bishop Epizodi: "The Justice League of America"
2002 Taken Jacob Clarke – Child 2 epizoda
2002 The Practice Justin Langer 2 epizoda
2003 Without a Trace Johnny Atkins Epizodi: "The Bus"
2004 Curb Your Enthusiasm Stewart Epizodi: "The Blind Date"
2004 NYPD Blue Evan Grabber Epizodi: "Take My Wife, Please"
2004 Jack Jack
2004–06 Huff Byrd Huffstodt 25 epizoda
2006 Law & Order: Criminal Intent Keith Tyler Epizodi: "Tru Love"
2006 Criminal Minds Nathan Harris Epizodi: "Sex, Birth, Death"
2011 The Life & Times of Tim Trent (zëri) Epizodi: "The Caddy's Shack/The Sausage Salesman"
2015 SuperMansion Dudley (zëri) Epizodi: "Unfortunate Son"
2016 Trollhunters Jim (zëri)
Viti Titulli Roli
2013 Star Trek Pavel Chekov (zëri)