Warner Bros.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Warner Bros)
Jump to navigation Jump to search
Warner Bros.
Emri tregtar Warner Bros Pictures
Emri zyrtar Warner Bros
Themeluar 4 Prill 1923
Themeluesi Albert Warner
Harry Warner
Sam Warner
Jack Warner
Prodhimi Flag of the United States.svg SHBA

Warner Bros. Entertainment (shpesh vetëm Warner Bros., shkurtuar WB) është një filmstudio dhe stacion televizioni në ShBA. Kompania Filmike "Warner Bros" u themelua me daten 4 prill 1923.

Qendra e ndërmarrjës është në Burbank te Shteti Federal Kalifornia.