Jump to content

Gary Oldman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gary Oldman
U lind në (1958-03-21) 21 mars 1958 (66 vjeç)
Kombësiaanglez
TitulliOldman on 19 prill 2014

Gary Leonard Oldman (i lindur në 21 mars 1958) është aktor ,shkrimtari, Drejtor Filmi, Prodhues filmi, dhe muzikant Anglez me famë të cilët gjenden në rolet e tilla si Sid Vicious në filmin Sid & Nancydhe Count Drakula në filmin Drakula . Ai ka tërhequr kritikët që e mbështesin për shfaqjet e tij të larmishme dhe portretizim të vërtetë të jetës historike [2]

Oldman ka lindur në Londër, Angli, i biri i Kathleen, një amvise e lindur në Irlandë , dhe Len Oldman, një ish marinar i cili ka punuar si një saldator[3].

Viti Titulli Roli Tjera
1982 Remembrance Daniel
1984 Morgan's Boy Colin TV
Meantime Coxy the Skinhead TV
1985 Honest, Decent & True Derek Bates TV
1986 Sid and Nancy Sid Vicious
1987 Prick Up Your Ears Joe Orton
1988 Track 29 Martin
Criminal Law Ben Chase
We Think the World of You Johnny
The Firm Bex Bissell TV
1989 Chattahoochee Emmett Foley
1990 Rosencrantz & Guildenstern Are Dead Rosencrantz
Henry & June Pop (as Maurice Escargot)
State of Grace Jackie Flannery
1991 JFK Lee Harvey Oswald
Heading Home Ian Tyson TV
1992 Bram Stoker's Dracula Count Dracula
1993 True Romance Drexl Spivey
Romeo Is Bleeding Jack Grimaldi
1994 Léon Norman Stansfield (known as "The Professional" in the US)
Immortal Beloved Ludwig van Beethoven
1995 The Scarlet Letter Rev. Arthur Dimmesdale
Murder in the First Milton Glenn
1996 Basquiat Albert Milo
1997 Air Force One Ivan Korshunov
The Fifth Element Jean-Baptiste Emmanuel Zorg
1998 Quest for Camelot Baron Ruber (voice and vocal)
Lost in Space Dr. Zachary Smith
1999 Jesus Pontius Pilate TV
2000 The Contender Rep. Sheldon Runyon
2001 Friends Richard Crosby TV (2 episodes)
2002 Hannibal Mason R. Verger
Nobody's Baby Buford Hill
The Hire: Beat The Devil The Devil
Interstate 60 O. W. Grant
Greg The Bunny Himself TV (1 episode)
2003 Tiptoes Rolfe
Sin Charlie Strom
Medal of Honor: Allied Assault Spearhead Sgt. Jack Barnes (voice) Video game
True Crime: Streets of LA Rasputin "Rocky" Kuznetskov, Agent Masterson (voice) Video game
2004 Who's Kyle? Scouse
Dead Fish Lynch
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban Sirius Black
2005 Harry Potter and the Goblet of Fire Sirius Black
Batman Begins Sgt. James Gordon
2006 The Legend of Spyro: A New Beginning Ignitus (voice) Video Game
Bosque de Sombras Paul (International English Title: BackWoods)
2007 Harry Potter and the Order of the Phoenix Sirius Black
The Legend of Spyro: The Eternal Night Ignitus (voice) Video Game
2008 The Dark Knight Lieutenant/Commissioner James Gordon
Call of Duty: World at War Sgt. Reznov[4] (voice) Video Game
The Legend of Spyro: Dawn of the Dragon Ignitus (voice) Video Game
2009 The Unborn Rabbi Joseph Sendak
A Christmas Carol Tiny Tim/Bob Cratchit/Jacob Marley
Planet 51 Voice Only
Rain Fall Holtzer
The Legend of Spyro 3D Ignitus (voice) 3-D Animated CGI film based on a video game franchise
2010 The Book of Eli

Çmimet dhe nomonimet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Viti Groupi Çmimi Filmi/Show Resultati
1987 Evening Standard British Film Awards Most Promising Newcomer Sid and Nancy Fitues
BAFTA Awards Best Actor Prick Up Your Ears Nominim
1988 London Film Critics Circle Awards ALFS Award for Actor of the Year Sid and Nancy Fitues
1990 Independent Spirit Award Best Leading Male Rosencrantz & Guildenstern Are Dead Nominim
1992 Saturn Awards Best Actor Dracula Fitues
1993 MTV Movie Awards Best Kiss (shared with Winona Ryder) Dracula Nominim
1995 Golden Raspberry Awards Worst Screen Couple (shared with Demi Moore) The Scarlet Letter Nominim
1997 BAFTA Awards Best British Film Nil by Mouth Fitues
Best Screenplay Fitues
British Independent Film Awards Best British Director of an Independent Film Fitues
Best Original Screenplay by a British Writer of a Produced Independent Film Fitues
Edinburgh International Film Festival Channel 4 Director's Award Fitues
Cannes Film Festival Palme d'Or Nominim
1998 Empire Awards Best Debut Fitues
Blockbuster Entertainment Awards Favorite Supporting Actor - Action/Adventure Air Force One Nominim
MTV Movie Awards Best Fight (shared with Harrison Ford) Nominim
1999 Saturn Awards Best Supporting Actor Lost In Space Nominim
2001 Broadcast Film Critics Association Awards Alan J. Pakula Award The Contender Fitues
Independent Spirit Award Best Supporting Male Nominim
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by a Male Actor in a Supporting Role Nominim
Emmy Awards Outstanding Guest Actor in a Comedy Series Friends Nominim
2003 DVD Exclusive Awards Best Supporting Actor Interstate 60 Nominim
2005 Saturn Awards Best Supporting Actor Harry Potter and the Prisoner of Azkaban Nominim
2008 Scream Awards Best Supporting Actor The Dark Knight Fitues

Lidhej të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]