Jump to content

Xhoi (film, 2015)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Xhoi
Logoja e filmit (në anglisht, përkthimi: Xhoi)
Regjia ngaDavid O. Russell
Skenari ngaDavid O. Russell
Historia nga
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaLinus Sandgren
Montazhi
Muzika

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
 • 13 dhjetor 2015 (Nju Jork)
 • 25 dhjetor 2015 (Shtetet e Bashkuara të Amerikës)
Kohëzgjatja
124 minuta[1]
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti$60 milion[2]
Fitimi$101.1 milion[3]

Xhoi është një film komedi-dramë biografik amerikan i vitit 2015, shkruar dhe drejtuar nga David O. Russell dhe me Jennifer Lawrence në rolin e Xhoi Mangano, një milionere e vetë-bërë që krijoi perandorinë e saj të biznesit.

Xhoi mori një shfaqje teatrale më 25 dhjetor 2015, shpërndarë nga 20th Century Fox. Ai mori vlerësime të ndryshme nga kritikët, të cilët vlerësuan performancën e Lawrence, por kritikuan shkrimin dhe ritmin e filmit. Lawrence mori një nominim për çmimin e Akademisë për Aktoren më të Mirë dhe fitoi çmimin Golden Globe për Aktoren më të Mirë - Film Muzikor ose Komedi për performancën e saj. Xhoi u nominua gjithashtu për çmimin Golden Globe për filmin më të mirë - muzikor ose komedi, ndër të tjera vlerësime.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1990, Xhoi Mangano, një agjente rezervimi i linjës ajrore me banim në Pekonik, Nju Jork, lufton financiarisht ndërsa bën një jetë të ndërlikuar familjare. Duke jetuar me Xhoin janë dy fëmijët e saj dhe nëna e saj beqare, Terri, e cila kalon gjithë ditën në shtrat duke parë telenovelat, gjyshja e saj nga nëna, Mimi dhe ish-bashkëshorti i saj i papunësuar, Toni, një këngëtar i panjohur që fle në bodrum.

Gjysmëmotra e Xhoit, Pegi, e poshtëron vazhdimisht atë para fëmijëve të saj për martesën e dështuar. Babai i Xhoit, Rudi, i ndërlikon më tej gjërat kur ai gjithashtu zhvendoset në bodrum pas divorcit të tij të tretë.

Miku më i mirë i Mimi dhe Xhoit, Xheki, e inkurajojnë Xhoin të ndjekë ambiciet e saj për shpikje. E frustruar kur përdor një shtupë konvencionale, ajo projekton dhe ndërton një tip inovativ që vetështrydhe. Trudi, një e ve e pasur italiane që po takohet me Rudin, pranon të investojë në produktin e Xhoit. Ata kontraktojnë një kompani nga Kalifornia për të prodhuar pjesët e leckës me një çmim të ulët.

Për të shmangur një padi të mundshme për patentë, kompania këshillon Xhoin t'i paguajë 50,000 dollarë honorare një burri në Hong Kong që ka një produkt të ngjashëm. Kur prodhuesi i faturon në mënyrë të përsëritur Xhoin për të ribërë pjesët e tyre me defekt, ajo refuzon të paguajë.

Joy takon ekzekutivin e QVC, Nil Ualker, i cili pranon t'i shesë pastiçeset e saj në TV. Për të prodhuar 50,000 njësi shtesë, ajo merr një hipotekë për shtëpinë, për të dytën herë. Kur përpjekja e parë televizive dështon pasi pitchman i famshëm demonstron produktin në mënyrë jo të duhur, Xhoi kërkon që ajo të lejohet të bëjë një reklamë të dytë informative. Shtupa e dyshemeve shitet, duke fituar mijëra dollarë; suksesi i saj zbutet shpejt nga vdekja e papritur e Mimit.

Biznesi i ri i Xhoit është i rrezikuar financiarisht pasi Pegi paguan tarifat e tepërta të prodhuesit pa miratimin e Xhoit. Prodhuesi refuzon të rimbursojë paratë dhe një boshllëk i kontratës i lejon ata të patentojnë me mashtrim dizajnin e leckës së Xhoit si të tyren.

Menjëherë pas deklaratës së falimentimit, Xhoi zbulon se nuk ka pasur kurrë një produkt të ngjashëm në Hong Kong dhe prodhuesi e ka mashtruar atë. Ajo përballet me pronarin Derek Markham, duke e detyruar atë të rimbursojë tarifat e tepërta, të paguajë dëmet dhe të heqë dorë nga çdo pretendim për patentën e saj ose përndryshe përballet me akuza penale.

Xhoi bëhet një biznesmene e pavarur, e suksesshme që sponsorizon shpikës të tjerë. Xheki dhe Toni janë këshilltarët e saj më të vlerësuar. Xhoi mbështet babanë e saj të plakur, megjithë padinë e pasuksesshme të tij dhe Pegi për pronësinë e kompanisë së saj. Vetëm Terri është i pavarur, pasi ka gjetur stabilitet me Tusan, një hidraulik nga Haiti që Xhoi ka punësuar dikur. Siç parashikoi Nili, ai dhe Xhoi u bënë "kundërshtarë në tregti" me lëvizjen e saj në HSN, por ata mbeten miq personalë.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkrimi dhe kastimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2014, u njoftua se projekti i ardhshëm i David O. Russell do të përfshinte rishkrimin dhe regjinë e një filmi dramatik rreth shpikësit dhe sipërmarrësit amerikan Xhoi Mangano, një nënë beqare e tre fëmijëve në Long Island në vështirësi. [4] Russell vendosi që Jennifer Lawrence të luante rolin kryesor në film, të cilin John Davis dhe John Fox e prodhuan për Davis Entertainment, së bashku me Ken Mok, me 20th Century Fox që mban të drejtat e shpërndarjes. [4] Në fillim të nëntorit 2014, Russell tha se ishte "një mundësi e shkëlqyer për të bërë diçka që as Jennifer dhe as unë nuk e kemi bërë [më parë]". Ai gjithashtu deklaroi se do të dëshironte të merrte rolin e Robert De Niros dhe të krijonte një rol për Bradley Cooper për të luajtur në film. [16] Më 11 nëntor, u raportua se De Niro ishte në bisedimet përfundimtare për t'u ribashkuar me Russell dhe Lawrence në film, për të luajtur babanë e Manganos. [17] Ata punuan së bashku në filmin e vitit 2012, Silver Linings Playbook, dhe më pas De Niro bëri një film në filmin American Hustle të 2013-ës. [6] Russell rishkruan skenarin nga Annie Mumolo . [6] Më 17 nëntor, De Niro konfirmoi kastin e tij, duke thënë: “Po, do të bëj diçka me ta. Unë do të luaj një baba." [6] Në fillim të dhjetorit 2014, Cooper u vendos zyrtarisht të luante së bashku me Lawrence, duke luajtur rolin e një ekzekutivi në QVC që ndihmon Xhoin duke i dhënë një shtysë Shtupës së Mrekullisë. [7] Më 8 dhjetor, Édgar Ramírez u luajt si Toni Miranda, tashmë ish-bashkëshorti i Xhoit. [8] Anëtarë të tjerë të kastit, duke përfshirë Isabella Rossellini, Diane Ladd dhe Virginia Madsen në role të paspecifikuara, u zbuluan më 17 shkurt 2015. [9] Isabella Crovetti-Cramp luajti Xhoin si fëmijë. [5] Në shkurt, u zbulua një tjetër titull, i cili ishte Pagëzimi i Kej. [18] Kasti i Elisabeth Röhm si Pegi, motra e Xhoi Mangano, u zbulua më 27 shkurt 2015. [12]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmimet kryesore filloi në shkurt 2015, pasi De Niro përfundoi xhirimet e Gjyshi i pistë. [6] Xhirimet fillimisht ishin vendosur të fillonin më 9 shkurt 2015, në Boston, Masaçusec, duke e bërë këtë film të tretë të Russell-it të xhiruar në zonë. [19] [20] Për shkak të borës në qytet, xhirimet u riplanifikuan për të filluar më 19 shkurt, në Rrugën Federale në Wilmington, MA, duke zgjatur deri më 26 shkurt, [21] [22] por filmimet kryesore të filmit filluan në Boston më 16 shkurt 2015. [9] [23] [24]

Në Wilmington, xhirimet zgjatën deri më 26 shkurt 2015. [25] Më 27 shkurt 2015, Lawrence bëri një postim në Facebook duke mohuar thashethemet për përplasjet e saj me Russell në xhirimet e filmit, duke thënë: "David O. Russell është një nga miqtë e mi më të ngushtë dhe ne kemi një marrëdhënie të mrekullueshme bashkëpunimi. Unë e adhuroj këtë njeri dhe ai nuk e meriton këtë keqtrajtim tabloid. Ky film po shkon shkëlqyeshëm dhe unë jam e lumtur duke e bërë atë!" [26] Pas përfundimit në Wilmington, produksioni u zhvendos në North Reading, ku xhirimet u zhvilluan më 2–4 mars 2015 [18] dhe më 11 dhe 12 mars. [27]

Publikimi në kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u publikua më 25 dhjetor 2015. [28]

Media në shtëpi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhoi u publikua në DVD, Blu-ray dhe Ultra HD Blu-ray më 3 maj 2016 nga 20th Century Fox Home Entertainment .

Përshtatja e skenës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2022, një muzikal skenik me të njëjtin emër të titulluar Xhoi u shfaq premierë në George Street Playhouse në New Brunswick, Nju Xhersi, me Erika Henningsen në rolin kryesor. Mangano ia kishte shitur të drejtat e skenës producentit teatror Ken Davenport, dhe ajo mori pjesë në shfaqjen premierë më 16 dhjetor 2022. [29] [30]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performanca e Jennifer Lawrence mori vlerësime pozitive nga kritikët. 25-vjeçarja Jennifer fitoi për herë të tretë Golden Globe dhe mori nominimin e katërt për çmimin Oscar për rolin e saj në këtë film, duke u bërë personi më i ri në histori që ka marrë katër nominime për Oscar. [31]

Xhoi fitoi 56.4 milionë dollarë në SHBA dhe Kanada dhe 44.7 milionë dollarë në vende të tjera, për një total prej 101.1 milionë dollarësh në mbarë botën kundrejt një buxheti prej 60 milionë dollarësh.

Në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, filmi u hap më 25 dhjetor 2015 së bashku me Pushim në pikë, Shtëpia e Babit dhe Tronditje në tru, si dhe publikimin e gjerë të E shkurtra e madhe. Në fundjavën e saj të hapjes, ishte parashikuar të fitonte 13-15 milionë dollarë nga 2,896 kinema. [32] Ajo përfundoi duke fituar 17 milionë dollarë, duke përfunduar i treti në arkë pas Lufta e Yjeve: Forca zgjohet (149.2 milionë dollarë) dhe Shtëpia e Babit (38.7 milionë dollarë). [33]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xhoi mori vlerësime të ndryshme nga kritikët. [34] Në faqen e internetit të grumbulluesit të rishikimeve Rotten Tomatoes, filmi ka një vlerësim miratimi prej 60%, bazuar në 275 komente, me një vlerësim mesatar prej 6.3/10. Konsensusi i faqes thotë, "Xhoi është ankoruar nga një performancë e fortë nga Jennifer Lawrence, megjithëse qasja e pasigurt e regjisorit David O. Russell ndaj tregimit të saj magjepsës të bazuar në fakte vetëm në mënyrë sporadike ndez shpërthime të emocioneve titullare." [35]Metacritic, filmi ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 56 nga 100, bazuar në 48 kritikë, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare". [36] Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare "B+" në një shkallë A+ deri në F. [33]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "JOY (12A)". British Board of Film Classification. 7 dhjetor 2015. Marrë më 7 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ McClintock, Pamela (22 dhjetor 2015). "Making of 'Joy': How Jennifer Lawrence and David O. Russell Survived Endless Blizzards". The Hollywood Reporter. Marrë më 23 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Joy (2015)". Box Office Mojo. Marrë më 16 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c Fleming, Mike Jr. (30 janar 2014). "'American Hustle's David O Russell, Jennifer Lawrence Circle Joy Mangano Story At Fox 2000". Deadline Hollywood. Marrë më 7 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "Isabella Crovetti-Cramp's going to play Jennifer Lawrence's 'Young Joy'". Twitter. Marrë më 26 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c d e Vivarelli, Nick (17 nëntor 2014). "Robert De Niro Confirms He Will Reteam with Jennifer Lawrence and David O. Russell on 'Joy'". Variety. Marrë më 18 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "DeNiroCast" defined multiple times with different content
 7. ^ a b Lloyd, Kenji (5 dhjetor 2014). "Bradley Cooper Confirmed to Reunite with Jennifer Lawrence for David O. Russell's Joy, Melissa Leo in Talks". finalreel.co.uk. Marrë më 18 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Kroll, Justin (8 dhjetor 2014). "Edgar Ramirez Joins Jennifer Lawrence in David O. Russell's 'Joy'". Variety. Marrë më 9 dhjetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b c d e Park, Colleen (17 shkurt 2015). "'Joy' biopic starring Jennifer Lawrence begins filming". mynewsla.com. Marrë më 18 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "ThreeMoreCast" defined multiple times with different content
 10. ^ "Joy character breakdown". Marrë më 28 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "'Orange Is The New Black's Dascha Polanco Joins Jennifer Lawrence In 'Joy'". Deadline Hollywood. 5 mars 2015. Marrë më 5 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b McNary, Dave (27 shkurt 2015). "Elisabeth Rohm Joins Jennifer Lawrence in 'Joy'". Variety. Marrë më 2 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "'First Look! Melissa Rivers Plays Her Late Mom Joan in New Movie Joy". People.com. 8 dhjetor 2015. Marrë më 9 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Reality Bites: Donna Mills Gets "A Little Pushy" (But Not Bitchy!) in Queens of Drama". Marrë më 18 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b c Madison, Ira III. "David O. Russell Loves Soap Actors". Vulture. Marrë më 10 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Fischbach, Bob (9 nëntor 2014). "A Q&A with David O. Russell ahead of his Omaha event". omaha.com. Marrë më 17 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Kit, Borys; Siegel, Tatiana (11 nëntor 2014). "Robert De Niro in Talks to Reteam With Jennifer Lawrence for Miracle Mop Movie". The Hollywood Reporter. Marrë më 12 nëntor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ a b Masterson, Les (22 shkurt 2015). "Lawrence, DeNiro, Cooper Movie Filming in North Reading". patch.com. Marrë më 24 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "NorthReading" defined multiple times with different content
 19. ^ Goldstein, Meredith (6 shkurt 2015). "'Joy' begins filming in Mass. on Monday". The Boston Globe. Marrë më 17 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "'Joy', starring Jennifer Lawrence, Robert De Niro and Bradley Cooper, will begin filming in Boston in February". onlocationvacations.com. 31 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 3 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Goldstein, Meredith (12 shkurt 2015). "David O. Russell project will film in Wilmington". The Boston Globe. Marrë më 13 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Feinstein, Chelsea (10 shkurt 2015). "Wilmington's 'Baptism' into Hollywood". lowellsun.com. Marrë më 13 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "On The Set For 2/16/15: David O. Russell Starts Lensing 'Joy', 'Maze Runner 2' Wraps & More". ssninsider.com. 16 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2015. Marrë më 16 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Goldstein, Meredith (16 shkurt 2015). "Jennifer Lawrence shops, dines around Boston". The Boston Globe. Marrë më 17 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Taurasi, Liz (18 shkurt 2015). "Movie Filming Starts Thursday, Let the Celebrity Sightings Begin!". patch.com. Marrë më 25 shkurt 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Sneider, Jeff (27 shkurt 2015). "Jennifer Lawrence Denies Bad Blood With David O. Russell on Set of 'Joy'". TheWrap. Marrë më 2 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "More dates announced for 'Joy', starring Jennifer Lawrence, filming in North Reading, MA". onlocationvacations.com. 3 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2020. Marrë më 5 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Busch, Anita (6 qershor 2014). "David O. Russell's 'Joy' Gets Christmas 2015 Release Date". Deadline Hollywood. Marrë më 7 qershor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Playbill Joy Regional Premiereaccessed 06/24/2023
 30. ^ Mangano Interview Magic 983accessed 06/24/2023
 31. ^ Bahr, Lindsey (10 janar 2016). "Jennifer Lawrence Wins Golden Globe for Best Comedy Actress". ABC News. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2016. Marrë më 14 janar 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ D'Alessandro, Anthony (21 dhjetor 2015). "'Force Awakens' Will Own Christmas Weekend As Five Wide Releases Join The Fray – Box Office Preview". Deadline Hollywood. Marrë më 25 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ a b "'Daddy', 'Joy' & 'Hateful Eight' Reap Fortune As 'Star Wars' Halo Effect Impacts B.O…Can 'Force Awakens' Hit $1 Billion In U.S.?". Deadline Hollywood. 28 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "CinemaScore" defined multiple times with different content
 34. ^ "New Movie 'Joy' Celebrates Something We Already Appreciate: Entrepreneurs". entrepreneur.com. 23 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Joy (2015)". Rotten Tomatoes. Fandango Media. Marrë më 20 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Joy reviews". Metacritic. Marrë më 6 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)