Jump to content

20th Century Studios

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
20th Century Studios
LlojiSubsidiary of The Walt Disney Company
IndustriaFilm
Themeluar në1935 (si 20th Century Fox)
Zyrat qendroreCentury City, Kaliforni,
ShBA
Numri i punëtorëve
2.300 (2018) Edit this on Wikidata
PrindiThe Walt Disney Company
Faqja e internetit20thcenturystudios.com
Logo e përdorur si 20th Century Fox.

20th Century Studios (e njohur më parë si 20th Century Fox) është një filmstudioShBA dhe nën-firma e The Walt Disney Company me qëndër në Los Angeles, Kaliforni, ShBA.

20th Century Studios ka prodhuar filma shumë të suksesshëm si Star Wars, Ice Age, X-Men, Die Hard, Alien, Night at the Museum, Home Alone, Predator, Alien vs. Predator, The Rocky Horror Picture Show, Revenge of the Nerds, Wall Street, Minority Report, Mr. and Mrs. Smith, Avatar, Percy Jackson, Diary of a Wimpy Kid, The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader, Rio, The Maze Runner dhe Titanic (Bashkëprodhim me Paramount Pictures).