Walt Disney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Walt Disney dhe Wernher von Braun
Newman Laugh-O-Gram (1921)

Walter Elias Disney (shkurt: Walt Disney) lindi më 5 dhjetor 1901Chicago, Illinois; vdiq më 15 dhjetor 1966Los Angeles, Kaliforni. Ka qenë një producent filmi, dublues dhe animator amerikan. Ai vlen si shpikësi i Mickey Mouse dhe Co.

Disney1968.jpg

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]