Hirushja (1950)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hirushja

Traileri i filmit
Viti 1950
Regjia Clyde Geronimi
Hamilton Luske
Wilfred Jackson
Prodhimi Walt Disney
Skenari Ken Anderson
Perce Pearce
Homer Brightman
Winston Hibler
Bill Peet
Erdman Penner
Harry Reeves
Joe Rinaldi
Ted Sears
Maurice Rapf[1]
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Ilene Woods
Eleanor Audley
Verna Felton
Rhoda Williams
James MacDonald
Luis van Rooten
Don Barclay
Mike Douglas
Lucille Bliss
Muzika Oliver Wallace
Paul J. Smith
Mack David
Jerry Livingston
Al Hoffman
Kinematografia Cory Hansen
Montazhi Donald Halliday
Studioja kinematografike Walt Disney Productions
Shpërndarë nga RKO Radio Pictures, Inc.
Data e daljes në kinema 4 mars 1950
Kohëzgjatja 75 minuta
Shteti Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 7.3/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
Pasohet nga Alice in Wonderland


Hirushja (titulli origjinal: Cinderella) është një film i animuar amerikan i vitit 1950, prodhuar nga Walt Disney dhe shpërndarë nga RKO Radio Pictures.[2] Është filmi i 20-të i animuar nga kompania e Walt Disney, i bazuar në përrallën e njohur me të njëjtin titull të Charles Perrault.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njëherë e një kohë, në një tokë të largët, ndodhej një mbretëri e vogël. E qetë, e begatë dhe e pasur me romancë e traditë. Atje, në një vilë madhështore jetonte një zotëri i ve dhe vogëlushja e tij. Megjithëse ishte një baba i dashur dhe i përkushtuar që nuk i linte gjë mangët vajzës së tij të shtrenjtë, mendonte se ajo kishte nevojë për kujdesin e një nëne. Kështu ai u martua përsëri me një vejushë që vinte nga një familje e mirë, me dy vajza në moshën e të bijës, Anastasian dhe Drizelën.

Për fat të keq, zotëria fisnik vdiq para kohe dhe njerka, ziliqare për bukurinë e vogëlushes që i linte në hije vajzat e saj të shëmtuara, u tregua e ftohtë dhe mizore me thjeshtrën e saj. Ajo e detyronte t'i kalonte ditët në kuzhinë, pranë oxhakut, aq sa vajzës ia vunë nofkën Hirushe.

Vitet kaluan dhe vila filloi të rrënohej pak nga pak, sepse pasuritë e familjes shpenzoheshin për tekat e kota të dy motrave egoiste, ndërsa Hirushja ishte bërë shërbëtore në shtëpinë e saj. Por pavarësisht të gjithave, Hirushja vazhdonte të ishte e mirë dhe e sjellshme sepse me çdo agim ajo ndiente t'i rilindte në zemër shpresa se një ditë ëndrrat e lumturisë së saj do të realizoheshin.

Zërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shqip, Hirushja u dublua nga Anila Muçaj në dialog dhe nga Odeta Katundi në këngë.

Këngët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Hirushja" – Kori
  • "Ëndrrat janë dëshira" – Hirushja
  • "Këndo o bilbil" – Drizela, Hirushja
  • "Kënga e punës" – Minjtë
  • "Bibidi-bobidi-bu" – Kumbara Zanë
  • "Kjo është dashuri" – Hirushja, Princi
  • "Kjo është dashuri (reprizë)" – Hirushja
  • "Ëndrrat janë dëshira (reprizë)" – Kori

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]