Bambi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Posteri Bambi i Walt Disney.

Bambi është një film dramatik i animuar amerikan i vitit 1942 me regji të David Hand (duke mbikëqyrur një ekip regjisorësh të sekuencave), i prodhuar nga Walt Disney dhe i bazuar në librin e vitit 1923 Bambi, një jetë në pyll nga autori dhe gjahtari austriak Felix Salten. Filmi u publikua nga RKO Radio Pictures më 13 gusht 1942 dhe është filmi i pestë artistik i animuar i Disney.

Personazhet kryesore janë Bambi, një dre me bisht të bardhë; prindërit e tij (Princi i Madh i pyllit dhe nëna e tij pa emër); miqtë e tij Thumper (një lepur me hundë rozë); dhe Lule (një skunk); dhe shoku i tij i fëmijërisë dhe bashkëshortja e ardhshme, Faline. Në librin origjinal, Bambi ishte një kaproll, një specie vendase në Evropë; por Disney vendosi ta bazonte personazhin në një dre mushkë nga Arrowhead, Kaliforni. Ilustruesi Maurice "Jake" Day e bindi Disney-n se dreri i mushkës kishte veshë të mëdhenj "si mushka" dhe ishin më të zakonshëm në Amerikën e Veriut perëndimore; por që dreri me bisht të bardhë ishte më i njohur në të gjithë Amerikën.

Filmi mori tre nominime për çmimin Oscar: Tingulli më i mirë (Sam Slyfield), Kënga më e Mirë (për "Love Is a Song" kënduar nga Donald Novis) dhe muzika origjinale.

Në qershor 2008, Instituti Amerikan i Filmit prezantoi një listë të "10 Top 10" - dhjetë filmat më të mirë në secilin prej dhjetë zhanreve klasike të filmit amerikan - pas anketimit të mbi 1500 njerëzve nga komuniteti krijues. Bambi u rendit i treti në animacion. Në dhjetor 2011, filmi u shtua në Regjistrin Kombëtar të Filmit të Bibliotekës së Kongresit si "kulturor, historikisht dhe estetikisht i rëndësishëm".

Në janar 2020, u njoftua se një ribërje fotorealiste e animuar kompjuterike ishte në zhvillim e sipër.