Jump to content

Borëbardha dhe Shtatë Xhuxhat (film 1937)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Borëbardha dhe Shtatë Xhuxhat
Regjia ngaDavid Hand
William Cottrell
Wilfred Jackson
Larry Morey
Perce Pearce
Ben Sharpsteen
Shkruar ngaTed Sears
Richard Creedon
Otto Englander
Dick Rickard
Earl Hurd
Merrill De Maris
Dorothy Ann Blank
Webb Smith
Bazuar nëBorëbardha nga Vëllezërit Grim
ProdhuesiWalt Disney
LuajnëAdriana Caselotti
Lucille La Verne
Harry Stockwell
Roy Atwell
Pinto Colvig
Otis Harlan
Scott Mattraw
Bill Gilbert
Eddie Collins
Moroni Olsen
Stuart Buchanan
MuzikaFrank Churchill
Paul Smith
Leigh Harline

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaRKO Radio Pictures
Data e publikimit
21 dhjetor 1937 (Carthay Circle Theatre, Los Anxhelos, Kalifornia
Kohëzgjatja
83 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti1.49 milionë dollarë[1]
Fitimi418 milionë dollarë

Borëbardha dhe Shtatë Xhuxhat (Anglisht: Snow White and the Seven Dwarfs) është një film i animuar amerikan i vitit 1937 nga regjisori David Hand, William Cottrell, Wilfred Jackson, Larry Morey, Perce Pearce, dhe Ben Sharpsteen. Filmi u shpërnda nga studio Disney dhe u shfaq për herë të parë në SHBA më 21 dhjetor 1937.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Borëbardha është një princeshë e vetmuar që jeton me njerkën e saj, Mbretëresha e Keqe. Mbretëresha shqetësohet se Borëbardha do të jetë më e bukur se ajo, kështu që ajo e detyron Borëbardhën të punojë si një shërbëtore e kuzhinës dhe e pyet çdo ditë "Pasqyrën Magjike" se kush është më i drejti nga të gjithë". Për vite të tëra, pasqyra i përgjigjet gjithmonë se Mbretëresha është, duke e kënaqur atë.

Një ditë, Pasqyra Magjike informon Mbretëreshën se Borëbardha tani është "më e drejta" në tokë; në të njëjtën ditë, Borëbardha takohet dhe bie në dashuri me një princ që e dëgjon duke kënduar. Mbretëresha xheloze urdhëron gjuetarin e saj të marrë Borëbardhën në pyll dhe ta vrasë atë. Ajo më tej kërkon që gjuetari të kthehet me zemrën e Borëbardhës në një kuti me xhevahir, si provë e veprës. Sidoqoftë, gjuetari nuk mund ta vrasë Borëbardhën. Ai me lot i kërkon faljen e saj, duke zbuluar se Mbretëresha dëshiron që ajo të jetë e vdekur dhe e nxit që ajo të ikë në pyll dhe kurrë të mos shikojë prapa. E humbur dhe e frikësuar, princesha shoqërohet me krijesa pyjore që e çojnë atë në një vilë të thellë në pyll. Gjetja e shtatë karrigeve të vogla në dhomën e ngrënies së vilës, Borëbardha supozon se vilë është shtëpia e pastër e shtatë fëmijëve jetimë.

Në realitet, vilë i përket shtatë xhuxhëve të rritur - të quajtur I mençuri, Nevriku, I lumturi, Gjumashi, I ndrojturi, Teshtima dhe Gastori - të cilët punojnë në një minierë aty pranë. Pas kthimit në shtëpi, ata alarmohen të gjejnë pastër vilën e tyre dhe dyshojnë se një ndërhyrës ka pushtuar shtëpinë e tyre. Xhuxhët gjejnë Borëbardhën sipër, në gjumë nëpër tre shtretërit e tyre. Borëbardha zgjohet dhe gjenë xhuxhët në shtratin e saj dhe prezanton veten, dhe të gjitha xhuxhët e pranojnë përfundimisht në shtëpinë e tyre pasi ajo të ofrojë për të pastruar dhe gatuar për ta. Borëbardha mban shtëpi për xhuxhët ndërsa miniera për bizhuteritë gjatë ditës, dhe natën ata të gjithë këndojnë, luajnë muzikë dhe valle.

Ndërkohë, Mbretëresha zbulon se Borëbardha është akoma gjallë kur pasqyra përsëri i përgjigjet se Borëbardha është më e drejta në tokë dhe zbulon se zemra në kutinë e argjendurve është në të vërtetë ajo e një derri. Duke përdorur një ilaç për të maskuar veten si një plakë e vjetër, Mbretëresha krijon një mollë të helmuar, e cila do ta vendosë kushdo që ta hajë atë në "Vdekjen e Fjetur", një mallkim që mëson se mund të prishet vetëm nga "puthja e parë e dashurisë", por është e sigurt Borëbardha do të varroset e gjallë. Ndërsa Mbretëresha shkon në vilë ndërsa xhuxhët janë larg, kafshët janë të kujdesshëm për të dhe nxitojnë për të gjetur xhuxhët. Duke bërë një sulm të mundshëm në zemër, Mbretëresha mashtron Borëbardhën duke e sjellë atë në vilë për të pushuar. Mbretëresha mashtron Borëbardhën duke e kafshuar në mollën e helmuar nën pretekstin se është një mollë magjike që i dhuron dëshirat. Ndërsa Borëbardha bie në gjumë, Mbretëresha shpall se ajo tani është më e drejta e tokës. Xhuxhët kthehen me kafshët ndërsa Mbretëresha lëshon vilën dhe e ndjekin atë, duke e bllokuar atë në një shkëmb. Ajo përpiqet të rrokulliset një gur mbi ta, por para se të mund ta bëjë këtë, rrufeja godet shkëmbin, duke bërë që ajo të bjerë në vdekjen e saj.

Xhuxhët kthehen në vilën e tyre dhe e shohin Borëbardhën në dukje të vdekur, duke u mbajtur në një lagje të ngjashme me vdekjen nga helmi. Duke mos dashur ta varrosin nga sytë në tokë, ata e vendosin atë në një arkivol xhami të zbukuruar me ar në një pastrim në pyll. Së bashku me krijesat pyjore, ata mbajnë vrojtimin e saj. Një vit më vonë, princi që nga fillimi i filmit mëson për gjumin e saj të përjetshëm dhe viziton arkivolin e saj. I trishtuar nga vdekja e saj e dukshme, ai e puth atë, e cila thyen magji dhe e zgjon atë. Xhuxhët dhe kafshët të gjithë gëzohen ndërsa Princi merr Borëbardhën në kështjellën e tij.

Dublimi në anglisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dublimi në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2000[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ :* Barrier, Michael (1999). Hollywood Cartoons: American Animation in Its Golden Age (në anglisht). New York.: Oxford University Press. ISBN 0-19-516729-5.