ESPN Inc.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

ESPN Inc.
LlojiJoint venture
IndustriaSports broadcasting
Themeluar nështator 7, 1979; 44 vite më parë (1979-09-07)
ThemeluesiBill Rasmussen
Zyrat qendrore,
Njerëzit kyç
James Pitaro (Chairman)
Owners
Faqja e internetitFaqja zyrtare

ESPN Inc. është një konglomerat amerikan i mediave sportive shumëkombëshe, i cili përmban një gamë të gjerë të mediave, përfshirë kanale televizive, faqe interneti, radio, dhe platforma të tjera multimediale. Kompania është në pronësi të shumicës së kompanisë Walt Disney, me Hearst Communications si një palë e interesit.

E drejtuar nga James Pitaro, ajo zotëron dhe operon variante lokale dhe globale televizive kabllore dhe satelitore të ESPN, ESPN2, ESPN Radio, ESPN.com, ESPN+ dhe sipërmarrje të tjera të ngjashme.

I njohur zakonisht dhe në gjuhën e folur si "Lideri në mbarë botën në sport", programet në rrjetet e ESPN përfshijnë transmetime të drejtpërdrejta ose të vonuara të ngjarjeve sportive dhe programeve të lidhura me sportin, duke përfshirë shfaqje bisedash, seri dhe filma dokumentar origjinal.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ESPN Inc. u themelua në vitin 1979 nga Bill Rasmussen, fillimisht si një përpjekje për të transmetuar sportet e Connecticut përmes një kanali kabllor "Rrjeti i Programimit Argëtim dhe Sportiv" (ESPN), dhe së shpejti u bë një rrjet sportiv kabllor mbarëkombëtar. Menjëherë pasi u largua nga detyra e drejtorit të komunikimit në Shoqatën Botërore të Hokejve të New England Whalers në vitin 1978, Rasmussen konceptoi një plan për të prodhuar ngjarje sportive në Connecticut për sistemet kabllore të Connecticut.[1] Bashkë me djalin e tij, Scott, ata kishin lëvizur përtej kësaj, duke e konsideruar një kanal sportiv kombëtar të mundshëm. RCA kishte një satelit të papërdorur dhe po kërkonte klientët. Duke e gjetur më lirë çdo orë për të marrë me qira një transponder satelitor me kohë të plotë, në vend të 5 orëve në ditë, Rasmussens ndryshuan planet e tyre nga krijimi i një kanali sportiv në Connecticut në krijimin e një rrjeti kabllor sportiv kombëtar.

Më 7 shkurt 1979, Bill Rasmussen arriti në një marrëveshje parimore me NCAA për të siguruar të drejtat e transmetimit të ESPN për sportet NCAA. Në ekspozitën e Teksasit Cable Show të nesërmen, ai ishte në gjendje të siguronte mbështetje nga kompani kabllore për projektin e tij. Gjatë kohës së asaj kohe, ai po bisedonte për një kontratë reklamimi me Anheuser-Busch, ndërsa Getty Oil hyri në bord si burimi kryesor i kapitalit për projektin. Në vitin 1979, Rasmussen gjithashtu bleu hektarin e parë të tokës për selinë e ESPN në Bristol, Connecticut. Me një plan pagesash të arsyeshëm, në korrik 1979, ai arriti të merrte me qira transponderin Satcom 1 të RCA duke përdorur kartën e tij të kreditit. Anheuser-Busch u bë një sponsor i madh duke nënshkruar një kontratë reklame prej 1.4 milionë dollarësh, një rekord në atë kohë. Getty Oil investoi 10 milionë dollarë në ESPN, duke marrë një pjesë kontrolluese në kompani në vitin 1979.[2]

Më 7 shtator 1979, kanali kabllor ESPN doli në transmetim, duke ofruar 24 orë program në fundjavë dhe orë të kufizuara gjatë javës. Në fillim, 625 filialë të sistemit kabllor u regjistruan për të transmetuar kanalin, duke arritur një total prej një milioni familjeve të abonuara (nga një total prej 20 milion familjeve me kabllon në atë kohë). Loja e parë e transmetuar nga kanali ishte ndeshja mes Milwaukee Schlitz dhe Kentucky Bourbons në lojën vendimtare të serisë së kampionatit të Ligës Profesionale Amerikane Slo-Pitch.

Në vitin 1980, kompania u përfshi në një dosje divorci në Teksas. Hapja e themeleve për selinë e saj u kishte ndodhur një vit më parë. Transmetimi me kohë të plotë filloi në shtator të vitit 1980. Në atë kohë, programet shtesë përfshinin ndeshje javore boksi.

Shumëkanalësh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ESPN filloi të zgjerohej në vende të tjera dhe të krijojë kanale shtesë. Në 1988, u formua Njësia Ndërkombëtare ESPN për të filluar kanale në vende të tjera, duke filluar me lancimin e ESPN në Amerikën Latine në 1989. Në 1992, u lancua ESPN Asia. ESPN gjithashtu bashkëpunoi me TF1 dhe Canal+ për të krijuar Eurosport për të hyrë në tregun evropian.

RJR Nabisco shiti 20% të aksioneve të saj në ESPN te Hearst Corporation. Si rezultat i kësaj tranzaksioni, Tom Werner, i cili ishte CEO dhe president i ESPN, dha dorëheqjen në tetor 1990 për të marrë një detyrë tjetër si CEO sportiv. Steve Bornstein, i cili ishte zëvendës president ekzekutiv i ngarkuar me programimin dhe prodhimin, u promovua në pozicionin e CEO-së për të zëvendësuar Wernerin.

Me ABC Radio Network, kompania filloi Rrjetin Radio ESPN në vitin 1991 me programim 16 orë në javë. Në mars të vitit 1993, divizioni i programeve sportive të Ohlmeyer Communications u ble nga ESPN. Më 1 tetor 1993, ESPN nisi transmetimin e ESPN2 në orën 19:30. Kanali në atë kohë synonte audiencën e moshave 18-34 vjeç.[3] Në vitin 1994, ESPN blen Creative Sports dhe merr 80% të aksioneve në SportsTicker nga Dow Jones.

Në 1997, ESPN fitoi Rrjetin e Sporteve Klasike . [4]

Në vitin 2006, ESPN fitoi Rrjetin Sportiv të Amerikës së Veriut (NASN). Ajo u riemërua si ESPN America më 1 shkurt 2009. [5] [6]

Në shkurt të vitit 2016, ESPN dhe Tencent arritën një marrëveshje bashkëpunimi. Përmbajtja e ESPN do të lokalizohet, shpërndahet dhe promovohet ekskluzivisht nga platformat dixhitale të Tencent në Kinë, duke përfshirë lojërat e basketbollit të kolegjit, lojërat X dhe një seksion ESPN në QQ.com.[7] Në gusht të vitit 2016, Disney bleu 1/3 e aksioneve në BAMTech për 1 miliard dollarë nga MLB Advanced Media, duke iu dhënë opsionin për të blerë një pjesë të shumicës, të cilën më vonë e ushtroi. Tani, Disney zotëron 85% të BAMTech. Blejimi i aksioneve u bë për të zhvilluar fillimisht një shërbim transmetimi të abonimit të markës ESPN, i quajtur më vonë ESPN+.

drejtuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • James Pitaro – Kryetar
  • Judy Agay - Zëvendës Presidente e Lartë e Burimeve Njerëzore për ESPN dhe Disney Entertainment & ESPN Technology
  • Chara-Lynn Aguiar – Zëvendës President Ekzekutiv, Financa, Kërkime, Strategji dhe Zyra e Kryetarit
  • Justin Connolly – President, Disney Platform Distribution
  • Eleanor "Nell" DeVane - Këshilltare kryesore
  • Rosalyn Durant – Zëvendës Presidente Ekzekutive, Programimi dhe Blerjet
   • John Lasker – Zëvendës President i lartë, ESPN+
  • Rita Ferro – Presidente, Global Advertising
  • Luke Kang - President, Azi Paqësor
  • Jan Koeppen – President, EMEA
  • Josh Krulewitz – Zëvendës President i Lartë, Komunikimi
  • Aaron LaBerge – Drejtor Kryesor i Teknologjisë
  • Diego Lerner – President i kompanisë Walt Disney në Amerikën Latine
  • K Madhavan - President, The Walt Disney Company India
  • Burke Magnus - President, Përmbajtja
   • Kaitee Daley – Zëvendës Presidente, Media Sociale
   • Stephanie Druley - Shef i Operacioneve të Përmbajtjes
   • Brian Lockhart - Zëvendës President i Lartë, Përmbajtja Origjinale dhe Filmat ESPN
   • David Roberts – Shef i Event & Studio Production
   • Norby Williamson – Redaktor Ekzekutiv dhe Shef i Produksionit të Event & Studio
  • Tina Thornton – Zëvendës Presidente Ekzekutive, Creative Studio dhe Marketing
  • Mark L. Walker – Zëvendës President Ekzekutiv, ESPN BET, Zhvillimi i Biznesit dhe Inovacioni Sportiv

Asetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rrjeti ACC (2019–tani)
 • ESPN (1979–tani)
 • ESPN International (1989–tani)
 • ESPN2 (1993–tani)
 • ESPNews (1996–tani)
 • ESPN PPV (1999–tani)
 • Filma ESPN (2001–tani)
 • ESPN Deportes (2004–tani)
 • ESPNU (2005–tani)
 • Ngjarjet ESPN (1996-tani), i quajtur edhe Televizioni Rajonal ESPN
 • Longhorn Network (2011–tani, sipërmarrje e përbashkët me Universitetin e Teksasit në Austin dhe IMG College )
 • Rrjeti SEC (2014–tani)

Radio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Radio ESPN (1992–tani)
 • ESPN Xtra (2008–tani)

Internet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • ESPN.com (1993–tani), sajti kryesor
 • ESPN3 (2005–tani), i njohur si ESPN360.com nga 2005–2010
 • ESPN Motion (2003–tani), video me brez të gjerë
 • ESPN+ (2018–tani), shërbimi i transmetimit të abonimit i disponueshëm në SHBA
 • Andscape (dikur The Undefeated) (2016-tani), [8] e përshkruan veten si "platforma kryesore për eksplorimin e kryqëzimeve të racës, sportit dhe kulturës. [9]
 • espnW.com, duke u fokusuar te femrat
 • ESPN.mobi, faqe celulare
 • ESPN Deportes.com (2000-tani), gjuha spanjolle
 • ESPN FC (1995-tani), futboll, më parë ESPN Soccernet
 • ESPNF1.com, Formula 1
 • ESPNcricinfo (1993-tani), kriket
 • ESPNScrum.com, union i rugbit
 • EXPN.com, sporte ekstreme
 • ESPNBoston.com, operon në bashkëpunim me WEEI AM në pronësi të Entercom
 • ESPNChicago.com, faqja për markat e mira Karma në pronësi (ish ESPN O&O) WMVP
 • ESPNCleveland.com, faqe e përbashkët për WKNR dhe WWGK në pronësi të markave të mira Karma
 • ESPNDallas.com
 • ESPNLosAngeles.com
 • ESPNNewYork.com, faqe e përbashkët për Emmis Communications në pronësi të WEPN-FM dhe Good Karma Brands në pronësi (ish ESPN O&O) WEPN (AM)
 • ESPNWisconsin.com, faqe e përbashkët për markat e mira Karma në pronësi të WAUK /Waukesha-Milwaukee dhe WTLX /Monona-Madison

Mbretëria e Bashkuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

ESPN hyri në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2006 kur ESPN Classic pan-Evropian u shtua në Sky Digital .

Në dhjetor 2006, Rrjeti Sportiv i Amerikës së Veriut, i cili operoi si një sipërmarrje e përbashkët midis Benchmark Capital Europe dhe Setanta Sports njoftoi shitjen e kanalit te ESPN për 70 milionë euro. Mbyllja e shitjes në mars 2007 shtoi NASN në familjen ESPN, megjithëse mbeti si pjesë e Setanta Sports Pack në televizionin satelitor . Më 2 tetor 2008, u njoftua se NASN do të riemërohej si ESPN America. Riemërtimi u bë më 1 shkurt 2009, për të përkuar me Super Bowl XLIII.

Më 19 qershor 2009 u njoftua se Setanta Sports UK kishte humbur paketën e tyre lokale të të drejtave në gjysmën e ndeshjeve të Premier League në Mbretërinë e Bashkuar, me ESPN si një nga palët e interesuara për të marrë të drejtat. Më 22 qershor 2009, një ditë përpara se Setanta UK të rrëzohej në administrim, ESPN njoftoi se ata kishin hequr të drejtat nga sezoni 2009–10 në sezonin 2012–13 dhe do të hapnin kanalin e tyre vendas. [10] ESPN UK u lançua në gusht 2009, duke u formuar si pjesë e një pakete të re televizive me America dhe Classic, duke blerë një pjesë të madhe të ish-sloteve të Setanta.

Deri në vitin 2012, rrjeti kishte filluar të humbiste shumë nga të drejtat e tij kryesore sportive, duke përfshirë Premier League, ndaj BT Group . [11] [12] [13] Më 25 janar 2013, ESPN arriti një marrëveshje për të shitur biznesin e saj televiziv në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë, duke përfshirë të drejtat e programimit të ESPN America, te BT Group . Kanali ESPN në Mbretërinë e Bashkuar u vendos nën kontrollin e BT Sport, ndërsa ESPN Classic dhe ESPN America u mbyllën. ESPN vazhdon të operojë pronat dixhitale që synojnë Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë faqet e saj të internetit ESPN.co.uk, ESPN FC, ESPNcricinfo dhe ESPNscrum . [14] Dy vjet më vonë, ESPN arriti një marrëveshje afatgjatë me BT Sport për të drejtat britanike për programimin origjinal të ESPN dhe të drejtat e ngjarjeve ndërkombëtare. [15]

Të zhveshura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • X Games (1995–2022)
 • DraftKings (2019–2023) (investimet e pakicës) [16]

I zhdukur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kolegji ESPN Extra (2015-2023)
 • ESPN Classic (1997–2021)
 • ESPN Classic (2001-2023)
 • ESPN Deportes Radio (2005–2019)
 • Linja e objektivit ESPN dhe bazat e ngarkuara (2010–2020)
 • ESPN Player (-2023), [17] [18] shërbimi i transmetimit të abonimit i disponueshëm në tregje të zgjedhura ndërkombëtare
 • Radio ESPNU (2017-2023)
 • ESPN Videogames (2003–2005), sipërmarrje e përbashkët me Sega
 • WatchESPN (2011–2019), i njohur si Rrjetet ESPN nga 2010–2011
 • ESPN The Games (1999–2002), sipërmarrje e përbashkët me Konami dhe Disney Interactive
 • Revista ESPN (1998–2019)

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • ESPN në ABC (dikur ABC Sports )
 • A+E Networks, gjithashtu në bashkëpronësi nga Disney dhe Hearst
 • Përmbajtja e Përgjithshme Argëtuese e Disney

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ourand, John (4 prill 2011). "Champions: Bill Rasmussen, ESPN creator". Sports Business Journal (në anglisht). American City Business Journals. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2020. Marrë më 27 mars 2018.
 2. ^ "History of ESPN, Inc.". International Directory of Company Histories, Vol. 56 (në anglisht). St. James Press. 2004. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2020. Marrë më 27 mars 2018.
 3. ^ Frager, Ray (1 tetor 1993). "Whether you get it or not, ESPN2 has no tie to the tried and true". Baltimore Sun (në anglisht). Tribune Publishing. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2012. Marrë më 28 mars 2018.
 4. ^ Whitford, David (25 maj 2010). "The king of the sports deal". Fortune. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2010. Marrë më 2010-06-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Hancock, Ciaran (3 dhjetor 2006). "Ireland: TV3 grabs Setanta stake". The Times. London. Arkivuar nga origjinali më 2011-06-12. Marrë më 2007-08-07. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Welsh, James (2 tetor 2008). "NASN to become ESPN America". Digital Spy. Arkivuar nga origjinali më 2009-06-01. Marrë më 2008-10-02. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Frater, Patrick (2 shkurt 2016). "ESPN Scores Strategic Agreement With China's Tencent". Los Angeles Times. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2016. Marrë më 2 shkurt 2016.
 8. ^ "ESPN's The Undefeated to Launch May 17 - ESPN MediaZone". 18 prill 2016. Arkivuar nga origjinali më 12 qershor 2018. Marrë më 7 korrik 2020.
 9. ^ "About". 15 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2022. Marrë më 16 korrik 2022.
 10. ^ "ESPN snaps up Premier League TV packages". ESPNsoccernet. 22 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2019. Marrë më 23 mars 2017.
 11. ^ "Premier League rights sold to BT and BSkyB for £3bn". BBC News. 13 qershor 2012. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2013. Marrë më 23 mars 2017.
 12. ^ "BT poaches Premiership Rugby rights from ESPN, Sky". Digital Spy. 12 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 23 mars 2017.
 13. ^ "BT deals further blow to ESPN with new rights deals". Digital Spy. 6 nëntor 2012. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2013. Marrë më 23 mars 2017.
 14. ^ "BT buys ESPN'S UK and Ireland TV channels". The Guardian. 25 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2020. Marrë më 24 shkurt 2017.
 15. ^ "BT Sport and ESPN deepen relationship with long-term collaboration". BT Group. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2015. Marrë më 17 korrik 2015.
 16. ^ Gouker, Dustin (20 maj 2019). "Disney, ESPN Now Own Piece Of DraftKings Sportsbook After Fox Deal". Legal Sports Report. Arkivuar nga origjinali më 20 maj 2019. Marrë më 20 maj 2019.
 17. ^ "ESPN Player". www.espnplayer.com. Arkivuar nga origjinali më 2021-03-10. Marrë më 2021-03-10.
 18. ^ "ESPN Player". ESPN Press Room EMEA (në anglishte amerikane). 2014-04-10. Arkivuar nga origjinali më 2022-04-06. Marrë më 2021-03-10.